Ocni pritisak - Koliko je opasan i koliko lecenje moze da pomogne?

Demister

Domaćin
Poruka
3.290
Naime, primetio sam da je moj vid cesto nefokusiran (da tako kazem), takodje me u zadnje vreme zaboli glava (mada to mogu biti i sinusi) i pripadne mi blago muka. Mislim da je najbolje da se obratim doktoru prvom prilikom, cisto da proverim da li je to to.

Ono sto me zanima, jer sam na internetu nailazio samo na bazicne informacije, koliko je ocni prtisak izleciv, tj koliko je moguce odrzanje vida? Da li covek mora da oslepi kad tad ili ne?

Jako me je strah i molim za ozbiljne odgovore. :sad2:
 
Naime, primetio sam da je moj vid cesto nefokusiran (da tako kazem), takodje me u zadnje vreme zaboli glava (mada to mogu biti i sinusi) i pripadne mi blago muka. Mislim da je najbolje da se obratim doktoru prvom prilikom, cisto da proverim da li je to to.

Ono sto me zanima, jer sam na internetu nailazio samo na bazicne informacije, koliko je ocni prtisak izleciv, tj koliko je moguce odrzanje vida? Da li covek mora da oslepi kad tad ili ne?

Jako me je strah i molim za ozbiljne odgovore. :sad2:

A otkud ti to da ti je to od očnog pritiska?
 
Pa je l' imas ocni pritisak ili nemas?

I mene cesto boli glava, pocinje od nosa, preko levog oka. Doktorka misli da je od sinusa.

Bio sam i kod oftalmologa, misli da nije od oka vec od umora, da moram manje da radim, a vise da se odmaram. Ali pojavio se i neki problem sa fokusiranjem, prvo je kod onog testa sa olovkom videla da mi se oci brzo zamaraju i da ne mogu da dobro ukrstim okice kad se priblizava vrh olovke, a onda je vrhunac bio na nekom aparatu za fokusiranje gde je levo oko odmah uhvatilo, a desno ni posle 10 minuta. E sad to mene kopka da li je moguce da u stvari levo oko podnosi veci napor od desnog i da zato imam glavobolje.
 
Pa je l' imas ocni pritisak ili nemas?

I mene cesto boli glava, pocinje od nosa, preko levog oka. Doktorka misli da je od sinusa.

Bio sam i kod oftalmologa, misli da nije od oka vec od umora, da moram manje da radim, a vise da se odmaram. Ali pojavio se i neki problem sa fokusiranjem, prvo je kod onog testa sa olovkom videla da mi se oci brzo zamaraju i da ne mogu da dobro ukrstim okice kad se priblizava vrh olovke, a onda je vrhunac bio na nekom aparatu za fokusiranje gde je levo oko odmah uhvatilo, a desno ni posle 10 minuta. E sad to mene kopka da li je moguce da u stvari levo oko podnosi veci napor od desnog i da zato imam glavobolje.

Nosiš li naočare?
Ne da je moguće, nego je poprilično često da se oči razlikuju u "snazi", tj. dioptriji, fokusu...sve te promene koje se dešavaju i razvijaju tokom života ne moraju da idu paralelno na oba oka.
E, a čim je jedno oko slabije, ima veću dioptriju, slabiji fokus ili bilo šta drugo, drugo oko radi i za njega, tj. više se opterećuje. Naočarima/sočivima se to sređuje, ali treba redovno kontrolisati dioptriju.
Takođe, priseti se kad si išao na taj pregled, kad se ode umornih očiju, npr posle posla gde si 8 sati piljio u monitor, umeju da se dobiju ti "čudni" rezultati.

Glavobolja može biti i od oka, i od sinusa, može biti i migrenozno....Ali svi će te prvo poslati kod očnog.
 
Nosiš li naočare?
Ne da je moguće, nego je poprilično često da se oči razlikuju u "snazi", tj. dioptriji, fokusu...sve te promene koje se dešavaju i razvijaju tokom života ne moraju da idu paralelno na oba oka.
E, a čim je jedno oko slabije, ima veću dioptriju, slabiji fokus ili bilo šta drugo, drugo oko radi i za njega, tj. više se opterećuje. Naočarima/sočivima se to sređuje, ali treba redovno kontrolisati dioptriju.
Takođe, priseti se kad si išao na taj pregled, kad se ode umornih očiju, npr posle posla gde si 8 sati piljio u monitor, umeju da se dobiju ti "čudni" rezultati.

Glavobolja može biti i od oka, i od sinusa, može biti i migrenozno....Ali svi će te prvo poslati kod očnog.

Nosim naocare. Ali i to je sve cudno. Na primer, imam dioptriju -2, a bolje vidim sa nekim slabijim -1,5, ali doktorka nece da mi menja dioptriju - misli da ce za godinu dana to biti jos manje pa da tek onda menjam. A isao sam na pregled u ponedeljak ujutru. Znaci, to je bilo maksimalno koliko odmoran mogu da budem. :)

A dobio sam i druge upute ne samo za oftalmologa, za rentgen sinusa, laboratoriju. Dok oftalmolog misli da trebam da odem na ORL, jer joj se cini da imam nazalni govor i da to moze da bude neki problem sa sinusima.
 
Ja imam povišen očni pritisak, otkrila sam ga na kontroli zbog drugih tegoba. To se kod oftalmologa jednostavno izmjeri i ili ga imaš ili ga nemaš. Ako je povišen, urednim korištenjem odgovarajućih kapi može se držati pod kontrolom, bar kod mene je zasada tako. Koliko sam upoznata oštećenja vida koja nastanu izazvana time ne mogu se nikako popraviti, šteta je trajna i ako se ne liječi blagovremeno slijedi sljepilo.
 
Не мора да се ослепи јер постоји терапија за скидање повишеног очног притиска. ;)
А то о чему ти пишеш највише личи на претерано буљење у компјутер и ни на шта друго. :D

da i to što si navela msm buljenje u monitor :lol:..a pošto tada svi mahom sede, onda hoće da se dovede do slaganje kičme i pojave pritiska u vratu što može da izazove bolove u glavi i mučninu što je on opisao.

..znači drugar vežbaj malo, idi na plivanje sad dok je leto i videćeš da će ti biti bolje...to je najmanje što možeš da uradiš sa tvoje strane... a ako ti ne bude bolje onda idi kod lekara pa se ispituj.
 
Ocni pritisak moze biti veoma opasan.Posle 40 godine svako bi trebao da ga kontrolise ( bar jednom godisnje) .Kolko sam upoznata ocni pritisak se snizava kapima za oci ,ali je i posle toga uvek potrebna redovna kontrola.Cak sam cula da se i genetski prenosi,tako da ako neko u porodici ima obavezno treba kontrolisati.Poviseni ocni pritisak ukoliko se ne regulise moze dovesti do trajnog ostecenja vida,tako da nije zanemarljiv nikako!Svakako treba brinuti o sebi ...
 
Ako imaš povišen očni pritisak, nemoj da gubiš vrijeme, jer ti on može izazvati glaukom a to je ozbiljno obolenje i neliječeno dovodi do sigurnog sljepila. Ako liječiš očni pritisak (govorim ti iz ličnog iskustva) a on se reguliše vrlo jednostavno, redovnim korištenjem određenih kapi za oči, po receptu oftalmologa, onda ćeš ili eliminisati problem ili ga znatno usporiti što je takođe veoma dobro. Meni je glaukom već oštetio vid ali ništa drastično, i redovnom terapijom održavam očni pritisak u granicama normale. Ono što moraš znati je da ako zapustiš ovu bolest štetu koju nanese ne možeš ničim ispraviti, jer to narodski rečeno dovodi do ''sagorjevanja'' nerava koji se ne mogu obnoviti.
 

Back
Top