Legijin roman

Betty

Elita
Poruka
21.481
UBICE PIŠU BESTSELERE


Legijino delo objavila NARODNA KNJIGA?

Bojkot inkriminisane knjige ubice permijera Srbije izostao, a ubica etetiziran – ušao u srpsku književnost kao Alisa: na mala vrata, ali uz podršku najvećeg domaćeg izdavača



Po IBN broju za katalogizaciju u Narodnoj biblioteci, ispada da je izdavač Gvozdenog rova (u prijavljenih 70.000 primeraka) upravo Narodna knjiga:
ISBN 86-331-1841-8
86 je za knjig eiz naše zemlje
a 331 je jedinstveni identifikator za NK

kao izdavač dosad se pojavljivao isključivo Mihajlo Vojnović, direktor kuće M-Books kojoj je ovaj, kako kažu, uzbudljivi roman o ratu u Bosni – izdavački prvenac. List Danas navodi i to da je izvesna M-Films potpisana kao producent filma o JSO, svojevrsnog kiosk-blokbastera. U tekstu za Internešnal Herald Tribjun, Vojnović kaže da uspeh Legijinog romana nema toliko veze sa njegovim sadržajem, kolkiko sa reputacijom koja prati autora. Deo tiraža prodat na kioscima u Srbiji, a deo išao u RS uz primerak novina Glas Srpske.
Narodna knjiga za sad ne odgovara na pozive da prokomentarišu svoju odluku da se upuste u štampanje romana-prvenca Milorada Ulemeka Legije, ili da eventualno raskrinkaju izdavača koji se usudio da koristi njihov ID broj.
Dosad se jedino Gojko Tešić, urednik biblioteke Alfa (savremeni srpski pisci) čiji se logo nalazi na romanu, tvrdeći da je to necivilizovan čin i izdavačka provokacija.
Računa se da je zarada u najmanju ruku oko 200.000 evra neoporezovanog novca (za samo nekoliko nedelja!), računajući da je istinit prijavljen tiraž od 70.000 primeraka. Od te sume oduzeti 15 odsto za troškove distribucije i autorski honorar.
Još nešto: beogradski tabloidi navode da se literaturi okrenuo i Zvezdan Jovanović, optužen z aubistvo premijera Đinđića, i da su u toku pregovori sa jednim bgd. izdavačem, kao i to da očekuje dobar honorar kako bi pomogao svojoj porodici. Novac bi ovaj i drugi osumnjičeni iz crvenih beretki trebalo da zarade, kako se navodi (a ne rade mi navodnici) i od štampanje i prodaje majica, znački, posteraq i nalepnica sa likom m. Ulemeka i njegovih prijatelja iz JSO.
A drugi deo Gvozdenog rova najavljen za proleće u Srbiji (a ja još tu :cry: )

(txt priređen, izvor: dnevni list Danas, 2.februar 2005)
 
Objavi i potpis autora txta. Nema ga, je l' tako? Napisala ga je ili Biserko ili Kandić ili sličan smrad bez polnih i ljudskih obeležja.

Ispod te vesti, obično ide - "Nova izdanja NK" :D
Dnevnik "Danas" je najbuđavija novina u Srbiji, bez tiraža. Ko njih finansira, a? :wink: :D


'Ajmo sada - autorizacija txta.
 
e, nije nijedno poznato ime. Al kad dođem kući, oma ću da nađem taj tekst i dodajam i tu info.
:lol:
A, kakve veze ima koje pisao, ako je ISBN takav kakav je?

Ima i to na slici u novinama, lepo piše: izdavač M Books -Narodna knjiga


Na posletku, nisam ja tu da jurim vetrenjače....
Ali moje buduće dete SIGURNO neće učiti pjesme Radovana Karadžića....
makar to značilo i da zauvek odem, i da to (imaginarno) dete nikada ne progovori reč srpskog.

Znam šta je zakon tržišta, i uglavnom nemam ništa sproću potrošačkog mentaliteta, ali nije mi baš svejedno kada, da bi dobro pradao knjigu, moraš prvo da kokneš nekog važnog.
(ja ne pišem, ne umem ni da čitam, nemam te ambicije :D )
Smetaju mi tako postavljene stvari.
 
Sada sam ovo pročitala, i zaintrigirali ste me. Imam drugaricu koja radi u Zavodu za katagolizaciju - oni daju reg. broj publikovanom delu. Pre publikacije, tj. javnog objavljivanja, tj. štampe. Nisu ovlašćeni da procenjuju kvalitet istog, već rade po pristigloj odobrenoj dokumentaciji. Pitaću je sutra, pa ću vam javiti. :)
Inače, u potpunosti podržavam Betty-n stav. Veoma je loše što se konstano neguje pogrešan stav.
 
zainteresovana:
Sada sam ovo pročitala, i zaintrigirali ste me. Imam drugaricu koja radi u Zavodu za katagolizaciju - oni daju reg. broj publikovanom delu. Pre publikacije, tj. javnog objavljivanja, tj. štampe. Nisu ovlašćeni da procenjuju kvalitet istog, već rade po pristigloj odobrenoj dokumentaciji. Pitaću je sutra, pa ću vam javiti. :)
Inače, u potpunosti podržavam Betty-n stav. Veoma je loše što se konstano neguje pogrešan stav.

uh, hvala, zainteresovana. Već sam se zabrinula da sam u manjini.



