Rad sa decom/nove ideje

Poruka
18.868
:) Postavila sam ovu temu ovde,jer smatram da joj je nekako ovde i mesto,ali ako nije premestajte..
Radim kao vaspitac,i sada se nalazi u manjem problemu.Nemam ideja..bas mi je krivo sto iz generacije u generaciju deca rade jedno te isto,ja sam nova generacija i hocu da menjam nesto.Cackala sam po netu,slabo se takvih stvari moze naci..bar ja nisam nasla..ova tema moze biti od koristi svima koji se bave decom,svojim ili tudjom,kao roditelji,vaspitaci bebisiteri i dr.Hajde da ovde postavljamo neke novotarije koje se mogu raditi sa decom..:)
 
Kaži nama, koji nismo vaspitači, šta je to što radite iz generacije u generaciju, pa da znamo odakle da krenemo sa idejama. Ima puno zabavnih aktivnosti koje se mogu izguglati na engleskom (ja guglala kad sam učila tako male malce engleski, a sad skidam ideje za igre sa svojim klincem), ali nemam pojma šta je primenljivo u tvojoj situaciji i šta je ono što već radite.
 
Evo ovako..sve sto radimo nazivamo AKTIVNOSTI.Njih delimo na muzicke aktivnosti/pesmice koje nazalost ponavljamo iz generacije u generaciju kao npr..,,Leptiricu sarenicu,,Onda postoje fizicke aktivnosti kao sto george rece,onda likovne aktivnosti,jezicke aktivnosti i sl.Zao mi je sto se nekako svi drze tog nekog starog programa koji je bio aktuelan dok sam ja isla u vrtic,i svaka ideja se krade i ljubomorno cuva.Ja bih toj deci volela da pruzim mnogo vise,verujem da postoje i savremenije stvari..sve je ok treba umeti i tasi tasi tanana i pricati o Crvenkapi ali..sta jos..
 
Definitivno se ili jako malo radi s decom ili se stalno iste stvari vrte u krug.
Moj klinac ima 5 godina i ove godine će posle 3 godine pohađanja jednog vrtića, preći u novi, bliže kući.
On se strašno raduje novim drugarima i novim vaspitačicama jer je stalno ponavljao kad je dolazio iz starog vrtića da mu je bilo dosadno.:(
 
mozes da kupis hamer papir, podelis ga na jednake kvadrate i u svaki kvadrat nacrtas ili nalepis sliku neke zivotinje, na primer, domace zivotinje. onda svaki taj kvadrat prekrijes papirom koji je iste velicine kao i svaki kvadrat i zalepis ga lepljivom trakom samo pri vrhu(da mozes da ga podignes i otkrijes sliku zivotinje koja je ispod), i na svakom tom papiru napises po jednu ili dve zagonetke vezano za zivotinju koja se nalazi na slici ispod tog papira. Ako deca pogode - super a ako ne otkrijes papir i pomognes im. Posle toga mozete da razgovarate o domacim zivotinjama, koje su i kako se zovu, koje koristi covek ima od njih, kako se oglasavaju, gde zive, cime se hrane.....koja je njihova omiljena domaca zivotinja i zasto.....svasta jos a povezano je sa razvojem govora, moze da bude i likovnim ako nesto kasnije crtaju..... ili napravis vecu kocku ili vec posotojecu kartonsku kutiju oblepis belim papirom na koji nacrtas ili nalepis slike zivotinja i deca mogu da je kotrljaju i bacaju i koja se zivotinja nadje na vrhu kazuju sta sve znaju o njoj i tao redom.... a sada ide i jesen a tema je zaista opsirna tako da samo pusti masti na volju i ideje ce ti same dolaziiti.... ovo sa hamerom mozes da uradis isto i sa temom vezanom za zanimanja ljudi, sportove, vodene zivotinje, divlje, karakteristike jeseni i ostalih godisnjih doba, ma svastaaaaa...... a ja bih tebe zamolila da mi objasnis sta je to model A i model B , koje su razlike i sve sto znas o tome u kratkim crtama...hvala unapred...:bye:
 
Pa dobro drugari sto ste se ucutali? Nije valjda da ova tema sa zanimljivim naslovom ne zasluzuje da zazivi na forumu, ili smo svi jaki na temama gde treba nekoga osuditi i sasuti mu surovu "istinu u lice"

Bilo bi lepo da ima vise tema sa naslovima koji ce probuditi kreativnost kod mladih , malo starijih i onih najsatrijih clanova porodice i tako svima uciniti boravak sa decom lepsi, posebno u ovim teskim vremenima (a kada nisu bila :) )
barem nam malo skrenuti misli sa surove svakodnevice i teskih problema koje svi imamo a i citamo ovde po forumu...

