U Albaniju na letovanje...

Bila sam ja prosle nedelje. Skroz pozitivni utisci. Evo ukratko:

1. Nemas razloga ni za kakav strah, ljudi extra extra ljubazni i gostoljubivi. Ja sam isla sa porodicom, bez ikakvih problema, odusevila sam se koliko su bili prijatni.

2. Putevi su im odlicni, bolji od vecine puteva u Srbiji. Pokrivenost GPS-om je oko 90% jer ima dosta novih puteva koji su tek u izgradnji ali se moze proci njima.

3. Vize za gradjane Srbije nisu potrebne, ne placa se bas nista na ulasku, nikakve takse tipa crnogorske ekoloske :)

4. Zadrzavanje na carini pri ulasku i izlasku po 5-10 min.

5. Gorivo je jedno 10% jeftinije nego kod nas, pumpi ima koliko hoces, plina ima na skoro svim pumpama.

6. Policije takodje ima koliko hoces pored puta, vecinom bez radara, nisu nas ni jednom zaustavili a mogli su :) Koliko sam ja primetila, Albanci uopste ne voze bahato. U principu, treba da budes spreman da ti tu i tamo na put uzadje stado koza niodkuda, pa mora pazljivo da se vozi.

7. Svi voze mercedese, ako vidis neki drugi auto to je verovatno stranac kojih u Albaniji ima neverovatno mnogo posebno u oblastima letovalista.

8. Kurs je 140 leka za 1 evro trenutno.

9. Sto se samih letovalista tice, bili smo u Dracu mada mislim da je Valona lepsa. Slike i videosnimke ces naci lako na netu, imas i na yutube-u trazi pod Duress Albania.

10. Sam Drac se sastoji iz dva dela razdvojena petljom (u koju smo mi uspeli uspesno da se zapetljamo i pored GPS-a :)), juzniji deo je kilometarska pescana plaza puna novih hotela, lezaljki, kafica i turista, a severniji deo je luka Drac, mesto sa prelepim malim trgovima, fontanicama, kaficima i jednom predivnom ulicom koja se uvece zatvori sa saobracaj i bude setaliste puno restorana, kafica i ljudi.

11. Sto se cena tice, s obzirom da smo kratko bili tamo i to u ovom delu u kom je luka, mogu samo da ti kazem sta smo mi placali. Npr. nocenje sa doruckom za nas cetvoro u hotelu je bilo 40 evra (malkice se cenjkas ako treba, naravno fiskalnog nema). U njihovom restoranu corba je bila oko 1,5e, glavno jelo 4e, pizza oko 3,5e, toceno pivo 1e... posle vecere su nas castili i vocem.

12. Parking se izgleda ne placa nigde, malo mi je bilo frka da nam pauk ne odnese auto pa sam prilikom parkiranja u jednoj od glavnih ulica usla u prvu prodavnicu da pitam kako da platim parking na sta su mi rekli da se ni ne placa. Posle smo bili parkirani bukvalno na ulazu u luku i niko nas nije dirao.

13. Ako idete u deo Draca koji izlazi na plazu, necete imati problema da nadjete smestaj jer na svakih 50-100m stoji neko i mase vam sveznjem kljuceva sto znaci da nudi smestaj u hotelu koji mu se nalazi iza ledja. Pokusali smo da saznamo koje su cene soba u tom delu grada, ali ono sto predstavlja jedini i veliki problem tamo je da SKORO NIKO NE ZNA ENGLESKI :)

Eto, toliko sam se setila na brzinu. Ako treba jos nesto pitaj slobodno. Imam i slike ali me nesto mrzi da kacim.
Pozdrav i srecan put!
 
Poslednja izmena:
pobedini planinari su fini ljudi, a klub je veliki evropski i svetski klub

ne verujem da imaju ikakve politicke implikacije na umu. planinare zanima sve sto je iznad 2.000, bilo gde

ja ipak ne bih isao. mnogo je zle krvi + okupirano kosovo i metohija
 
citajuci onaj post o albaniji covek bi pomislio da se opisuje azurna obala, a ne najzaostalija drzava u evropi koja uopste ne postoji na bilo kakvoj turistickoj mapi sveta.
a ti "silni stranci"su kosovari, albanci iz makedonije, albanci iz cg i naravno, par zabludelih srba uvek zeljnih autogola.
ja stvarno ne znam sta coveka moze da natera da letuje u albaniji?!
ok, verovatno je bezbedno, ima tu mozda i neke zelje za avanturom po neistrazenim oblastima, ali ipak...mislim, nepovratno potrositi jedan godisnji odmor na albaniju...loodilo!
cist mazohizam ili je supruznik albanac, pa ko veli, ajd da vidi malo tazbinu.
 