Našla sam Danas od 2.2.
Autor teksta U FOKUSU je Milica Jovanović (meni je ovo ime potpuno nepoznato).
 

U ranu zoru me terate da objašnjavam stvari, koje su i bebama jasne. Ali, sam sam tražio :D

Idemo ovako : Parafraziranje novinskog teksta, pa čak i na ovakvom mestu, zahteva da se napiše i ime autora . Slični napadi na NK, odvijaju se mesecima na stranicama lista "Danas", o kome mislim , ono što sam i rekao. Menjaju se samo potpisani novinari. M. Jovanović, ne prati književnost. Svaka redakcija ima samo jednog do dva novinara koji prate izdavaštvo. Ali, šta briga Grujicu, njegovim novinama prodavci dnevne štampe brišu izloge kioska, preostalim tiražom. Prošle nedelje je izašao sličan tekst, drugog autora, olinjalog pisca, "otvoreno pismo" jednom od urednika edicije "Alfa". Jedan od njih jeste Tešić, drugi je Rača, treći je Vasa :wink: Čist školski i partijski zadatak napada se nastavlja. O NIN-ovoj nagradi, ne bih ovom prilikom. Sve je jasno.

NK je štampala Legijinu knjigu, ispred izdavača pojavljuje se fizičko lice.

NK je najveći izdavač na Balkanu. Godišnje štampa nešto manje od 500 knjiga. Izdavač godine, po oceni novinara, 2004 je bila IK "Clio", koja štampa oko 10 knjiga godišnje. Poslednju koju sam čitao, i zbog koje sam definitivno odustao da čitam knjige ovog izdavača je jedno od "čuvenih" Oksfordskih izdanja. Autor je Stevan K. Pavlović, koga je autor, verovali ili ne preveo sa engleskog !!! Iako je Pavloviću srpski jezik maternji! Ako vam padne knjiga pod šake...obavezno pročitajte par strana , jer je ista, odraz nepismenosti. Vlasnik Clia, spada u deset, možda i pet, najbogatijih ljudi u Srbiji. Za godinu dana objavi 10 knjiga? Od toga Oxfordska izdanja, savremenih istoričara (sem Espozita) su odavno sumnjiva. Toliko o pranju para u Srbiji, u izdavaštvu.

Kao čitaoca, zanima me novi roman MIšela Ulebeka, koji će da objavi NK. Takodje, Kaningema, DBS Pjera, Ljose, Eka, svih koje ne bih čitao da nije NK. I to brdo "domaćih pisaca". Svejedno, svake godine otkrijem nekoga ko mi je zanimljiv. Jer, ako pogledate izdavače, pored NK i Derete (bivše) koji je imao najbolju filozofsku biblioteku, niko se i ne bavi izdavaštvom zbog knjiga. "Plato" drži kafanu, IPS je u prostoru SANU! Jadni, nemaju da popune prostor pa prodaju sveske za 5 eura, knjige za decu na engleskom?! I igračke...

Ja ču svom detetu da dopuštam sve da čita. Sa posebnim zadovoljstvom, čitaću mu bajke za decu Nebojše Jevrića.

Uostalom, ni ja ništa ne čitam, ne pišem ništa i nemam pojma o čemu se radi...
 
Znači, krivi su i novinari, kriv je i Hamović, zato što NK objavljuje memoare optuženog za ubistvo premijera...c, c, c....
Nađimo kukolja u našim redovima! KO je špijun, KOGA plaća Amerika...
Pa kakve to veze ima???

Bolje da si prvo popio kafu pre nego što si postovao.
Najtiražnije novine (znači, suprotno od Danasa) su KURIR.
Jel to znači da oni pišu sve samu naked truth :shock:, ako ovi plaćenici izmišljaju?
O čemu ti pričaš? Da su računi čisti, zašto ne bi NK stala iza svoga bestselera? Zašto se ne oglašavaju?

Da se razumemo, ja nemam ništa protiv (većine) njihovih izdanja, naprotiv.
 


