Lekovito bilje

shining star

Zainteresovan član
Poruka
143
"Nema neizlecivih bolesti,
ali uvek ima neizlecivih bolesnika".

Prirodna ima cudesnu moc nad covekom i koliko god se trudili da upoznamo njene cudi u zelji da stvorimo harminican zivot, cesto cinimo greske koje su suprotnosti sa njenim osnovnim principima. Trend modernog nacina zivota cesto iskucuje kontakt sa prirodom ili primenu lekovitog bilja, kao jednog od nacina uspostavljanja psiholoske i zdravstene ravnoteze.
Postoji stara drevna izreka dobrih lekara i farmaceuta: "Za dobro zdravlje potrebna je livada lekovitog bilja i bunar vode." Livada lekovitog bilja je veliki izvor zdravlja i sirovina jer od leko bilja možemo napraviti lepezu proizvoda za lečenje , negu kože i uživanje. Za kreatore i stvaraoce preparata na bazi leko bilja, šumskih plodova i prirodnih resursa veliki je izazov i inspiracija da livadu lekovitog bilja što vernije i izvornije stave u službu zdravlja i lepote savremenog čoveka. To se postiže velikim znanjem i ljubavlju prema prirodi. Prvi korak je svaku biljku nežno i pravovremeno ubrati, osušiti i pravilno čuvati da bi zadržala lekovita i aktivna svojstva kojom je priroda obdarila. Da bi se od prirodnih sirovina dobila kompozicija proizvoda mora se imati pored stručnog znanja i intiucija za harmoniju da bi se dobrom kombinacijom dobili čudesni biljni preparati.
Za čudesnu i blagotvornu moć lekovitog bilja i biljnih esencija znalo se još u drevnom Vavilonu i Egiptu. Aromatično lekovito bilje i etarsko ulje poznavali su Egipćani još pre 2000 godina i upotrebljavali ga za mirisanje odeće i tela, za čuvanje i aromatizaciju hrane i napitaka za lečenje, a najpoznatija primena je za balsamovanje faraona. To znači da se već hiljadama godina aromatično-lekovita bilja i biljna ulja koriste za kulinarstvo, kozmetiku, medicinu i kađenje - aroma lampe.


maticnjak.gif


............. nastavak sledi :wink:
Svaki komentar je dobrodosao!
 
Bas mi je drago sto pokazujete veliko interesovanje za temu :D .
Upravo sam se vratila iz prodavnice zdrave hrane (novcanik mi je prilicno laksi svaki put kad odem :) ).
Posle uvodnih reci o lekovitom bilju, mislim da je dobro da krenemo sa predstavljanjem pojedinih vrsta.
Napominjem da nisam veliki strucnjak u ovoj oblasti vec samo pobornik zdrave ishrane i fitoterapije. Nadam se da cemo zajedno razvijati ovu temu.
Pa da krenemo od necega sto je vecini ljudi poznato:

peppermint.jpg

Nana
Drugi nazivi: crna nana, ljuta nana, metva, metvica, paprena metva, paprena nana
Latinski naziv: mentha piperita

Opis biljke: nana ili metvica je trajna zeljasta biljka, a raste kao divlja i pitoma, jer se uzgaja u vrtovima. Metvice imaju uspravnu cetvrtastu, granatu i dlakavu stabljiku s nasuprotnim - dlakavim unakrsnim, jajasto-šiljastim, na krajevima pilastim - listovima. Odozdo je sjajno i tamnozelene boje, a s gornje strane svetlozelene boje..
Stanište: divlja nana ili metvica nana raste na vlažnim mestima .

Lekoviti deo biljke: listovi i cela biljka.

Lekovito delovanje: Nana se upotrebljava kao prijatan, blag i neškodljiv lek za umirivanje, protiv gasova, nadimanja i grceva, protiv
teškog varenja, kao stomahik, nana ulazi u sastav cajeva za lecenje žuci. Nanino ulje ima slaba anesteticka svojstva i prijatan miris koji osvežava, zbog cega se upotrebljava i protiv gadenja i povracanja. Rastvor ulja u alkoholu koristi
spolja protiv bolova od neuralgije, reumatizma i nazeba. Mentol draži nerve u koži, lako isparava i zbog toga hladi.Nana se koristi za umirenje zivaca, nervnu rastrojenost,glavobolju, zujanje u usima, histeriju i hipohondriju, groznicu,
slabost i nozno znojenje. Otklanja vetrove, podrigivanje, povracanje, grceve u želucu i materici, pospešuje krvotok, leci prehladu,promuklost i kašalj. Destilacijom od nane se proizvodi etericno ulje koje ima višestruku upotrebnu vrednost u lecenju raznih bolesti.

