Mononukleoza

To je kapljicna ifekcija i tako se prenosi.Zovu je bolest poljubca jer se cesce javlja kod mladih ljudi.Elem ima jako dugu inkubacije.Klinicka slika jako lici na stanje gripa sa visokom temperaturom,uvecanim limfnim zlezdama na vratu,pazuhu i preponama.Sam virus napada jetru i slezinu tako da dolazi do njihovog uvecanja.Zato pacijent mora biti pod lekarskom kontrolom.Virus se dokazuje iz krvi na infektivnoj klinici.Nema posebnog lecenja sem skidanja temperature,i strogog mirovanja.Antibiotici se primenjuju samo u slucaju bakterijske infekcije koja se nakalemi na tako oslabljen organizam.Ali njegovo uvodjenje oredinira lekar jer se moze desiti da se pojavi osip ako se primeni antibiotik.Oporavak je malo duzi,dok se stanje jetre ne vrati u normalu,malo duze si malaksao.
 
Ah, kad se setim moje' mononukleoze'...
..dodjem kod lekara sa plikovima u grlu:) i bolovima da umrem (u grlu, jelte ), on me posalje na nekih 5 analiza...Povecana sedimentacija u krvi i slicno.. Vratim se, dobijem inekcije (penicilin, komada 10) i isprimam sve to... nakon dva dana, gusobolja se vrati. odem kod drugog lekara i dobijem info da uopshte nije mononukleoza nego zapaljenje grla. Pocnem da se lecim cajevima, gusobolja se VRATI. Posalju me na ORL, opet me bace na nekih 6 analiza, to potraje par dana, neku bakteriju lociraju i dobijem maje tabletice.. posle te terapije, gusobolja se VRATI:). Pa kad nisu mogli za 3 nedelje da ustanove koji mi je vrag:) dosla sam do zakljucka da ni od tada nece moci... Te sam mirno kuci sacekala sve muke da me prodju.. i od tada, hvala bogu, nemam nevolja... ali kad mi neko kaze rech "mononukleoza", setim se tih putesestvija...
 
I meni treba pomoc.Evo,dobila sam je,ocigledno od decka,pa me zanima oce li mi ostati virus (smem li da se ljubim ikad vise,a da se ne bojim da cu zaraziti nekoga???) i posto se moj dragi nije razboleo,nego samo prenosi virus,sta ce biti s njim?Oce li mu to proci ili ce svaka s kojom se poljubi da zavrsi kao ja???
 
Pa kad prebolis mononukleozu tebi ostaje imunitet ali da li ces ostati kliconosa to niko ne moze da ti odgovori.Prvo preboli a posle ces ici na kontrolna vadjenja krvi pa ce se po rezultatima videti da li si ili nisi kliconosa.A sto se tice tvog decka on ocigledno jeste kliconosa i tu nema neke pomoci.
 
Brat mi ima mononukleozu, utvrđeno pre jedno mesec dana, a pre toga je bar tri nedelje vukao simptome, a da niko nije posumnjao.

Mene interesuje koliko dugo mora da živi pod tim režimom ishrane i mirovanja. Lekari nam ništa ne govore. Da li će smeti ovog leta da ide na more, ako mu nalazi budu u redu ili i posle toga mora da miruje još neko vreme?
 
A kako se reflektuje kroz krvnu sliku mononukleoza? Ja sam skoro imala pad leukocita na 2,4 i uvecane limfne zlezde na vratu i preponama i naravno svi su oko mene govorili da je to mononukleoza. Otisla sam na infektivnu i tamo su mi leukociti bili 4,9. Nisu mi radili nikakve testove dalje nego su konstatovali da je to virus. Da li je trebalo da mi urade test na mononukleozu?
 
Mononukleoza se moze jedino utvrditi na osnovu detekcije Epstajn Barovog virusa u krvi pomocu Paul Bunnelove reakcije, ali to se radi u mikrobioloskim laboratorijama, pomocu klasicnih laboratorijskih analiza se ne otkriva mononukleoza, na osnovu njih se moze samo posumnjati ali u tom slucaju potrebno je da neki parametri budu pozitivni.
Znaci, klinicka slika, plus u laboratoriji povisene transaminaze, leukociti a u leukocitarnoj formuli povisene vrednosti limfocita i monocita.
 
Ma sta rece, sto deca ne vole da rade fizicko... :wink:
Radila sam ja u skoli, pusti ti te price, posteda od fizickog traje koliko traje i bolest i oporavak,u vrh glave 2 meseca ako je bio bas tezak oblik mononukleoze.
E sad druga stvar je sto smo mi doktori bolecivi na klince pa ajde da ih postedimo fizickog. :D
Mononukleoza je opasna dok traje jer osim teskog stanja pacijenta postoji opasnost od rupture slezine i jetre zato se savetuje strogo mirovanje a posle toga kad se sve zavrsi i krene oporavak nema problema, za 2 meseca svi nalazi ok, sve u najboljem redu i zivot ide dalje.
 
Patak zasto prepadas ljude - vecina ih je cak 60% do 80% prelezala mononukleozu u detinjstvu - nekima je lekar postavio dijagnozu a neki i ne znaju da su je prelezali (nisu imali tipicne simptome ili nisu ni isli kod lekara) a sto se tice imuniteta - to se u vecini slucajeva podrazumeva :D
 
Pa zato sto voli da lupeta, a ja nemam snage da svaki put piskaram iste stvari.
Prvo treba da nauci sta znaci termin kliconosa, sta podrazumeva pad imuniteta i koja bolest moze ponovo da se lezi a koja ne. :evil:
 
Samo jedno pitanje za strucne i one koji su vec preležali mononukleozu:

Koliko traje period mirovanja kod obolelih? Da li su rekonvalescenti, dakle po preležanoj bolesti, nosioci virusa koji može izazvati infekciju kod zdravih: koliko dugo, posle koliko i uopšte sve o tome?
 
mixy:
Samo jedno pitanje za strucne i one koji su vec preležali mononukleozu:

Koliko traje period mirovanja kod obolelih? Da li su rekonvalescenti, dakle po preležanoj bolesti, nosioci virusa koji može izazvati infekciju kod zdravih: koliko dugo, posle koliko i uopšte sve o tome?

Sve je receno na ovu temu, vratite se i procitajte pazljivo postove dr. Period mirovanja do 2 meseca kod tezih formi bolesti, da li su rekonvalescenti kliconose moze se znati samo uzimanjem krvi na EB virus.
Pozz.
 
WithdrawnWater:
mixy:
Samo jedno pitanje za strucne i one koji su vec preležali mononukleozu:

Koliko traje period mirovanja kod obolelih? Da li su rekonvalescenti, dakle po preležanoj bolesti, nosioci virusa koji može izazvati infekciju kod zdravih: koliko dugo, posle koliko i uopšte sve o tome?

Sve je receno na ovu temu, vratite se i procitajte pazljivo postove dr. Period mirovanja do 2 meseca kod tezih formi bolesti, da li su rekonvalescenti kliconose moze se znati samo uzimanjem krvi na EB virus.
Pozz.

Pitanje sam, naravno, postavio posto sam procitao prethodne postove... Nije mi bilo najjasnije...

Hvala u svakom slucaju.
Pozdrav.
 

Back
Top