Tablete za kontracepciju i pusenje

Mimma

Početnik
Poruka
40
Moje pitanje je da li je to dozvoljeno, odnosno kakve su posledice koriscenja tableta i duvana istovremeno. Na nekim sam preparatima procitala da je dozvoljeno do neke starosne granice pa me zanima da li je to tacno i gde je ta granica. Imam 29g, koristim Diane 35 i pusim kutiju cigareta dnevno. Od nekakvih smetnji imam nesto povisen holesterol (nisam gojazna-nasledni faktor), hemoglobin je gotovo uvek na donjoj granici.
Unapred hvala!
 
Neka generalna preporuka je da zene starije od 35 godina koje puse ne bi trebalo da koriste kontracepciju koja sadrzi estrogen... ali naravno svaki slucaj je prica za sebe i nema garancije da ste do 35-te "bezbedni". Pusenje i estrogen deluju kumulativno kao faktori rizika za bolesti kardiovaskularnog sistema, prvestveno na nastanak trombova. Kad se na to doda poviseni holesterol... hm, ja bih na Vasem mestu odustala od pusenja. I pokusala sa pilulama koje imaju nesto manje estrogena nego Diane, 0.03 ili cak 0.02 mg (ako mozete da ih koristite, naravno). Ako zelite da koristite pilule za kontracepciju - neka Vam to bude jedan motiv vise da ostavite cigarete.
 

Back
Top