Tajna poljupca

srebro

Primećen član
Banovan
Poruka
681
Ono što me zanima jeste senzacija koju miris i ukus odredjene osobe izaziva.Upravo sam se vratio od moje nove devojke i ne mogu da se otrgnem utisku da mi poljubac ne prija.Naprosto mi njen ukus nije preterano privlačan i nekako je sve bljutavo i mlako.A sa nekim ranijim partnerkama poljubac je bio...wow..ni nalik ovom...E sad,devojka je dobra,pristojna,lepa,pametna,draga mi je veoma,tj. ispunjava većinu mojih kriterijuma.Zato mislim da je ovde u pitanju biohemija...Čuo sam nekad davno u nekoj emisiji da je u pitanju interakcija nekih supstancija koje se prilikom poljupca razmenjuju i da nam to podsvesno govori koliko je partner biološki odgovarajući,tj. da sve to ima uticaj na imuni sistem potomstva ili tako nešto..Ispravite me ako grešim,ali voleo bih da mi neko ko zna više o ovome napiše nekoliko redova.
Razlog zbog kojeg sam ovo stavio ovde a ne na LjiS forum jeste što ovo nije ljubavni problem već me samo zanimaju naučne činjenice vezane za biohemiju poljupca i nadam se da neće biti obrisano..
 
Po nekim istrazivanjima ljubavna strast zapocinje prvo lucenjem adrenalina. Ubrzava se rad srca i ukoliko adrenalin izazove povoljnu reakciju dolazi do lucenja feniletilamina koji izaziva mentalnu ushicenost. Feniletilamin je u hemijskom pogledu vrlo slican anfetaminu i nadrazuje iste zone u mozgu koje su osetljive na droge i neke vrste lekova. Ovaj mehanizam traje izvestno vreme. Za period "ucvrscivanja veze” odgovoran je oksitocin - hormon koji se u velikim kolicinama proizvodi u mozgu za vreme seksualnog odnosa. Daljim procesom “sazrevanja odnosa” upravlja endorfin. Mozak ga automatski proizvodi kada se nalazimo u blizini voljene osobe.
Eto, ljubav je samo hemija :? .... ili mozda i nije . :roll:
 

Back
Top