sirova hrana ili raw food

Al cekajte ajde nek neko uporedi post od 40 dana sa ovim tipom ishrane i uz normalnu ishranu

Pravi manastirski post je ništa životinjskog porekla osim ribe nedeljom. Spremanje na vodi, bez ulja.
Dozvoljena hrana može termički da se obrađuje.

Pretpostavljam najsličnije vegetarijanskoj ishrani. Ali ne traje slučajno ograničeni period niti su slučajno posta oslobođeni mala deca, trudnice, bolesni i stari, tj. oni kojima post može da nanese štetu.
 
Pravi manastirski post je ništa životinjskog porekla osim ribe nedeljom. Spremanje na vodi, bez ulja.
Dozvoljena hrana može termički da se obrađuje.

Pretpostavljam najsličnije vegetarijanskoj ishrani. Ali ne traje slučajno ograničeni period niti su slučajno posta oslobođeni mala deca, trudnice, bolesni i stari, tj. oni kojima post može da nanese štetu.

Cekaj hoces reci da nije opasno da bi taj post trajao u nedogled?ne bi reko
 
Cekaj hoces reci da nije opasno da bi taj post trajao u nedogled?ne bi reko

Hoću reći da
ne traje slučajno ograničeni period niti su slučajno posta oslobođeni mala deca, trudnice, bolesni i stari, tj. oni kojima post može da nanese štetu
Šta ti nije jasno?
Da mala deca moraju da se raznovrsno hrane, zbog pravilnog rasta i razvoja?
Da trudnice ne smeju da izlažu organizam drastičnim promenama koje mogu ugroziti rast i razvoj ploda i svoje zdravlje?
Da se bolesni i stari moraju hraniti tako da im to ne pogoršava zdravstveno stanje?
Da su to sve još u starom veku ljudi znali, mnogo pre naših "najnovijih medicinskih istraživanja"?

Msm, danas se već može i postiti u nedogled prilično lako (nekad su to mogli samo kandidati za svece), kad imamo vitamine u tableticama, sojino meso, posna jaja, mleko u prahu...zamene za sve moguće vrste hrane i farmakološke dopune za namirnice kojih smo se odrekli "jer nisu zdrave"...samo je pitanje gde je tu onda prirodna ishrana. Ili gde je tu onda post, ako o tome pričamo.
 
Da mala deca moraju da se raznovrsno hrane, zbog pravilnog rasta i razvoja?Raznovrsno se moze hraniti i na taj nacin
Da trudnice ne smeju da izlažu organizam drastičnim promenama koje mogu ugroziti rast i razvoj ploda i svoje zdravlje?Drasticne promene su mogle nastati i pre trudnoce
Da se bolesni i stari moraju hraniti tako da im to ne pogoršava zdravstveno stanje?Losa ishrana u vecini slucajeva dovodi do bolesnih stanja
Da su to sve još u starom veku ljudi znali, mnogo pre naših "najnovijih medicinskih istraživanja"?Ovo nema blage veze sa istrazivanjem..isto kao sto neko uzme aspirin za temperaturu tako se i za ishranu raspitao

Msm, danas se već može i postiti u nedogled prilično lako (nekad su to mogli samo kandidati za svece), kad imamo vitamine u tableticama, sojino meso, posna jaja, mleko u prahu...zamene za sve moguće vrste hrane i farmakološke dopune za namirnice kojih smo se odrekli "jer nisu zdrave"...samo je pitanje gde je tu onda prirodna ishrana. Ili gde je tu onda post, ako o tome pričamo.Dakle sve to sto je izmisljeno uz naucna istrazivanja je pogorsalo zdravlje ljudi kroz godine..a pre se hranilo vise iz prirode
 
ebemliga ima svakakvih ekstrema mozda ko je prosao rak i to. mada jednom nisam grejala hranu nekoliko dnaa i zazelela sam se kashike i tople supe nesot mi se cudno deshavalo : )). znaci ko jede tu sirovu hranu valjda ipak mora da zna principe a ne bilo kako. :I

ne zelim previse da znam :I ali volela bih da pijem neke te sokove ili tako nesto da razbije monotoniju malo
 
Da mala deca moraju da se raznovrsno hrane, zbog pravilnog rasta i razvoja?Raznovrsno se moze hraniti i na taj nacin
Da trudnice ne smeju da izlažu organizam drastičnim promenama koje mogu ugroziti rast i razvoj ploda i svoje zdravlje?Drasticne promene su mogle nastati i pre trudnoce
Da se bolesni i stari moraju hraniti tako da im to ne pogoršava zdravstveno stanje?Losa ishrana u vecini slucajeva dovodi do bolesnih stanja
Da su to sve još u starom veku ljudi znali, mnogo pre naših "najnovijih medicinskih istraživanja"?Ovo nema blage veze sa istrazivanjem..isto kao sto neko uzme aspirin za temperaturu tako se i za ishranu raspitao

