A na hleb....?

zorab

Aktivan član
Poruka
1.371
Sta se maze?
Puter, dzem, pasteta, kajmak, mast i aleva paprika... i?

Evo malog priloga, proporcije su uglavnom proizvoljne jer zavise od ukusa "pravitelja". A rado bih i nesto novo da saznam i primenim

namaz od sremskog sira
Osnova je sir, npr. 600-700 grama, i jedna kisela pavlaka (200 gr.) To se umuti, posoli pa se podeli na nekoliko delova. I onda se komponuje":
Namaz sa orasima - nekoliko kasika sira sa pavlakom i 4-5 kasika mlevihih oraha.
Namaz sa belim lukom - u sir se protisne beli luk )cen-dva kroz onu malu spravicu za luk)i doda se bosiljak.
Nesto kao urnebes salata - doda se ajvar i eventualno ljuta tucana paprika
Kisela varijanta - isecka se kisela parika i doda se malo aleve
Sa pecenim susamom - na suvom tiganju, vrlo, vrlo kratko propece se malo susama, moze da se doda i oljusten suncokret
I dalje, kako ti "dodje"...

namaz od jaja
osnova, zna se, kuvana jaja. Zumanca se izgnjece a belanca iseckaju, ali ja ih meljem u masini za orahe. Malo smesno izgleda, al' je zato sitno i brzo. Doda se majonez (ovo svi znaju, ali eto...) i so, biber, ko voli kasicicu senfa, ko voli sardel pastu, malo limuna, po zelji i sitno icseckanog (rendanog!) crnog luka, seckanog presunovog lista. Da bi se lepo mazalo moze da se doda malo maslinovog ulja, a moze i neki margarin za mazanje.

namaz od plavog patlidzana
(boja je anemicno zelena, ali je ukus odlican. ) Patlidzan se ispece (ako je veca kolicina) ili prodinsta (1-2 kom.)na malo ulja. "Meso" se umuti mikserom ili varjacom , doda se so, beli luk (propasiran, koliko se zeli), limunov sok i maslinovo ulje, sve se lepo izmesa, a kada se namaze na hleb (crni, graham, sa semenkama), pa zagrize... -uzitak!

namaz od celera
Obari se veliki lepi celer u slanoj vodi, ohladi, propasira, doda se majonez, so biber, dve-tri kasike kisele pavlake a po zelji i malcice crnog luka.

namaz od cvaraka(za gurmane)
samelju se cvarci, kiseli krastavci, doda se so, masti onoliko koliko je dovoljno da se masa moze mazati na hleb.

tatar od ribe
Losos, ali i bilo koja sveza (sirova i sveza!)riba. Isecka se najsitnije sto se moze (oko 150 gr "po glavi konzumenta"), nacedi se limun na komadice ( cetvrtina limuna po doticnoj glavi!), doda se iseckana mirodjija, so i biber po ukusu, sve se dobro izmesa.

namaz od karfiola
Karfiol se obari u slanoj vodi, izgnjeci se viljuskom, ali moze da se ostavi poneka ruzica. Majonez se pomesa sa limunovim sokom i sokom grejpfruta, doda se prpasirani beli luk, sve se umuti, sipa se u karfiol i dobro promesa.




edit: slovna greska i dodatak:

opet sremski sir, npr 250-300 grama, pola kisele pavlake, dve kasike seckanih oraha, crvena jabuka iseckana zajedno sa korom, moze i da se krupno izrenda, i sad zacin - malo razdrobljenog zelenog bibera. I to je to.
 
Kao prilog novoj temi, evo jedan zaista sjajan recept (uz upozorenje da se obično ne zna šta je dosta :wink: ). Meni je posebno drag, zbog jedne izuzetne i divne osobe od koje sam ga dobila. :wink:

PAŠTETA OD PILEĆE DŽIGERICE

Potrebno je:
-500 gr. pileće džigerice
-250 gr. suvlje dimljene slanine
-2 kuvana jaja
-2 glavice obarenog crnog luka
-2 čena belog luka
-50 gr. butera,
-Začini: so, kari, seckani peršun ,biber (sve po ukusu)

Obariti džigericu zajedno sa crnim lukom.
Sve samleti (sa slaninom, lukom i ostalim) - po potrebi i dva puta.
Dodati začine i dobro izmešati.
Podmazati pliću posudu buterom, presuti paštetu, poravnati i s vrha prekriti tankim listićima butera. Pokriti aluminijumskom folijom i pre služenja podgrejati u rerni dok se buter ne istopi i ne upije.


