Da li su Srbi u Srbiji nacionalna manjina?

То ме страшно нервира. Понекад се заиста осећам као мањина. Сви траже нека права, једино ми не. Па Извршно веће финансира часопис Хрватска рјеч(или ријеч, ниам сигуран), а баш не знам да би подржали Српску реч :?: Када одете на ПМФ и погледате имена професора схватате да 70% чине несрби (није да ја сад тврдим да су они лошији, него говорим о пропорцији при расподели радних места). Па мађара је на попису било укупно 300000, што чини неких 15%(ако се не варам) становништва :roll: :? :(

----------
Cupi=Чупи
 
Ukoliko se nastavi sadasnji trend, Srbi ce u Srbiji postati manjina za 50 godina, i to tvrde neki optimisticniji experti, dok oni realniji govore o tome za nekih 35-40 godina. Verujem da je u te proracune uracunat i rast Albanaca na Kosovu, mada nisam siguran obzirom da se Srbi sve cesce odlucuju za jedno ili nijedno dete, dok je o muslimanima, Albancima i Romima suvisno pricati. Sve u svemu zene su nam postale emancipovane i bolje im je sa ljubavnikom deliti postelju nego kuci gajiti decu :D
Sta cemo, sami smo krivi.... :roll:
 
vuk_:
Ukoliko se nastavi sadasnji trend, Srbi ce u Srbiji postati manjina za 50 godina, i to tvrde neki optimisticniji experti, dok oni realniji govore o tome za nekih 35-40 godina. Verujem da je u te proracune uracunat i rast Albanaca na Kosovu, mada nisam siguran obzirom da se Srbi sve cesce odlucuju za jedno ili nijedno dete, dok je o muslimanima, Albancima i Romima suvisno pricati. Sve u svemu zene su nam postale emancipovane i bolje im je sa ljubavnikom deliti postelju nego kuci gajiti decu :DSta cemo, sami smo krivi.... :roll:

Па да, коначно смо пронашли кривца за пад наталитета у Србији!!!!! Ах, те жене...И све до једне се само вуцарају са љубавницима!!! :? :? :?
Па шта ви то онда радите тим женама, Србенде? :x
 
Na forumima se moze mnogo gluposti procitayti, ali ovaj topik je stvarno vrhunac.

Pocevsi od toga da postoje Srbi sa jedne strane i manjine na drugoj cija su prava obrnuto proporcionalna, pa preko toga da se eto finansiraju hrvatski casopis, a ne srpski a pri tome se zanemaruje da Srbi nisu manjina u ovoj zemlji i da takvi programi sluze za zastitu prava manjina, pa na kraju do krivice zena sto nas nema vise. Kad procitam ovaj topic i vidim kakvi smo ne daj Boze da nas ima vise.
Ovde se kvantitet uvek vise cenio nego kvalitet, pa zato imamo Saurona kome je vrhunac zivota da se "ne menja".
 
Bu Smithee ! Sala bre :D
Sta si odmah potrcao da pljunes po Srbima :D
Nismo danas manjina ali cemo za nekoliko decenija to postati, i to je jasno kao dan.
A ako si srecan sto nas nema vise, nadam se da ces svoj skromni doprinost tome dati i u okviru svoje porodice. Samo napred, tako se voli svoj narod :!: :D

(za sve one koji nisu shvatili, ono gore za zene-krivce bi trebalo da bude saljivo, pozz :) )
 
Pri određivanju prava manjina u Srbiji naše zakonodavstvo treba da se pridržava dvaju načela:

1. Načelo evropskih standarda:
Nacionalne manjine u Srbiji treba da imaju onu količinu i obim prava koju propisuju i nalažu evropski standardi. Ako želimo u Evropu, onda i mi treba da se ravnamo prema tim standardima. Danas su prava manjina u Srbiji daleko šira i veća nego što to evropski standardi zahtevaju i da bi išli u korak sa Evropom, to stanje bi trebalo da se popravi.

2. načelo recipročnosti
Prava manjina bi trebalo da se utvrđuju za svaku etničku manjinu ponaosob, i to u recipročnosti sa pravima srpske manjine u matičnoj državi iz koje ta manjina potiče, a opet u skladu sa evropskim standardima.

