Ram

DDRAm bi po pravilu trebao da bude duplo brzi jer kad salje/prima informacije u jednom talasu ide 2X, dok SDRAM ide jednom.
Naravno u praxi je to malo drugacije pa je DDRAM brzi za nekih 20-30%
 
DDRAM je naravno 2x brzi ... razlika je jedino u tome sto sumnjam da neko na ovim prostorima im takvu memoriju koja je zaista 2x brza ... o tome se radi[/quote]


Sumnjas...daj malo probazajte netom i po banchmark stranicama, pa ddr današnji ne da je brži za 20-30%, već za 600%.
Evo pogledajte, test što sam u Everestu napravio
do duše imam 2x512MB DDR433 Kingmax


http://web.vip.hr/prako.vip/test.JPG

Inače najbrži sdram radi na 133mhz , a ddr na 533mhz, sem tog sdram ima visoke cas latancije, i ko oš koristi sdram, to je radilo u doba p2-3!
 
prako:
Evo pogledajte, test što sam u Everestu napravio
do duše imam 2x512MB DDR433 Kingmax


Pa sta si hteo da postignes ovim testom?
Nigde nepise od kog proizvodjaca su memorije, u nekim slucajevima su napravljene totalno glupave kombinacije procesora i ploca tako da rezultati uopste nisu merodavni.
Btw. Dell Dimension 4300 nije maticna ploca.
 
Pa sta si hteo da postignes ovim testom?
Nigde nepise od kog proizvodjaca su memorije, u nekim slucajevima su napravljene totalno glupave kombinacije procesora i ploca tako da rezultati uopste nisu merodavni.
Btw. Dell Dimension 4300 nije maticna ploca.[/quote]

He,Koji sam komentar komentirao!?
A to što ne piše koje su marke ram moduli nije toliko ni bitno, bitno je to da se vidi kolika je razlika između sdr i ddr!
A dobro znamo da marka nije bitna, bitno je to na kom taktu radi modul i mozda još bitnije da pri visokim frekfencijama ima niske CAS latancije, trenutno najbolje memorije su CORSAIR jer one jedine imaju CAS 2-2-2-5 na DDR400 i u biti taj CAS određuje cenu memorije, podrazumeva se i kvalitetu, jer kod prosiječnih mem na 400mhz CAS se kreće oko
2-3-3-6, npr kao kod moje memorije, akod lošijih, tj. jeftinijih 2,5-4-4-8
Znači najbolja je memorija ona koja pri što većem taktu ima što manje CAS latancije!
P.s. Pa znas već šta znači Dell, ili IBM!? Kad je reč o konfiguracijama, Pod tim imenom Dell Dimension 4300 se zna tačno šta ima unutra!;-)
 
DDR-Double Data Rate ; znači : DDR SDRAM ima dvostruko veći protok podataka od SDRAM memorije iste radne frekvencije . Taj spomenuti DDR 600 radi na 300 MHz a ne na 600 MHz . Razlog zašto se zove DDR600 je da bi bilo jasno da ima dvostruko veći protok no što bi ga imao SDRAM na 300 MHz ( koji naravno ne postoji... ).
A što se tiče stvarne brzine, rezultati testova su prilično neupotrebljivi za poređenje različitih vrsta memorije . Spomenutih 600 % brže je nerealno ; SDRAM je testiran na procesorima od par stotina MHz a DDR na 2-3 GHz ... Probaj DDR400 sa Duronom ...
... i nije baš 6 puta brže od SDRAM-a , zar ne ?
 