PS Ako vam se pašteta ne dopadne - biće da je to zbog onoga od koga ste ga ste ga dobili :wink: Stoga ne očekujem da vam bude baš toliko sjajan kao meni :oops: , ali sigurna sam da će se dopasti većini. :cry:
 
ooooo ovo je strava..obe poruke
ajte neshto veg...posno..

evo vam jedan koji sam vec pisala ali nema veye samo ne znam tachne mere ali je O K

koncentrat paradajza + senf + seckane masline + seckani orasi

pomeshaj i jedi
 
treba vam margarin, namazni sir ...najbolje onaj kao Zdenka sir ili sl., so i beli luk.
Količine idu prema potrebi i ukusu...u stvari nemam pojma ja radim prema ukusu...malo margarina rastopim, dodam sir, mikserom se umuti, dodam so i sitno sekckan beli luk...(opet zavisi od ukusa koliko čena belog luka...)
ovo je super i kada pečete krompr pa se na kraju još dok je vruć, raseče svaki i tu se stavi po malo ovoga...mmmmm, slasno...
 
da ne editujem...
ovo nisam probala, ali imam recept.
Pogodili ste, ponovo sremski sir... :lol:

250 gr sremskog sira, 200 gr spanaca (sirovog, svezeg) sitno iseckati, dva oljustena i sitno isecena paradajza, so, biber (ili djumbir umesto bibera), malcice secera, vrlo malo mleka tek da se bolje umuti.
Pa se isece svez krastavac na kolutove od pola cm, posoli se i poprska limunovim sokom, na tanjir se stave po cetiri koluta a odozgo masa od sira, pa se ukrasi listicem spanaca i sa malo paradajza, a jede se sa crnim hlebom.
Ja bih to namazala na hleb, a krastavac odozgo...
 
Jednostavana a neverovatno dobra varijanta, integralne zemičke sa paštetom od soje i paradajza(impex, maxi,cmarket) uz prilog u vidu zelenih maslinki sa paprikom mmmmmmmmmm... ja neznam za dosta
 
Ovo je recept moje mame... Bolji je od bilo kog industrijskog krem sira koji sam probala (inače ih baš volim) :wink:

Potrebno je:
- 2l mleka (najbolje sveže pomuženog – ako imate gde da ga nabavite :wink: )
- 1 supena kašika soli
- 1 kesica (10g) limuntusa
- 1dl ulja

Postupak:
Skuvati 2l mleka, ostaviti da se malo prohladi (15-20min), dodati so i limuntus, promešati dobro da se sve lepo istopi i ostaviti da odstoji 30-40 minuta (što više – to bolje, ali ne preterivati!). Procediti (gaza je sasvim dobra za to), ocediti ali ne jako… recimo dok surutka ne počne da curi u tankom mlazu i staviti sir u posudu za mućenje. Mešati mikserom (dok je još mlako) uz lagano dodavanje ulja.

Od 2l mleka dobije se oko 0,6dl krem sira.
 
Nesto veoma jednostavno, a moze da bude i dodatak nekom rucku, ili predjelo ili kad ti dodje drustvo, pa grickajte.
Uzmes kriske hlepa i malo ih samo potopis sa obe strane u ulje (po mogucstvu maslinovo) pomesano sa malo soli. Lepo to malo isprzis na tiganju bez ulja ili samo mrvica i onda stavis malo sunke i preko listic kackavalja i ostavis minut da se to malo istopi i cisto radi dekoracije pospes malo aleve paprike, bibera ili listic persuna, po ukusu. Super je a veoma jednostavno
 
Ajde javite se ko bi da ga vodim u Vrbas u Carnex...
Ono shto sam video kada sam bio u poslovnoj poseti nimalo mi se nije svidelo, mislim na proces proizvodnje. Meni hrana mora da bude ukusna a posebno mi vazan izgked istog... Vama? :confused:
 
Ja sam jela domaću riblju paštetu, koja se pravi tako što se riba očisti samo od iznutrica i kuva cela (sa sve kostima) u ekspres loncu duže od 4 sata. Onda se lepo izmiksa i sve to postane jedna divna homogena masa, sasvim glatka. Kosti se ne osećaju ni u ukusu. E sada, ipak su riblje kosti mnogo tanje od svinjskih... Znam da se kosti melju i koriste kao stočna hrana, što je mislim zabranjeno posle pojave kravljeg ludila u engleskoj, ali da li se stavljaju u paštete, to stvarno nebih znala...nije isključeno
 
Pašteta od sardina
Ova se pravi brzo, kad nas mrzi da se petljamo u kuhinji, ili nemamo vremena...

Potreban materijal: 1 kutija sardina, 1/2 dl ulja, 3 žumanceta, komadić putera veličine oraha, so, biber, po želji srni ili beli luk, ili senf...

Oceđene sardine iz jedne konzerve očistit od eventuaknih kostiju i kožice, pa dobro ispasirati.Zatim dodavati "kap po kap" ulja, pa mešati kao za majonez.u drugu posudu staviti komadić putera, 3 kuvana žumanca, malo soli, mlevenog bibera i, po želji, pola glavice jako sitno sečenog crnog luka (ko voli može ibeli luk).Kada se žumanca i puter penasto umute, sve sjediniti, i servirati.

Belanca od kuvanih jaja mogu se iskoristiti za dekoraciju.z:)
 
Pašteta od svinjske jetre

Potreban materijal:
1/2 kg svinske jetre (ma, može svaka..), 2 glavice crnog luka, 3 kašike masti, mleveni biber, soli, 1 žumance (sveže), 1 kašika putera.

