Cene dozvola

K

King1

Gost
Pozdrav svima!

Tema izgleda nije bas popularna ali cu je pokrenuti: Dozvole nam mic - po - mic idu navise. Od nekadasnjih 5 dm. ( premalo ) do nekih 30 dm. pa polako i oprezno do 50dm. Raja cuti? Udri brate... Sledece godine garant 50 evra uz dobro obrazlozenje a ti ne budi stipsa, Srbin si valjda. Ipak, stanje je sve gore. Peca se riba koju u Austriji npr. ne jede niko a jos sitna. U Engleskoj kazu u nekom domacem casopisu dozvola oko 25 evra. Ja mislim da dozvola treba da bude formirana u skladu sa trenutnim stanjem i potrebama a da kako efekti i standard budu rasli raste i cena dozvole. Ovo je ipak hobi i sport a ne uclanjenje u Rotary klub. Iz godine u godinu peca se sve sitnija riba a ja svaki put treba da objasnjavam ribocuvaru da sam izvadio jaza i krupaticu a ne deveriku, jos preti, tera da vratim. Njegovu platu sam platio, sipao gorivo i vratio se kuci. Najgore je penzionerima. 50 godina peca a sad ne moze da plati. Bez zamerke, mislim da je u pitanju 'vacarenje' obicno. Ove godine nisam uzeo dozvolu demonstrativno.
 
Sve zavisi od države do države.
Kod nas ima toliko da se ulaže, da cena od 100 eura je mala.
np na Islandu, za rečicu koja je jedva dugačka km, plaća se 3000 eura pa više za dan pecanja, lososa.
Ja sam za, da se plati, ali bar da znaš šta si platio.
A ne platiš neko se trudi da dovede u red i onda dođu oni električari i dinamitaši sve sjebu.
 
Brate Clean .. mojne da pricas to, pa tamo gde Brus Vilis peca tamo je dozvola po nekoliko desetina hiljada dolara pa nije to isto :) aj da metnemo kad nas 100e ali da na vodi koju odem da mi garantuju ulov, nije meni sto cu ja da vatam i pustam ja sve vracam, ali sobzirom koliko sam ulozio u opremu ovo je SRBIJA svako ocekuje od mene da vidi nekog kapitalca da donesem i da se hvalim. Iako ja podelim to nisam neki ljubimac toliko, jedino volim TUNU ali sta da donesem ako nema nista ???

Zato iskreno mozda izvadim samo za sestrica i to je to ... !

100 din a dacu mu moje stapove pa neka peca ja cu biti sa njime tu ... i zabole me uvo !
 
np na Islandu, za rečicu koja je jedva dugačka km, plaća se 3000 eura pa više za dan pecanja, lososa.

Los primer. Za ove pare niko ne ide da peca... Recica je namenjena odabranoj klijenteli. A u cenu su uracunati i oprema, mamci, vodici, camci, suveniri, smestaj, rucak, masaza i svakakve perverzije, par devojaka iz kataloga za poslovnu pratnju i naravno zagrantovana diskrecija.

Ovde pricamo o obicnim smrtnicima koji na pecanje idu hobija radi, i provode dane na obali bez ulova... I nije uredu prvo naplatiti pa posle doterati vode u red... Svuda u svetu stvari funkcionisu drugacije. Prvo napravis nesto pa tek onda to naplatis... I to ne vise nego sto zaista vredi!
 
Zato iskreno mozda izvadim samo za sestrica i to je to ... !

100 din a dacu mu moje stapove pa neka peca ja cu biti sa njime tu ... i zabole me uvo !

E (da izvines) racQ ce ti ovo upaliti! ;)
Vidis, ja se vec godinama "svadjam" sa raznim kontrolama da sam ja taj koji peca a da mi drugi prave drustvo. I lepo kazem: "Imam samo dva stapa i sve je moje i ide na moju dozvolu" ali ne... Ako neko sedi kraj stapa (ili ne daj Boze da ga drzi u ruci) taj i peca i mora da plati...
E sada, u zavisnosti od situacije mozda prodjes a mozda i ne....
 
