Polazak u predskolsko

po mom misljenju ne mora.ukoliko dete samo pokazuje zainteresovanost za citanje i pisanje ne treba ga sputavati naravno ali nista na silu. moje straije dete je znalo sve pa kad je posla u skolu bilo joj dosadno i stalno me pitala zasto je nisam upisala u drugi razred jer je ovaj prvi dosadan. mladji sin nije imao uopste interesovanje ni za sta od toga pa je sve u roku kad je krenuo savladao.tako da nema pravila...
 
Ja mislim da se u predškolskom uče slova, geometrijske oblike, a da u prvom razredu uče da pišu tekstove
Postoje ove knjižice za predškolsko u knjižarama, pa tamo može da se vidi šta treba da znaju
Ali mislim da dete sa 5 godina svakako treba da ume da prepozna neke reči kada ih vidi napisane - svoje ime, ime omiljenog lika iz crtanog, da na soku/čokoladi pročita od čega je itd. čak i ako ne zna da ih samo napiše. To se zove environmental print. Mislim da su deca ranije sposobna da čitaju nego da pišu.
 
Ja mislim da se u predškolskom uče slova, geometrijske oblike, a da u prvom razredu uče da pišu tekstove
Postoje ove knjižice za predškolsko u knjižarama, pa tamo može da se vidi šta treba da znaju
Ali mislim da dete sa 5 godina svakako treba da ume da prepozna neke reči kada ih vidi napisane - svoje ime, ime omiljenog lika iz crtanog, da na soku/čokoladi pročita od čega je itd. čak i ako ne zna da ih samo napiše. To se zove environmental print. Mislim da su deca ranije sposobna da čitaju nego da pišu.

Ma nije valjda.A sa 8 bi trebalo da pravi kompjuterske programe?
Nema deteta,koliki god mu bio koeficijent intiligencije da u prvom razredu NIJE naucilo da cita i pise!Do sedme godine velika je razlika izmedju deteta sa npr 5 ili 7 godina,izmedju 3 i 4 godine,kasnije se razlika u godinama gubi.
Ne preterujte roditelji i ne lecite svoje komplekse na deci!
 
Dete u predskolskom treba da razlikuje osnovne boje,da se moze orjentisati u prostoru,tj da zna sta je gore,sta je dole,ispod,iznad i tako to,samo da jede,vrsi nuzdu i sve posle nje,da se obuce,da sastavlja prostoprosirene recenice...
U suprotnom,zasto uopste dete ide u skolu,ako sve mora znati pre polaska u istu?
Ja nisam znala slova,nisam cak ni srpski dobro govorila jer smo ziveli do mog polaska u skolu u Nemackoj,i bez problema sam savladala plan i progrm u prvom razredu!
 
Nije problem u savladavanju gradiva kada jednom dođeš u prvi razred, nego što do tada budeš uskraćen za sve one stimuluse koje ima dete koje zna koliko-toliko da čita i piše. Ja sam znao lepo da čitam u uzrastu od pet godina i baš mi je prijalo da mogu sam da sedim i čitam Mikijev zabavnik i knjigu sa Zmajevim pesmicama, a ne da čekam da li će neko od odraslih imati vremena i raspoloženja/snage da mi čita.
 
mora hijeroglife i klinasto pismo poshto se prati evolucija pisma, a standardna slova se uce u skoli... posto je preobimno gradivo mora da se ipak spremi unapred kod kuce

:I

tek sam u skoli naucila da pishem lepo stabilno ono slovo po slovo
 
kad sam ja polazila u skolu, postavljalo se pitanje da li treba dete da zna da cita i pise pre nego sto podje u skolu.

Sada se to pitanje pomera na predskolsko.
Kako je krenulo, mojim unucima ce se po izlasku iz porodilista gurnuti knjiga olovka i bukvar u ruke....da slucajno ne propusti neki stimulans :confused:

Nikada mi nije bilo jasno, ako se citanje i pisanje uci u skoli/predskolskom....zasto se roditeljima stvara obaveza da dete mora da zna ranije?

Da li i na fakultet dolaze sa gradivom naucenim unapred?

Ja sam znala da citam pre skole, jer sam zelela da naucim, moju sestru su naterali, jer boze moj, ja sam znala, kako da ona ispadne gluplja :roll:
Elem, i dan danas ne vadim nos iz knjige, a ona ceo zivot bezi od knjiga i ucenja.

