Karcinom bubrega

el gringo

Početnik
Poruka
1
Potrebno mi je objasnjenje u vezi sa nekim pojmovima
Sta je zapravo "treci stepen karcinoma" znam samo toliko da je rec o karcinomu bubrega prethodna dijagnoza je bio miom na bubregu.
unapred hvala na svim odgovorima.
 
el gringo:
Potrebno mi je objasnjenje u vezi sa nekim pojmovima
Sta je zapravo "treci stepen karcinoma" znam samo toliko da je rec o karcinomu bubrega prethodna dijagnoza je bio miom na bubregu.
unapred hvala na svim odgovorima.
Miom na bubregu ne postoji(bar ga ja pod tim nazivom ne znam), postoji angiomiolipoma, dobrocudni tumor koji se sastoji od masnog tkiva, krvnih sudova i glatkih misica.Raste polako i do simptoma dovodi tek kada mu dimenzije se uvecaju, tada daje lumbalne bolove.Ima dobru prognozu a terapija mu je hiruska.Jedini problem sa njim je sto ga je vrlo tesko razlikovati od adenokarcinoma (malignog tumora)...naravno mnogo lakse bi bilo kad bi znali tacnu dijagnozu na latinskom.

Kada se kaze treci stepen karcinoma to znaci da se karcinom prosirio,zahvatio je okolno tkivo bubrega, nadbubreznu zlezdu i velike krvne sudove,limfne cvorove.
Opet ponavljam dijagnoza na latinskom vise znaci,pogotovo sto se nigde na nalazu dijagnoza ne pise na srpskom(narocito kada se odnosi na karcinom), jedino ako vam lekar nije taj podatak dao usmeno.
A ponekad se to pogresno protumaci pa nastane panika.
 
један од "паметних" лекова који се уводе за лечење карцинома је за рак бубрега, по сећању чини ми се да се зове "авастин"

мислим да је то редак облик обољевања, не дај Боже ником :pop:
 
Ako je oboleli bubreg hiruški odstranjen, ako nema metastaza na plućima i jetri (za sada je to ustanovljeno, HP nalaz još nije stigao) kako se bolest dalje razvija pa dovodi do smrtnosti?
 
Ako je oboleli bubreg hiruški odstranjen, ako nema metastaza na plućima i jetri (za sada je to ustanovljeno, HP nalaz još nije stigao) kako se bolest dalje razvija pa dovodi do smrtnosti?

nikada nisu sve zloćudne ćelije odstranjene...neke su u limfnim čvorovima, a neke se, prilikom operacije, zalepe za skalpel i prosto posade u zdravo tkivo...:neutral:
 
Odstranjen je levi bubreg:Tu renis l.sin.(RCC G1 pT2)
OP:Nephrectomia radicalis l.sin.transperitonealis.
PH nalaz:Renal cell carcinomaG1 partim necroticans pT2,Nx.
Ureteritis chronica.Glandula suprarenalis sine neoplasmate.
PH nalaz:Lymphadenitis chronica nonspecifica.
Zamolio bih ako neko moze da objasni sve ove latinske dijagnoze na obicnom srpskom jeziku...
Zahvaljujem unapred!!!
 
Odstranjen je ceo levi bubreg pristupom kroz trbusnu duplju,zbog karcinoma koji je zahvatio samo bubreg a nije zahvatio nadbubreznu zlezdu,postoji hronicna upala mokracovoda a u limfnim zlezdama (koje su pretpostavljam uzete za biopsiju prilikom operacije) tumorske celije nisu nadjene nego samo hronicno nespecificno zapaljenje.

Dobro je sto nije zahvacena nadbubrezna zlezda i limfni cvorovi.
 
Molim Vas ako neko moze da mi da odgovor, protumaci ovu dijagnozu!
Rec je o mom ocu koji je 51 godiste.
Radjen je radioloski pregled i dijagnoza je sledeca:
Tu renis lat. sin cum meta in gl. suprarenalnis. sin cum thrombosis maligna v. renalis sin. meta pulmonale et pleurale
Spominju se i plucni nodusi, lezije.
Zahvaljujem.
 
Molim Vas ako neko moze da mi da odgovor, protumaci ovu dijagnozu!
Rec je o mom ocu koji je 51 godiste.
Radjen je radioloski pregled i dijagnoza je sledeca:
Tu renis lat. sin cum meta in gl. suprarenalnis. sin cum thrombosis maligna v. renalis sin. meta pulmonale et pleuraleSpominju se i plucni nodusi, lezije.
Zahvaljujem.
Тумор левог бубрега са метастазом у левој надбубрежној жлезди и малигном тромбозом леве реналне артерије, метастазе плућа и плеуре.
 
Ja Vam se najiskrenije zahvaljujem na odgovoru!!!
I ako mi jos mozete pomoci, posavetovati me, sta dalje valja ciniti i ima li smisla dalje reagovati. Ako sam dobro shvatila to je uzelo maha i tesko da bi hemoterapija dala rezultate. ispravite me ako gresim.
 
Molim Vas ako neko moze da mi da odgovor, protumaci ovu dijagnozu!
Rec je o mom ocu koji je 51 godiste.
Radjen je radioloski pregled i dijagnoza je sledeca:
Tu renis lat. sin cum meta in gl. suprarenalnis. sin cum thrombosis maligna v. renalis sin. meta pulmonale et pleurale
Spominju se i plucni nodusi, lezije.
Zahvaljujem.


Dragana, vjerujem da nije lako kad se čuje dijagnoza i početni šok treba zamijeniti borba. Moj otac je puno stariji, njemu su se metastaze pojavile ovih dana na plućima, a bubreg je bio odstranjen još prije godinu i po. Dobra je vijest da se pojavio novi tkz. pametni lijek Sutent, nisam iz Srbije pa ne znam da li je i tamo odobren, ali on je baš namijenjen "uništavanju" metastaza kod tumora bubrega. On bi trebao uskoro početi primati taj lijek pa ćemo vidjeti.
 

Back
Top