Suocavanje u Americi

Glas Sauronov

Primećen član
Poruka
674
Keri je rekao da smo silovali i ubijali

Kad je reč o grupi “Veterani za istinu”, na primer, njihova kampanja je bila ubitačna po Kerijeve izborne šanse iako je najveći deo onoga što su Kerijevi vijetnamski saborci tvrdili bila laž. Tvrdnja da je Keri lagao o svojim poduhvatima u ratu pokazala se kao neistina nakon opsežne pretrage ratne dokumentacije. Keri je stvarno bio heroj utoliko što se izlagao velikoj opasnosti da bi spasao svoje saorce.
Međutim, reklamni spotovi “Veterana za istinu” i izjave pripadnika tih grupa, zasnivale su se i na kritici Kerijeve postvijetnamske političke kampanje protiv rata u Vijetnamu, a tu su “Veterani” bili iskreni i autentični.
Političkim stratezima u Kerijevom štabu se činilo da će Keri, čija su prsa prekrivena medaljama iz tog rata, sa lakoćom izaći na kraj sa napadima protivkandidata koji se iza tatinih skuta, ili uz pomoć tatinih veza, krio u Nacionalnoj gardi izbegavajući da služi vojni rok u Vijetnamu. Na poverenje javnosti u Kerija su, međutim, razorno delovale ogorčene izjave vijetnamskih veterana koji su Kerija optuživali da ih je posle povratka iz Vijetnama izdao i oklevetao svedočeći posle pred kongresom o američkim ratnim zločinima u Vijetnamu.
Keri se sam pozivao na svoju hrabrost u Vijetnamu i od toga je napravio stub svoje kampanje. Upravo je time rasrdio veterane tog rata. Mladi Džon Keri je postao slavan širom Sjedinjenih Država još u aprilu 1971. kada je na vrhuncu antiratnih protesta u Americi, svedočio pred spoljnopolitičkim odborom Senata. Tada je rekao da su mu drugovi po oružju pričali da su na kaznenim ekspedicijama po vijetnamskim selima palili i žarili: ubijali civile, odsecali uši i glave. Keri je ove godine rekao da je tada govorio “pošteno, ali malo previše poneseno”: bile su to “reči veoma gnevnog mladog čoveka”.
Izvesni Ven Odel, koji se pojavljuje u anti-Keri spotu veli: “Ja sam posle Vijetnama otišao na studije i na fakultetu su me zvali ubicom beba zbog onoga što su Keri i takvi kao on govorili. A ja nikada nisam učestvovao ni u kakvim sličnim zverstvima”. Drugi vijetnamski veteran Adrijan Lonsdejl rekao je: “Mi smo dobili bitku, a Keri se vratio kući i izgubio rat za nas. Nazvao nas je ubicama i siledžijama, a to nije tačno”.
Ekspert za ratne zločine i ljudska prava sa Prinston univerziteta Geri Vajs primećuje da je “neverovatno” da ni 33 godina kasnije, iako je činjenicama potkrepljeno i dokumentovano da su Vijetnamu počinjeni ratni zločini, o tome još nije moguće otvoreno i iskreno govoriti, to se još smatra “zapaljivom” temom. Keriju nije pomoglo ni što je bio veoma oprezan u svaljivanju krivice za zločine: nije optuživao svoje drugove po oružju, vojnik koji su služili rok u Vijetnamu, već samo najviše političare, one koji su vodili politiku i donosili odluke.
LJILJANA SMAJLOVIĆ, NIN


p.s. Toliko o suočavanju Amerikanaca sa svojim zločinima. Amerikanci su, inače, glavni inspiratori i finansijeri brojnih NVO koje nam “suočavanje” toplo preporučuju.
ps.ps. Da li ste odgledali film Mela Gibsona ‘Bili smo ratnici. Gibson je genije. Uspeo je da rat u Vijetnamu prikaže kao herojsku epopeju. Volim što svakom svom filmu daje pečat ličnih stavova.
 
oh cika Glas... Vi se zestoko ugledavate na druge nacije :roll: :( ....

ako su drugi licemerni, ocu i ja... ako su nemoralni, ocu i ja... ako su neposteni, ocu i ja....

ako mislis da bilo sta radis zbog drugih, a ne zbog sebe (i svoje savesti), onda nemoj to da radis... potpuno te podrzavam u tome... razlika izmedju nas je u tome sto bi meni licno prijalo da operem ruke od tih optuzbi protiv mog naroda ili individualizacijom krivica ili pravnim porazom tih optuzbi.... meni i mojoj savesti ce goditi i jedan i drugi nacin :wink:
 
Sto se ne bih ugledao na Amerikance, oni su lideri slobodnog sveta.

