migrena

OljaNS74

Početnik
Poruka
12
Sta je, uzroci, posledice, moguce manifestacije, lecenje, prevencija napada ?
Porodila sam se pre tri meseca, a pojavila mi se od pre mesec dana. Traje jedan dug dan, uzasno boli glava i povracam tad. Imam 30 god.

hvala puno
 
ja imam migrene od 18. godine . To je obicno pulsirajuci bol jedne strane glave , kod mene se javlja preosetljivost na svetlo, mirise i muka. Bila sam na pregledima ( detaljnim ) i nista narocito nisam promenila . Ponekad bolovi traju i vise od 24 h . Lekove sam razne probala , jer posle izvesnog vremena vise ne reagujem na njih . Dobre rezultate je imao lek Ponstan . Ponekad jake glavobolje mogu da budu i od naglog pada krvnog pritiska .
U svakom slucaju moj ti je predlog da odes na preglede .
 
e ta migrena je bas bas dosadna. i ja je imam vec par godina a nisam jos nasla odgovarajuci lek. ako nesto vise saznas javi se :-) a inace isto je pored bola od 1 ili 2 dana pracena mucninom i povracanjem. Na sajtovima koje smo dobili od dr nema nista za izlecenje. ja ne znam ni kom lekaru bi se obratila?
 
Obratite se neurologu; klasicni znaci migrene su problemi sa vidom pre napada (mogu a i ne moraju uvek postojati, u vidu zamucenja vida na jednom ili oba oko, svetlucanje, ili dozivljaj da predmeti koji se gledaju imaju oreol svetlosti oko sebe, titranje pred ocima itd), jak bol koji se razvija, obicno lociran na jednu polovinu glave (u najvecem broju slucajeva u predelu oka i prednjeg sinusa, ili postranicno iznad uha), mucnina uz eventualno povracanje koje ne donosi olaksanje, fotofobija (smeta svetlost) i osetljivost na budu. Bol je obicno u punom napadu toliko onesposobljavajuc da osoba mora da se povuce u izolovanu prostoriju, ugasi svetla (ili spusti roletne) i lezi u potpunoj tisini (neki se cak zale i na kucanje sata tada).

Ovo je naravno klasican migrenozni napad, knjiski, ali postoje i mnoge varijacije. NIje svaka jaka glavobolja migrena. Ono sto je vazno znati jeste da napade treba prekidati u samom zacetku, dakle ne dozvoliti da se razviuje pun napad. Za vecinu ljudi ovo moze da se predvidi obzirom da osobe koje pate od migrene vec dosta dobro razlikuju sta je obicna glavobolja a sta pocetak migrene. Dakle, ne treba pustiti da se razviju bolovi po principu 'necu da se trujem lekovima, ako sacekam - valjda ce proci!' jer se to po pravilu ne desava a kada se razvije pun napad potrebna je vece kolicina lekova koji tesko uspevaju da regulisu stanje. Dakle, popiti najslabiji lek koji pomaze da se zaustavi razvijanje migrene (kod nekih je to Brufen, kod mene na primer carobni lek je Kafetin, neki piju Avamigran ili druge lekove za migrenu). Najteze je ako se napad desi nocu jer tada coveka budi iz sna i obicno je tesko intervenisati jer je bol vec u zamahu.
Treba takodje znati da se osobama koje pate od migrene preporucuje da izbace iz upotrebe crno VINO i COKOLADU, kao substance koje su provokatori migrenoznih bolova. Migrena je cesto porodicno predisponirajuca, cesca je kod zena.
Takodje, osobama koje imaju migrene ne preporucuju se kontraceptivne pilule sem po prekoj potrebi, a ako se i prepisuju obicno se daju niskodozasni kontraceptivi (koji takodje provociraju glavobolje).
Nadam se da ste ovim dobili bazicne informacije o temi, za sve ostale informacije bilo bi dobro da odete kod neurologa na pregled.
Pozdrav
 
WithdrawnWater:
Obratite se neurologu;
:arrow: obavezno , zbog prave terapije
Bol je obicno u punom napadu toliko onesposobljavajuc da osoba mora da se povuce u izolovanu prostoriju, ugasi svetla (ili spusti roletne) i lezi u potpunoj tisini (neki se cak zale i na kucanje sata tada).
SAT SAM IZBACILA DAVNO IZ SOBE !!!
Ono sto je vazno znati jeste da napade treba prekidati u samom zacetku, dakle ne dozvoliti da se razviuje pun napad. Za vecinu ljudi ovo moze da se predvidi obzirom da osobe koje pate od migrene vec dosta dobro razlikuju sta je obicna glavobolja a sta pocetak migrene.
Ovo je najvaznije , ne treba dozvoliti da se bol razvije.!
Meni je jedna lekarka rekla da lek Indometacin ( koji je u osnovi za reumatske bolove ) daje jako dobre rezultate i kod migrene , i probala sam , i bilo mi je bolje , ali je lek dosta jak , pa sam uz konsultaciju sa mojim neurologom , resila da ga koristim samo kad moram.
Ostali lekovi , osim Ponstana , nisu davali neke rezultate.
Pozdrav
 