Msm, danas se već može i postiti u nedogled prilično lako (nekad su to mogli samo kandidati za svece), kad imamo vitamine u tableticama, sojino meso, posna jaja, mleko u prahu...zamene za sve moguće vrste hrane i farmakološke dopune za namirnice kojih smo se odrekli "jer nisu zdrave"...samo je pitanje gde je tu onda prirodna ishrana. Ili gde je tu onda post, ako o tome pričamo.Dakle sve to sto je izmisljeno uz naucna istrazivanja je pogorsalo zdravlje ljudi kroz godine..a pre se hranilo vise iz prirode

Pa i mleko i meso je iz prirode. Kako će beba da posti ili da se hrani vegetarijanski? Ili dete u razvoju? Kalcijumom iz šumećih tableta? Kako čovek sa nekom digestivnom bolešću da krka semenkice i suljpa?
Džordži, nije mi baš jasno čemu ti ovde sad oponiraš.
Ti možeš slobodno da sutra trudnu suprugu i tek rođeno dete baciš na šejk od trave ili bolesnu majku, kad više ne bude mogla da ti se protivi, preko noći na vegetarijanski eksperiment - tvoja stvar. Činjenica je da takva promena ishrane nekim ljudima može prijati i nekim bolesnicima pomoći, ali ne svima i ne uvek. A ekstremi vala nikad nisu valjali.
 
pa imas ljude vegetarijance koji hrane tako svoju decu i to valjda uspe ako se znaju pravila. pa imas citave vegetarijanske kulture narode koji su takvi zbog toga gde zive... jedino sto ne prija svakom organizmu da bude vegetarijanac a nekima prija e sad ko to zna. to su detalji a time retko se ko bavi, to tek u buducnosti. ali kad mnogo sve ispeglash...
 
:lol:pa jeste jedemo svi jabuke i ponekad svezu sargarepicu..a sto..PA ZATO STO JE ZDRAVO..niko ne preporuci da jedemo u pekari i obradjeno od 3 sata dinstanja..niko..e pa onda se malo upali lampica pa kaze..a sta ako uvek jedem i sve vise ono sto kazu da je dobro za nesto:idea:

Нисам сигурна шта си сад хтео да кажеш и какве везе има ово са мојим писањем о томе да ја лично (а све време причам само о себи) немам потребе да уводим неке искључиве и драстичне промене у свом начину исхране јер сматрам да се храним баш онако како МОМ организму одговара!
Неком другом одговара нешто друго - и то уопште не спорим!
Не капирам у шта покушаваш да ме убедиш?:dontunderstand:
 
zanima me da li na forumu ima ljudi koji se hrane ovako
ja sam nova u svemu ovome, od ove nedelje sam odlucila preci na sirovu hranu
i mislim da ce mi super ici, da cu se brzi snaci oko namirnica, kad sta i kako ;)

i da, evo da vam poklonim jedan lep Majin intervju ;)

U raju nema kuvanja,kotlici su u paklu.
evil.gif

– Prvo, postoje samo dve vrste hrane. Mrtva iživa. Kuvana i presna. Živa hrana je živa, zato što kad stavite kuvanu šargarepu u zemlju, ništa ne nikne, a kad stavite presnu, nešto nikne. Jedući sirovu hranu, unosite žive biljne ćelije, sa enzimima (vitaminima), koji nestaju i pri blagoj termičkoj obradi, a oni su nosioci sveg blaga,a kad njih nema, telo troši svoje, metaboličke enzime, kojih ima ograničeno, kad ih potroši, umre. Prosto rečeno, jedući živu hranu, produžavate život – uverava nas.
– Mi smo jedini oblik života na Zemlji koji termički obrađuje svoju hranu i jedini smo toliko bolesni. Šećernu bolest smo dobili kad smo sa meda prešli na prerađeni šećer. Danas, gotovo sva hrana u sebi sadrži šećer, koji ne samo da je štetan, već izaziva zavisnost (otuda deca ne mogu da žive bez kečapa) – podseća.
I sad, iznenađenje za ljubitelje mleka.
– Mi smo jedini sisari koji kad prestanu da sisaju majčino mleko, pređu na kravlju sisu, i to ceo život! Životinje nemaju osteoporozu niti problem sa kalcijumom, jer kalcijuma ima svuda. Te bolesti izaziva kravlje mleko, pravljeno za tele, koje ima i rogove i kopita,i treba da naraste sa 40 kilograma na 200 za godinu dana… U njemu ima kazeina, materije od koje se prave tutkalo i lepak… Treba li dalje da pričam? Ali mlečna industrija, moćna kao i ostala prehrambena industrija, od malena nas uči da je kravica dobra – upozorava ova dama, koja svežim izgledom potvrđuje svoju različitost.
Naravno, od nekoga ko je zauvek mesu rekao „ne” može se očekivati da šniclama zamera mnogo toga.