Zašto je važno pridržavati se ovih principa?

Prvog načela valja se pridržavati iz dva razloga:
1. manjinama nikako ne bi smela da bude uskraćena prava koja joj, po evropskim standardima pripadaju, iz razloga humanosti, demokratičnosti itd.
2. manjina ne bi smela da ima veća prava nego što joj pripadaju, jer to može biti štetno za odnose te manjine i većinskog stanovništva.

Drugog načela (načela recipročnosti) valja se pridržavati jer je to jedini pravi način da se zaštite prava srpske manjine u drugim zemljama.

Danas imamo situaciju da u Srbiji o pripadnicima hrvatske manjine niko ne sme da kaže niti jednu ružnu reč, dok pripadnici srpske manjine u hrvatskoj trpe takav pritisak da se polako odriču svog porekla - menjaju imena i prezimena, veroispovest itd.

I naravno da se pod takvim okolnostima pripadnici raznih manjina javno cerekaju srpskoj većini u lice, dok naši ljudi u njihovim državama pate.
S dolaskom radikala na vlast, takvo će se stanje drastično promeniti - tako da bude u skladu sa evropskim i svetskim standardima.
 
:D :D :D , али ова тема нажалост уопште није смешна. Што се Alan Smitheeа тиче мислим да би стварно требао да посети ПМФ, па да каже шта види. А шта би требало веће да ради, ако не да подржава и Србе, као што подржава и Хрвате и Мађаре и Румуне и Словаке и Русине и све остале. Само се све то мора радити у директној пропорцији са бројем пореских обвезника (евентуално мало већи проценат у корист мањина, а не све њима). Ипак су то наше паре, нису то оне устоличене главоње добиле од родитеља. Шта ми сада треба да извршмо масовно самоубиство зато што смо већина, па да стварно постанемо мањина. Ма дај, имају они сва права и ништа им више не треба (ако њима, онда и нама).
 
Sad ću da iznesem nekoliko svojih iskustava, kao bivšeg pripadnika srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj:

Kao što znate, Hrvatska je pripadnike srpske nacionalne manjine iz svoje države skoro sve proterala, najviše u oružanim akcijama "Bljesak" i "Oluja", ali i na druge načine - represijom državnog sistema i sl. Od onog što je ostalo, deo je pobila, deo pritvorila, a deo je nastavila da maltretira na najrazličitije načine - oduzimanjem imovine, uskraćivanjem raznih prava, uglavnom onih koja su bazirana na pripadnosti hrvatskom državljanstvu.

Mojoj majci je, na primer, osporavano pravo na hrvatsko državljanstvo sve do 1997. godine, iako je u Hrvatskoj živela od 1958. Zbog toga nije mogla da otkupi stan koji je dobila od firme 1981. godine. Budući da ga nije mogla da otkupi jer nije imala državljanstvo, stan je po nekom automatizmu pripao gradskoj vlasti, koja ga je prodala trećem licu.
Za to vreme nemanja državljanstva takođe nije mogla ni da se legalno zaposli.

Ali to nije ono najgore što ju je zadesilo u "najdemokrackijoj" zemlji na svetu. Budući da se od mog oca razvela pre više od dvadeset godina (on je otišao u Ameriku) i pošto se preudala za Hrvata, odlučila je da ne pobegne sa mnom u Srbiju, već je ostala da živi u Hrvatskoj, misleći da neće imati nikakvih problema jer je udata za Hrvata.

To je bila njena verovatno najveća greška u životu.
Tortura koja je posle početka rata, 1991. usledila jednostavno nije opisiva rečima. Na stranu to što su je "susjedi" non-stop verbalno napadali, vređali i šikanirali, to nije skoro ništa. Najgoru i najbrutalniju torturu vršila je hrvatska policija. Preko 50 puta je privođena u policijsku stanicu na "informativne razgovore" gde bi je satima i satima hrvatski policajci "ispitivali" gde smo tata i ja, koliko smo Hrvata ubili, planiramo li terorističke akcije po Hrvatskoj i isl. Pretili su, zastrašivali, psovali, vređali, jedino što je nisu tukli. A znali su da je moj ćale odavno u USA, a da sam ja samo 15-godišnje dete i da niko od nas dvojice ne učestvuje u ratu. Ništa ih nije stvarno interesovalo, jednostavno su se iživljavali. Kad su prestali da je pozivaju na razgovore, nastavili su da šalju policajce u njenu kuću, i oni su dolazili bez ikakve najave i bilo kakvog reda, u svako doba dana i noći, sve do 1997. godine. Toliko su je psihički izmrcvarili da joj je ozbiljno opala radna sposobnost i inače celokupno psihičko zdravlje. Narodski rečeno - skoro da je sišla s uma.

