Golubarstvo

ja ih ne gajim ali dodju na sims da kake :)
to dodju ovi divljaci
jednom mi je svratio jedan beli, shvatila sam to kao znak od boga.
kod mog brata tj snaje je dolazio jedan obelezen u goste.
je l jos postoje pismonoshe.
a sta se radi s tim golubovima, sto se gaje, gaje se onako, za pismonoshenje, ili za ishranu, koliko najvise prelete, i gde ih ima. ima valjda preko dunava (kotez ili tako nesto) odgajivac
 
jagodica:
ja ih ne gajim ali dodju na sims da kake :)
to dodju ovi divljaci
jednom mi je svratio jedan beli, shvatila sam to kao znak od boga.
kod mog brata tj snaje je dolazio jedan obelezen u goste.
je l jos postoje pismonoshe.
a sta se radi s tim golubovima, sto se gaje, gaje se onako, za pismonoshenje, ili za ishranu, koliko najvise prelete, i gde ih ima. ima valjda preko dunava (kotez ili tako nesto) odgajivac

Imaš neki recept ?!? :lol:
 
HeBePoBaTaH_:

Imam ja pitanje : Koliko košta par Srpskih visokoletača?
Pa sad... Pitanje je, kako da kazem, diskutabilno...
Ja se odavno ne bavim golubarstvom, ali mogu da pretpostavim raspon cena. Nekada se za par golubova davao i par konja sa cezama... U novije vreme je golub dostizao cenu cak i do nekoliko hiljada DEM. Sve zavisi od toga ciji je golub, kakve rezultate postize, ili kakve potomke daje... Mnogi poznati golubari uopste ne prodaju svoje ljubimce, ali mogu da ti ih poklone. Naravno, ne one vrhunske...
Dakle, odgovor bi bio - od besplatnog goluba, pa preko nekoliko stotina dinara, do nekoliko hiljada eura...
 
jagodica:
ja ih ne gajim ali dodju na sims da kake :)
to dodju ovi divljaci
jednom mi je svratio jedan beli, shvatila sam to kao znak od boga.
kod mog brata tj snaje je dolazio jedan obelezen u goste.
je l jos postoje pismonoshe.
a sta se radi s tim golubovima, sto se gaje, gaje se onako, za pismonoshenje, ili za ishranu, koliko najvise prelete, i gde ih ima. ima valjda preko dunava (kotez ili tako nesto) odgajivac
Postovana jagodice,
ti, koji ti dolaze na prozor, se u zargonu jos nazivaju i - Cuneri! Ako zelis da ispadnes mangup u drustvu, tako ih nazivaj.
Oni koji su obelezeni, imaju na nozi prsten koji im se stavlja dok su jos pilici. Na prstenu se nalaze podaci koji govore o drzavi, odgajivackom drustvu i samom odgajivacu... Tako da svaki nalazac moze da pronadje vlasnika goluba - ako ima dobru volju. Mnogi odgajivaci izradjuju prstenje sa licnim podacima i stavljaju ga na drugu nogu goluba, da bi oni koji se ne razumeju u sifre mogli da se lakse snadju.
Naravno da jos uvek postoje Pismonose... Kod nas se jos nazivaju i Postari (gle cuda). Njihova funkcija odavno nije vezana za nosenje poruka. Uglavnom se koriste u takmicarske svrhe, zatim kao roditelji za neke kratkokljune vrste ili vrste koje nisu toliko brizne... i za ishranu. Postoje i rase, koje se iskljucivo koriste za ishranu. Neke od njih su - King i Straser... Mislim da golubove rase King, mozes videti jos uvek u zooloskom vrtu.
Postoji jos nekoliko klasifikacionih grupa golubova... Recimo ukrasni (lepezani, gusani, gacani), letaci, prevrtaci, visokoletaci... Najzastupljenija rasa u Srbiji je Srpski visokoletac. Njihovi odgajivaci treniraju svoje ljubimce da lete sto duze i sto vise... u nevelikim krugovima oko kuce. Taj let kod ove rase cesto zna da bude duzi od 10 sati...
Golubara ima u svim beogradskim opstinama i nisu toliko retka pojava, kao sto ti se cini... Jedino su pomalo cudan svet.
Nadam se da sam odgovorio na sva Tvoja pitanja. Ako navratis da ovo procitas, slobodno postavi jos koje... Ali jedno po jedno, molim te. Mrzi me da ovoliko pisem.
 
gigule:
dakle Julijane molim te reci, šta raditi kada neko nađe mrtvog goluba sa prstenom?
Postovana gigule,
u slucaju pronalazenja mrtvog goluba, nalazac je duzan da posalje telegram saucesca vlasniku, u kome ga obavestava o tragicnom dogadjaju. U slucaju da se vlasnik oglusi o poslati telegram, golubarsko drustvo u koje je odgajivac uclanjen, je duzno da na sebe preuzme sve troskove sahrane pomenute ptice. Ako se drustvo nalazi u besparici, taj teret pada na pleca opstine na cijoj se teritoriji udruzenje nalazi. Dakle, pravno ste na svaki nacin zasticeni od bilo kakvih troskova koji bi mogli proisteci iz cina nalazenja mrtvog goluba.
 