citajuci onaj post o albaniji covek bi pomislio da se opisuje azurna obala, a ne najzaostalija drzava u evropi koja uopste ne postoji na bilo kakvoj turistickoj mapi sveta.
a ti "silni stranci"su kosovari, albanci iz makedonije, albanci iz cg i naravno, par zabludelih srba uvek zeljnih autogola.
ja stvarno ne znam sta coveka moze da natera da letuje u albaniji?!
ok, verovatno je bezbedno, ima tu mozda i neke zelje za avanturom po neistrazenim oblastima, ali ipak...mislim, nepovratno potrositi jedan godisnji odmor na albaniju...loodilo!
cist mazohizam ili je supruznik albanac, pa ko veli, ajd da vidi malo tazbinu.

haha, odgovara ti nik savrseno :)
kakve crne misli imas...

pa ajmo opet:
1. nije ni blizu azurne obale
2. stranci su iz Belgije, Danske, Nemacke, Austrije, Madjarske, Kanade i Amerike, sudeci po registarskim tablicama, a moze biti i da su u stvari u svim tim kolima bili iskljucivo albanci (ako cemo da posmatramo sve tako crno kako ti kazes)
3. nije u pitanju mazohizam niti letovanje nego najkraci put iz Grcke u Crnu Goru
4. hvala na brizi, al suprug mi je lala iz Zrenjanina tako da mi Albanija nije tazbina :)

By the way, jesenas sam bila u Tirani na sluzbenom putu, nedelju dana sama, tek tu bih imala sta da pisem ali to nije tema ovaj put.
 
Poslednja izmena:
Ja sreo puno srba! Kazem da sam sa Kosova a oni se odmah uplashe! Bez veze! A kad ih castim pivom onda se nekako stide, valjda zbog tog "nepotrebnog straha"! I na kraju traze mejl, broj telefona i tako! A nije ni skupo, pogotovo gore Velipoja, Shëngjin i milion malih plazha. :rotf::whistling:
 
haha, odgovara ti nik savrseno :)
kakve crne misli imas...

pa ajmo opet:
1. nije ni blizu azurne obale
2. stranci su iz Belgije, Danske, Nemacke, Austrije, Madjarske, Kanade i Amerike, sudeci po registarskim tablicama, a moze biti i da su u stvari u svim tim kolima bili iskljucivo albanci (ako cemo da posmatramo sve tako crno kako ti kazes)
3. nije u pitanju mazohizam niti letovanje nego najkraci put iz Grcke u Crnu Goru
4. hvala na brizi, al suprug mi je lala iz Zrenjanina tako da mi Albanija nije tazbina :)

By the way, jesenas sam bila u Tirani na sluzbenom putu, nedelju dana sama, tek tu bih imala sta da pisem ali to nije tema ovaj put.

pa bas sudeci po registarskim tablicama ocigledno se radi o albancima gastrajbaterima...ili stvarno verujes da bi neki amer ili kanadjanin platio prevoz auta brodom preko atlantika da vidi albaniju?!
sluzbeni put u albaniju? tezak ti je posao...trazi povisicu
 
potpuno se slazem sa tobom Eli NS predrasude su cudo...ni ja nisam mislila drugacije dok nisam otisla i shvatila da sam imala skroz pogresno misljenje..pa tamo u marketima se prodaje nasa roba,prijatno se iznenadila kad sam videla jafu,medeno srce,noblice itd....uostalom svako ima svoje misljenje,ja znam da bih pre uvek otisla u albaniju nego npr.u ameriku :cool:
 
Albansko primorje je predivno, jedva cekam da odem tamo na letovanje :mrgreen:
1. Albanija je najrazvijenija drzava u Evropi, toliko stranaca iz Evrope je pohrlilo u Albaniju na letovanje jer takvu lepotu i uslugu nece naci nigde u Evropi. :super:
2. Albanci su tako ljubazni da im je osmeh uvek na licu i imaju neki cudan sjaj u ocima :sad2: sto nigde necete videti na drugom mestu :manikir:
3. Albanija je predivna zemlja za velike avanturste i one kojima je potreban adrenalin do koske ;)
4. Privreda i ekonomija Albanije je odlicno razvijena : "Belo i zuto" su glavne grane, a za mlade zeljne provoda i konzumiranja vrhunskih proizvoda nema boljeg mesta, ma toga nema ni na Ibizi - provereno ;)
5. Druga najrazvijenija grana u privredi i ekonomiji je trgovina hladnim, celicnim i eksplozivnim "napravama" najnovije generacije koje se izvoze sirom sveta. Pa to nije uspela ni jedna zemlja u Evropskoj uniji - oni su prvi i jedini. Svaka cast :worth:
6. Najvaznije nisam napisala: Albansko stanovnistvo obozava Srpski narod, oni su vekovima kao "braca" i to su neraskidive veze - nesto kao "prijateljstvo za ceo zivot" :rumenko:
7. Suncobrani i lezaljke su besplatni na plazi :eek:, a u Crnoj Gori se naplacuju :think:
8. U Crnu Goru na letovanje - cist promasaj - Albanija je nova fancy destinacija snova :klap:
 
vd:
prosečnom stanovniku, razvijenog dela sveta, asocijacije na Srbiju i Albaniju su slične...