Čekajte malo, polako.
Kako da napraviš ako ne ulažeš. Objasni mi to.
Hoćeš da pecaš. da se hvališ ulovom, vratiš ribu u vodu, a onaj do tebe, trpa štuke od 200g u torbu, a isto je paltio dozvolu.
Da bi smuđ ili štuka nabila 3-4kg, trebaj joj pet godina. Svaka hiljadita dogura dotle, zašto, jer nema kontrole, ko to da spreči.
Da bi to sprečio, trebati budzet, a odakle, ko to da finansira.
Koj će čuvar da ti radi dostojanstveno posao i izlaže se raznim nezgodim prilikama za 15000 din, NIKO.... Pitaj sebe dali bi.
Nije ovo zapad. Slažem se.
Ali nema rezultata bez ulaganja.
Meni da bi pecao 50 km u krug Beograda trebaju tri dozvole oko 12000 din.
Pa dali je to normalno. I savako gazdinstvo vodi priču za sebe.
Prvo zaštita najstroža, cena, da bi platio ljude i vode koje su siromašne poribnjavati, uložiti u marketin.
Rumuni, su od Golupca do Kladova, znači gde su najbilji tereni na Dunavu, izgradili puteve itd... a ispod puteva, staze za peacroše celom dužinom, imaju čuvare u brzim gliserima, pa koliko je samo naših alasa zaglavilo u zatvor jer prelaze na njihovu stranu i bacaju mreže i ako treba sve da ih pohapse. Jer su Rumuni zabranili taj vid pecanja, nema više mreža. A ne ko ovi naši u sezoni zabrane ne soma, bacaju mreže i kažu da love smuđa i vade 2-3 tone, dobro si pročitao tone somovine mesečno, I obratno rade kada je zabrana za smuđa, kažu da love soma.
Zašto jer nema ko da zaštiti, nemaju jebeni čamac i ljude da rade. Da plate.
A svi bi vi sakupili pare, da odete u Španiju ili Rusiju da pecate nedelju dana, jer ima ribe.
Pa zašto to nenapravimo ovde.
Ali treba uložiti.
 
Opet se ne slazem....
Od 10-te godine redovno kupujem dozvolu. Riblji fond se samo smanjivao. Dakle, ja sam placao a oni nisu nista uradili! Sada kazu da hoce da dovedu vode u red. Vazi. Neka to lepo urade, neka malo uloze svojih para pa neka im se vrati za 3-4 godine a posle neka zaradjuju. Zasto u Srbiji sve mora da bude instant zarada!? Uostalom moje pare su uzeli i NISTA nisu uradili korisno sa njima. I ne samo moje...

Drugim recima, neprofesionalno je raditi to sto si ti opisao:
:"Prvo uzmemo pare, pa malo poribimo, pa platimo dobro cuvare, pa cemo videti kako ce da ispadne"
Nego napravi nesto, pokazi da si sposoban pa onda sa pravom mozes da naplatis svoj rad!
 
Imaš Ada safari, mlo jezero, možeš da se napecaš šarana kapitalaca koliko ti duša hoće. Primer.
Nije moglo do sada iz jednog razloga, većina ljudi je bukvalno preživljavala od toga šta upeca na štap i proda, a i ima drugih koje je baš briga i ne savesni su.
Sve počinje od početka, nikako sa kraja.
Hoćeš Fudbalski klub, dostojan evropskih, da ti dolaze navijači, pa moraš da uložiš.
A država ima preče stvari od pecanja, veruj mi.
Kada bi došao na njhovo mesto i ti da urediš, tek tada bi shvatio kakav je to problem i šta sve pre toga moraš odradiš, da bi došao do pravog cilja.
Situacija kakva je sada nemože da se popravi u narednih 5 god.,ako bi sada krenulo da se rešava, ovog trena. Jer zahteva vremena.
 