Svet se sastoji od dobrih Amerikanaca koji zele da nam pomognu, i zlih terorista koji pokusavaju da nas sve pobiju i poturce. Cilj igre je da Hi-men pobedi Skeletora,
Faraon zvezda i tame
 
good for you :) .... here is the ball.... go play... enjoy! :D

a bre glas.... ti ovde "kao" pokusavas da se boris protiv etiketa a non stop lupas iste.... 90% "patriJota" nisu majmuni bez mozga... 95% (hehehehe :twisted: ) "stranih placenika" nisu majmuni bez mozga.... i umesto nekog normalnog razgovora vi se prepucavate sa krajnostima.... ovih 5 odnosno 10% ne mozes bre ubediti da je belo belo a crno crno.... isprani mozgovi....

no samo ti.... :wink:
 
Glas Sauronov:
Sto se ne bih ugledao na Amerikance, oni su lideri slobodnog sveta.

Lideri slobodnog sveta ! :D Gde si ovo pročitao ? Možda nekad, kad je Staljinov SSSR bio zaista mrak ljudskih prava i sloboda.

Uzgred, duboko sam ubeđen da je povodom rušenja kula bliznakinja u Njujorku 99% ljudi na planeti bar jednom pomislio "Tako im i treba !"
 
Milojko Vasic:
Glas Sauronov:
Sto se ne bih ugledao na Amerikance, oni su lideri slobodnog sveta.

Lideri slobodnog sveta ! :D Gde si ovo pročitao ? Možda nekad, kad je Staljinov SSSR bio zaista mrak ljudskih prava i sloboda.

Uzgred, duboko sam ubeđen da je povodom rušenja kula bliznakinja u Njujorku 99% ljudi na planeti bar jednom pomislio "Tako im i treba !"

Jesi ti cuo nekada za ironiju?!?
Naravno, i ja sam pomislio tako im i treba
I to ne jednom nego vise puta.
Samo me nesto zanima:
Ameri ubijaju muslimane - to je borba za slobodu.
Srbi ubijaju muslimane - to je genocid...
Nesto mi tu nije jasno...
 
Yebiga. Ne bi bilo tako da nisu jedina sila na svetu. Dak su Rusi bili jaki, bar je kakva-takva ravnoteža postojala.
Ali, kad malo bolje razmislim, bog zna kako bi bilo na planeti da su Rusi dobili hladni rat.
Ali, ne zaboravi: "Ničija do zore nije gorela".
 
mene samo zanima šta dobijte time što likujete nad rušenjem tih zgrada...jesu pazarili Buš i kompanija? ne, postali su još gori...poginuli su obični ljudi kao mi...baš kao što su u bombardovanju Srbije ginuli obični ljudi a oni su pričali...ma znate već...
dakle ono što rade i govore vlade nekih zemalja ne morada znači ...ma nema veze

e Glas ti si dosta putovao jel si imao prilike da ono sedneš sa tim ljudima... tamo kojekude po Evropi, i satima pričaš...pa i o politici?
ja sam ono malo što sam putovala imala prilike i bila sam zganuta...ozbiljno...mi imamo malo predrasuda o sebi i drugima...mislimo da ljudi gore misle o nama nego što misle....to su oni što su ragraničili da postoje političari i obični ljudi (tj. mi) koji su tako normalni i kao i oni...
nadam se da ste razumeli...
 
:lol: :lol: :lol: Bravo Glas, ti ga znas sto zivis. Evo, otvorio si jos jednu temu glede amerikansko-judejske-gej-globalisticke-muslimansko-ustasko-siptarske-novosvetskoporedbene zavere protivu Srba. I sad ti se javilo nekoliko ljudi da te podrze, nekoliko da te naprave smesnim, isti ljudi, slicna tema, a posle kazes da su tvoji topici zanimljivi i poseceni :lol: :lol: :lol: :lol:
No, evo sah-mat: sta je poenta, zasto bi mi bili dobri ako su vec Ameri zli?
 
gigule:
mene samo zanima šta dobijte time što likujete nad rušenjem tih zgrada...jesu pazarili Buš i kompanija? ne, postali su još gori...poginuli su obični ljudi kao mi...baš kao što su u bombardovanju Srbije ginuli obični ljudi a oni su pričali...ma znate već...
dakle ono što rade i govore vlade nekih zemalja ne morada znači ...ma nema veze

Nemam ja nista i prestao sam ja odavno da likujem, pa sam ponovo poceo kad sam sreo neke apologete Amerike. To ce biti tema sledeceg posta. Mislio sam da taj tekst prekopiram kao posebnu temu, ali vidim da su na ovom forumu ljudi normalniji po pitanju Amerike.
Inace, jedino dobro (za nas) je sto Amerika vise nije okrenuta kontra nas pravoslavaca (Srba i Rusa) vec kontra muslimana. A oni su takvi da MORAJU imati neprijatelja. 'ebaga ekonomski & kulturoloski razlozi.

gigule:
e Glas ti si dosta putovao jel si imao prilike da ono sedneš sa tim ljudima... tamo kojekude po Evropi, i satima pričaš...pa i o politici?
ja sam ono malo što sam putovala imala prilike i bila sam zganuta...ozbiljno...mi imamo malo predrasuda o sebi i drugima...mislimo da ljudi gore misle o nama nego što misle....to su oni što su ragraničili da postoje političari i obični ljudi (tj. mi) koji su tako normalni i kao i oni...
nadam se da ste razumeli...

