verenicki prsten
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 32

Tema: verenicki prsten

Početnik
    Učlanjen
    24.01.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano verenicki prsten

Da li neko moze da mi kaze na kojoj se ruci nosi verenicki prsten kod pravoslavaca.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.01.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    42

Podrazumevano Re: verenicki prsten

Citat Original postavio macuras
    Da li neko moze da mi kaze na kojoj se ruci nosi verenicki prsten kod pravoslavaca.
    Verenicki prsten na desnoj ruci,sve dok se nezbracite,a onda njegovo mesto zauzima burma,a verenicki prelazi na levu ruku(domali prst)

Buduća legenda gigule (avatar)
    Učlanjen
    15.04.2004.
    Pol
    ženski
    mesto za kukce,wilme i sve dobre stvorove
    Reputaciona moć
    110

a sta nosenje verenickog prstena ima veze sa verom?

Početnik
    Učlanjen
    24.01.2005.
    Reputaciona moć
    0

Zar se prebacuje na levu ruku? zar se ne doda burma na njega?

Zainteresovan član ajkulica (avatar)
    Učlanjen
    12.01.2005.
    Reputaciona moć
    36

Podrazumevano

Mislim da se nosi na levoj(domali prst)ali nije tako ni bitno meni je bio veliki pa sam ga nosila na srednjem 8) vazno je sta predstavlja a ne gde se nosi.Pozdrav

Ističe se vecavestica (avatar)
    Učlanjen
    14.03.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    67

Citat Original postavio gigule
    a sta nosenje verenickog prstena ima veze sa verom?
    na zalost,Gigo,ali ima.
    pravoslavci nose burmu na desnoj ruci a katolici i muslimani na levoj.

Učlanjen
    15.04.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano

:shock: nisam znala,ozbiljno...evo ja nosim (kad nosim he he) na desnoj a muž mi nije pravoslavac...

Aktivan član slatko volim :)) (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    47

Podrazumevano

a ja sam mislila da se nosi na desnoj ruci,pa se onda dodaje burma na njega :shock:

ne razumem zasto bi se na veridbi nosio na desnoj, a posle svadbe na levoj ruci

Zainteresovan član
    Učlanjen
    19.03.2004.
    Reputaciona moć
    39

Podrazumevano

Ja sam mislila da se nosi na levoj ruci ali nemam iskustva na tom polju pa...

Zaslužan član
    Učlanjen
    08.05.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

E, ja sam mislila da sam jedina koja nema pojma o tome i bas se obradovala ovom topicu, da najzad naucim i to... Medjutim, i dalje nista ne znam... :?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    19.03.2004.
    Reputaciona moć
    39

Podrazumevano

Da,ima jos nas koji zivimo u neznanju Tenzija raste...

Elita DJ_MaRe (avatar)
    Učlanjen
    28.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    92

Podrazumevano

Sta pricate bre ljudi????

pravoslavci nose verenicki na levoj ruci... kada se vencaju, nose burmu na desnoj, a verenicki se skida (o kakvom bre prebacivanju pricate, glupost)

kod katolika je sve obrnuto... jednostavno...

Učlanjen
    15.04.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano

a budisti?
    ...možda pređem u budizam... ako ne nose burme he he

Domaćin Nina2 (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    85

Podrazumevano

Citat Original postavio DJ_MaRe

pravoslavci nose verenicki na levoj ruci... kada se vencaju, nose burmu na desnoj, a verenicki se skida (o kakvom bre prebacivanju pricate, glupost)

E vidis i ja znam za ovu varijantu i prosto sam bila zbunjena kad sam procitala sve prethodne :?

Zaslužan član
    Učlanjen
    19.03.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio Nina2

E vidis i ja znam za ovu varijantu i prosto sam bila zbunjena kad sam procitala sve prethodne :?
    ... Uz svo postovanje, 'logika' po kojoj se verenicki prsten 'skida' (sta se sa njim zapravo radi, po tebi - vraca se u kutijicu?) meni ne deluje narocito kredibilno. Nisam upoznata sa tim da se verenicki prsten 'skida' nakon vencanja - osim ako nije u pitanju, sto je kod nas vise nego rasprostranjena pojava, da svaka ulica ima svoje 'obicaje' - pa je i ovo deo tog folklora. Kod katolika jos manje.

