HAVARIJA

Petica

Zainteresovan član
Poruka
163
Nakon nepunih godinu dana riknuo mi je procesor koji je zamenjen. Posle 6 meseci javljaju se isti simptomi kao i pred rikavelu procesora: malo, malo plavi ekran. Javlja da mozda nema dovoljno disk prostora ili drajver neodgovarajuci. Sada vise ne moze da se podigne nikako, ulazi u izbor modova i svaki put daje plavi ekran. Predpostavljam da je problem u hardveru, ali ne znam odakle da pocnem. Da li je mozda problem disk ili napajanje. Pomozite! :(
 
Može da bude bilo šta, matična, napajanje, disk, memorija, šta god pomisliš.

Moj savet ti je da odneseš komp u neki dobar servis, jer će te popravka svakako koštati manje nego još jedan procesor, a neko drugi će biti odgovoran za to da je posao urađen kako treba.

Dobar i brz servis ima PC Centar, 011-458-874
 
Hvala na odgovorima. Kuleri za procesor i kuciste rade. Uspela sam da pokrenem comp i da reinstaliram OS. U toku reinstalacije je trazio CD za drajver za gravicku (NVIDIA GeForce4 MX 440 with AGP8X). Javio je da drajver nije potpisan od Msft-a, ali sam zavrsila reinstalaciju. Nakon restarta grafika je imala kvalitet boje 4 bita (jako lose). Ponovo sam instalirala drajver sa origin.CD-a za drajver i sada je grafika dobra. Cini mi se da je comp sada sporiji, i bojim se da ce se plavi ekran ipak pojavljivati. Tako je bilo pre prvog otkaza procesora. Plavi ekran se javljao samo nekad, pa sve cesce i na kraju mu nije bilo povratka. Kako da dijagnostikujem sta ne valja. Znam da treba ici sistemom zamene komponenti, ali kako znati sta valja a sta ne kad je ovo povremeni plavi ekran. :?
 
Zaboravih, comp mi je i popravljao serviser koji mi je uzeo 50e! za novi prosecor i 50e! za ruke sa obrazlozenjem da ne zna zasto je procesor riknuo. Prema tome, ovog puta bih pokusala sama da resim problem, ne bih da me i dalje shishaju. 8)
 
Procesor: 1,73 gigahertz AMD Athlon XP
Hard: Maxtor 6E040L0 [ (41,11 GB)
512 RAM
Graficka: NVIDIA GeForce4 MX 440 with AGP8X
Monitor:COMPAQ V75
Napajanje 350W
Cooleri
Board: ASUSTeK Computer INC. A7N8X-X REV 2.xx
Bus Clock: 133 megahertz
BIOS: Phoenix Technologies, LTD ASUS A7N8X-X ACPI BIOS Rev 1009 02/03/2004
 
Recimo da konfiguracija i nije bas nesto ima par potencijalno
problematicnih komponenti kao Asus ploca iz X serije a i taj
procesor je AMD XP 2100+ pa je mozda sa Palomino jezgrom koje
se MNOGO greje.I taj hard disk pripada seriji tankih diskova
koji se isto dosta greju ,a oce i da crkne.
Ali opet te komponente u vecini slucajeva rade kako treba.
Koristi programe Prime95 za proveru procesora
a Memtest86 za proveru memorije.
Ako sa oba programa izdrzi po 12 sati racunar ti je vrlo
verovatno hardverski ispravan.
Usput izvini sto pitam ,a koji je taj procesor sto je vec crkao
na toj ploci (mislim procesori nisu potrosna roba pa da tek tako crknu)
i na koji nacin je otkazao(pregrevanje?)?
 
Pa procesori nisu potrosna roba, ali crkavaju. Iako malen i on moze da ima x kvarova. S druge strane opet se mnogo redje desi da rikne CPU nego neki drugi deo.
Meni se licno desilo da mi je crk'o L2 kes i nisam mogao da instaliram XP, dok je 98SE mogla ali kilavo, a Linux se zakucavao pri skoro svakom programu.
A tako mogu otkazati i ostali delovi, ali ne verujem da bi se to pokazalo kroz cuveni plavi ekran smrti.


Dalje, kuleri i napajanje ne mogu biti uzrok plavog ekrana.

A uzrok mogu biti u najvise slucajeva memorija (narocito one kung fu od nase bliske brace s dalekog istoka) ili ploca.

A ako nemas novaca za nove delove, pozajmi od nekog druga/drugarice na dan-dva pa vidi kako ce funkcionisati.
 
plavi ekran u slucaju procesora moze da se javi samo ako se procesor pregrejao. Probaj da zamjenis kuler, odnosno stavis veci (citaj: kvalitetniji), jer mozda mu taj nije dovoljan, ako ti se to desava posle nekog vremena rada na racunaru, da ti izbaci plavi ekran onda je to sigurno.. Tada poraste temperatura procesora na vecu nego sto je predvidjeno i procesor jednostavno prestane s radom i izbaci ti plavi ekran... Sto se tice ostalih komponenti maticna i nije tako losa koliko se cini zato sto je iz X serije.. Disk sam imao, isti model i mogu reci da se poprilicno greje, narocito ako mi je kuciste zatvoreno.. zaboravio sam reci... Da ti kuciste nije malo pa da ono dodatno ne utice na temperaturu procesora, ne mora biti bas malo ali ako je usko to mu nikako ne ide u prilog.. Uostalom vidi ako mozes kako su ti kuleri postavljeni, jer mozda nemas dobar protok vazduha u kucistu..
 