Putovao sam i znam da je briga njih za Srbe... nigde se nisam krio, osim pomalo od nase "brace sa ovih prostora", koji su takodje tamo neki azilanti, izbeglice, etc.
Zna se da po Nemackoj siposi prave probleme, a Srbi jok.
Inace, sa malo njih sam bas satima pricao, a politika mi nije glavna tema...

Jakobinac:
:lol: :lol: :lol: Bravo Glas, ti ga znas sto zivis. Evo, otvorio si jos jednu temu glede amerikansko-judejske-gej-globalisticke-muslimansko-ustasko-siptarske-novosvetskoporedbene zavere protivu Srba. I sad ti se javilo nekoliko ljudi da te podrze, nekoliko da te naprave smesnim, isti ljudi, slicna tema, a posle kazes da su tvoji topici zanimljivi i poseceni :lol: :lol: :lol: :lol:
No, evo sah-mat: sta je poenta, zasto bi mi bili dobri ako su vec Ameri zli?

Gde ti vidis da sam ja pricao o zaverama :?: :!: :?:
I to histericno cerekanje, da nisi "brate" malo nervozan :?:
To da su Amerikanci zli si rekao ti, a ne ja :roll:

Inace, ima tekst poentu, o tome vise reci sutra.
 
Vidim da ste skapirali sublimalnu poruku kontra Amerike. No, moguce je biti i kontra njihove politike i istovremeno za reforme u Srbiji. Pa i ja sam za reforme... :wink:
Moguce je i biti za brze reforme, pa i za suocavanja... OK, ovde nema americkih drvenih advokata, ali ih negde jos ima. Zato necu vise da davim sa Ameriko... dobro mozda ponekad.

A sad pogledajte sta me je navelo na to da cak ponovo pocnem da virtualno seirim nad 11.09. Osim ovoga sto cete ovde procitati podseticu vas i na opake primedbe Pere Lukovica kako su Srbi tada slavili jer su pale nepravoslavne zrtve.
Dakle, tema je:
Slektivni humanizam
E je zahvalan sagovornik, jer kad god se povede rasprava o americkim zlocinima veoma brzo dolazimo do sustine. I tu stvari staju. Evo kako je prvi put doslo do dijaloga po tom pitanju:
PiB*(povodom tragedije u Beslanu): Puci cu od besa!
E: Da si pucao 11.9. pa da razumem, ako nisi onda nista.
PiB: Nepristrasnost nije deo moje ideologije, ali jeste tvoje. Da li si ti isto tako pucao od besa sto je medjunarodni kapitalizam pobio tri puta vise ljudi u Africi istog tog dana? Da li jednako zalis zrtve u Abu Gaibu kao i americke zrtve? Da li te jednako uzasava paljevina bagdadske biblioteke kao i rusenje kula WTC?
E: \NIJE IMAO ODGOVOR TADA I NIJE GA DAO DO SADA\
Covek ce menjati svet i svoju naciju (ili "drustvo" kako bi to E rekao) tako sto ce prvo menjati sebe. E bi mozda nekoga i ubedio u svoje stavove ako bi ih prvo primenio na sebi, na svom pogledu na svet. Ako bi rekao:Ja zaista veoma volim Ameriku, ali ovo sto rade celom svetu je grozota koja mora prestati... onda bi ubedio nekog Srbina da kaze: Odvratni zlocini su radjeni u ime srpstva i to se nikada ne sme ponoviti. Ovako nista. Duplo golo!
Slicno vazi i za druge velike humaniste koji imaju dvostruke arsine - sto jeste sustina problema. Tako ce Natasa Kandic u sred Beograda lupati samare nekom starom izbeglici sa Kosova, coveku kome je mozda kuca spaljena, a zena i deca ubijeni. Da li je to humanizam?!
Gospodo, govorite o ciscenju svoga dvorista, pa pocnite sa time. Ogradite se od Natase Kandic. Ogradite se od onih "humanista" koji su likovali kada su novinari i estradne zvezde hapseni u Sablji. Govorite da su ljudska prava univerzalna, pa valjda ih ima i tih 12000 nesrecnika. Pokazite da zaista verujete u ono sto zastupate. U suprotnom izmedju mene i vas postoji samo jedna razlika - vi ste licemerni, a ja nisam!
Kada razgovaram sa nekim ko zastupa "ideologiju humanizma" postoje dva uslova da me on ubedi u svoje stavove:
Potreban uslov je da dokaze da je on humanista prema svakome, a ne selektivno.
Dovoljan uslov je da dokaze po cemu je to humanizam bolji od subjektivizma koji ja zastupam

Ovo drugo bi islo dovoljno tesko, ali takav dijalog nikada nije nastupio zato sto nisam naisao na neselektivnog humanistu. Kod Ea je jasno da je njegov "humanizam" samo posledica njegovih frustracija Srbijom. (I licno ne verujem da je mnogo placen, mada nije iskljuceno da se placi nada) :lol:

* kratica od Puss in the Boots ili Macak u Cizmama, kako mi je bio nik na forumu DO.
 

Back
Top