Pored svega ovog, nana je veoma dobra i za osvezavanje prostorija. Ja obozavam da prstohvat nane stavim u malu posudu sa toplom vodom i oplemenim prijatnim mirisima prostor u kome provodim puno vremena ili mozete napraviti paketic nane i dodati ga u toplu vodu za kupanje.
 
Echinacea je trebalo kasnije da se predstavi po nekoj mojoj zamisli, mada zasto da ne i sada ako vec postoji interesovanje. By the way, danas sam kupila kapi, videcemo kakvi su efekti.

Echinacea.gif


Echinacea
Latinski naziv: echinacea angustifolia D.C.

Opis biljke: Ehinaceu su koristili još indijanci kao lek protiv rana prouzrokovanih kožnim prištevima, aknama i ozeblinama, no njena najveca upotreba bila je protiv ugriza zmija. Aktivna svojstva biljke otkrivena su krajem XIX veka. zahvaljujuci jednom nemackom doktoru koji je proveo mnogo godina zajedno s indijancima. Od tada biljka je u centru pažnje mnogih studija buduci da jaca obrambena svojstva organizma. Zbog te karakteristike nalazimo je u mnogim farmaceutskim i kozmetickim proizvodima (tretmani protiv bora, iritirane i suve kože)..biljka iz porodice Asteraceae, ima šuplju stabljiku koja dostigne od 50-100 cm visine. Listovi su uski, duguljasti i prekriveni sitnim dlacicama. Cvet je ljubicaste boje. Uzgaja se kao lekovita biljka i ne širi se spontano.
Lekoviti deo biljke: koren.

Lekovito delovanje: Pripremanje i korištenje:
1.caj: 30-50 g seckanog korena u litru kipuce vode. Uzimamo 3-5 caša dnevno
2.farmaceutski proizvodi: nalazimo je u obliku ekstrakta , tinkture, kapsula… Sledimo uputstva 3.masti, kreme i sl.

Delovanje:
Echinacea sadrži mnogo aktivnih materija koja se mogu grupisati u: -etericna ulja (20 komponenata) jedan od njih in vitro pakazuje onkološka svojstva (uništava tumoralne celije).
Smatra se da etericna ulja poticu jacanje imunološkog sustava -glukozid sastavljen od dva šecera koji deluju kao antibiotik protiv raznih bakterija -poliacetileni koji uništavaju bakterije i gljivice -inulin, vitamin C

Indikacije:

Imunostimulans: jaca obrambeni sistem organizma tako da povecava proizvodnju antitela i leukocita u krvi (recept 1) Deluje protivupalno i zaceljujuce: putem posebnog enzima zaustavlja širenje bakterija i favorizuje proizvodnju tkiva koja lece i zatvaraju rane. Leci kožne rane: akne, cireve, upaljene opekotine, ekceme, upalu kožnih žlezda, ubode i ugrize insekata Stimulise jetru i bubrege u procesima detoksikacije Deluje antiviralno i laboratorijski (in vitro) pokazano je svojstvo uništavanja celija tumora. Koristi se kao inegrator s ostalim lekovima kod raka i AIDS-a Infekcijske bolesti: deluje sporije od antibiotika, ali vremenski efekt je duži. Aktivna svojstva biljke nemaju nus pojave, za razliku od farmaceutskih proizvoda. Zato se savetuje njezino korištenje kao preventiva. Koristi se protiv decjih bolesti, herpesa, gripe, upale sinusa, bronhitisa i bolesti disajnih organa. Leci upalu prostate i mehura (besike).
 