Julian_Duranona:
gigule:
dakle Julijane molim te reci, šta raditi kada neko nađe mrtvog goluba sa prstenom?
Postovana gigule,
u slucaju pronalazenja mrtvog goluba, nalazac je duzan da posalje telegram saucesca vlasniku, u kome ga obavestava o tragicnom dogadjaju. U slucaju da se vlasnik oglusi o poslati telegram, golubarsko drustvo u koje je odgajivac uclanjen, je duzno da na sebe preuzme sve troskove sahrane pomenute ptice. Ako se drustvo nalazi u besparici, taj teret pada na pleca opstine na cijoj se teritoriji udruzenje nalazi. Dakle, pravno ste na svaki nacin zasticeni od bilo kakvih troskova koji bi mogli proisteci iz cina nalazenja mrtvog goluba.

A ako je prsten ZLATAN ??? :lol:
 
he he ali bez zezanja ja sam našla pre neku godinu ispred kuće mrtvog goluba sa prstenom...međutim žurila sam na bus...tako da sam konstatovala smrt i morala da idem...jelte...
E sad šta stvarno treba raditi? skinuti prsten i javiti nekome ili šta?
 
gigule:
he he ali bez zezanja ja sam našla pre neku godinu ispred kuće mrtvog goluba sa prstenom...međutim žurila sam na bus...tako da sam konstatovala smrt i morala da idem...jelte...
E sad šta stvarno treba raditi? skinuti prsten i javiti nekome ili šta?

Pa normalno !!! Hoćeš da neko od ukućana slomi ZUB ??? :shock:
 
gigule:
he he ali bez zezanja ja sam našla pre neku godinu ispred kuće mrtvog goluba sa prstenom...međutim žurila sam na bus...tako da sam konstatovala smrt i morala da idem...jelte...
E sad šta stvarno treba raditi? skinuti prsten i javiti nekome ili šta?
Ocigledno sam vrlo povrsno shvatio Vase pitanje i bez poznavanja svih cinjenica, brzopleto odgovorio.
U svetlu najnovijih saznanja iz ovog slucaja, mogu Vam reci da je situacija daleko malignija nego sto izgleda. Naime, moze se desiti da budete optuzeni za uskracivanje neophodne pomoci golubu na samrti i u slucaju dokazivanja krivice, osudjeni na zatvorsku kaznu.
Da bih znao kako da Vas posavetujem, moram biti upoznat sa nekim cinjenicama:
- da li ste dodirivali goluba?
- ako ste ga dodirivali, da li je to bilo nogom ili rukom?
- na koji nacin ste konstatovali smrt?
- da li ste pokusali sa reanimacijom?
- da li ste skinuli ili pokusavali da skinete prsten sa njegove noge (u ovom slucaju mozete biti optuzeni za ubistvo iz koristoljublja)?
- da li je bilo svedoka ovog dogadjaja?
Otezavajucu okolnost moze da predstavlja to, sto je za Vas odlazak na "bus" bio vazniji nego zivot jedne ptice. Narocito ako se zna da ste zaposleni kao moderator na podforumu "Kucni ljubimci". Mislim da je Vasa karijera zapecacena i da cete rehabilitaciju pronaci u KPZ-u.
Ako se ipak izvucete iz gungule u koju ste se uvalili, savetujem Vam da sledeci put mrtvog goluba sklonite sa ulice i ubacite u kontejner. Nemojte lupati glavu razmisljanjima o njegovom poreklu i gubitku njegovog vlasnika. Odgajivac se vec oprostio od svog ljubimca - cim se ovaj izgubio.
 
Horemans:
Ala se vi ovde * nista ozbiljno da kazete o golubarskom sportu,inace sam uzgajivac golubova pismonosa...toliko samo!!!
Kakva su bila pitanja - takvi i odgovori! Ako sam izneo neki pogresan podatak, molim te ispravi me... Naravno, to se ne odnosi na moje odgovore koji se ticu pravne odgovornosti u slucaju pronalazenja mrtvog goluba. Ja bih voleo da ova tema ima vise postova, a ti pomozi... Nemoj da budes namcor.
 
Ja nikad nisam cuo za tu rasu golubova. Medjutim, nisam hteo da se pravim pametan ili ispadam glup, pa sam malo sarao net-om... Nema ga ni tamo.
Verovatno je u pitanju neka legenda ili se kroz igru gluvih telefona pocetna informacija iskrivila.
Istina je da su na Orijentu prevrtaci jako popularni. Medjutim, njihov izgled i boja su apsolutno nebitni... Ono sto je vazno, je njihov let, tj. akrobacije koje izvode. Nije redak slucaj da golubovi tokom visestrukog prevrtanja ne uspeju da se zaustave i udarcem o kavez skoncaju zivot. Ponekad se i medju golubovima letackih rasa pojavi neki koji se okrece tokom leta. To se smatra rudimentalnom i stetnom osobinom, jer takav primerak svakim svojim propadanjem zbunjuje jato i spusta ga za sobom...
 

Back
Top