Marketing je cudo ;)
Prosecan stanovnik razvijenog dela sveta ne zna ni gde se nalazi Srbija i Albanija, a prosecan stanovnik Srbije je u osnovnoj skoli naucio napamet geografsku kartu sveta, privredne grane svih zemalja, pa cak i koliki je prinos kukuruza u Kini ... npr. Bivsi predsednik razvijenog dela sveta ili ti svetske sile Amerike, Bil Klinton kada je bio u Crnoj Gori , mislio je covek da je u Makedoniji, mada nije on kriv, tako su mu rekli njegovi savetnici iz razvijenog dela sveta.:whistling:
 
pa da, kao i obično
oni glupi, a mi pametni
idemo dalje...
da ne bude potpuni off, bio sam nekoliko puta u Albaniji i evo me, preživeh, kuckam po tastaturi.
ne kažem da je Albanija raj na zemlji, ne kažem da je razvijena ali ja nisam imao nikakvih neprijatnosti, zemlja je interesantna. ni manje ni više opasna od Srbije ili Crne Gore.
loše je imati predrasude, da je po onome kako smo mi predstavljeni na zapadu, ni jedan čovek odatle ne bi došao ovde.
 
Вратих се ја из Албаније.

Прво да одговорим на најчешће постављанао питање у вези одласка у Албанију. Шта ћу тамо? Одговор је да видим како то изгледа, дакле из чисте радозналости и жеље за новим и непознатим. Пружила ми се прилика и ја одо... Немају сви таквих жеља, па их разумем.

Земља је безбедна колико и све друге балканске. Од нас 40 колико је било у групи нико није доживео никакве непријатности. Што не значи да су такве ствари искључене. Ипак тамо на летовање одлазе и Албанци са Косова.

Језик наш не знају нигде осим тамо у околини Скадра. И то не сасвим... Углавном довољно за неку основну комуникацију. Енглески не познају баш добро али сналазе се некако. Тако да је комуникација мало тежа. Посебно ако одете негде ван градова.

Њихови леци су скоро ко наш динар. 100 дин - 140 лека. По продавницама су цене стандардне, цигаре су скупље, нафта је јефтинија. Све остало је или као код нас или нешто мало јефтиније. Оно што је тамо јефтино су кафане и ресторани. за 1000 динара - 1400 лека можете да појеете обилан оброк чак и у бољим ресторанима. Ова приморска летовалишта су мало скупља и то је то. Није да је џабе али на балкану је најјефтиније тамо.

Путеви су лоши или у изградњи, халоговорнице су уништене а интернет је у већини кафеа спорији. Железница једва да постоји. Урбанистичких планова нема, гради ко где стигне. Иначе цела земља је сада у некој фази изградње - градилишта су свуда.

Земља је невероватно прљава. Ђубре и канализација су свуда осим центра града. То иде до те мере да можете видети краву како преврће ђубре око контеинера или како пије воду из баре на улици.

Нема бог зна чега да се види и посети тамо. Природа је лепа у планинском и јужном делу, лепо је и језеро и бојана и тако још по нешто... Од ових других ствари има тих старих градова са очуваном архитектуром у неком турско источном фазону. Берат, Ђирокастер и делови Крује и Скадра. Пар лепих тврђава. Доста тога везаног за Скендербега... Има и неких античких налазишта, Аполонија и Бутринт.

У тој Саранди де сам као био на мору, под један плажи има јако мало а посетилаца јако много. Значи наћи хотел са сопственом плажом ако ван је тај сегмент битан. Море је ок, чисто и има дубину. То мало плажа је насипано туцаником и дробином.

Углавном шта да вам кажем ово је једно од оних путовања на која се иде једном у животу. Албанија једноставно не пружа ништа више од других земаља. Чак се може рећи да доста тога и недостаје овде. Тако да нећете имати никакву жељу за повратком тамо. Ко воли нове ствари и другачије доживљаје током путовања може слободно да оде. Добиће лепу дозу културолошког шока. Препоручио бих је више као место за излет ( 2-3 дана ) него као место за неки дужи боравак типа летовања. Ако сте у ЦГ обавезно посетите Скадар јер је близу и пружиће вам слику како изгледа бити у Албанији.
 

Back
Top