prako:
He,Koji sam komentar komentirao!?
A to što ne piše koje su marke ram moduli nije toliko ni bitno, bitno je to da se vidi kolika je razlika između sdr i ddr!
A dobro znamo da marka nije bitna, bitno je to na kom taktu radi modul i mozda još bitnije da pri visokim frekfencijama ima niske CAS latancije, trenutno najbolje memorije su CORSAIR jer one jedine imaju CAS 2-2-2-5 na DDR400 i u biti taj CAS određuje cenu memorije, podrazumeva se i kvalitetu, jer kod prosiječnih mem na 400mhz CAS se kreće oko
2-3-3-6, npr kao kod moje memorije, akod lošijih, tj. jeftinijih 2,5-4-4-8
Znači najbolja je memorija ona koja pri što većem taktu ima što manje CAS latancije!
P.s. Pa znas već šta znači Dell, ili IBM!? Kad je reč o konfiguracijama, Pod tim imenom Dell Dimension 4300 se zna tačno šta ima unutra!;-)

Prvo veoma je bitno koje je marke memorija ako vec radis uporedne testove posebno ako uporedjujes SD i DDR memorije! To je kao da si isprobao aerodinamiku na Jugu i Jaguaru pa sada dokazujes kako je Jaguar dosta brzi zbog bolje aerodinamicnosti!!!
Ako si hteo da poredis te memorije trebao si da iskoristis i iste platforme, pa tek onda da pricas o ubrzanjima.
Latencije necu ni da komentarisem!


P.S ja znam ali izgleda da ti neznas! zna se i koji je cip na 8RDA3+ pa ja nigde nisam video da neko napise da ona ima "8RDA3+" cip nego svugde pise NF2 Ultra 400

Ako nesto radis onda to uradi kako valja a ne samo da bi uradio!!!
 
dr_Bora:
DDR-Double Data Rate ; znači : DDR SDRAM ima dvostruko veći protok podataka od SDRAM memorije iste radne frekvencije . Taj spomenuti DDR 600 radi na 300 MHz a ne na 600 MHz . Razlog zašto se zove DDR600 je da bi bilo jasno da ima dvostruko veći protok no što bi ga imao SDRAM na 300 MHz ( koji naravno ne postoji... ).
A što se tiče stvarne brzine, rezultati testova su prilično neupotrebljivi za poređenje različitih vrsta memorije . Spomenutih 600 % brže je nerealno ; SDRAM je testiran na procesorima od par stotina MHz a DDR na 2-3 GHz ... Probaj DDR400 sa Duronom ...
... i nije baš 6 puta brže od SDRAM-a , zar ne ?

Ta propusnost memorije bas nije jako povezava sa brzinom procesora, to je brzima između procesora i memorije tj komunikacija između CPU i RAM-a, ja sam imao Celerona na 2,6 i sad imam P4 3.0 i u testu memorija nema razlike nikakve!? :!:
 
Brzina procesora naravno ima presudan uticaj .
DDR 400 ima teoretski protok od 3200 MB/s . Razni testovi " brzine " memorije mere količinu podataka koja se može upisati/pročitati iz memorije i rezultat zavisi od frek. CPU-a ( ključan faktor je ustvari frek. interne magistrale ) , kvalitete čipseta,tj. interfejsa operativne memorije i ,naravno , sposobnosti same memorije da isprati datu učestalost zahteva za pisanjem i čitanjem ( tj. vrednosti latencija ).
To što Celeron i P4 daju iste rezultate hoće da kaže da memorija prosto više ne može . Ali probaj te procesore na kvalitetnoj ploči sa nekom nabudženom memorijom i rezultati sigurno neće biti isti sa oba procesora .
 
A' se nalupaste...
DDR duplo brži... 20-30% brži...
Ja niti sam u testovima, niti lično IKADA video da ubrzanje DDR-a prevazilazi i 2-5%, što se već može smatrati za statističku grešku.

Mislim, pošto je ista logika u pitanju, tako bi i AGP 8X trebao biti 8 puta brži od inicijalnog, što ne da nije slučaj, nego je smešno i raspravljati.

Pozdrav
 
StORM48:
A' se nalupaste...
DDR duplo brži... 20-30% brži...
Ja niti sam u testovima, niti lično IKADA video da ubrzanje DDR-a prevazilazi i 2-5%, što se već može smatrati za statističku grešku.