– Devedeset odsto toksina koje unosimo u sebe dolazi od mesa (od zemljišta, stočne hrane do antibiotika, veštačkih boja), a samo 10 odsto od prskanog voća i povrća. Ali dobrobit živih ćelija jača imuni sistem toliko da se on bez problema bori sa tih 10 odsto toksina. Još nešto – čovek nikada nije razrešio pitanje gladi. I danas, polovina čovečanstva jedva preživljava. A biljne hrane ima dovoljno za sedam milijardi ljudi, mesa nema. I pomislite na milijardu goveda, koja u svojim crevima stvaraju opasan gas metan, koji ide direktno u atmosferu i uništava ozonski omotač, pa ćete shvatiti šta znači istina, da kada bi ljudi prešli na biljnu hranu, spasili bi ne samo sebe, već i celu planetu… – ističe Maja.

– Mnogi me pitaju kako odolevam izazovima divne hrane, kako mogu bez ovog ili onog, a ne mogu da razumeju činjenicu da se ja ničeg ne odričem, da ja uživam u hrani, više nego ikada, jer se moje telo raduje svakom zalogaju, kao da zna, a zna, da je to dobro za njega. Uostalom, kada naručite ceđeni sok od pomorandže, zar nemate nagon da ga odmah iskapite, a ne da ga lagano ispijate, kao što radite sa gaziranim pićima? To je ta iskonska radost tela, koje će vas nagraditi svojim izgledom, svežinom i zdravljem, za to najbolje gorivo koje u sebe stavljate. I naše gorivo je jednostavno – kiseonik, voda, sunce. Biljke su jedine koje mogu direktno da pretvaraju sunčevu energiju u materiju, i kada jedete žive biljke, dobijate tu sunčevu energiju. I to ćete odmah osetiti. Nema podočnjaka, nema umora, koža blista, sjaji se, nema bubuljica, nema tvrdih peta, grubih laktova, celulita, venica, ožiljci nestaju kao rukom odneti, a krv vam se već posle tri nedelje tako sredi, kao i metabolizam, da više ni kijavicu ne možete da imate… Tvrdim da se deca vegani, koja su od rođenja na živoj hrani, nikada ne razbolevaju – ističe profesorka, koja rado govori o živoj hrani i preporučuje je svima.

– Šta je to živa hrana? Voće, povrće, semenke, klice, hladno ceđena ulja, bez soli, jer presna hrana ima svoju so, koju gubi kuvanjem, zato je hrana kuvana bljutava dok se ne dodaju začini. Hladno ceđena, devičanska ulja od masline, susama, kikirikija, bundeve, kukuruznih klica, maka, lana, rastvaraju se u vodi i limunu, ne lepe se za creva, a podmazuju organe, tako da sve zaista radi kao podmazano… Ja imam vrlo jasan i živ osećaj da su mi organi iznutra čisti! Nema znoja, nema mirisa, nema kiseline, a onda vam se promene i misli – nema kiselih i ljutih misli – duhovita je, kao i uvek, Maja Volk.

– Ne mogu da prežalim što nisam sve ovo znala u trenutku kada mi je dijagnosticiran rak. Jer nikada ne bih dozvolila ni operaciju, ni hemoterapiju, ni radijaciju. Ojačala bih ovom hranom svoj imuni sistem i on bi se izborio sa rakom. Zahvaljujući ovoj ishrani mene više ništa ne plaši. Ja znam da mogu i da ću biti vitalna i u dubokoj starosti, i da to neće biti starost, već mladost. Znam da se više nikad neću razboleti. Ja znam da će moj život biti sve lepši i sve ispunjeniji svakim danom. Ja nemam lekove u kući, čak ni aspirin. Više ne idem lekarima, čak ni na kontrole – priznaje naša sagovornica.


Zamrzavanje – da, kuvanje – ne

Voće i povrće čuvani u zamrzivaču imaju istu vrednost i enzime kao i sveže, jer ništa ne gube zamrzavanjem – oni bivaju uništeni zagrevanjem. Voće bi trebalo jesti ujutru do podne, jer se tada u organizmu vrši detoksikacija. Ako neko pojede obilan kuvani ili prženi doručak, njegovo telo će morati da odvoji novy energiju za varenje, zato se čoveku spava, pa mora da uzme kiselinu (kafu) da se razbudi i već je zlo učinjeno, a nije se još ni razbudio.

– Ako počnete dan voćem, imaćete energije na pretek. Za vegansku kuhinju vam je potrebno samo da imate sokovnik, blender i secka. Kuhinja bez mirisa, prženja, tiganja, šerpi, lonaca, sa drastično smanjenom potrošnjom struje i deterdženata, jer topla voda sve ispira – ističe Maja Volk.

Šta i kada jede

Princip je jednostavan – svakog dana sve, u svim bojama.

– Ujutru i uveče voćni obrok. Ja, na primer, u blender svakog jutra stavim bananu, kivi, zamrznuto bobičavo voće, klice, med, polen i sok iz sokovnika od cvekle, šargarepe, jabuke, pomorandže, celera, peršuna. Kombinacije su beskrajne, u zavisnosti od godišnjeg doba i sezonskog voća, ali uvek tu bude bar 10 različitih sastojaka, što voća, što semenki. Od kilogram i po bude litar gustog soka, ja to podelim na dva dela, pola litra ujutru (to mi je doručak) i pola litra uveče (to je večera). Između pojedem jedan ili dva salatna obroka, koječine – uvek su osnova zamrznuti kukuruz šećerac i grašak (samo otopljen ili preliven toplom, ne vrelom vodom), to su proteinii ugljeni hidrati, i onda sve moguće kombinacije – paradajz, luk, paprika, rendana cvekla, rendana šargarepa, rendana tikvica, rukola, salata, sve začinsko bilje, rendana bundeva, kad je ima, celer. Sve to začinjeno onim divnim uljima i, umesto sirćeta, sokom od limuna. I to pospem mlevenim semenkama susama, lana, golice, dodam 2-3 badema, 2-3 oraha, 2-3 sirova kikirikija (ukupno ne treba da bude dnevno više od 50 grama svih semenki zajedno). Kada idem na put, spremim litar mog soka, a u restoranu naručim salatu, koju pospem mojim semenkama. Između obroka ponekad grickam suvo voće, šljive, kajsije, grožđice. Za ovakvu ishranu, nagrade su – trajno zdravlje, podmlađeni izgled, zategnuta koža, bujna, živa kosa i radosne, pozitivne misli…





Pomodarstvo...po meni. Praistorijski covek je pronasao vatru i poceo da kuva hranu i sad kobajagi je bolje za nas da jedemo klice i pasemo travu.
Mislim, ok, ko voli nek izvoli. Ja necu.
 
Pomodarstvo...po meni. Praistorijski covek je pronasao vatru i poceo da kuva hranu i sad kobajagi je bolje za nas da jedemo klice i pasemo travu.
Mislim, ok, ko voli nek izvoli. Ja necu.

Ma ona Maja Volk voli da je u centru pažnje, nek jede ona šta hoće, niko joj ne brani, ali ona od svega toga pravi dramu...šta će mora tako da bi sama glumila glavnu ulogu. Nametne svoju priču da bi bila number 1..JA pa JA...:roll:
 
Нисам сигурна шта си сад хтео да кажеш и какве везе има ово са мојим писањем о томе да ја лично (а све време причам само о себи) немам потребе да уводим неке искључиве и драстичне промене у свом начину исхране јер сматрам да се храним баш онако како МОМ организму одговара!
Неком другом одговара нешто друго - и то уопште не спорим!
Не капирам у шта покушаваш да ме убедиш?:dontunderstand:
Ne ne nista je tebe ne pokusavam ubediti..ti si mene prva citirala i pokusavas sebe ubediti da znas sta i kako je najbolje..bar za tebe..a ja ti kazem da nisi probala samo sirovu hranu pa da znas da ti nije prijala i da bi mozda skocila s motkom 5 metara..to ne znas jer se i dalje vodis ocima i ukusom hrane