Sto se Ehinacee tice, to je najbolja stvar koja mi je dosla ruku u poslednjih 15 godina!!! Ja sam je prvo 'otkrila' u Engleskoj kad sam bila kod prijatelja u poseti pre 4-5 godina, kao male prilicno smrdljive zelene tabletice koje je pila njihova cerka koja pati od ekcema. Nisam mnogo paznje polagala na pricu da oni ne piju antibiotike kad se razbole nego to resavaju Ehinaceom?! (Milslim, nisu ni oni nenormalni - naravno da piju ako dobiju gnojnu angtinu ili upalu pluca, ali poenta je da se oni nikad ne razboljevaju teze!?). Onda sam ja zakacila najgori moguci oblik.....pa rekla bih gripa, ili neceg slicnog tome (sem sto nisam imala temperaturu, sve ostalo je ukazivalo na moju blisku smrt, ili mi se bar tako cinilo! :? ), te sam najzad prisatala da se nagutam cega god je bilo u kuci samo da mi bude bar malo bolje. Tresnuli su me udarnom dozom Ehinacee (nista drugo ni nemaju!), i ja sam posle samo dva dana ustala kao da mi nista nikje ni bilo (caj, limun, supa, voce, i Ehinacea). Od tada uvek imam kod sebe tablete ili kapsule (sestra mi ih posalje iz Kanade ako ovde ne mogu da ih nadjem jer se gadim na kapi i sve sto ima ukus a mora da se guta :oops: ), a od nedavno mi je poslala i nesto sto se zove Ehinol, cisti ekstrakt Ehinacee, uzme se jedna kapsula kad osetis da si poceo da se razboljevas - i presece u momentu da ne padnes u krevet.
Nikakve nezeljene efekte nisam primetila, postujem uputstvo o upotrebi (cini mi se da mora da se pravi pauza na 8 nedelja ako se u kontinuitetu uzima, ali ja inace ne gutam to svaki dan, vec samo kad sam energetski lose, u velikom zamoru, stresu ili boolesti).
Tako da - toplo preporucujem. Sto se klinaca tice - vodite racuna o uputstvu za upotrebu, mimo toga - ne moze da skodi! :lol:
 
I ja sam sve naj naj cula o ovoj biljchici. Pre svega jacha imunitet, a sta cete bolje. Prijateljica mi je dosla pre neki dan iz Nemacke, obe nas je grlo nesto pocelo da grebucka i ona izvadi male malene tabletice ehinacee. Valjda nam je to pomoglo....
 
Ok. idemo dalje u predstavljanju lekovitog bilja.

zalfija.jpg


Zalfija

Drugi nazivi: kuš, lekovita slavulja, krstašica, žalfija.
Latinski naziv: salvia officinalis .
Eng – Sage

Opis biljke: kadulja je višegodišnja polugrmovita biljka visine 30 do 60 cm. Ima jak koren i drvenastu stabljiku. Donji delovi stabljike su drvenasti a gornji zeljasti. Stabljika je uspravna i cetverouglasta. Listovi su uski, elipticni, sitno naborani s dugackom peteljkom, a na stabljici nasuprotno poredani. . Veliki tamnoljubicasti cvetovi skupljeni su u cvatove poput klasova koji su sastavljeni od pršljenova. Cvet je dvousnat, a caška i vencic imaju žlezdaste dlake. ,

Stanište: raste divlje, po kamenitim i neplodnim
mestima, a uzgaja se i u vrtovima.

Lekoviti deo biljke: za lek se pre cvatnje skupljaju listovi i mlade grancice

Lekovito delovanje: naziv ove biljke na latinskom upucuje nas da je smatramo veoma lekovitom - njeno ime, naime, znaci spasonosna i lekovita, kadulja leci promuklost, cisti krv i jaca živce, grije želudac, otklanja vetrove, pomaže kod svake vrsti nahlade, katara i influence.

Žalfija deluje na cišcenje krvi i time oslobada organizam uzrocnika mnogih bolesti. Ima i protivupalno dejstvo, tako da se toplo preporucuje kod svih zapaljenja, od zapaljenja ždrela, preko unutrašnjih organa, do bešike i vaginalnih upala.kadulja je u stanju da reguliše i znojenje, odnosno da ga dovede na pravu meru: kada se znojite od slabosti posle gripa ili zapaljenja pluca kadulja taj problem rešava za par dana. Vrlo je stimulativna i podiže tonus. Leci takode i obolele od reumatizma i, receno modernim recnikom, antibiotik je širokog spektra. Za period puberteta i menopauze ona je upravo biljka izbora, jer je nežan ali efikasan hormonalni regulator Izvrstan je lek za cišcenje jetre, za bolesti bubrega i protiv nocnog znojenja. Ako uberete sveže listove kadulje i protrljate njima predeo oko zuba, desni, ucinicete ih zdravijim i cvršcim.

Caj spremite od jedne kašike na šolju vode. Preliti suvo lišce kljucalom vodom i pustiti da stoji pola sata. Pije se po jedna kafena šoljica tri puta dnevno. Ako imate neuredan menstrualni ciklus, pijte ovaj caj u navedenim kolicinama 21 dan, izmedu menstruacija. Za grgljanje ili vaginalno ispiranje, jedna pregršt ove biljke kuva se u litru vode 10 minuta.

