Najbolji SFI-FI filmovi

paklena pomorandza
diamonds are forever
day the earth stood still( naravno ne onaj ušljivi rimejk sa demi mur lukalajk)
strange days - moj omiljeni film možda ikada
onda star trek search for spock
onda jedini film sa kurt raselom koji mi se zapravo dopao napuštajući l.a. ili bekstvo iz los andjelesa kako su ga već preveli kod nas
i astronautova žena, okej
iiiii novijeg datuma, možda magla tj the mist po kingovoj noveli a i dobra je ili je moćna bolja reč ona pesma koju izvodi dead can dance, host of serafim
 
INVASION OF THE BODY SNATCHERS odlican,ako se ikad desi invazija vanzemaljaca to ce ovako izgledati
OSMI PUTNIK 3,taj je rezirao fincer dok je jos imao svoj vizuelni pecat,secam se napetih scena jurnjave sa alienom po onim tunelima
 
Mislim da postoji terminološka zbrka kada su ovi filmovi u pitanju. Klasični naučno-fantastični sa vanzemaljcima, letećim tanjirima, stranim planetama i tome slično su žanrovski različiti od filmova koji su smešteni u budućnost ali nisu bazirani na nekoj naročitoj naučnoj fantastici.

"Alien" je recimo žanrovski potpuno različit od, recimo "1984", a i jedni i drugi se računaju u sci-fi. Uz "1984", ja bih još tu računao i "Paklenu pomorandžu", "Omega-mena", "Sojlent grin", "Farenhajt 451", "Loganovo bekstvo", pa i "Mad Max" (barem prvi nastavak) i razni drugi. Ove filmove ja nazivam antiutopijskim.

Naravno, imam na umu da je svaki sci-fi papazjanija žanrova, pa se naučnofantastični elementi mešaju sa žanrom horora ("Alien", "Konačni horizont"), zatim misterije (npr. "Langolijeri" i Stiven King generalno su žanr misterije), vrlo često je uključena i neka psihološka drama (kao u "Sferi"), zatim tu su akcioni elementi ("Dan nezavisnosti", "Predator"), a takođe ukuljučuju se i filmovi katastrofe tipa "Dan posle sutra" ili "Deep impact", koji su dramaturški i kako god hoćete mnogo sličniji filmovima poput "Danteov vrh" ili "Twister" (koji nisu sci-fi). Dabome, vrlo često se klasični sci-fi postavljaju u kontekst nekog antiutopijskog društva budućnosti (što ja posmatram kao zaseban žanr), kao npr, "Blejd raner". Tako da bih ja sve ove filmove izdvojio od onih koje navodim u gornjem pasusu, mada granicu nije moguće povući u svakom slučaju.

P.S. Neka postavljač ispravi grešku iz naslova. Ne razumem ljude koji postavljaju temu i treba pet slova ispravno da napišu a jedno pogreše.
 
Poslednja izmena:
Od 'naših', nezaboravni Gosti iz Glakasije
http://www.imdb.com/title/tt0082466/
Gostiizgalaksije_1_original.jpg




A inače volim Blade Runner, Mad Max, Farenheit, eXistenz, Brood...
Odiseja je van svake konkurencije.
 
Poslednja izmena:
Slično sam razmišljao kao i @Bastiani pa se slažem da ima SFova koji su bliži čoveku i eventualno mogućem, kao i SF u nekoj dalekoj fikciji koja je gotovo nemoguća. Ali, to i nije tema.
Bliža mi je izmišljena, daleka budućnost, u jako dalekoj galaksiji pa samim tim omiljeni filmski serijal mi je "Star Wars", a Anakin kao omiljeni lik.
Tu negde je i serijal "Star Trek", a kao klincu "E.T." je bio vrh.
Ima još dosta toga ali navedeno je i omiljeno.
 
Kad sam bio klinac pokušavao sam da se ložim na "Odiseju 2001" ali sam vremenom uvideo da je to sadržaj koji zapravo uopšte nije primeren za film. To je izuzetan literarni predložak koji se prepoznaje ako ste pročitali knjigu, inače film sam za sebe realno govori malo toga. Naravno, ima nekoliko fascinantnih scena i epizoda, ali fascinantne epizode ne čine film.
 
Zabranjena planeta (1957) Forbidden planet
Smatra se rodonačelnikom žanra, jedan od prvih SF filmova u modernom smislu reči.

http://www.imdb.com/title/tt0049223/


Pogledajmo samo siže:

A starship crew goes to investigate the silence of a planet's colony only to find two survivors and a deadly secret that one of them has.

Da li smo ovaj SF gledali u hiljadu varijacija? :)

Inače, glavna uloga Lesli Nilsen. :)

Iako bi za danšnje kriterijume ovaj film verovatno bio smešan i deluje kao arheološka iskopina, osnovni zaplet je praktično isti kao u "Sferi": vanzemaljski napasnik, znakovito nazvan "čudovište iz Ida", tamani astronaute i ništa ne može da ga zaustavi. Prolazi kroz svaki zid, što je i logično, pošto ono zapravo ne dolazi spolja, nego iznutra, projekcija je naših unutrašnjih strahova.
 
Poslednja izmena:
Nismo spomenuli Loganov beg koji je sada naravno smešan, ali u ono vreme je bio dobar film (verovatno prvi Sci-Fi koji sam videla). Što sam starija, sve češće ga se setim - sada shvatam da onaj sat koji im otkucava i pokazuje vreme smrti zapravo nije nikakva fantastika : (

U isto vreme je bila popularna i serija Blejkova sedmorka (njih sedmoro u svemirskom brodu) i mi klinci smo otkidali na nju, u apoteci smo kupovali epruvete i pravili pištolje kao ekipa iz serije : )
http://www.imdb.com/title/tt0076987/
 
Poslednja izmena:
Nismo spomenuli [I]Loganov beg[/I] koji je sada naravno smešan, ali u ono vreme je bio dobar film (verovatno prvi Sci-Fi koji sam videla). Što sam starija, sve češće ga se setim - sada shvatam da onaj sat koji im otkucava i pokazuje vreme smrti zapravo nije nikakva fantastika : (


"Alien" je recimo žanrovski potpuno različit od, recimo "1984", a i jedni i drugi se računaju u sci-fi. Uz "1984", ja bih još tu računao i "Paklenu pomorandžu", "Omega-mena", "Sojlent grin", "Farenhajt 451", "Loganovo bekstvo", pa i "Mad Max" (barem prvi nastavak) i razni drugi. Ove filmove ja nazivam antiutopijskim.

:)
.
.
 
U isto vreme je bila popularna i serija Blejkova sedmorka (njih sedmoro u svemirskom brodu) i mi klinci smo otkidali na nju, u apoteci smo kupovali epruvete i pravili pištolje kao ekipa iz serije : )
http://www.imdb.com/title/tt0076987/

Ти си очито мало млађа. Лампица на длану ти сасвим лепо светли. ;)

Ја кад сам био клинац ложили смо се на "Свемир 1999". http://www.imdb.com/title/tt0072564/

Пази, 1999. То је данас далека прошлост. :D

Иначе, ако причамо о "Логановом бекству", треба приметити да су те негативне фантазије или фантастичне антиутопије како их ја зовем настале углавном током 60-их и до половине 70-их година 20. века. Било је нешто у духу тог времена што је погодовало таквим филмовима, ја не знам шта, да ли стрипови, нека књига која је утицала...
 

Back
Top