I dan danas nije mirna. Policija je prestala da je posećuje, ali nije nikakva retkost da je i danas neko od civila verbalno napadne i izvređa, pripreti sl. A to što stalno sluša priče tipa "Srbi uradili ovo, Srbi uradili ono.., Srbi zločinci i sl." jedva da vredi spominjati. Za skoro sve Hrvate u Hrvatskoj su Srbi i danas dežurni krivci za sve.

I kad mi neko spomene Hrtkovce, iz kojih je šaka Hrvata zamenila svoje straćare za velelepne vile Srba koji su bežali iz Hrvatske... :x dok neke izbeglice još uvek trunu po zajedničkim smeštajima širom Srbije

:x :x :x

Na kraju ću da podsetim ove što se cerekaju, da ovakvih slučajeva kao što sam ja u Srbiji ima mnogo i da nećemo doveka ostati nemoćni. Pravda će trijumfovati, pre ili kasnije. A pravda je na našoj strani...
 
a kako tebe kao Srbina ugrožavaju pojedine nac. manjine? kreni redom...
Za Mađare si već rekao,njih po tebi ima previše kao profesora na PMF...Pa šta predlažeš? da se ograniči nac. manjinama da ..šta...da se zapošljavaju?

...tebi za utehu pogledaj statističke podatke: broj nac. manjina rapidno pada u Vojvodini...
...možda te to uteši????
verovatno će još odr. broj da se iseli u matične zemlje ako ovakvi kao ti budu preglasni i ako zakon o kome Đenka govori ne bude u skorije vreme usvojen- mislim na zakon o nac. manjinama prema standarima EU ...a zna se da emigriraju mladi, dakle oni koji tek treba da imaju potomstvo, dakle ostaju starci predstavnici nac. manjina a oni neće još dugo -tako da kad i oni pomru manjina u Srbiji će biti još manje...oće ti onda Cupi biti još lepše u Srbiji?
 
Мислим да је Ђенка у праву.
Немам ништа против права националних мањина, наравно да треба да имају све што прописују европски закони.

Но, сада не причамо о националним мањинама, него о томе имају ли Срби у својој матичној држави и национална, а не само општа људска права.

Рецимо , имају ли Срби право да у својој држави користе своје писмо?
Казаћете - Па нек свако пише како хоће! Али, имамо ли права да будемо информисани на свом писму - ћирилици? Окрените се само око себе и видећете да је око вас латиница заступљена у преко 80% .

Ето, мислим да је то једна ствар у којој су Србима ускраћена национална права. И мислим да смо сами за то криви!!!!
 
Vuče pa raspitaj se...koliko ja znam broj dece nac. manjina je sve manji a samim tim i br. razreda u školama....
...znam jer živim u sredini u kojoj žive i Slovaci...imam buuu stršno prijatelje Slovake...ma još strašnije i muža Slovaka i što je najstrašnije i majka mi je Slovakinja...pa nekako što bi rekli, iz života znam kako žive nac. manjine u Srbiji...

eto da vas sve utešim, i ti ljudi dele sudbinu sa Srbima...mala plata, skupa struja bla bla bla...čisto da ne bude da neko tamo živi bolje dok mi grcamo u problemima...pa još ako se nađe neko da za.je.bava u fazonu mrš odakle ste došli...i sl. život je diiiivan!
 
sve sam procitala...i necu bre uoste nista da vam kazem...svi ste u pravu...i svio gresite...otisli smo kolektivno u k.u.rac i kao manjine i kao vecine...ja sam letos bila u gradu u kome sasm odrasla...gde je pre rata bilo 50% srba...sad nema srba...al ima dzamija...pa sam dosla u ns...gde sam opet bila manjina sa mojom ijekavicom...i onda kad mi sve smucilo, upoznala sam neke dobre ljude...bilo je tu i madjara, i slovaka, i srba...i zivot ide dalje...manite se tih prica, to je sranje...tesko...
 
