Olovka piše srcem

little smile

Primećen član
Poruka
517
'Olovka pise srcem' i 'Kako raste pamet' su po meni dve neverovatne knjige, pa bih volela da podstaknem sve one koji su uzivali bas kao i ja dok su citali ove knjige, da prenesu svoj utisak i ulepsaju svoje postove citiranjem najlepsih i najupecatljivijih delova!!! Jer nacin na koji deca posmatraju stvari oko sebe je neverovatan i nesvakidasnji, pa hajde da se malo razveselimo njihovim odgovorima na postavljena pitanja!!! :D Verujem da su mnogi od nas zaboravili kako je decija masta nepresusna! :wink:

Hvala!!!
 
Knjiga je odlicna .... i svaki put se dobro ismejem kada je prelisam!Jedna od najzdravijih literatura za decu !!!


A da ne govorim da ima sentimentalnu vrednost za mene jer mi ju je citala jedna od najdivnijih devojaka sa fakluteta ..... tako nezno i savrseno bice !!!
 
Deca su ukras sveta!!!!!!!!!!!

Ozdraviti
To je kad si bolestan pa ti sve donesu
a posle ozdravis pa ti više ne donesu nista. :lol:

Srce
Srce je mnogo lomljiva stvar pa moras ponovo da ostris olovku. :lol:


Glava

Svako ima glavu samo neko ima lepšu
(a deca imaju najlepsu - prim.aut)
 

Crvena i zelena knjiga. U domu roditelja, nisam je preneo. Knjiga - anketa na temu "šta deca misle".
U onim lepim 80-tim. Nije to knjiga za decu, već knjiga koju su deca pisala.
Sentimentalno sećanje, tupavo..u ustvari, kao detetu više su mi se sviđale ilutracije u knjizi.
 
HeBePoBaTaH_:

Nije to knjiga za decu, već knjiga koju su deca pisala.
Sentimentalno sećanje, tupavo..u ustvari, kao detetu više su mi se sviđale ilutracije u knjizi.

U potpunosti se slazem :D ... Zato je toliko iskrena, mastovita, smesna... :wink:
Kao i 'Mali princ'... Dok smo deca tesko da mozemo da shvatimo ono sto citamo, dok ne odrastemo i citajuci se vratimo u period kada je sve bilo tako logicno i kada smo na svako pitanje odraslih imali neki nas originalan odgovor :D ...
 
terapeut:
Hocu opet da budem dete!!!!

Kao sto kaze Ducic: "Mladic, to je za starca onaj koji mu je oteo ono sto je do juce bilo samo njegovo" :wink:

Svi bismo mi ponovo da budemo deca, ali pomisli da li bi ponovo bio spreman da ponovo gradis sve sto je izgradjeno do sada, plovio istom rekom kojom si plovio do sada? Zar draz nije u spoznaji da sve sto je iza tebe je vredno i neponovljivo? Zato su tu nasa deca, deca nase dece, ... koja nam pokazuju kako je detinjstvo najlepse, da je to beskonacnost nadanja, raskos u planovima od kojih je svaki ogroman i bezmeran i od kojih svaki izgleda verovatan i kada je nemoguc! Ona su izvor naseg optimizma, koji nismo ostavili za sobom, jer ta deca su deo nas! I kada bismo svi bili deca, ko bi se smejao nasim neverovatnim odgovorima, kao sto mi 'rastemo' dok slusamo njihove, jer raste nase srce i nasa pamet? :wink:
 
ja sam se najviše smejala (i najduže pamtim) rečenicu koja se odnosi na moj najskriveniji talenat - jedenje i mirisanje lepka (i benzina). Pa sam bila fascinirana što još neko tako misli 8)

dakle:


SVI LEPKOVI SU DOBRI
 
Nemam knjigu,a davno sam citala, pa molim one koji razumeju na sta mislim da napisu to kao sto je u knjizi.
Pitanje je ko je komsinica, a odgovor u stilu:"To je ona sto stalno nesto trazi." ili "To je ona sto od nje mama krije kafu"
Podsetite me ,molim vas!
 
"Kad pevas pa ti se glava pokloni da joj svi pljeskaju."

Mogu da je citam hiljadu puta i uvek cu da se smejem. Knjiga je fantasticna... :P

"Cemu sluzi unuk ?

Da vodi dedu u park, :P
Da se kunu u njega kad lazu, :P
Da ne ide u skolu jer je klinac,
Da ima deda kome da kupi cokoladu."
 
