Zasto su ljudi zli?

Arianna

Buduća legenda
Banovan
Poruka
46.570
Zasto su ljudi zli?

Verovatno smo se svi mi suocili sa cinjenicom da ljudi mogu biti zli… da mogu postati zli… da nam mogu naneti zlo… Onda se pitamo zasto su neki takvi, zasto ne cene dobro, zasto nalaze zadovoljstvo u zlu… dok se drugi trude biti covecni i dobri iskreni …. Sta je ono sto neke tera da potanu takvi ili da zele biti takvi???? I Sta je to sto ih cini zlima?


Zna se da postoje UNIVERZALNO DOBRO I ZLO... samo je sada drugi problem sto ljudi usled svoje urodjene nesavrsenosti i sklonosti naginjanja ka zlu ne vide jasno tu granicu ili ne zele da je vide i to sto se nase shvatanje tih pojmova razlikuje, time se ne menja sustina...
I nije bitno sta je za nekoga dobro ili zlo, vec treba razmisljati o tome ... ako zeli biti covek, i analizirati svoje postipke, htenja, motive.... i ukoliko poznaje sustinu osobina po kojima se moze definisati zlo i ukljuci i svoju savest , sposoban je znati sta je zlo a sta dobro, mozda ne 100% objektivno, ali moze uspeti u tome. Ali to je u slucaju samo ako zeli biti DOBAR iakosu mu bitne prave vrednosti, onda ce se truditi da zna da definise zlo... da ne bi presao na stranu zla....
Mislim da oni kojima je to relativno i koji se ne trude da shvate sustinu zla i dobra, da se tako samo izgovaraju za ono sto jesu, tj za svoja (zla) dela.... ili im je tako samo lakse jer se onda ne osecaju odgovorno… Jer ako neko neku stvar ne definise kao zlu....(subjektivno), to mu moze sluziti kao opravdanje da cini zlo, pod izgovorom da nije to zlo.....
Ljudi su skloni racionalizaciji, tj da za lose postupke traze dobro smisljene argumente i da tako obmanjujuci svoj um obmanjuju i druge, ali to je sve prvenstveno na njihovu stetu.......

Skloni su da LAZU SEBE, a samim tim tako lazu I sve oko sebe… Ali odgovorni su za tu svoju samoobmanu…
Dobro je razmisljati o tome sta je dobro, sta je zlo... ukljuciti i svoju savest koja nam svedoci o tome kakvi smo.... i onda mozemo iskontrolisati svoje postupke, tako cemo bolje poznavati sebe i druge ljude... i moci ce mo da ne budemo zli... ukoliko to zelimo...... Znaci dovoljno je nekada samo ukljuciti svoju savest… kazem svoju, ne tudju…

Zlo se mnogo podcenjuje, na primer sama sebicnost je zlo... i to se podcenjuje..... ali ljudi zbog svoje sebicnosti mnogo zla nanose drugima, svojoj okolini koja ispasta zbog njihove sebicnosti, a necu o tome koliko je to i stetno po njih...., samo posledice ne dolaze odmah pa ljudi misle da ih nece ni biti... koja zabluda…

A drustvene norme nisu objektivne o tome ni necu...Jer moze nesto biti opste drustveno prihvatljivo , a zna se da je zlo...
Jedino su moralna merila ispravna....zna se da je ubiti zlo, a sada sto neko ubija u ratu ili iz nekog drugog razloga to ga ne opravdava niti menja cinjenicu da je to zlo.....
Kao na primer i abortus... zna se da je i to ubistvo, pa ipak vas nece osuditi drustvo zbog toga....Nece vas niko osuditi sto ste sebicni... sto svojom sebicnoscu unistavate nekoga ko zavisi od vas.....To se ne vidi pa ni nije zlo.... ali analizom se moze utvrditi da nesto jeste zlo.... tu su dela koja svedoce, kao i motivi ....
I ne mozemo se izgovarati da nemamo savest, to sto je neko ne ukljucije to je drugi problem..... sama savest nam mnogo govori i u dubini duse mozemo znati da je nesto zlo.... Ona moze prosuditi, moze nas osuditi, ukoliko se osvrcemo na njen osecaj... ali moze i otupeti jer je gazimo i ne uzimamo u obzir....ali mi smo sami krivi za to ukoliko je ignorisemo i imacemo posledice.....uvek su neizbezne posledice svakog zla.....
Zato je mudro malo razmisljati o sebi i svojim osobinama, motivima, i uzimati u obzir i svoju savest ...... ukoliko ne zelimo da budemo zli tj da postanemo zli......

