verenicki prsten

Sta pricate bre ljudi????

pravoslavci nose verenicki na levoj ruci... kada se vencaju, nose burmu na desnoj, a verenicki se skida (o kakvom bre prebacivanju pricate, glupost)

kod katolika je sve obrnuto... jednostavno...
 
DJ_MaRe:
Sta pricate bre ljudi????

pravoslavci nose verenicki na levoj ruci... kada se vencaju, nose burmu na desnoj, a verenicki se skida (o kakvom bre prebacivanju pricate, glupost)

kod katolika je sve obrnuto... jednostavno...

E vidis i ja znam za ovu varijantu i prosto sam bila zbunjena kad sam procitala sve prethodne :?
 
Nina2:
DJ_MaRe:
Sta pricate bre ljudi????

pravoslavci nose verenicki na levoj ruci... kada se vencaju, nose burmu na desnoj, a verenicki se skida (o kakvom bre prebacivanju pricate, glupost)

kod katolika je sve obrnuto... jednostavno...

E vidis i ja znam za ovu varijantu i prosto sam bila zbunjena kad sam procitala sve prethodne :?

... Uz svo postovanje, 'logika' po kojoj se verenicki prsten 'skida' (sta se sa njim zapravo radi, po tebi - vraca se u kutijicu?) meni ne deluje narocito kredibilno. Nisam upoznata sa tim da se verenicki prsten 'skida' nakon vencanja - osim ako nije u pitanju, sto je kod nas vise nego rasprostranjena pojava, da svaka ulica ima svoje 'obicaje' - pa je i ovo deo tog folklora. Kod katolika jos manje.

Verenicko prstenje se kod nas nosi takodje na desnoj ruci na kojoj ga, nakon vencanja, zamenjuje burma, dok isti 'prelazi' na levu ruku. Potpuno je nelogicno da se nesto sto predstavlja ne samo materijalnu vrednost i ima smisao, funkciju u pravoslavnom religijskom obredu (crkvena veridba), vec i sentimentalnu vrednost i iznad svega licnu i socijalnu simboliku - jednostavno 'skine'?! Zasto?

Sve je vise zena kojima se dopada 'zapadni' obicaj nosenja oba prstena na istom, domalom, prstu (kod nas)desne ruke - i po meni je to sasvim O.K. Cesto se dogadja da levoruke osobe, bas kao i satove - verenicko prstenje i burme nose na 'pogresnoj' ruci. Cak i u pojedinim katolilckim zemljama (Spanija, Latino i Juzna Amerika), gde zabune ne bi trebalo da bude (i burma i verenicki prsten se nose na domalom prstu leve ruke, verenicki prsten pre vencanja se nosi na desnoj ruci), moguce je videti veliki broj ljudi koji burmu nose na desnoj ruci - dakle u pravoslavnom maniru.

Mislim da je bitna simbolika i ono sto za vas licno nosenje odredjenog obelezja znaci. Sve ostalo je vise pitanje forme, manje sadrzine.
 
evo ja ću ti objasniti: bitno je šta je u srcu a ne na ruci...



prsten...burma može zaista da smeta...ali baš da smeta posebno ako radiš neke fizičke poslove, a posebno ako nisi navikao na nošenje prstenja...kao moj muž.
Pošto mi živimo na selu i radimo raznorazne poslove u kući burme ne nosimo....pored toga ja sam, poučena maminim iskustvom-mislim na reumu i deformisanje zglobova koje se i meni smeši uskoro, mojoj majci su burmu morali da seku pre nekoliko god. ... ja sam uzela veću kao kad omatorim da mi ne bude baš tesna...pa sad mi spada tako da neću da rizikujem i nosim je svaki dan pošo mogu lako da je izgubim recimo dok sečem ugalj itd.
eto ti primer dva lika koji skidaju burme.
 
ugadnubaburastem:
Nina2:
DJ_MaRe:
Sta pricate bre ljudi????

pravoslavci nose verenicki na levoj ruci... kada se vencaju, nose burmu na desnoj, a verenicki se skida (o kakvom bre prebacivanju pricate, glupost)

kod katolika je sve obrnuto... jednostavno...