Toliko o stimulansu :roll:
 
Cruella, slažem se sa tobom.
Ono što su mi rekla roditelji čija deca su sada školarci, danas je program mnogo brži i obimniji i deca koja ne znaju sve unapred jako zaostaju i moraju kući mnogo više da uče.
Kako god okreneš, roditelji moraju puno da rade sa decom, nije dovoljno kao nekad da deca urade domaći i to je to.
 
Cruella, slažem se sa tobom.
Ono što su mi rekla roditelji čija deca su sada školarci, danas je program mnogo brži i obimniji i deca koja ne znaju sve unapred jako zaostaju i moraju kući mnogo više da uče.
Kako god okreneš, roditelji moraju puno da rade sa decom, nije dovoljno kao nekad da deca urade domaći i to je to.

Pa ne znam, bas. I moje dete je skolarac, sada je u starijim razredima, ali nije tako davno bilo kada mi je dete polazilo u skolu.
jedino sto nisu radili kao ja je sto su one "kuke i kvake" radili u predskolskom i ucili da pisu brojeve.

manje su tekstova citali i manje su pesmica ucili. tako da ne bih bas rekla da je nesto mnogo obimnije, samo je pristup svemu tome drugaciji.

Mozda gresim, ne znam.
 
Pa da, ali ja i dalje ne vidim poentu ucenja unapred, bolje se sticu radne navike kada dete uci onda kada je to po planu u skoli.

Ajde citanje i pisanje, jos i nekako, ali ne mozes sve nauciti unapred. I kod pisanja , da li je svaki roditelj siguran da ce sve pravilno nauciti dete? Gledala sam kako se deca muce jer su naucili jedno, pa moraju da ispravljaju posle. To su sitnice, ali za njih mucno.

Mislim, svakom svoje
 
Pa zato što je priprema u školi gotovo izostala, nekako se podrazumeva da deca već znaju da čitaju i pišu.
A gledala sam materijale za predškolsko, tamo ih ne uče ni da čitaju, ni da pišu. Znači po školskom planu bi to trebalo da se uči tek u školi. A onda u školi to prelete pa deca koja nemaju dobru podlogu zaostaju.
To je samo interpretacija većine mojih prijatelja i poznanika. Ne pričam iz ličnog iskustva. To me tek čeka.
 
Kolko videh, oni u predskolskom treba da nauce da prepoznaju oblike, povuku kosu crtu i slicno. Ja sam znala kad sam krenula i da citam i da pisem, doduse, mene je majka sa 5 upisala i na engleski. Ali nesto ne znam da to mora ili je obavezno. Pa nije posao roditelja to, na kraju krajeva, skola valjda i postoji da se deca nauce. Ispade, ako su recimo nepismeni roditelji, i deca moraju da ostanu nepismena.
 
kad sam ja polazila u skolu, postavljalo se pitanje da li treba dete da zna da cita i pise pre nego sto podje u skolu.

Sada se to pitanje pomera na predskolsko.
Kako je krenulo, mojim unucima ce se po izlasku iz porodilista gurnuti knjiga olovka i bukvar u ruke....da slucajno ne propusti neki stimulans :confused:

Nikada mi nije bilo jasno, ako se citanje i pisanje uci u skoli/predskolskom....zasto se roditeljima stvara obaveza da dete mora da zna ranije?

Da li i na fakultet dolaze sa gradivom naucenim unapred?

Ja sam znala da citam pre skole, jer sam zelela da naucim, moju sestru su naterali, jer boze moj, ja sam znala, kako da ona ispadne gluplja :roll:
Elem, i dan danas ne vadim nos iz knjige, a ona ceo zivot bezi od knjiga i ucenja.

Toliko o stimulansu :roll:
:lol::lol:
 
Da li i na fakultet dolaze sa gradivom naucenim unapred?

Smešno zvuči, ali nije baš naivno.
Kod mene na faksu su gimnazijalci krv propljuvali za svaki stručni ispit (a to je 90% ispita), dok smo mi iz usmerene škole išli na polaganje pročitavši ovlaš knjigu.
Doduše takve su nam i ocene bile. Ja sam ređala šestice i sedmice, a štreberi iz gimnazije su dobijali desetke.
A kad se prijavljuješ na posao nikoga ne interesuju ocene.
 

Back
Top