Imaš Ada safari, mlo jezero, možeš da se napecaš šarana kapitalaca koliko ti duša hoće. Primer.

Dobar primer. To je primer komercijalnog jezera (kao ona recica na Islandu). Pa ko se lozi da vadi izmrcvarene kapitalce sigurno ce uzivati tamo. Ali i oni su prvo ulozili tamo pre nego sto su poceli da naplacuju dozvolu.

Nije moglo do sada iz jednog razloga, većina ljudi je bukvalno preživljavala od toga šta upeca na štap i proda, a i ima drugih koje je baš briga i ne savesni su.
Sve počinje od početka, nikako sa kraja.

Ali su urodno postojale sluzbe zaduzene za odrzavanje voda, uredno su se prodavale dozvole i kontrolisale na vodi. Nema nikakvog opravdanja za njihovu neefikasnost.

Kao sto si napisao, treba poceti od pocetka. Znaci uraditi nesto, pa da vidimo sta placamo. Ne moze neko da prodaje maglu. Ne verujem nikome na rec!

Hoćeš Fudbalski klub, dostojan evropskih, da ti dolaze navijači, pa moraš da uložiš.

Upravo tako. Moras da ulozis, da napravis klub, da budes u minusu pa onda od sponzora, navijaca i ostalih da prikupljas lovu i eventualno nesto zaradis. Dakle, korisnici voda, kad su se vec prihvatili tog posla, moraju da malo da se isprse i da daju iz svog dzepa da bi napravili nesto e onda mogu da naplate svoj rad. Pa i ti kada radis placen si za ono sto si uradio, a ne za ono sto si hteo da uradis...

A država ima preče stvari od pecanja, veruj mi.
Kada bi došao na njhovo mesto i ti da urediš, tek tada bi shvatio kakav je to problem i šta sve pre toga moraš odradiš, da bi došao do pravog cilja.
Situacija kakva je sada nemože da se popravi u narednih 5 god.,ako bi sada krenulo da se rešava, ovog trena. Jer zahteva vremena.

I za to me nije briga. Da li ce drzava da potpomogne onima koji odrzavaju vode ili ne... bas me nesto zabole. Korisnici voda - ribarska gazdinstva - sportska drustva itd. su firme za sebe. Ako su se prihvatili posla samo da bi zaradili, bolje odmah da odustanu. Ako imaju plan rada a nemaju sredstva neka nadju sponzora. Ja jako dobro znam kakvi su problemi i zato se ne prihvatam slicnih poslova. Za svaki iole legalan normalan posao koji se pocinje od nule treba bar 3 godine rada da bi se vratilo ulozeno. Zasto ja da ulazem u njihov profit!? Koliki ce biti moj procenat? Jel da bih i narednih nekoliko godina njima placao za ono sto sam ja finansirao? Pa to je neozbiljno.

Situacija je mnogo bolja nego sto izgleda. Ako eliminise velike krivolovce (mreze, dinamitase, struju) i zagadjivace (setimo se Tise npr.) uz pametno poribljavanje i kontrolu izlova vode bi se oporavile za par godina. Sto se tice zatvorenih voda kao sto su jezera ili kanali pancevackog rita npr. sve bi se dalo srediti i za manje od godinu dana. Eto recimo da se pred mrest poribi sa polno zrelim jedinkama... Vec za 2 godine bi imali lovnu vodu.

Da rezimiram. Nemam ja nista protiv da oni pocnu nesto da rade pa da to naplate, ali da to bude srazmerno uradjenom a ne srazmerno njihovim zeljama!
 