Мислим да не схватате о чему причам. ЈА НИСАМ ЗА ТО ДА СЕ МАЊИНЕ ПРОТЕРУЈУ. Ако ћете право, имам другова Словака, једна од најбоњих другарица ми је 1/8 Хрватца и 1/8 Немица, па смо ипак одлични. Хеллен у потпуности си у праву. Па хајде да свака улица има назив на ћирилици и латиници. Нема проблема, нека пише и на мађарском. Морам признати да сам ја за то да се код нас уведе Мађарска улица (једна од ствари која ме је највише дирнула у целој Мађарској је СРПСКА УЛИЦА у центру Будимпеште). А наравно да сам за то применимо Европске стандарде у свему, а не само у овоме. Што се тиче тих професора - нека их, ја их нећу дирати, али онда нека не једу * да су им права угрожена. Набројте ми 5 угрожавања права мањина за која поуздано знате, а не да сте чули на "чаршији"!
 
jedna stvar a nije baš vezana za temu ali moram ovo da napišem: ne verujem političarima koji su po profesiji Mađari, Srbi, Slovaci, Romi...to su svi oni koji pričaju o pravima, ugroženosti bla bla bla kao njima je stalo do ljudi, njihovih prava.... a u suštini stalo im je samo do njihove gu.zi.ce ...
 
gigule:
i ti ljudi dele sudbinu sa Srbima...

Samo sam to hteo da kazem, zato sam i izbrisao post da se ne bismo raspravljali oko nicega. Dece je manje i u srpskim brakovima, mladi odlaze iz zemlje bez obzira na nacionalnost ukoliko im se ukaze bolja prilika preko. Nadam se da svi ovde misle da nacionalne manjine nemaju razloga da se zale na tretman u Srbiji, kao sto Srbi imaju razlog da se zale na tretman nekim u njihovim maticnim zemljama.
 
gigule:
ne verujem političarima koji su po profesiji Mađari, Srbi, Slovaci, Romi...to su svi oni koji pričaju o pravima, ugroženosti bla bla bla kao njima je stalo do ljudi, njihovih prava.... a u suštini stalo im je samo do njihove gu.zi.ce ...

У потпуности се слажем, замисли. Па бих све наше политичаре "наражњио" :wink: :D
 
Rade012:
Da li smo zadržali neko pravo i za sebe, ili smo sve razdelili?
Kakvoa razlika od 1943 do Irackog rata!
Ako niste,Covece! Vidis li sta se "Irackoj manjini dogodilo" po(ZAPADNOM ZAKONU) vecina mora da vlada.
Kad mrtvac "TITO" bese na vlast,ja se dobro secam,po pljackom glasova izgonismo "Jugonismo Kraljevinu"...pa po ZAPADNIM naredjenju,..popularno glasanje vise nije bilo dozvoljeno jr Srbija,prema drugim nacionalnim manjinama bila je "vecina"...
 
Đenka:
Sad ću da iznesem nekoliko svojih iskustava, kao bivšeg pripadnika srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj:

Kao što znate, Hrvatska je pripadnike srpske nacionalne manjine iz svoje države skoro sve proterala, najviše u oružanim akcijama "Bljesak" i "Oluja", ali i na druge načine - represijom državnog sistema i sl. Od onog što je ostalo, deo je pobila, deo pritvorila, a deo je nastavila da maltretira na najrazličitije načine - oduzimanjem imovine, uskraćivanjem raznih prava, uglavnom onih koja su bazirana na pripadnosti hrvatskom državljanstvu.

Mojoj majci je, na primer, osporavano pravo na hrvatsko državljanstvo sve do 1997. godine, iako je u Hrvatskoj živela od 1958. Zbog toga nije mogla da otkupi stan koji je dobila od firme 1981. godine. Budući da ga nije mogla da otkupi jer nije imala državljanstvo, stan je po nekom automatizmu pripao gradskoj vlasti, koja ga je prodala trećem licu.
Za to vreme nemanja državljanstva takođe nije mogla ni da se legalno zaposli.

