Solarna energija - šansa Srbije

За мале кориснике типа породичне куће се у Србији примена соларних колектора за припрему топле потрошне воде не исплати због:

1. високих пореза на соларну опрему,
2. не постојања субвенција државе за куповину и уградњу соларне опреме,
3. ниске цене класичних енергената за грејање тј. припрему ТПВ.

Иако је животни век такве инсталације 20-25 год. период исплативости, ма шта вам продавци опреме причали је 10-15 год.

Да не буде забуне, прича око обновљивости извора енергије и екологије потпуно стоји.

Та технологија је исплатива једино уз учешће државе јер држава има вишеструке добити.
 
Јес, па да ЕПС пропадне

Вероватно мислиш на соларне колекторе са фотоволтаичним ћелијама за производњу електричне енергије.

Они су још мање исплативи од колектора за припрему топле потрошне воде.

Ствари стоје овако.

За 1 kW електричне енергије у Немачкој држава те субвенционише, поред учешћа за куповину опреме, тако што твој киловат предат дистрибутивном систему вреди 3 kW.

У Србији, ако и успеш уз гомилу папирологије и опструкција у ЕПС-у, да уговориш у испоруку ел. енергије за твоја 3 kW ће се рачунати као 1kW.

Значи у немачкој је око 10 пута исплативије улагање у фотоволтаике него у Србији.

На страну то што су фотоволтаици много скупљи од колектора за припрему ТПВ.
 
Ма нисам ја мислио да испоручујем соларну струју ЕПС-у, моја идеја је била да направим кућу која би била енергетски одржива, дакле дорба изолација, геотермални систем загревања и хлађења, који троши јако мало струје, затим топла вода из соларних панела, где се такође троши јако мало струје, и на крају, добијање струје уз помоћ соларних ћелија, евентуално уз додатак ветрењача, што би ми омогућило потпуну независност, дакле никоме не бих плаћао струју, већ бих сам на свом имању затворио циклус производње и потрошње...
 
Ма нисам ја мислио да испоручујем соларну струју ЕПС-у, моја идеја је била да направим кућу која би била енергетски одржива, дакле дорба изолација, геотермални систем загревања и хлађења, који троши јако мало струје, затим топла вода из соларних панела, где се такође троши јако мало струје, и на крају, добијање струје уз помоћ соларних ћелија, евентуално уз додатак ветрењача, што би ми омогућило потпуну независност, дакле никоме не бих плаћао струју, већ бих сам на свом имању затворио циклус производње и потрошње...

Potpuna energetska autonomija privatne stambene jedinice je još uvek san i u najrazvijenijim državama a kamoli ovde.
Najveći problem u konceptu (ne razmatrajući sad to što smo tu gde smo) je to što se struja ne troši tempom kojim se proizvodi, a skladištenje je vrlo teško i nepraktično (aj da ne kažem baš nemoguće).
Da ne bude zabune, ja sam veliki pobornik zelenih i što autonomnijih kuća, nažalost ni klimatksi ni društveni faktori nam ne idu na ruku.
 
Ма нисам ја мислио да испоручујем соларну струју ЕПС-у, моја идеја је била да направим кућу која би била енергетски одржива, дакле дорба изолација, геотермални систем загревања и хлађења, који троши јако мало струје, затим топла вода из соларних панела, где се такође троши јако мало струје, и на крају, добијање струје уз помоћ соларних ћелија, евентуално уз додатак ветрењача, што би ми омогућило потпуну независност, дакле никоме не бих плаћао струју, већ бих сам на свом имању затворио циклус производње и потрошње...
Ne bi ti davali dozvole za ovu dobru ideju.Vec je bilo xy slucajeva na tv kad su dipl.ing. raznih tehnickih struka,sve od svojih ruku i para,sa svojim znanjem pokusavali da sami sebi pomognu oko utrosaka energije neophodne nam za funkcionisanje i nisu im birokrate dale resenja i dozvole.Mislim da cecovecanstvo generalno gledajuci morati da predje na sadasnje alternativne energ.resurse,pogotovo na iskoristenje sunceve energije,jer nam nece biti druge.To naravno vazi i za nas.
 
Potpuna energetska autonomija privatne stambene jedinice je još uvek san i u najrazvijenijim državama a kamoli ovde.
Najveći problem u konceptu (ne razmatrajući sad to što smo tu gde smo) je to što se struja ne troši tempom kojim se proizvodi, a skladištenje je vrlo teško i nepraktično (aj da ne kažem baš nemoguće).
Da ne bude zabune, ja sam veliki pobornik zelenih i što autonomnijih kuća, nažalost ni klimatksi ni društveni faktori nam ne idu na ruku.