Migrenu sa aurom imam od 6.godine.Bolovi su jaki i praćeni su mučninom,povraćanjem,ruke mi trnu,ne mogu normalno da pričam(permutujem slogove,red reči u rečenici...pričam gluposti),smeta mi svetlost,galama,buka...sve.Ništa mi nije pomagalo od lekova dok nisam otkrila čaj od hajdučke trave.Pije se vruć i meni zaista pomaže.Za pola sata najviše nestanu svi bolovi,a ako ga pijete svaki dan napadi su dosta redji.Već više od godinu dana nisam imala napad,a pre je bilo jednom mesečno.
 
Migrenu sa aurom imam od 6.godine.Bolovi su jaki i praćeni su mučninom,povraćanjem,ruke mi trnu,ne mogu normalno da pričam(permutujem slogove,red reči u rečenici...pričam gluposti),smeta mi svetlost,galama,buka...sve.Ništa mi nije pomagalo od lekova dok nisam otkrila čaj od hajdučke trave.Pije se vruć i meni zaista pomaže.Za pola sata najviše nestanu svi bolovi,a ako ga pijete svaki dan napadi su dosta redji.Već više od godinu dana nisam imala napad,a pre je bilo jednom mesečno.


E, najbolja metoda za potpuno uklanjanje migrene su preparati na bazi Tanacetum sp. koji u sebi sadrže partenolide...:D
Pored migrena, efikasni su i u zaustavljanju mnogih lakših zapaljenskih procesa.
Ja sam do pre 4 meseca imao migrenozne napade na svakih 3-4 dana....
Sada, uz svakodnevno korišćenje kapsula na bazi ove biljke za 4 meseca sam imao svega 2-3 migrenozna napada, mnogo slabijeg intenziteta..:)
 
Ja patim od migrene od 20-te godine. U početku su napadi bili retki, i ja i nisam shvatala da je to migrena... vremenom su se napadi pojačavali, postajali češći, i dugotrajniji, dok nisam došla do stanja kada mi nikakve tablete protiv bolova, ili baš za migrenu, nisu pomagale... Provodila sam po 9dana mesečno ležeći u zamračenoj sobi....A u međuvremenu me "stiglo" srce, i pritisak...i svašta još, pa sad mnoge lekove protiv bolova i ne mogu da koristim, jer se ne slažu sa mojim stalnim lekovima....
Da objasnim te napade, u njihovoj najgoroj fazi: događali su se tri puta mesečno, i trajali po 72 sata (tačno u sat!), za koje vreme mi stomak nije uopšte vario, (povratim hranu od prekjuče svežu), spavam po 20-tak sati dnevno, povraćam - ništa, sa malo žuči, smeta mi svetlo, buka, mirisi, naročito cigarete, koje osetim kroz duple prozore, kad neko puši na ulici..:eek:, i zaplićem jezikom ako baš moram da govorim, jer mi i govor predstavlja napor...misli konfuzne....
Kad sam došla do tog stanja, otišla sam na akupunkturu, i posle toga, napadi su se razredili na dva puta u tru meseca, slabiji su, i reaguju na tablete na bazi paracetamola - na acetilsalicilnu kiselinu (aspirin, andol...) sam alergična... Često prođu i bez bola, samo sa mučninom, i ostalim "efektima", i bez osetljivosti na mirise...
Prošlo je pet godina, napadi su ponovo učestali, ali nisu ni blizu onog intenziteta. Sada se spremam ponovo na akupunkturu...

Ima dobrih lekova za migrenu, kako čujem, ovome je pomogao jedan, onome neki drugi...izgleda da tu ima i individualnog reagovanja na lekove..Samo ne valja kada se, kao kod mene, mora usklađivati sa stalnim lekovima...
 