Vaspitaci napisite sta radite sa decom i navedite njihov uzrast , postoje porodice koje ne mogu iz svima poznatih razloga da upisu decu u drzavne vrtice a za privatne nemaju finans. mogucnosti.Zasto onda toj deci sam roditelj ne bi pruzio barem delic atmosfere iz vrtica ...

I sada da ne tupim dalje ajmo da se kreativno druzimo ovde i podelimo svoja iskustva :heart:
 
I da... :rumenko: a sta su to nove ideje.. mozda je nama nesto dosadilo ali klincima je sve novo i interesantno cak i ono sto smo mi ucili kao klinci, pa sto im ne bi i to preneli, naravno ne vrteti sve u krug istom detetu .. Moj klinac od dve ipo voli i leptiricu sarenicu i zakleo se bumbar i te lepe pesmice koje smo mi slusali kao deca, takodje voli i novije crtace mada najvise voli diznijeve crtace uz koje sam i ja sama odrasla. takodje voli da crta ( ili ti da mu ja crtam) da slaze kocke vozi autice kamione zaliva cvece :heart: voli i da mu citam, bojanke i slikovnice, prepoznaje sve domace i vecinu divljih zivotinja, vocki i povrcki.. Mislim da je meni vise dosadilo nego njemu jer uvek trazi sve iznova ..o sportskim aktivnostima da i ne pricam jer bi mogao da skace 25h :mrgreen:
 
:) Postavila sam ovu temu ovde,jer smatram da joj je nekako ovde i mesto,ali ako nije premestajte..
Radim kao vaspitac,i sada se nalazi u manjem problemu.Nemam ideja..bas mi je krivo sto iz generacije u generaciju deca rade jedno te isto,ja sam nova generacija i hocu da menjam nesto.Cackala sam po netu,slabo se takvih stvari moze naci..bar ja nisam nasla..ova tema moze biti od koristi svima koji se bave decom,svojim ili tudjom,kao roditelji,vaspitaci bebisiteri i dr.Hajde da ovde postavljamo neke novotarije koje se mogu raditi sa decom..:)

priroda,zivotinje i ratne igre.
 
Pa meni je bas drago sto moje dete u vrticu sad uci pesme i price koje sam ja vec zaboravila. A ona je odusevljena kad joj kazem da sam i ja to ucila u vrticu, i njen tata, cak i baka.
Odlicna je igra sa memo kartama. Samo se naprave bas velike i okace na zid.Onda oni otvaraju,pamte gde se koja nalazi i skupljaju parove.Tako se bas lepo trenira koncentracija. Onda,kad smisljaju pricu na osnovu slike ili slika. Mi to stalno radimo kuci, tako bogatimo recnik. Zatim pravimo lutkarske predstave prema bajci ili spojimo vise bajki. Recimo, ja joj dam nekoliko likova, a ona sama poveze njihove price. I dajem joj testo da od njega pravi "kolace", secka, ukrasava, boji. Dajem joj komadice hartije raznih boja i oblika da ih lepi po zelji i naravi svoj kolaz (i uvek je pitam sta je to, i uvek su odgovori neverovatni,kreativni). Igramo se tako sto zamenimo uloge,pa je ona mama :) Tu mozete odlicno da vidite kako vas dete dozivljava, sta "mama" govori, sta radi, kakva je prema detetu. (Moja cerka ima 3 godine,ali verujem da ovo ni starijima ne i ilo dosadno)
I tako, sa decom je beskrajno zanimljivo kad se odvoji vreme samo za njih.
 
Igra "problem situacija" najjaca igra na svetu putem koje vi mozete otkriti koliko dete zna reagovati u datim situacijama. Saznajete na cega bi trebalo obratiti paznju kod neke dece. Cemu bi ih trebalo poduciti. Koje stvari im pojasniti. Podstice ih na bolja shvatanja i razumevanja odredjenih profila ljudi, zivotinja.... Upoznaju se sa novim situacijama u kojima nisu bili ali eto mogu se naci. I sto je njima najlepse nema tacnog ili pogresnog odgovora.
 

Back
Top