Danas, Danase, Danasu... :D ( Neću o njima, muka mi je)


Gojko Tešić je dao izjavu. I zašto misliš da bi štampar knjige, pa i saizdavač, trebalo da daje javne izjave? Nije Miličko Hamović, da se slika po novinama. Mora da se radi, svakog dana 2 knjige :D

Imaš poteškoće sa definisanjem problema. Nije pitanje "Ko je objavio", već "Ko je dozvolio da takva knjiga bude objavljena"

Ne odlučuje izdavač o tome šta je dozvoljeno objavljivati. O javnom interesu brine država. Sve je postalo dostupno, pa i knjige ljudi, koje je ta ista država, smestila u sopstvene zatvore. Izdavač ne interveniše, već država, i to po službenoj dužnosti. Moraćeš da pitanje usmeriš na zakonodavni organ- Skupštinu Srbije ("Mamuti kulture").
Ili - možeš lično da se obratiš Njemu (obećao rešenje afere Bodrum).
 
HeBePoBaTaH_:


Danas, Danase, Danasu... :D ( Neću o njima, muka mi je)


Gojko Tešić je dao izjavu. I zašto misliš da bi štampar knjige, pa i saizdavač, trebalo da daje javne izjave? Nije Miličko Hamović, da se slika po novinama. Mora da se radi, svakog dana 2 knjige :D

Imaš poteškoće sa definisanjem problema. Nije pitanje "Ko je objavio", već "Ko je dozvolio da takva knjiga bude objavljena"

Ne odlučuje izdavač o tome šta je dozvoljeno objavljivati. O javnom interesu brine država. Sve je postalo dostupno, pa i knjige ljudi, koje je ta ista država, smestila u sopstvene zatvore. Izdavač ne interveniše, već država, i to po službenoj dužnosti. Moraćeš da pitanje usmeriš na zakonodavni organ- Skupštinu Srbije ("Mamuti kulture").
Ili - možeš lično da se obratiš Njemu (obećao rešenje afere Bodrum).

ma ne. Pitanje jeste /bilo/ ko je objavio - M Books ili NK.
Ko je dozvolio, pa šta nas briga. Za čitaoce, NK je jedna firma, šta nas briga za njihove eventualne međusobne nesuglasice, i to ko je stavio potpis.
Ali, čim izbegavaju da odgovore na pitanje novinara /nije li novinar advokat svojih čitalaca, tj. javnosti/, postavlja se pitanje ko brine o tom tvom javnom interesu, ako ne, bar za početak i bez preuveličavanja, upravo javna glasila. Znači, đoramo se. Neću da kažem novinama, nego kad me država pita.
Jeste, ubeđena sam da za to treba dati odgovor javnosti.


Gojko se distancirao i rekao da je podvala (tačnije: izdavačka provokacija). Ti tvrdiš drugačije, istupaš u odbranu izdavačkog poduhvata NK, a blatiš novinare Danasa koji su informaciju SAMO preneli. /svakako nisu izmislili/ Ne kapiram. :?:

btw. Javni interes, šta je to javni interes. Pa i ako je objavlila NK /a jeste/ zar im treba dozvola od države...
Ne, ne...postoji nešto što se zove prigovor savesti.
Ok, objavili, dobro, rasrodato, odlično, da nisu oni neko drugi bi to uradio.
Iskreno, uloga države koja bi trebalo da blagoslovi BILO KOJU knjigu me jako plaši. Viđeno u Rusiji, Rezultati - samizdati, van zemlje, i progon pisaca čija su dela danas u korpusu remek dela svetske književnosti.

Ma, da budem iskrena, jedva čekam da Zvezdan objavi knjigu. :wink:
 

Sada se vrtiš u krug, najpre potvrdiš pa porekneš ono što kažeš. Forsiraš kontradiktornosti. Iz inata, ljubomore prema NK ili trećeg razloga. Sumnjam i pomalo verujem da je neznanje...ali, videćemo.

"Danas" ima nekoliko dobrih novinara, koje cenim. Jedan od njih je, recimo, S. Domazet. Napadi na NK traju kontinuirano, nekoliko meseci intenzivno. U nekoliko navrata, bilo je reakcija iz NK. Ako ne pratiš, dostupna ti je arhiva pomenutog lista, pročitaj.

Kada novinar prati određeni događaj, pojavu ili fenomen, onda on ima TEMU. Temu mu dodjeljuje urednik, nakon dogovora sa glodurom. Pravilo je : 1 novinar - 1 tema. Uzmimo da je Grujica (niko ne može da me ubedi samoinicijativno) pokrenuo na kolegijumu temu "Atak na NK". Postoji samo jedan, mali propust - nema ko se nije izređao na Narodnoj knjizi u Danasu, kao na silovanoj babi, sa različitim počiniocima. Propust : temu UVEK, piše samo jedan autor. Tako da je to čist amaterski napad. Niko pametan, sa druge strane, ne bi odgovarao na pominjanje svog imena. Sem rečnika, koji je prosto smešan, kada ga pročitaš u Danasu, ništa pametno i argumentovano se tu ne kaže.