Poslednja izmena:
Moje muke su pocele sa 12 godina i trajale do ulaska u menopauzu.Umelo je da traje i po sedam dana uz odlaske na Urgentni,infuzije,Manitol.A onda sam cula za jabuke i jabukovo sirce.Prvo nisam verovala,ali me je jednom na poslu skleptalo tako da nisam mogla da hodam.Od koleginice sam uzela dve jabuke i na silu ih pojela,napad je stao,aura se smirila i ja nisam mogla da verujem.Kad je sledeci put napad poceo,popila sam casu vode u koju sam stavila 2 kasike jabukovog sirceta,sve je stalo.Od tada sam redovno time sprecavala napade.Kasnije sam naucila da od jacine aure prepoznam jacinu napada i onda tome prilagodim dozu sirceta.Sada je to proslost,ali uvek kazem,ko to nije preziveo ne zna sta je glavobolja.
 
Imam 32 god. i dete od 7. meni se migrena pojavila isto posle porodjaja,mada sam i ranije imala glavobolje,ali ne tog tipa. migrena napada iznenada,cak se nekad i probudim sa njom,traje oko 2 dana i obicno sam tada nesposobna da funkcionisem normalno. Boli samo jedna strana cela i iznad oka kod obrva. Nekad mi je muka,ali uglavnom ne trpim svetlost,buku...samo mir,i da lezim u tamnoj prostoriji. Nema pravila. Nekad se pojavi u pms-u,nekad pre,nekad potpuno iznenada. Bavim se dosta fizickom aktivnoscu pa mi nekad i to pospesuje. Jos nisam nasla lek,a probala sam svasta..i kafu sa limunom i...............i neke nove britanske ,ali nakljukam se kafetinom i to je to. Obicno je nemam na moru i kad sam u nekom pozitivnom i lepom peridu ,tako da je moguce da je sve to povezano sa nasim raspolozenjem...mada je migrena zaista veliki problem,sa kojim dosta ljudi zivi.
 
Imam 32 god. i dete od 7. meni se migrena pojavila isto posle porodjaja,mada sam i ranije imala glavobolje,ali ne tog tipa. migrena napada iznenada,cak se nekad i probudim sa njom,traje oko 2 dana i obicno sam tada nesposobna da funkcionisem normalno. Boli samo jedna strana cela i iznad oka kod obrva. Nekad mi je muka,ali uglavnom ne trpim svetlost,buku...samo mir,i da lezim u tamnoj prostoriji. Nema pravila. Nekad se pojavi u pms-u,nekad pre,nekad potpuno iznenada. Bavim se dosta fizickom aktivnoscu pa mi nekad i to pospesuje. Jos nisam nasla lek,a probala sam svasta..i kafu sa limunom i...............i neke nove britanske ,ali nakljukam se kafetinom i to je to. Obicno je nemam na moru i kad sam u nekom pozitivnom i lepom peridu ,tako da je moguce da je sve to povezano sa nasim raspolozenjem...mada je migrena zaista veliki problem,sa kojim dosta ljudi zivi.

Pogrešno!
Povećanim unošenjem analgoantipiretika samo stvaraš toleranciju..z:(
Unošenje prevelike količine kofeina nakon vazokonstrikcije krvnih sudova dovodi do snažne vazodilatacije (širenja), a to dovodi ili ubrzava novi migrenozni napad....I tako u krug...:zima2::zima2::zima2:
 
Apsolutno,sve je i svud je ludilo oko nas,tako da ni sve te bolesti vise nisu to sto su bile. Slazem se da ne treba konzumirati kafu,vino,cokoladu,fizicku aktivnost dok traje migrena,ali eto,opet se ljudi uhvate za taj lek,pa misle bice mi bolje.Mozda je sve stvar u glavi,a nekad ipak pomogne. Za kafu sa malo limuna sam cula,ali to treba da se popije pre napada,odn.kad osetis da ce krenuti i to moze da deluje,isprobano kod mene i tih ljudi koji su probali,ali naravno ne znaci da je pravilno ili da ce delovati na sve. Mislim da su hormoni za sve krivi,pogotovo kod nas zena,mnogo vise promena i spolja i iznutra se desava usled ludovanja istih...ali sta da se radi,priroda je tako odredila.
 
Pozzz posetiocima ovog sajta i zamolila bih da mi neko odgovori ako zna......
Imam sina,tegobe su pocele od trece godine>Zabolela ga je naglo glava i ti bolovi su trajali negde 10-15 min a onda je pocelo povracanje posle cega je glava odmah prestala da ga boli.Nisam to uzimala ozbiljno mislila mala prehlada,medjutim je to pocelo da se ponavlja ne tako cesto ali se ponavljalo.On sad ima 9 god s'tim sto to jos uvek traje nekad cesto nekad retko i uvek isto jaka glavobolja i plac a posle nakon sto povrati kao da nista nije bilo nastavlja sa igrom.Vodila sam ga kod neurologa snimali su mu glavu (ne znam sad bas tacan naziv na srpskom)stvljali su mu neku kapu sa zicama a on je morao da kaslje kad bi mu ona rekla dok je pratila stanje na kompjuteru.Zavrsilo se snimanje i ona je dosla do zakljucka da je sve u redu i da sumnja da je to samo decija migrena nije mu dala nikakv lek jer kaze da nije mnogo od pomoci.Mene sad zanima dali su to bas siptomi migrene i dali postoji mogucnost jer sam cula da postoje velike sanse da to prilikom puberteta i nestane ???
 