KRAVA

Krava je za pašnjak
na pašnjaku ona pase
pa onda žvaće
žvakaću travu

krava je jedna domaća životinja od mesa
rodi se na selu od teleta
muze mleko
daje kajmak i sir
a posle opet pravi tele

iza razne krave
tako ima jedna krava
što uvek dođe kad imamo goste
da traži nešto od mame


krava je jedna što pravi sir
jedna što jede i kad spava
ona nam daje rogove
ona nije dobra jer se ne jaši

krava je ženski vo
krava je domaća životinja
sa repom za muve
krava je mnogo lepa stvar
zato što ima lepo telence
iz nje se sipa mleko
za sir i doručak
to je jedna
što stalno viče MUU
a ti je ništa ne razumeš

krava je najveća stoka
u naše selo
 
OLOVKA I NALIVPERO

nisu isti
penkalo je bolje jer se ne reže
a kad režeš olovku
možeš prste da isečeš

kad ti olovkom da jedinicu
baš te briga
a penkalom te je briga


olovka piše suvo
a penkalo mokro

mnogo je bolja olovka
jer kad prekršiš olovku
dobiješ dve olovke
kad skršiš penkalo
dobiješ batine


od olovke ne pereš ruke
a penkalo sve te brlja

penkalo piše mastilom
a olovka srcem


olovka je više opasna
zato što treba nož
da se reže
a penkalo je zaoštreno

:lol: :lol: :lol:
 
Mislim da je u ovim recenicama (koje su inace predgovor knjige) receno sve :wink:

"Ako hoćete izveštaj sa lica mesta o tome zbog čega i kako nastaje MIŠLJENJE, obratite se maloj deci, jedinim živim i autentičnim svedocima onoga dramatičnog trenutka kada još nerazvijena čula i svest prvi put sreću i upoznaju deo po deo velikog sveta i prvi put mogu sama sebe da identifikuju.
Govor i simboli kojima se odrasli služe i komuniciraju zaboravili su lepo i uzbudljivo detinjstvo reči. Izgubljeni raj ličnog upoznavanja i imenovanja, konkretnog, čulnog, životnog povoda za misao i reč - ti slikoviti predeli pripadaju dalekim i davnim danima ranog detinjstva. Bez iskustva, bez pamćenja i znanja, prvi put ovde, deca pipaju očima, ušima, svim čulima i tim neposrednim i burnim doživljajima daju svoja, autentična imena, vrednosti i karakteristike.
Prvi susret i dodir, prvo iskustvo, prvi pokušaj imenovanja, odgonetanja i razumevanja. Ta jedna mala reč, to jedno, subjektivno i delimično tumačenje - tu je sve bogatstvo sveta i naših doživljaja. Samo još na početku otkrivanja i sazrevanja naši doživljaji imaju temperature, toliko srećne proizvoljnosti, tu neograničenu raznovrsnost. Samo tih nekoliko prvih godina, dok još saznajemo i učimo sami, bez učitelja, škola i standarda.
Samo mladi i gladni radosti i začuđeni mogu toliko da vide i dožive. I niko sem njih ne zna toliko različitih imena za jednu stvar ili pojavu. Bogatstvo tih doživljaja i imena ove male neznalice u sprezi uvek novih i drukčijih konkretnih okolnosti. Sve je za njih novo i sa novim imenom, ako se javi u novim okolnostima i novoj funkciji.
Oni najpre ne znaju ništa, a zatim dugo putuju, lutaju i otkrivaju dok ne saznaju "sve". I tu se završava najlepša čovekova avantura, posle svega nekoliko godina spontanog i nekoristoljubivog života bez smisla i cilja. Udaljimo se od detinjstva, a ne približimo se cilju. Cilja nema, cilja života, ne sam život, i mi se nostalgično počinjemo vraćati dobu kada smo bili najbliže životu i sebi. Sva umetnost je, čini mi se, pokušaj da se život ponovo doživi ali na onaj način, onim čulima i glađu, onako bogato, slobodno i nevino. Biti detinjast i neozbiljan, jer je sve drugo manje ozbiljno i mudro. Tu se i dodiruju poezija i ova orginalna i poučna knjiga. I biće malo i pogrešno ako se ovi dragoceni dokumeti budu registrovali samo kao cake ili štosovi. Ne, ovo je knjiga za razmišljanje i otkrića."
 

Back
Top