Mislim, pošto je ista logika u pitanju, tako bi i AGP 8X trebao biti 8 puta brži od inicijalnog, što ne da nije slučaj, nego je smešno i raspravljati.

Pozdrav

U kom si ti filmu majke ti, 2-5% joj što još neću čuti!
A taj AGP 8x tj 4x to ti je samo brzina propustnosti podataka između GPU i Northbridga, a koliko će podataka ići kroz to,to zavisi od GPU!
 
Evo ovako da ovo zaključimo:

SDR ima uglavnom dve vrste koje su se najčešće upotrebljavale,
i to od 100 i 133Mhz i one su 64 bitne širine sabirnice
tako da teorijska propusnost SDR-ama iznosi

MB/s = (133 Mhz *64 Bit / 8 Bit) = 1064 MB/s


DDR ima multipler 2 tako su im osnovne frekfencije od 100mhz pa sce do sad 300mhz, a pošto ima multipler 2 tad im je stvarni takt duplo veći 200 pa na dalje, širina sabirnice im je 64 bita u single channel.
Tako npr DDR na 400MHz ima teorijsku propusnost

MB/s = (400 Mhz *64 Bit / 8 Bit) = 3200 MB/s

a ako radi u dual chanel modu, tad mu je širina sabirnice 128 bita i tad im je teorijska propusnost.

MB/s = (400 Mhz *128Bit / 8 Bit) = 6400 MB/s

Sad prosudite!
 
@prako
Uzmi bolje probaj (i čitaj) malo, pa ćeš videti o čemu pričam. Ja svoje iskustvo i znanje ne moram da dokazujem Tebi, niti bilo kome. Dosta toga se može naslutiti iz mojih postova ovde.

Pošto ne znaš ko sam i šta sam bolje nemoj da prosipaš pamet ovde, nego se potrudi da naučiš. Ja sam sve svoje znanje stekao čistom praksom, a ti? Prepisivanjem pomoću COPY/PASTE tehnologije.

Mani se teoretisanja i baci se na praksu. Ja na svojoj mašini imam RAID 0 koji pokazuje NEMOGUĆ transfer i pogodi šta od toga realno imam? NIŠTA!

Jedno su stvari na papiru, a sasvim drugo stanje na terenu. Kada bi DDR (i DDR2) obezbeđivao makar 50% onoga što nudi na papiru, razvoj kompjutera bi mirne duše mogao da se zaustavi na neko vreme.

Pozdrav
 
StORM48:
@prako
Uzmi bolje probaj (i čitaj) malo, pa ćeš videti o čemu pričam. Ja svoje iskustvo i znanje ne moram da dokazujem Tebi, niti bilo kome. Dosta toga se može naslutiti iz mojih postova ovde.

Pošto ne znaš ko sam i šta sam bolje nemoj da prosipaš pamet ovde, nego se potrudi da naučiš. Ja sam sve svoje znanje stekao čistom praksom, a ti? Prepisivanjem pomoću COPY/PASTE tehnologije.

Onda si ti lumen!
COPY/PASTE. Ne prosipam pamet,ovo što sam napisao oduvek je poznato i smeta mi kad neko ko nema pojma o tome počne da "prosipa pamet" 2-5% i te fore!
A inače ne znam što sam napisao a nije tačno!
Samo sugreišem!
Budi razuman i prihvati činjenice i nemoj biti tako siguran da sve znaš!
A sigurno ni ti ne znaš ko sam ja i čim se bavim i kako stičem znanje, prama tome ne poteži to pitanje!;-)

Pozdrav!
 
Ne želim sa tobom ni da se ubeđujem, niti da ti se pravdam...