E vidis i ja znam za ovu varijantu i prosto sam bila zbunjena kad sam procitala sve prethodne :?

... Uz svo postovanje, 'logika' po kojoj se verenicki prsten 'skida' (sta se sa njim zapravo radi, po tebi - vraca se u kutijicu?) meni ne deluje narocito kredibilno. Nisam upoznata sa tim da se verenicki prsten 'skida' nakon vencanja - osim ako nije u pitanju, sto je kod nas vise nego rasprostranjena pojava, da svaka ulica ima svoje 'obicaje' - pa je i ovo deo tog folklora. Kod katolika jos manje.

Verenicko prstenje se kod nas nosi takodje na desnoj ruci na kojoj ga, nakon vencanja, zamenjuje burma, dok isti 'prelazi' na levu ruku. Potpuno je nelogicno da se nesto sto predstavlja ne samo materijalnu vrednost i ima smisao, funkciju u pravoslavnom religijskom obredu (crkvena veridba), vec i sentimentalnu vrednost i iznad svega licnu i socijalnu simboliku - jednostavno 'skine'?! Zasto?

Sve je vise zena kojima se dopada 'zapadni' obicaj nosenja oba prstena na istom, domalom, prstu (kod nas)desne ruke - i po meni je to sasvim O.K. Cesto se dogadja da levoruke osobe, bas kao i satove - verenicko prstenje i burme nose na 'pogresnoj' ruci. Cak i u pojedinim katolilckim zemljama (Spanija, Latino i Juzna Amerika), gde zabune ne bi trebalo da bude (i burma i verenicki prsten se nose na domalom prstu leve ruke, verenicki prsten pre vencanja se nosi na desnoj ruci), moguce je videti veliki broj ljudi koji burmu nose na desnoj ruci - dakle u pravoslavnom maniru.

Mislim da je bitna simbolika i ono sto za vas licno nosenje odredjenog obelezja znaci. Sve ostalo je vise pitanje forme, manje sadrzine.

Kako god bilo da bilo, ja znam za varijantu nosenja verenickog prstena na levoj ruci a na desnu dolazi burma i ta mi se varijanta i dopada pa cak bilo ispravno ili ne. Da li se onda verenicki skida ili ne, mislim da zavisi od toga koliko je osoba podlozna uticajima bas tih nekih 'obicaja'. Ja licno ga ne bih skinula, ostavila bih ga na levoj i dalje.
 
macuras:
Sve u svemu niste mi mnogo pomogli :( ...meni se iskreno najvise dopada ona varijanta kada se burma dodaje na verenicki prsten

...Zapravo, veoma je jednostavno:

- Jedna mogucnost je postovanje tradicije i obicaja zasnovanih na crkvenim kanonima - u tom slucaju, najbolje je pitati svestenika. Tako se najlakse i najbrze stize do validne informcije iz prve ruke. Problem resen.

- Druga mogucnost je postovanje sopstvenog osecaja, zelje i ukusa. Problem, takodje, resen.

...Srecno!
 
Hm...veridba...
Nije da nisam romanticna i da ne razumem neke i religiozne i psiholoske i ostale razloge, ali ipak... meni je to oduvek izgledalo kao neko kaparisanje
:)
A prstenje volim i nosim, i cesto dolazim u situacije da me pitaju jesam li verena ili udata, posto ne pravim razliku na koji prst i koju ruku ga stavljam...

No, htedoh reci, secam se iz neke decije enciklopedije, da je tradicija nosenja prstena na domalom prstu desne ruke nastala u antickim vremenima, usled verovanja da tuda prolazi glavna arterija!
 

Back
Top