Нисам се превише удубљивао у материју, али колико ја знам, соларни панели пуне акумулаторе (као и ветрењаче), а напон се са акумулатора затим воде на инверторе, тако да домаћинство добија струју напона 230V, пуњење акумулатора је вид складиштења струје, дакле систем за напајање ел, енергијом се димензионише тако да су акумулатори у могућности да дају довољно струје и да премосте "лоше дане", облачне и са мало ветра, наравно кључ свега је смањити потрошњу струје тако што ће се за грејање користити геотермална енергија, топла вода ће се добијати од соларних панела (грејање воде и куће иначе највише троши струје), струја би се користила само за осветљење, можда кување, и за кружење воде (флуида) у системима за грејање куће и воде, све у свему, у зависности од величине куће, било би довољно обезбедити 2-3KW.
 
Srbija je previse siromasna da danas investira u solarnu energiju, za tim mogu bogati da eksperementisu.

Solarna energija je ubedljivo najskuplja uopste posebno sto Srbija nema kapaciteta da sacuva tu energiju.

Koliko skladistenje elektrane Srbija uopste ima, zna li neko pre sto se naprave te kapacitete pricati o solarnoj energiji kao sanci je glupo.

Kad sunce sija imamo previse energije kad ne sija manjak.
 
Poslednja izmena:
Srbija je previse siromasna da danas investira u solarnu energiju, za tim mogu bogati da eksperementisu.

Solarna energija je ubedljivo najskuplja uopste posebno sto Srbija nema kapaciteta da sacuva tu energiju.

Koliko skladistenje elektrane Srbija uopste ima, zna li neko pre sto se naprave te kapacitete pricati o solarnoj energiji kao sanci je glupo.

Kad sunce sija imamo previse energije kad ne sija manjak.
Соларне ћелије су неодвојиве од пуњивих батерија, кад има сунца, соларне ћелије пуне батерије, тј. акумулаторе, а онда ови дају струју, то је бар просто...
 
Соларне ћелије су неодвојиве од пуњивих батерија, кад има сунца, соларне ћелије пуне батерије, тј. акумулаторе, а онда ови дају струју, то је бар просто...

кад су соларни колектори у питању, имајући у виду променљив интензитет Сунчевог зрачења током године, због њихове цене и оправданости улагања никада се не иде на 100% покривеност потреба било за електричном енергијом или топлом потрошном водом

такође постоји и проблематика, истина више код колектора него код фотоволтаика, шта са вишком соларне енергије, тј. када нема потрошње, а постоји велико Сунчево зрачење те долази до стагнације система

да би се то избегло систем се димензионише тако да у периоду са максималном инсолацијом (Сунчевим зрачењем) покрије минимум наших потреба

тако да се добија за мале објекте око 50-60% покривености наших потреба на годишњем нивоу
 
Srbija je previse siromasna da danas investira u solarnu energiju, za tim mogu bogati da eksperementisu.

Solarna energija je ubedljivo najskuplja uopste posebno sto Srbija nema kapaciteta da sacuva tu energiju.

Koliko skladistenje elektrane Srbija uopste ima, zna li neko pre sto se naprave te kapacitete pricati o solarnoj energiji kao sanci je glupo.

Kad sunce sija imamo previse energije kad ne sija manjak.

Zato se i povezuje u elektroenergetsku mrežu , višak el. energije se ne skladišti nego izvozi.
 
Нисам се превише удубљивао у материју, али колико ја знам, соларни панели пуне акумулаторе (као и ветрењаче), а напон се са акумулатора затим воде на инверторе, тако да домаћинство добија струју напона 230V, пуњење акумулатора је вид складиштења струје, дакле систем за напајање ел, енергијом се димензионише тако да су акумулатори у могућности да дају довољно струје и да премосте "лоше дане", облачне и са мало ветра, наравно кључ свега је смањити потрошњу струје тако што ће се за грејање користити геотермална енергија, топла вода ће се добијати од соларних панела (грејање воде и куће иначе највише троши струје), струја би се користила само за осветљење, можда кување, и за кружење воде (флуида) у системима за грејање куће и воде, све у свему, у зависности од величине куће, било би довољно обезбедити 2-3KW.