Vino od kadulje, koje se dobija kada se prstovet kadulje provri u šolji dobrog crnog vina, jaca rekonvalescente. U sezoni gripa, udišite paru nad posudom u kojoj se kuvaju žalfija, majcina dušica, lavanda i ruzmarin, a posle inhalacije iskoristiti tecnost za kupku.
 
Zalfiju sam pila godinama ali sam je kuvala onako kako to preporucuje Rudolf Brojs (cuvena Brojsova terapija gladovanjem...)Zalfija se kuva samo 3 min. kad zeli da se pije.Zashto - zato sto, kako on kaze se bas tada oslobadja jedan zivotno vazan element iz nje, a eterichna ulja isparavaju.Ona su vazna za ispiranje, ali ih u caju za pijenje ne sme biti.Kada se priprema za ispiranje onda se preliva vrelom vodom i stoji 10 min.
To je zaista biljka nad biljkama, josh su je stari Rimljani hvalili...
 
shining star:
Ok. idemo dalje u predstavljanju lekovitog bilja.

zalfija.jpg


Zalfija

Drugi nazivi: kuš, lekovita slavulja, krstašica, žalfija.
Latinski naziv: salvia officinalis .
Eng – Sage

Opis biljke: kadulja je višegodišnja polugrmovita biljka visine 30 do 60 cm. Ima jak koren i drvenastu stabljiku. Donji delovi stabljike su drvenasti a gornji zeljasti. Stabljika je uspravna i cetverouglasta. Listovi su uski, elipticni, sitno naborani s dugackom peteljkom, a na stabljici nasuprotno poredani. . Veliki tamnoljubicasti cvetovi skupljeni su u cvatove poput klasova koji su sastavljeni od pršljenova. Cvet je dvousnat, a caška i vencic imaju žlezdaste dlake. ,

Stanište: raste divlje, po kamenitim i neplodnim
mestima, a uzgaja se i u vrtovima.

Lekoviti deo biljke: za lek se pre cvatnje skupljaju listovi i mlade grancice

Lekovito delovanje: naziv ove biljke na latinskom upucuje nas da je smatramo veoma lekovitom - njeno ime, naime, znaci spasonosna i lekovita, kadulja leci promuklost, cisti krv i jaca živce, grije želudac, otklanja vetrove, pomaže kod svake vrsti nahlade, katara i influence.

Žalfija deluje na cišcenje krvi i time oslobada organizam uzrocnika mnogih bolesti. Ima i protivupalno dejstvo, tako da se toplo preporucuje kod svih zapaljenja, od zapaljenja ždrela, preko unutrašnjih organa, do bešike i vaginalnih upala.kadulja je u stanju da reguliše i znojenje, odnosno da ga dovede na pravu meru: kada se znojite od slabosti posle gripa ili zapaljenja pluca kadulja taj problem rešava za par dana. Vrlo je stimulativna i podiže tonus. Leci takode i obolele od reumatizma i, receno modernim recnikom, antibiotik je širokog spektra. Za period puberteta i menopauze ona je upravo biljka izbora, jer je nežan ali efikasan hormonalni regulator Izvrstan je lek za cišcenje jetre, za bolesti bubrega i protiv nocnog znojenja. Ako uberete sveže listove kadulje i protrljate njima predeo oko zuba, desni, ucinicete ih zdravijim i cvršcim.

Caj spremite od jedne kašike na šolju vode. Preliti suvo lišce kljucalom vodom i pustiti da stoji pola sata. Pije se po jedna kafena šoljica tri puta dnevno. Ako imate neuredan menstrualni ciklus, pijte ovaj caj u navedenim kolicinama 21 dan, izmedu menstruacija. Za grgljanje ili vaginalno ispiranje, jedna pregršt ove biljke kuva se u litru vode 10 minuta.

Vino od kadulje, koje se dobija kada se prstovet kadulje provri u šolji dobrog crnog vina, jaca rekonvalescente. U sezoni gripa, udišite paru nad posudom u kojoj se kuvaju žalfija, majcina dušica, lavanda i ruzmarin, a posle inhalacije iskoristiti tecnost za kupku.