Duhovno su bolesni... zato su zli...

"od svetlosti mrak prave od mraka svetlost"

Evo ovo je moja analiza, izvolite svoju
naklonnn-1.gif
 
Ne postoji zlo.
Zlo je ljudska izmisljotina. Kao na primer pakao, djavo, itd..
Svaki covek je dobar, ali sam sebe ubedi u suprotno.
Jednostavno, malo koji ljudski um je u stanju da na svet gleda onako kakav on zapravo je, savrsen. I zbog toga, odnosno naseg bolesnog uma proizlazi sve ''zlo'' na ovoj planeti.
 
Ne postoji zlo.
Zlo je ljudska izmisljotina. Kao na primer pakao, djavo, itd..
Svaki covek je dobar, ali sam sebe ubedi u suprotno.
Jednostavno, malo koji ljudski um je u stanju da na svet gleda onako kakav on zapravo je, savrsen. I zbog toga, odnosno naseg bolesnog uma proizlazi sve ''zlo'' na ovoj planeti.
Svaki covek je dobar a toliko zlih dela, kako to ? :think:

Ko je ratovao, cinio masakre, genocid itd?
 
Ne postoji zlo.
Zlo je ljudska izmisljotina. Kao na primer pakao, djavo, itd..
Svaki covek je dobar, ali sam sebe ubedi u suprotno.
Jednostavno, malo koji ljudski um je u stanju da na svet gleda onako kakav on zapravo je, savrsen. I zbog toga, odnosno naseg bolesnog uma proizlazi sve ''zlo'' na ovoj planeti.

Ljudi nisu ni dobri ni zli po prirodi,nego nesto od toga postaju u zivotu birajuci kojim ce putem ici.
 
Mnogi su zli jer imaju više nego što im je neophodno, pa onda na pogrešan način raspolažu sa...viškom, gomilajući ono što im nije neophodno, zatvarajući vrata onima kojima treba.
U pitanju je, dakle, nedostatak vere u bolje "sutra", otuda zlo "danas", zbog straha od "sutra".
 
Covjeka na zlo navodi sotona,tako sto mu sugerise razlicite necasne radnje...Ko nije stekao Boziju zastitu vrlo lako potpadne pod uticaj necastivog.
Da, Sotona moze vrsiti i vrsi zao uticaj na coveka,da ga nagoni da cini zlo... takodje covek je po rodjenju nesavrsen i time sklon grehu...

Kao sto je apostol Pavle rekao "kad hocu dobro da cinim, zlo mi se namece... jadan sam ti ja covek..."

Zato je potreban trud da se covek izbori sam sa sobom i da razvija dobre osobine, vrline, u sta spadaju dobrota, skromnost, ljubaznost, samosavladavanje, trpljenje itd...
 
zamislite da vas vaspitaju neki alkosi i narkomani ili neki shizofrenicari i da ste produkt neke zecse sjebane sredine u kojoj odrastate ,usput ste pokupili silne neuroze,psihoze,dusevno ste napatjeni ,i besni na ceo svet...i eto vas na ulici i uala..spremni ste da pravite srranja...vrlo je jednostavno..naravno uvek moze da se ubaci izgovor da je u vas usao djavolchitj lol
 
zamislite da vas vaspitaju neki alkosi i narkomani ili neki shizofrenicari i da ste produkt neke zecse sjebane sredine u kojoj odrastate ,usput ste pokupili silne neuroze,psihoze,dusevno ste napatjeni ,i besni na ceo svet...i eto vas na ulici i uala..spremni ste da pravite srranja...vrlo je jednostavno..naravno uvek moze da se ubaci izgovor da je u vas usao djavolchitj lol
Da naravno da sve to utice... ali takodje se covek moze izvuci iz zla, sto i jeste tesko...