Ali to nije ono najgore što ju je zadesilo u "najdemokrackijoj" zemlji na svetu. Budući da se od mog oca razvela pre više od dvadeset godina (on je otišao u Ameriku) i pošto se preudala za Hrvata, odlučila je da ne pobegne sa mnom u Srbiju, već je ostala da živi u Hrvatskoj, misleći da neće imati nikakvih problema jer je udata za Hrvata.

To je bila njena verovatno najveća greška u životu.
Tortura koja je posle početka rata, 1991. usledila jednostavno nije opisiva rečima. Na stranu to što su je "susjedi" non-stop verbalno napadali, vređali i šikanirali, to nije skoro ništa. Najgoru i najbrutalniju torturu vršila je hrvatska policija. Preko 50 puta je privođena u policijsku stanicu na "informativne razgovore" gde bi je satima i satima hrvatski policajci "ispitivali" gde smo tata i ja, koliko smo Hrvata ubili, planiramo li terorističke akcije po Hrvatskoj i isl. Pretili su, zastrašivali, psovali, vređali, jedino što je nisu tukli. A znali su da je moj ćale odavno u USA, a da sam ja samo 15-godišnje dete i da niko od nas dvojice ne učestvuje u ratu. Ništa ih nije stvarno interesovalo, jednostavno su se iživljavali. Kad su prestali da je pozivaju na razgovore, nastavili su da šalju policajce u njenu kuću, i oni su dolazili bez ikakve najave i bilo kakvog reda, u svako doba dana i noći, sve do 1997. godine. Toliko su je psihički izmrcvarili da joj je ozbiljno opala radna sposobnost i inače celokupno psihičko zdravlje. Narodski rečeno - skoro da je sišla s uma.

I dan danas nije mirna. Policija je prestala da je posećuje, ali nije nikakva retkost da je i danas neko od civila verbalno napadne i izvređa, pripreti sl. A to što stalno sluša priče tipa "Srbi uradili ovo, Srbi uradili ono.., Srbi zločinci i sl." jedva da vredi spominjati. Za skoro sve Hrvate u Hrvatskoj su Srbi i danas dežurni krivci za sve.

I kad mi neko spomene Hrtkovce, iz kojih je šaka Hrvata zamenila svoje straćare za velelepne vile Srba koji su bežali iz Hrvatske... :x dok neke izbeglice još uvek trunu po zajedničkim smeštajima širom Srbije

:x :x :x

Na kraju ću da podsetim ove što se cerekaju, da ovakvih slučajeva kao što sam ja u Srbiji ima mnogo i da nećemo doveka ostati nemoćni. Pravda će trijumfovati, pre ili kasnije. A pravda je na našoj strani...
:D Ne brini se Seko ili Brale,one koji smo psovali preko pedeset godina,..uskoro ce "im" kucnuti na njihova krvava vrata,..."okrvljavena" od nevine Sepske krvi...
 
Ђенка је БРАЛЕ....Прекрсти се у Ђенко,да не буде ребуса за Србијаааанце,ха ха .. :lol: шааалаааа
А што се тиче те правде,Брале....Баш пре неки дан,неки страни политичар,већ заборавих који...свакакви шуњомуди нам се мотају ...сви су ми исти...каже-ви Срби мислите,ма истина мора да исплива,невини смо и то ће једном да изађе на видело...само још мало да сачекамо,само да се овај промени,онај....бла бла трућ...........НЕЋЕ,ако ништа не предузмете,ако чекате само.....да правда буде задовољена, сама од себе,варате се.....
Ија кажем,чисто сумњам да се може десити да једно јутро све светске новине изађу са насловом-ЈАААААААААО,КАКО СМО ГРДНО ПОГРЕШИЛИ,ИЗВИНИТЕ БРАЋО СРБИ ПО СТО ПУТА
Грешке ће схватити кад им се догоде Шипше,Арапи,усташе вероватно неће,не множе се ..схватити хоће,али неко јавно ,светско освешћавање..тешко,,сем ако бог не умеша ту прсте...
ПРЕМА томе,дабоме,предузиматииии :wink:
 

Back
Top