Ovo je jedan test, koji poredi teoriju i praksu... "no less - no more":

http://www.gamepc.com/labs/view_content.asp?id=sdrvsddr&page=4

Kompletan test: http://www.gamepc.com/labs/view_content.asp?id=sdrvsddr&page=1&cookie_test=1

Idemo dalje:
http://www.realworldtech.com/page.cfm?ArticleID=RWT012101000000

Mnogo puta sam i sam probao različite memorije (SDR & DDR) na gotovo istim platformama i osim razlika koju često predvode procesor i još neke sitnice, spektakularnog ubrzanja od DDR-a nigde nije bilo!

Uostalom, neka se jave svi ostali koji imaju iskustva kad je u pitanju poređenje PRAKTIČNOG ubrzanja DDR vs SDR, da ne bude da samo ja nešto "tupim".

DDR (i DDR2) se nameću kao standard jer su novi kao tehnologija. Nije uvek ubrzanje motiv za prelazak na nešto novo - nekad je to i podloga za kasnija unapređenja, što DDR u suštini i predstavlja.

Kada je u pitanju stručnost, neka drugi kažu, pošto me znaju odavno. Pa ako kažu da nisam dovoljno kompetentan, izvinuću se javno i napustiti diskusiju.

Hvala i pozdrav
 
StORM48:
A' se nalupaste...
DDR duplo brži... 20-30% brži...
Ja niti sam u testovima, niti lično IKADA video da ubrzanje DDR-a prevazilazi i 2-5%, što se već može smatrati za statističku grešku.

Mislim, pošto je ista logika u pitanju, tako bi i AGP 8X trebao biti 8 puta brži od inicijalnog, što ne da nije slučaj, nego je smešno i raspravljati.

Pozdrav


A' se nalupasmo ????????????????
O kakvom bre ubrzanju pričaš ?
Znači, DDR slabo ubrzava a AGP je ustvari glupost pošto nema nikakav uticaj na rad mašine ?
 
A vidi . Ima još jedna strana . Mada ništa novo . Svako po svome .
No, u vezi onog ubrzanja . Znači govorimo o tome koliko se to praktično oseti ...
Pa kod slušanja muzike u winampu sigurno ne , ali se baš i ne može reći da DDR ništa ne znači .
Nažalost malo ljudi primenjuje kompjuter za nešto pametno što može da iskoristi postojeće mogućnosti...
Pozdrav
 
DDRAM je znatno brzi, a oni koji ne veruju, neka testiraju module istog kapaciteta i iste frekvencije, jedan SDRAM, a drugi DDRAM. Neka i konfiguracije uporednih racunara koliko god je moguce budu slicne. Bas sam znatizeljan da vidim rezultate testa.
 
Svašta. Ja pišem jedno - Vi deseto. Ja sam lepo naveo sajtove na kojima su jasno istaknuti praktični dobici (vremenski testovi itd.), tj. koliko je REALNO ubrzanje u REALNOM radu.

Znači, testiranje u programima poput PC Mark, SiSoft Sandra, WinBench se naziva LABORATORIJSKO TESTIRANJE i nema blage veze sa stvarnim poređenjem dve različite mašine. Pustite rendering u Maya-i, Bryce-u ili nekom sličnom programu. Ako tu dobijete tih 100% ubrzanja - skidam kapu.

I molim, nemojte mi držati časove o svakodnevnom korišćenju kompjutera, jer se ja ovim bavim aktivno već 15 godina (ne kod kuće u Wordu, Winampu i Counter Strike-u) i sasvim sigurno u svoje ime mogu da tvrdim da sam nešto video (ili nisam). Najveći deo tog vremena sam proveo u prodaji, a paralelno sam radio pripremu štampe i 3D grafiku. Tako sam imao prilike da probam DDR i slične "superiorne" tehnologije i mnogo pre nego većina ostalih, ali to nema veze sa činjenicama da u praksi nema opipljivih razlika koje bi opravdale sve one falš megaherce, koji se pominju (te PC 2100, te PC3200 i ostale nebuloze, koje nemaju veze s mozgom).

No hard feelings :wink:

Pozdrav
 

Back
Top