Postoji samo jedan razlog, zbog koga se može NK napadati. Ali, obzirom da se radi o sistemu zaostalog mentalnog sklopa, to napadači ne vide. Žao mi je :D
Da slični tekstovi nisu naručeni, novinari bi to sam videli i pisali o tome.

Kako misliš : Država nije kriva što dopušta da se knjiga inkriminisanog za atentat prodaje na kisocima širom Srbije? Pola Srbije su pozatvarali zbog istog. Ko određuje društveno-opasno ponašanje? Narodna knjiga?

Po tebi, kriv je izdavač, on snosi moralnu odgovornost. O kakvoj ti moralnoj odgovornosti izdavača govoriš? O tome, da ljudi rade svoj posao najbolje na Balkanu, i imaju pare, i treba da dozvole da ih gladni vuci razjure? Po tebi je to opravdano, vidim.

Ko je rekao da država treba da odobrava izlazak svih knjiga u Srbiji? Ne ponašaj se kao N. Kandić.( Srbi ne plaćaju struju na Kosovu, pa im je treba i ukinuti)
U pojedničanom kokretnom slučaju "Gvozdeni rov" - država je ta, koja je morala da interveniše. Javni interes u konkretnom sl. je zaštita od inkriminisanog ponašanja. Država je dozvolila objavljivanje romana čoveka koga je SAMA smestila u zatvor, zbog ubistva motivisanog političkim razlozima. Tačka.


Kada si pomenula Zakon o izdavaštvu? Ako ga nema, postoji zakon. Iznad zakona je Ustav.

Kupuješ knjige NK za 100 dinara i dobro su ti popunile biblioteku, zar ne?

Objasni mi, šta imas, lično, protiv NK :?:

 
da budem iskrena, u mojoj biblioteci preovlađuje skz, kov i gradac.
Kako god postavio stvari, upravo si počeo (ineternet) hajku protiv novinara Danasa.
Protiv NK nemam ama baš ništa, osim što me retko interesuju njihova izdanja (a one od 100 dinara, kupila ukupno 4, plus Saramaga, za regularnih valjda 200, prošle godine)
Ne. ne..proveri sopstvenu doslednost.
Jel treba da budem akademik, da bih postavila pitanje :shock: O kakvom ti neznanju pričaš?
O kakvom rečniku?
Dobro, ostaje mi zaista nejasno koga je trebalo pitati za eventualnu dozvolu, bebu popovića :shock: Ko je vlasnik javnog interesa?
Malo o motivima: Zašto moj protest prebacuješ na lični plan? Zašto bih ja (ili bilo ko drugi ko voli književnost, a ne radi u izdavaštvu) imala/o nešto protivu nekoga iz NK (kao ti protiv gl.ur.Danasa), koga tako rođački nazivaš Grujom, lično?
Zar iza ama baš svakog protesta mora da stoji impotencija, traume iz detinjstva, ljubavni bol, prevare ili direktiva sa strane?
Strašna je ta slika.



Ne znam za hajku, dobijam Danas na poslu svakodnevno, ne stignem uvek da ga iščitam, i da - dostupna mi je arhiva.

mada, na posletku, istina je veoma depresivna: slika izdavaštva je samo slika zemlje u kojoj živimo. Ne treba očekivati da ljudi koji imaju veze /bliske/ sa književnošću, budu i razumniji. O moralu:znam da ovo 8.februara 2005. godine zvuči patetično, ali ja zaista verujem u ispravnost postupaka, bar, ako ne uvek i misli ili želja).
 


Nisam ja kriv, što čovek ima lično ime u deminutivu. Zove se Grujica. A ljude, obično, zovemo ličnim imenima.
Na forumu sam pokušao da izbegnem imenovanja. Kada sam postavio temu "jevtine knjige", nisam čak ni napisao ime izdavača. Ali, pošto vidim, da je ovde praksa, da se sve imenuje, onda sam prihvatio postojeći način ophođenja. (P.S. kada pomenete nekog izdavaća, slobodno ga posetite, da vam pokloni knjigu, pošto ga reklamirate)

Rekao sam da je rečnik "Danasa", u temi "Napad na NK", primitivan, što on i jeste i prosto od silnog "akademisanja",ostade od Danasa tabloid.
Moj tekst nema negativnu ličnu notu prema tebi. Nipošto. Niti te smatram za nekoga ko ne razume stvari, potpuno suprotno.

Usput, Popović je već davno van zemlje. Verovatno je i za to kriva NK. Ali, ako napiše memoare...pa neko, iz nekog razloga, stavi kataloški broj 331...
Dobro, neću da se zbog mene nerviraš.

Još jedna stvar, da ne zauzimam previše mesta na tvojoj temi. Mislim da će ova priča, tek biti aktuelna.
Pozdrav, Bet :wink:



 

Back
Top