Sve je to ok, ali samo ako sem totalno "zelene" kuće prebacite i način života u totalno "zelen", a pri tom ne mislim na skupljanje najlon kesa za sobom posle prvomajskog uranka.
Način života na koji smo svi navikli podrazumeva periode u toku dana gde je potrošnja dosta iznad tih 2-3kW.
Da ne pametujem ja previše, ima na netu gomila zanimljivog materijala o ovoj temi, u nekim državama se daleko doguralo po ovom pitanju a posebno ima zanimljivih pojedinačnih primera, ljudi koji su imali finansijske mogućnosti da eksperimentišu i da iznalaze razna rešenja koja nama ovde uglavnom nisu ni blizu dostižna.
 
Zato se i povezuje u elektroenergetsku mrežu , višak el. energije se ne skladišti nego izvozi.

Ima vremena kad niko ne treba tvoju struju jer svi imaju dovoljno.

Samo da vidimo kolko kosta kilowat elektricke struje

3.2 cent za lignit najjeftinija varijanta
25,2 centi solarna energija.

I znamo kako se ovde kuka za 6 centi koji se danas placaju ko ce sad 30 centi da placa za solarnu energiju-niko.
 
Te Baterije samo jos poskupe vise tu vrstu energije.
То је тачно, али уштеда то компензује. Иначе, како мислиш да ти соларне ћелије раде ноћу, а втрењача кад нема ветра? Остајеш без струје ако је не акумулираш за неповољне услове, а батерије управо томе служе.
 
То је тачно, али уштеда то компензује. Иначе, како мислиш да ти соларне ћелије раде ноћу, а втрењача кад нема ветра? Остајеш без струје ако је не акумулираш за неповољне услове, а батерије управо томе служе.

U Srbiji nebi ni uveo te tehnologije dok cena energije ne bude konkurentna. Da se eksperimentise za tim vrstima energije mogu razvijene drzave a ne Srbija.

Ako bi solarna energija postala glavni izvor energije u Srbiji kilovat nebi kostao 6-7 centi nego 20-25.
 
U Srbiji nebi ni uveo te tehnologije dok cena energije ne bude konkurentna. Da se eksperimentise za tim vrstima energije mogu razvijene drzave a ne Srbija.

Ako bi solarna energija postala glavni izvor energije u Srbiji kilovat nebi kostao 6-7 centi nego 20-25.

Мене цена струје добијена из соларних панела апсолутно не интересује, ја не бих продавао ту струју, већ бих уложио новац у свој погон за производњу струје из бесплатних извора енергије, а онда би ме само занимало колико година би ми требало, уз цену струје данас, да вратим уложено.
Дакле, ако сам нпр. уложио 6000€ у свој извор струје, а струју пре тога плаћао 50€ месечно, рачун је прост, после 10 година почиње да ми се исплати идеја, ако не рачунамо редовно одржавање моје опреме, после 10 год сам уштедео таман као да сам плаћао струју...
 
Мене цена струје добијена из соларних панела апсолутно не интересује, ја не бих продавао ту струју, већ бих уложио новац у свој погон за производњу струје из бесплатних извора енергије, а онда би ме само занимало колико година би ми требало, уз цену струје данас, да вратим уложено.
Дакле, ако сам нпр. уложио 6000€ у свој извор струје, а струју пре тога плаћао 50€ месечно, рачун је прост, после 10 година почиње да ми се исплати идеја, ако не рачунамо редовно одржавање моје опреме, после 10 год сам уштедео таман као да сам плаћао струју...

To znaci za sopstvene potrebe, tu neznam kako izgleda stvar, posto je tema sansa Srbije ja sam mislio to bi trebalo biti nesto veliko.
 
Мене цена струје добијена из соларних панела апсолутно не интересује, ја не бих продавао ту струју, већ бих уложио новац у свој погон за производњу струје из бесплатних извора енергије, а онда би ме само занимало колико година би ми требало, уз цену струје данас, да вратим уложено.
Дакле, ако сам нпр. уложио 6000€ у свој извор струје, а струју пре тога плаћао 50€ месечно, рачун је прост, после 10 година почиње да ми се исплати идеја, ако не рачунамо редовно одржавање моје опреме, после 10 год сам уштедео таман као да сам плаћао струју...

период исплативости фотоволтаика (соларних колектора за производњу електричне енергије) код малих система у Србији креће се око 40 година из разлога већ горе наведених
 
To znaci za sopstvene potrebe, tu neznam kako izgleda stvar, posto je tema sansa Srbije ja sam mislio to bi trebalo biti nesto veliko.

Србија са монополима који у њој владају, са мафијашким системом дозвола и праксом ја теби ти мени не може ни оно што јој је на длану дато да искористи, а камоли да протежира и охрабрује појединце да ураде нешто корисно....
 

Back
Top