Pa i mleko i meso je iz prirode. Kako će beba da posti ili da se hrani vegetarijanski? Ili dete u razvoju? Kalcijumom iz šumećih tableta? Kako čovek sa nekom digestivnom bolešću da krka semenkice i suljpa?
Džordži, nije mi baš jasno čemu ti ovde sad oponiraš.
Ti možeš slobodno da sutra trudnu suprugu i tek rođeno dete baciš na šejk od trave ili bolesnu majku, kad više ne bude mogla da ti se protivi, preko noći na vegetarijanski eksperiment - tvoja stvar. Činjenica je da takva promena ishrane nekim ljudima može prijati i nekim bolesnicima pomoći, ali ne svima i ne uvek. A ekstremi vala nikad nisu valjali.
A ja ovde ne vidim uopste nista extremno do vas koji se kunete u meso i zadrte navike..ja sam uvek otvoren za nesto novo i spreman da saslusam i probam za razliku od vas koji uvek nadjete da nesto sto vi ne mozete ili umete nije dobro..pa se onda pozivate na decu i trudnice..pazi bogati sazalicu se
 
Ma ona Maja Volk voli da je u centru pažnje, nek jede ona šta hoće, niko joj ne brani, ali ona od svega toga pravi dramu...šta će mora tako da bi sama glumila glavnu ulogu. Nametne svoju priču da bi bila number 1..JA pa JA...:roll:

ebote emisija je bila o njoj, a ona je prichala svoje iskustvo koje je prilichno specifichno i moze nekom mozda da koristi makar kao info.
normalno da je u centru ako je emisija o njoj. pa dodju pa je pitaju i ostali.
sigurno da imash i ti neku specifichnost samo se bavis njom a ne sobom. a zena je imala ebeni tumor glasnih zhica
 
Hrana može biti i lek i otrov. To je fakat.
Činjenica je i da su neke namirnice zdrave, neke samo ukusne, a neke oba.
Raw food nekome prija, nekome ne. Ono što se meni dopada u ovom tipu obedovanja su energetski napici i zanimljive salatice.
I ne može biti loše po čoveka da dan počne, recimo šejkovanim voćem sa pahuljicama. Ako voli, naravno.
Takođe, svako treba da osluškuje potrebe svog organizma.
Jedna prijateljica mi je juče predložila da, u cilju lečenja migrene, svoju ishranu reorganizujem, izbacim mlečne proizvode, veštačke šećere, peciva, grickalice i ostale nezdrave proizvode, meso naravno svo osim svinjetine i bez suvomesnatih proizvoda. Dijeta je dosta slična row food ishrani, ima puno svežih salatica i energetskih napitaka, ali meso nije isključeno.
 
kome god prija takva hrana, ima moj amin - samo da mi ostali ne ostanemo gladni. volim sirovo povrce i jezgrovito voce, sluzim bademe, lesnike, tikvice, pecurke, sargarepice za aperitiv uz umak, cetvrt karfiola mogu da pojedem pre nego sto ga stignem da ga ispohujem ali ne bih mogla na tome da zivim. tj, mogla bih ako bi me nesto prinudilo ali samu sebe iz besa ne bih maltrerala. videla sam neke reportaze koje pokazuju da se izgladnjivanjem produzuje zivot (taman im je takav rezim ishrane, kao ovaj predlozeni) i istina, ljudi su u zavidnoj fizickoj formi uzimajuci u obzir godine i bili su zdravi - al' da lepo izgledaju - nema sanse. svi su bili kao suva drenovina, ljudi-lesnici i ljudi-orasi :lol: ali planiraju da izguraju bar do sto dvadeset leta i rekla bih da ce uspeti. znaci - ako je do zdravlja svakako, sve treba probati - ako je za lepotu - nema leba od toga.
 
Ja ne mogu skapiram kad svi redom kazu da im ne prija maslinovo ulje..pazi ta nebuloza i sitnica koja ne moze da su ubaci u ishranu..znaci da su toliko ovisni o zejtinu..koji ne kupujem godiinama..oni su negde probali jedno koje im je bilo gorko na pr..i od danasnjeg izbora razlicitih koji je ono realno 30..oni i dalje ponavljaju tu ogranicenu recenicu da im zbog necega ne prija..al ne znaju da objasne..samo se namrste da ne mogu..e tako za svaku promenu
 
koji bre svi redom?ovde bar pola foruma koristi maslinovo ulje
ali ne za przenje,ono ne moze da isprzi
SVAKO ulje je dobro kad se koriste naizmenicno,i preporucuje se da se uvek kupi neko drugo
sem toga malo je glupo praviti tu neku filozofiju oko ulja,jako moodo
je l ti trazis sad nesto da se zakacis ,makar sta da bi se raspravljao? :sad2:
 

Back
Top