Verenicko prstenje se kod nas nosi takodje na desnoj ruci na kojoj ga, nakon vencanja, zamenjuje burma, dok isti 'prelazi' na levu ruku. Potpuno je nelogicno da se nesto sto predstavlja ne samo materijalnu vrednost i ima smisao, funkciju u pravoslavnom religijskom obredu (crkvena veridba), vec i sentimentalnu vrednost i iznad svega licnu i socijalnu simboliku - jednostavno 'skine'?! Zasto?

Sve je vise zena kojima se dopada 'zapadni' obicaj nosenja oba prstena na istom, domalom, prstu (kod nas)desne ruke - i po meni je to sasvim O.K. Cesto se dogadja da levoruke osobe, bas kao i satove - verenicko prstenje i burme nose na 'pogresnoj' ruci. Cak i u pojedinim katolilckim zemljama (Spanija, Latino i Juzna Amerika), gde zabune ne bi trebalo da bude (i burma i verenicki prsten se nose na domalom prstu leve ruke, verenicki prsten pre vencanja se nosi na desnoj ruci), moguce je videti veliki broj ljudi koji burmu nose na desnoj ruci - dakle u pravoslavnom maniru.

Mislim da je bitna simbolika i ono sto za vas licno nosenje odredjenog obelezja znaci. Sve ostalo je vise pitanje forme, manje sadrzine.

Primećen član maliPrinc (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Podrazumevano

Ja bas volim sve te ceremonije sa prstenjem!
    Prsten, po meni, ima specijalno znacenje jos ako je od osobe koju volis..wow!
    Ne kapiram one likove koji skidaju burme ili slicno?!?!

Učlanjen
    15.04.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano

evo ja ću ti objasniti: bitno je šta je u srcu a ne na ruci...

prsten...burma može zaista da smeta...ali baš da smeta posebno ako radiš neke fizičke poslove, a posebno ako nisi navikao na nošenje prstenja...kao moj muž.
    Pošto mi živimo na selu i radimo raznorazne poslove u kući burme ne nosimo....pored toga ja sam, poučena maminim iskustvom-mislim na reumu i deformisanje zglobova koje se i meni smeši uskoro, mojoj majci su burmu morali da seku pre nekoliko god. ... ja sam uzela veću kao kad omatorim da mi ne bude baš tesna...pa sad mi spada tako da neću da rizikujem i nosim je svaki dan pošo mogu lako da je izgubim recimo dok sečem ugalj itd.
    eto ti primer dva lika koji skidaju burme.

Domaćin Nina2 (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    85

Podrazumevano

Citat Original postavio ugadnubaburastem
    Citat Original postavio Nina2

... Uz svo postovanje, 'logika' po kojoj se verenicki prsten 'skida' (sta se sa njim zapravo radi, po tebi - vraca se u kutijicu?) meni ne deluje narocito kredibilno. Nisam upoznata sa tim da se verenicki prsten 'skida' nakon vencanja - osim ako nije u pitanju, sto je kod nas vise nego rasprostranjena pojava, da svaka ulica ima svoje 'obicaje' - pa je i ovo deo tog folklora. Kod katolika jos manje.

Verenicko prstenje se kod nas nosi takodje na desnoj ruci na kojoj ga, nakon vencanja, zamenjuje burma, dok isti 'prelazi' na levu ruku. Potpuno je nelogicno da se nesto sto predstavlja ne samo materijalnu vrednost i ima smisao, funkciju u pravoslavnom religijskom obredu (crkvena veridba), vec i sentimentalnu vrednost i iznad svega licnu i socijalnu simboliku - jednostavno 'skine'?! Zasto?

