Instaliranje u LINUX-u?

acakrpa

Početnik
Poruka
11
Danas sam instalirao Mandrake Linux 9.0,sve sam odradio po uputstvu i diže se bez problema.Pošto dobro poznajem windows,interesuju me neke cake u linuxu.Ubacio sam i gnome i kde,mada mi gnome nešta štuca.No,nije bitno.Prvo i osnovno pitanje,KAKO SE INSTALIRAJU PROGRAMI I APLIKACIJE?Na Moj Mikro diskovima se pojavljuju poneki programi za linux,pa sam probao da instaliram neki plejer za multimediju (molim stare linuxaše da se ne ljute zbog mojih izraza).Proverio sam verziju tog programa,moj linux ima stariju pa mi je bilo logično da instaliram noviju.Otpakovao sam fajlove u izabrani direktorijum (to sam savladao) I ŠTA SAD?Pojavila se gomila foldera i fajlova nakon raspakovanja arhive i šta god da kliknem,on me pita sa kojim programom da taj fajl pokrenem.Dakle,bilo bi lepo da padne neko uputstvo.
 
AAaaaa,e ovako kad ga otpakujes
instaliranje na linuxu je malo teze nego na windows-u,ali resavaju se i tu problemi s obzirom da je Novell dao open source zajednici source YAST-a(program koji se o svemu brine u SuSE Linux-u)
Tvoja je distribucija starija uzmi novi Mandrake i SuSE9.2,sto se tice window Menager-a to nisi pogresio,zato sto neki programi koji su pisani za GNOME nece raditi bez njegovih biblioteka,ali je KDE vise zastupljeniji od ostalih.

sto se tice nekog tutoriala,incognito je napisao nesto vise o Linux-u to je pri vrhu Operativnih Sistem-a
ovo moze da se pise pod obicnim korisnikom,a make install (ako nisi pod root-om)su (SUPER USER)pa onda ukucas root sifru i napokon make install.
nije tesko kad ukapiras i ovo se zove kompajliranje source koda.

./configure
make
i obavezno pod root-om
make install

PS dobor si krenuo sa Linux-om cim si nesto sam provalio,ja sam tek posle 5,6 meseci ukapirao neke osnovne stvari,pa sam po ceo dan dosadjivao ljude sa forum-a zbog gluposti

POZDRAV


=====================================================
LinuxIsFREE
=====================================================
 
Ne,ne,ne,ne!Nesta tu nije u redu.Instalirao sam mandrak 10.1 i usao sam kao root,raspakovao sam arhivu u root/tmp i sda imam novi dir (divx4linux20030428),a u njemu 7 fajlova:decore.h-DivX MPEG-4 Codec and its interface.htm-encore2.h-install.sh-libdivxdecore.so-libdivxencore.so i portab.h.Otvorim konzolu i pise [root@localhost root]#.I STA SAD?Kako ja znam gde sam kada otvorim konzolu.U kojem god diru je otvorim pise isto.Kada ukucam celu putanju pa onda jednu od komandi koje si napisao napise mi gomilu nekih s.... i nista ne uradi.Isti problem imam sa drajverom za nvidiju.Pokupio sam najsveziji drajver i sva uputstva o instalaciji,ali ne vredi.Pao sam u ocaj,ne mogu da verujem!
 
Skoncentirshi se i polako :wink:
Prvo prochitaj upustvo za instalaciju koje imah.
Drugo, kada pitash ovako neshto najbolje je da iskopirash konzolu, prilizhna mi je zbrka oko toga shta ti je nabrojao 'dir' :)

Taj fajl inshall.sh, ili tako neshto je najverovatnije instalacioona skripta. Znachi samo udji u dir u kom si raspakovao sve to i kucni
# ./install.sh
ili kako se vec zove :)

POzz
 

Back
Top