Žalfija iliti kadulja kako se u našim krajevima ova biljka još zove može se ISKLJUČIVO upotrebljavati za spoljašnju upotrebu (antiseptik za ispiranje sluzokože usta i nosa). Koncentracija fenolnih jedinjenja, koji su i aktivni principi ove biljke je suviše velika i po nekim studijama odgovorna je za povećanu vjerovatnoću pojave karcinoma bešike, leukoza i aplastične anemije....Zato oprez....Nije sve što je u prirodi apsolutno neškodljivo... :roll:
dipl.ph.spec,analiticar
 
Bas je dobro za ovu temu sto imamo pomoc strucnog lica. Analiticar, hvala puno.
Ja sam ionako napomenula na pocetku teme da nisam strucnjak u ovoj oblasti vec da intenzivno ucim, tako da je pomoc dobrodosla.
 
analiticar:
shining star:
Ok. idemo dalje u predstavljanju lekovitog bilja.

zalfija.jpg


Zalfija

Drugi nazivi: kuš, lekovita slavulja, krstašica, žalfija.
Latinski naziv: salvia officinalis .
Eng – Sage

Opis biljke: kadulja je višegodišnja polugrmovita biljka visine 30 do 60 cm. Ima jak koren i drvenastu stabljiku. Donji delovi stabljike su drvenasti a gornji zeljasti. Stabljika je uspravna i cetverouglasta. Listovi su uski, elipticni, sitno naborani s dugackom peteljkom, a na stabljici nasuprotno poredani. . Veliki tamnoljubicasti cvetovi skupljeni su u cvatove poput klasova koji su sastavljeni od pršljenova. Cvet je dvousnat, a caška i vencic imaju žlezdaste dlake. ,

Stanište: raste divlje, po kamenitim i neplodnim
mestima, a uzgaja se i u vrtovima.

Lekoviti deo biljke: za lek se pre cvatnje skupljaju listovi i mlade grancice

Lekovito delovanje: naziv ove biljke na latinskom upucuje nas da je smatramo veoma lekovitom - njeno ime, naime, znaci spasonosna i lekovita, kadulja leci promuklost, cisti krv i jaca živce, grije želudac, otklanja vetrove, pomaže kod svake vrsti nahlade, katara i influence.

Žalfija deluje na cišcenje krvi i time oslobada organizam uzrocnika mnogih bolesti. Ima i protivupalno dejstvo, tako da se toplo preporucuje kod svih zapaljenja, od zapaljenja ždrela, preko unutrašnjih organa, do bešike i vaginalnih upala.kadulja je u stanju da reguliše i znojenje, odnosno da ga dovede na pravu meru: kada se znojite od slabosti posle gripa ili zapaljenja pluca kadulja taj problem rešava za par dana. Vrlo je stimulativna i podiže tonus. Leci takode i obolele od reumatizma i, receno modernim recnikom, antibiotik je širokog spektra. Za period puberteta i menopauze ona je upravo biljka izbora, jer je nežan ali efikasan hormonalni regulator Izvrstan je lek za cišcenje jetre, za bolesti bubrega i protiv nocnog znojenja. Ako uberete sveže listove kadulje i protrljate njima predeo oko zuba, desni, ucinicete ih zdravijim i cvršcim.

Caj spremite od jedne kašike na šolju vode. Preliti suvo lišce kljucalom vodom i pustiti da stoji pola sata. Pije se po jedna kafena šoljica tri puta dnevno. Ako imate neuredan menstrualni ciklus, pijte ovaj caj u navedenim kolicinama 21 dan, izmedu menstruacija. Za grgljanje ili vaginalno ispiranje, jedna pregršt ove biljke kuva se u litru vode 10 minuta.

Vino od kadulje, koje se dobija kada se prstovet kadulje provri u šolji dobrog crnog vina, jaca rekonvalescente. U sezoni gripa, udišite paru nad posudom u kojoj se kuvaju žalfija, majcina dušica, lavanda i ruzmarin, a posle inhalacije iskoristiti tecnost za kupku.

Žalfija iliti kadulja kako se u našim krajevima ova biljka još zove može se ISKLJUČIVO upotrebljavati za spoljašnju upotrebu (antiseptik za ispiranje sluzokože usta i nosa). Koncentracija fenolnih jedinjenja, koji su i aktivni principi ove biljke je suviše velika i po nekim studijama odgovorna je za povećanu vjerovatnoću pojave karcinoma bešike, leukoza i aplastične anemije....Zato oprez....Nije sve što je u prirodi apsolutno neškodljivo... :roll:
dipl.ph.spec,analiticar
Uz svo postovanje vase profesije ne mogu se nikako sloziti s vama po ovom pitanju.Ako se radi o Salvia officinalis biljci apsoltno se moze koristiti za pijenje.Pogledati knjigu Lecenje biljem od dr Jovana Tucakova,strana 333, opsirno se objasnjava upotreba zalfije od davnina do danas...P.S. Mislim da smo vi i ja jos jednom - ranije pisali o zalfiji i isto imali male nesuglasice.Pozz! :)
 

Back
Top