I ja sam imao isti problem sa starim Athlon-om,isto mi se javljao plavi ekran zbog pregrevanja.Problema sam se resio tako sto sam stavio veci kuler i u biosu podesio da voltaza procesora bude 1.6V tj. prebacio sam na manuelno podesavanje voltaze.
 
Povecanjem voltaze samo cete dobiti vecu temperaturu.

A sto se tice pregrevanja, mozes podesiti u BIOS-u da se restartuje na najnizoj ponudjenoj vrednosti i instalirati neki program za pracenje temperature u winu.
Za Asus ploce najbolji je PC Probe koji dolazi uz drajvere za plocu.
@By Bojan
X serija Asusovih ploca je nesto najgore sto je Asus ikad uradio. To je mnogo narusilo njegovu reputaciju (ovim ne mislim da je Asus nekada bio najbolji proizvodjac ploca, vec samo da je imao dobre ploce).
 
E ovako,prethodni procesor mi je bio AMD na 2200 (tako nesto). Nakon reinstalacije racunar radi sporije. Jednostavnije igrice mogu da se igraju ali cim startujem malo komplikovaniju, izbaci me (plavi ekran, error i sl.) Pokusala sam da uradim clean install (nekoliko puta) svaki put me izbacivao plavim ekranom: nedostaje mu fajl sa inst. CD-a, (koji je 100% ispravan) ili da je prekinuo rad jer bi u suprotnom doslo do ozbiljnog oštecenja compa. Restartovala sam ga i usla u BIOS, temperatura mu je za CPU bila 54-62 stepena. Čini m se da je to mnogo iako nije preko limita. Sumnjam na napajanje ili ploču. Kako da proverim napajanje? Koja je optimalna temperatura za MB? U medjuvremenu probacu disk i memoriju na drugom compu mada mi se čini da nije do njih. :oops:
 
ne bih tako tvrdio, jer mozda je taj cd ostecen, a sto se tice, zagrijavanja, tvoj cpu se poprilicno grije, cak i vise nego sto bi trebao, kod nekih ploca se to desava, ako mozes u nekom od servisa, probaj da ti stave drgi cpu, na tu plocu, recimo da ti stave Athlon 2500+ i neki Duron procesor, jer mozda ta ploca ima problema sa tom serijom Athlona, mozda je to sempron procesor kod tebe, neke ploce dok im se ne flesuje bios, ne rade dobro sa Sempron procesorima.. itd ima milion stvari, probaj nesto pa javi dokle si stigla i svakako nabavi novi kuler..
 
Petica:
E ovako,prethodni procesor mi je bio AMD na 2200 (tako nesto). Nakon reinstalacije racunar radi sporije. Jednostavnije igrice mogu da se igraju ali cim startujem malo komplikovaniju, izbaci me (plavi ekran, error i sl.) Pokusala sam da uradim clean install (nekoliko puta) svaki put me izbacivao plavim ekranom: nedostaje mu fajl sa inst. CD-a, (koji je 100% ispravan) ili da je prekinuo rad jer bi u suprotnom doslo do ozbiljnog oštecenja compa. Restartovala sam ga i usla u BIOS, temperatura mu je za CPU bila 54-62 stepena. Čini m se da je to mnogo iako nije preko limita. Sumnjam na napajanje ili ploču. Kako da proverim napajanje? Koja je optimalna temperatura za MB? U medjuvremenu probacu disk i memoriju na drugom compu mada mi se čini da nije do njih. :oops:
Ta temperatura bez opterecenja jeste velika. Uzmi neki program za merenje temperature iz Windowsa, pa vidi sta taj kaze ili podesi u BIOS-u da ti se racunar restartuje na povecanu temperaturu umesto plavog ekrana.
Tu ploca i napajanje nisu krivi. Treba ti bolje hladjenje. Mada ploca moze biti kriva ako ne pokazuje tacnu temperaturu, da bi to resila treba da flshujes BIOS.
Ako ti sa ispravnog CD-a ne moze win da se instalira 100% je fizicki problem, odnosno hardverski.
@Kempy
Ako je tako kao sto kazes onda sam ja uvek u onih 1%,
jer sam imao istih slucajeva, a crkavali su hard i procesor...ovaj drugi samo jednom.
 
Društvo problem sam rešila. Usisavanje unutrašnjosti compa i cišćenje četkicom (naravno jako oprezno). Sa tim, da je pored ovoga bilo potrebno skinuti kuler i očistiti hladnjak od prljavštine koja se ovde učaurila. Nakon toga sve šljaka kao podmazano. Poz... :D
 
znao sam ja de stu nesto greje, pa to sam i naglasio, ali ne vredi pricati.. kuler gledaj u svakom slucaju da zamjenis boljim a nisu ni skupi, negdje oko 15e za dobar kuler nije previse, ali necesvise morati misliti na te gluposti..PoZ
 
AJ probaj da ubacis i jos dva dodatna kulera.Jedan nazad da ubacuje vazduh u kuciste,a drugi napred da izbacuje vazduh.Time si osigurala mnogo bolje hladjenje nego sto si dosad imala(sve komponente se hlade),a investicija ti je negde oko 6-7 jevreja
 

Back
Top