To da utice Sotona nije i ne moze biti izgovor..

Kao sto nekome ne moze biti izgovor ako ga bilo ko od ljudi navodi da cini zlo... kao i pritisak mase...
 
Mnogi su zli jer imaju više nego što im je neophodno, pa onda na pogrešan način raspolažu sa...viškom, gomilajući ono što im nije neophodno, zatvarajući vrata onima kojima treba.
U pitanju je, dakle, nedostatak vere u bolje "sutra", otuda zlo "danas", zbog straha od "sutra".
Da, postoje razliciti razlozi zbog kojih se neko razvije u zlu osobu...
Bogatstvo neke iskvari, a takodje i siromastvo to moze isto da ucini coveku...
ne kaze bez razloga Solomon:"ne daj mi ni bogatstvo ni siromastvo..."
Takodje smatram da zbog straha od smrti i time nedostatka vere ljudi cine zlo i postaju zli...
 
Da naravno da sve to utice... ali takodje se covek moze izvuci iz zla, sto i jeste tesko...

To da utice Sotona nije i ne moze biti izgovor..

Kao sto nekome ne moze biti izgovor ako ga bilo ko od ljudi navodi da cini zlo... kao i pritisak mase...

naravno da covek drugog coveka moze da navodi na zlo ,sta pricas to :lol:
evo npr ..ja ti zapretim da cu ti ubiti oca i majku ako ne uradis to i to.... i ti si onda primorana da uradis "to i to" zato sto sam ti ja zapretio :lol:
 
naravno da covek drugog coveka moze da navodi na zlo ,sta pricas to :lol:
evo npr ..ja ti zapretim da cu ti ubiti oca i majku ako ne uradis to i to.... i ti si onda primorana da uradis "to i to" zato sto sam ti ja zapretio :lol:
pa mozes da pretis koliko hoces ne znaci da cu ja uciniti zlo :lol:
Jer znam Bozji zakon i necu se kompromitovati...
a takodje takav slucaj se prijavljuje policiji na primer...

ali neki ljudi hoce :confused:
 
U sustini ti si sve rekla...
nazolost, covek nalazi opravdanje i suzbijanje savesti u tome sto kaze ''pa to rade i drugi''.
Sve sto je zlo, a njima odgovara nazivaju dobrim i plementim!.

A o onima koji govore:
Samo mi imamo Duha Svetoga, a ustvari imaju onog suprotnog sto se vidi iz njihovih dela... ni da ne pocnem da pisem...

NAŽALOST, IMA IH I BIĆE IH, A NAS JE SVE MANJE I MANJE!
 
U sustini ti si sve rekla...
nazolost, covek nalazi opravdanje i suzbijanje savesti u tome sto kaze ''pa to rade i drugi''.
Sve sto je zlo, a njima odgovara nazivaju dobrim i plementim!.

A o onima koji govore: Samo mi imamo Duha Svetoga, a ustvari imaju onog suprotnog sto se vidi iz njihovih dela... ni da ne pocnem da pisem...


NAŽALOST, IMA IH I BIĆE IH, A NAS JE SVE MANJE I MANJE!

Da.
Time se ispunjava sve sto je proreceno za nase vreme koje Biblija naziva poslednjim danima... kakvi ce ljudi postati...


2. Timoteju 3

1 Znaj da će u poslednje dane nastati teška vremena,
2 jer će ljudi postati sebični, lakomi, tašti, oholi, hulnici, nepokorni roditeljima, neblagodarni, neduševni, neosetljivi,
3 neverni, klevetnici, neuzdržljivci, svirepi, neprijatelji dobrih ljudi,
4 izdajnici, nagli, naduveni, i koji će više mariti za slasti nego za Boga;
5 koji će imati izgled pobožnosti, ali odbacivši ono što čini silu njezinu. Kloni se takvih!
 

Back
Top