Dobro ste culi, i da - to jeste decija migrena po opisu. Ukinite cokoladu i zute sireve iz ishrane, kad pocne ga boli glava dajte mu pola kafetina (on vec ume da prepozna kad ga boli od migrene a kad ne). Proci ce sa regulisanjem hormona u pubertetu.
 
Dobro ste culi, i da - to jeste decija migrena po opisu. Ukinite cokoladu i zute sireve iz ishrane, kad pocne ga boli glava dajte mu pola kafetina (on vec ume da prepozna kad ga boli od migrene a kad ne). Proci ce sa regulisanjem hormona u pubertetu.

Hvala vam mnogo na odgovoru jer nisam znala sta da radim i sta vise da mislim .Cafetina kod nas nema dali u zameni moze paracetamol 500mg?Jer to je jedini lek koji mozemo na slobodno da kupimo
 
Migrenu imam od svoje 18-te godine...a moja cerka, nazalost, od svoje devette...
Ranije je trajala jedan dan i nekako uvek je bila vezana sa ciklusom, ali javljala se kad bih se uzbudila, plakala, i uvek sam je kontrolisala kafetinom, kasnije avamigranom, koji medzutim je stvarao nus pojave pa ga nisam uzimala uvek.
Nazalost, zadnjih godina traje mi danima, stavljam hladne obloge na glavi i to je sve...

Ovaj mesec verovali ili ne-imam je skoro mesec dana. Naime, od Nove Godine, bukti mu glavi u desnoj polovini, seta po desnom oku i celu, kao da je tlela ceo mesec, a pre 4 dana se totalno "probudila". Jaoj...glavu sam cak stavljala u hladioniku, verovali ili ne, pokusala da povratim al nisam uspela...
Tablete mi vise ne pomazu, naravno (nekoliko kafetina, aspirina, cepici ketonala...sve to sam konzumirala samo u 4 dana). Dzaba.

Ocajna sam.
Pitam se dali se to na meni srusio svet...potpuno sam razocarana od svega.
Cistitis, panicne napade, migrena koja ne prestaje...:((
 
Jesi li bila skoro kod neurologa?
Narode, citam silne teme koje pisete, i pola vas se samo leci, lekovima koji su odavno zastareli...
Javi se neurologu, postoje lekovi za migrenu koji te resavaju bede u kratkom vremenskom periodu.
Mesec dana trpis bol...
 
Trpim kao "Trpana"...
Ma sta vise da pijem, sta?
Vec pijem antidepresante i ocajna sam zbog toga, razocarana sobom...Mala me vec pita dali ce i ona celog zivota imati migrenu kao mene ili ce joj se izgubiti u pubertetu.

Mozda, poci cu neurologu...jos me tamo ne poznaju dobro:((
 
Pa nije smak sveta ako pijes antidepresive...javi se neurologu, sa takvim glavoboljama ne mozes ni da imas kvalitet zivota na nekom nivou.
 
Bogami i nemam...
Moj zivot se svodi na zivotarenje.To jest zivotinjarenje.

Lisila sam se mnogih stvari koji su mi ranije cinili zadovoljstvo, ne mogu raditi u punom kapacitetu, a socijalni zivot mi se sveo na -NULU. A zaista, pijenje antidepresiva dozivljavam kao smak sveta jer se osecam nemocno da se sama suprostavim panicnim napadima i depresije.

Hocu, mozda i hocu poci i do neurologa, hvala na savet...
 
Obzirom da poslednjih mesec dana pijete SSRI antidepresiv koji kao nezeljeno dejstvo moze da daje glavobolje (pa time da podstakne ili pogorsa stanje migrene) neophodno je da se obratite i Vasem psihijatru i VAsem neurologu - psihijatru da prilagodi dozu antidepresiva, po potrebi promeni lek, ali samo nakon sto se javite neurologu i kazetemu koji antidepresiv pijete i da VAsa migrena neprekidno traje od trenutka kada ste po\celi d auzimate antidepresiv. Pratite uputstva lekara, ne uzimajte lekove na svoju ruku, ne iskljucujte antidepresiv sami, obartite se neurologu i psihijatru.
 

Back
Top