Jetru iseći na 2-3 dela, luk na četvrtine, pa zajedno sa mašću, staviti u rernu na srednju temperaturu i peći samo dok ne porumeni. Zatim jetru iseći na manje komade, pa zajedno sa onim lukom, 2 puta samleti u mašini za meso (sada ima i novije "mašinerije" za to). U samlevenu jetru dodati žumance, puter, biber i soli po ukusu, dobro izmešati pa staviti u šerpu i dobro nabiti da ne bude šupljina, pa staviti u rernu na 10 min. da se dopeče. Kad je gotovo, šerpu staviti u veću posudu sa hladnom vodom, pa istresti na tanjir u kojem će se servirati.
 
Pašteta od pileće jetre

Potreban materijal, sve "od oka" i po ukusu: pileća jetra, crni luk, malo ulja, putera ili masti, biber, so, senf...dalje se ne mora ništa dodavati, ali može...ko ima ideja.

Luk se isecka na kockice, pa se jetra prži u nekoj masnoći, na slabijoj tmperaturi, poklopljena. Kad je luk skoro raskuvan, a jetra mekana, sjediniti pomenute sastojke i ispasirati - čime ko već pasira... z:)
 
Još jedna pašteta od svinjske jetre

Potreban materijal: 750 gr svinjske jetre, 250 gr sirove slanine, 100 gr sredine hleba, 1 dl mleka, 125 gr putera, supena kašika konjaka, soli i ostalih začina po ukusu.

Hleb malo prokuvati u mleku, pa dodati u ostale sastojke. Sve to dva puta samleti, pa staviti u posudu za "kuvanje na pari" (može manja šerpa, dobro zatvorena, u veću, u kojoj je voda, može tegle za kompot sa zatvaračem), pa na slaboj temperaturi "dunstati" 3 sata.

Ja još stavljam i crni i beli luk.
 
PETROGRADSKA PAŠTETA

U toku XVII i XVIII veka vladala je nevidjena raskoš na dvorovima moskovskih državica, a na trpeze aristokratije i veleposednika stizale su neverovatne kolicine pravih gastronomskih cuda. Ostalo je zabeleženo da su neki svecaniji ruckovi i vecere trajali i šest do osam casova, i da je na njima bilo posluženo i sto pedeset raznih vrsta jela, kao i cetvrdesetak vrsta poslastica.
Medjutim, ovu neumerenost u trošenju hrane prekinuo je car Petar Prvi. Odmah po dolasku na presto Rusije, uklonivši regenta sestru Sofiju, ukinuo je mnoge štetne obicaje iz srednjeg veka, trudivši se da zemlju ne samo ujedini i ojaca vec i da je osavremeni. Doveo je mnoge strane strucnjake, izmedju ostalog i tada cuvene kuvare iz Švedske, Holandije, Nemacke, Engleske, Francuske. Ovi kuvari su iz svojih nacionalnih kuhinja doneli neka nova, uglavnom skromnija jela. Umesto šnicli od divljeg vepra u specijalnom sosu, pecenja od labuda i slicnih ekstravagantnih djakonija, na trpezama cara i njegovih doglavnika pocela su da se pojavljuju razna hladna predjela, dotad nepoznate vrste sireva, buter. Iako jednostavnija i skromnija, jela novih ukusa brzo su osvojila razmaženu vlastelu željnu noviteta, a zatim ih je postepeno prihvatio i narod.
Tako je jednom prilikom jedan od ovih novih kuvara pripremio za cara Petra Velikog paštetu koja se svima veoma dopala tako da je postala prava "senzacija dana". O toj pašteti se pricalo po celom gradu i svi su želeli da probaju ovaj novi specijalitet koji je brzo dobio naziv "petrogradska pašteta". Pošto jelo nije bilo ni skupo ni teško za pripremu, uskoro je postalo omiljeno i medju obicnim stanovnicima Petrograda, pa i ostalih krajeva Rusije.

Originalni recept:

Propržiti 150 gr dimljene slanine, iseckane na štapice, zajedno sa iseckanom glavicom crnog luka i po jednim struganim korenom šargarepe i peršuna. Posle nekoliko minuta dodati listic lovora i nekoliko zrna bibera. Kada zelen i luk omekšaju, dodati pola kilograma džigerice isecene na kockice, uz mešanje propržiti dva-tri minuta i skinuti s vatre. Izvaditi lovorov list, a sve ostalo samleti na mašini za meso dva do tri puta, tako da masa bude glatka. Zatim paštetu zaciniti po ukusu mlevenim biberom, solju, struganim muškatnim orašcicem i razmekšalim buterom (100-150 gr), sve dobro umutiti i servirati u ciniji ili na tacni. Pre služenja rashladiti u frižideru.
 
Ovo sam jela u restoranu ali je bilo fantastično:

-- osnova je bila mešavina tri sira (jedan tipa gorgonzola,trapist, zaboravila treći) otopljeno i namazano na hleb a dodaci su za svaki sendvič bili drugačiji:
-- osušeni paradaiz i sitno naseckan lešnik, za neverovati koliko je ovo dobro
-- sitno seckani pistaći
--šeri paradaiz i krastavac ( kao mediteranska varijanta)
 

Back
Top