Sve je vise zena kojima se dopada 'zapadni' obicaj nosenja oba prstena na istom, domalom, prstu (kod nas)desne ruke - i po meni je to sasvim O.K. Cesto se dogadja da levoruke osobe, bas kao i satove - verenicko prstenje i burme nose na 'pogresnoj' ruci. Cak i u pojedinim katolilckim zemljama (Spanija, Latino i Juzna Amerika), gde zabune ne bi trebalo da bude (i burma i verenicki prsten se nose na domalom prstu leve ruke, verenicki prsten pre vencanja se nosi na desnoj ruci), moguce je videti veliki broj ljudi koji burmu nose na desnoj ruci - dakle u pravoslavnom maniru.

Mislim da je bitna simbolika i ono sto za vas licno nosenje odredjenog obelezja znaci. Sve ostalo je vise pitanje forme, manje sadrzine.
    Kako god bilo da bilo, ja znam za varijantu nosenja verenickog prstena na levoj ruci a na desnu dolazi burma i ta mi se varijanta i dopada pa cak bilo ispravno ili ne. Da li se onda verenicki skida ili ne, mislim da zavisi od toga koliko je osoba podlozna uticajima bas tih nekih 'obicaja'. Ja licno ga ne bih skinula, ostavila bih ga na levoj i dalje.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    18.06.2004.
    Reputaciona moć
    40

Neznam!
    Nikada nisam video Pravoslavca sa prstenom!

Početnik
    Učlanjen
    24.01.2005.
    Reputaciona moć
    0

Sve u svemu niste mi mnogo pomogli ...meni se iskreno najvise dopada ona varijanta kada se burma dodaje na verenicki prsten

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Zaslužan član Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    246

Podrazumevano

Ako se vi ne dogovorite prsten ostade kod juvelira!!!

Zaslužan član
    Učlanjen
    19.03.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Sve u svemu niste mi mnogo pomogli ...meni se iskreno najvise dopada ona varijanta kada se burma dodaje na verenicki prsten
    ...Zapravo, veoma je jednostavno:

- Jedna mogucnost je postovanje tradicije i obicaja zasnovanih na crkvenim kanonima - u tom slucaju, najbolje je pitati svestenika. Tako se najlakse i najbrze stize do validne informcije iz prve ruke. Problem resen.

- Druga mogucnost je postovanje sopstvenog osecaja, zelje i ukusa. Problem, takodje, resen.

...Srecno!

Zainteresovan član paralela (avatar)
    Učlanjen
    16.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    41

Podrazumevano

Hm...veridba...
    Nije da nisam romanticna i da ne razumem neke i religiozne i psiholoske i ostale razloge, ali ipak... meni je to oduvek izgledalo kao neko kaparisanje

A prstenje volim i nosim, i cesto dolazim u situacije da me pitaju jesam li verena ili udata, posto ne pravim razliku na koji prst i koju ruku ga stavljam...

No, htedoh reci, secam se iz neke decije enciklopedije, da je tradicija nosenja prstena na domalom prstu desne ruke nastala u antickim vremenima, usled verovanja da tuda prolazi glavna arterija!

Starosedelac
    Učlanjen
    11.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    390

Podrazumevano

verenicki je na desnoj,a kada dodje burma, skine se verenicki, stavi burma (isto na desnu ruku) a onda vrati verenicki (opet na desnu)tako da je sad burma ispod verenickog

Primećen član
    Učlanjen
    30.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    41

Podrazumevano

verenicki prsten na levoj
    burma na desnoj

Slične teme

1. Prsten
    Autor A.G! u forumu Muškarci
    Odgovora: 79
    Poslednja poruka: 20.09.2007., 17:46
  2. Prsten...
    Autor Silent Bob u forumu Žene
    Odgovora: 48
    Poslednja poruka: 20.04.2007., 15:15
  3. Prsten
    Autor bobba u forumu Ljubav i seks (18+)
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 11.05.2006., 18:16

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •