Jedno pitanje za sve

Lepo SrkiLee, dobro pitanje, samo si dosta toga precutao.Prvo, jos davno rece Ajnstajn, sve je relativno! i sve zavisi, odakle se meri. Postujuci Teoriju relativnosti, ja te pitam u kom referentnom sistemu merim njegovu "duzinu" (u njegovom - sopstvenom, ili nekom drugom)? Drugo: kad si pomenuo "duzinu".....Duzina je geometrijski pojam i predstavlja merenje JEDNE prostorne dimenzije dok ostale ne postoje, tj. kad se kaze duzina linije, zna se da se misli na rastojanje izmedju dve tacke, jer linija nema ni "sirinu" ni "debljinu". Foton nije tacka a jos manje matematicki pojam. Rec je o fizickom objektu koji ima svoje dimenzije (kao i sve u ovom svetu, ne bitno koliko one bile male ili velike). Dakle, sta podrazumevas pod tom "duzinom"? U fizici, pojam duzine, predstavlja opisivanje upravo samo jedne dimenzije, dok se druge zanemaruju iz prostog razloga jer su mnogo mnogo manje od te koja se meri (Na primer, duzina zice, stapa...)
 
OK. Evo korekcije ako sam bio prestur u postavljanju pitanja (a verovatno da jesam):
Dakle:
1. meri se iz "naseg" inercijalnog sistema referencije
2. pitanje se odnosi na talasne duzine vidljivog dela spektra.
3. svetlost putuje u talasnim paketima; dakle mislim na duzinu jednog svetlosnog paketa fotona iz vidljivog dela spektra.
Nastajanje svetlosnog paketa je cin koji ima svoje trajanje....
 
Tacan odgovor! Eto, nije bilo tesko, zar ne?

Inace ovo je bitno kod konstrukcije spektroskopskih uredjaja: putna razlika koja nastaje kada se upadno zracenje deli (na referentni snop i onaj koji interaguje sa ispitivanim materijalom)ne treba da predje ovu vrednost, jer se onda gubi koherencija fotona.
Postoje velike teorijske rasprave o tome sta se u takvim prilikama dogadja, jer je u nekim slucajevima u interferometrima uoceno odrzavanje koherentnosti i pri mnogo vecim putnim razlikama...
U svakom slucaju... BRAVO! :wink:
 

Back
Top