Da rezimiram. Nemam ja nista protiv da oni pocnu nesto da rade pa da to naplate, ali da to bude srazmerno uradjenom a ne srazmerno njihovim zeljama![/QUOTE]

Problem je što je toliko uništeno i upropašteno, što se još 90% ljudi, tačnije pecaroša, ophodi prema ulovu i vodi, kao da je to nečije, a ne njegovo.
Kada vratiš ribu u vodu ti si budaletina i nisi normalan. Kada se svest, takvih ljudi promeni i kada počni da razmišljaju šta će sutra da pecaju, a ne samo danas, problem će biti rešen i bez dozvola.
To je do ljudi a ne do gazdinstva. Jer u suprotnom na sakog pecaroša ćeš morati da imaš po jednog čuvara.
 
Eh sada smo poceli da mesamo krivolov i nepostovanje cach&release. Posto me to nervira malo :) samo cu na to da odgovorim. A svest ljudi ce se promeniti kada im se pruzi zadovoljavajuca alternativa.
Krivolov unistava vodu. Jedan krivolovac za 10 minuta napravi vecu stetu nego sto ribolovac koji apsolutno nista ne vrati u vodu ucini za 6 meseci. Znaci nemoguce je izloviti ribu "stapovima sa po 2 udice". Treba poostriti kontrole kada je ulov ispod mere u pitanju, lov u lovostaju, pa cak i prekomeran izlov plemenite ribe. Ali ne treba preterivati!
Meni je insistiranje na "uhvati i pusti" ribolovu krajnje bezobrazno. Na stranu sto je sam rezon (zakaci ribu za usta udicom, mrcvari je dok se ne preda, izvuci na suvo, slikaj, meri, pa je vrati u nadi da ces imati prilike da ponovo ucinis isto) sadisticki. Treba svakome dozvoliti da sam odluci.
Mozda bi ribolovci trebalo da se malo ugledaju na lovce. Na nacin kako oni odrzavaju lovista, koliko se pridrzavaju pravila, kako gaje zivotinje i kako kontrolisu izlov. Tamo nema "upucaj pa pusti" varijante :)
Uostalom, poenta ribolova i jeste da se covek pohvali nekim trofejom, a ako voli da jede ribu, i da obezbedi rucak ponekada.
 
Је ли криволов то што 95 посто људи носи штуку од 100 грама? Енглези хапсе Пољаке што краду рибу, као да пљачкају банку, а код нас рибочувари препродају рибу (наравно, не сви)! Колико има риболоваца, два пута више рибокрадица. Питао сам једног шта ће кад га ухвате, он каже да су га хватали више пита и да им је дао рибу и ћао-ћао! У сред бела дана у Јабучком Риту гледам како човек вуче мрежу! Чак се и овде отворено прича о кречу, струји... Мени се сељаци хвале како су измрежарили ситне штуке, па због тога не хватам ништа тог дана. Ја их питам зашто ја плаћам дозволу, они кажу да узмем и ја мрежу нико ми не брани!
Сељаци мисле да је Морава њихова дедовина. Треба држава да стави табле да не сме да се 'вата риба. Треба неки ''четници'' да 'ватају ту стоку и да бију сурово. Кад се чује да је неко попио метак за рибокрађу, да видим ко је тај што ће да криволови. За овај народ је само батина!
А да не причам о цени дозволе... Колике су плате рибочуварима? Ја знам да се ништа не порибљава код нас, а и кад се то ради онда се каже да је 10 тона кад је једна!
Комплексан је проблем, мого бих данима да причам, али сам се само изнервирао и идем да спавам.
 
Meni šta se desilo, živa istina i tužna.
Na Đerdapu, proletos, u jednom zalivu, koji se smatra največim mrestilištem na celom toku Dunava. Veliki zaliv, zove se Bljaga Mare, što u prevodu znači Zlatni zaliv, prelepo mesto, pogotovo za šarandzije. Na kraju zaliva,mala rečica, koja se uliva, riba koja se mresti skoro ulazi do te rečice, jer su tu uslovi idealni, Šaran , Amur, Deverika.. Som i Smuđ se mreste u sredini zaliva, jer je peskovit i šljunkovit.
Grebaroši cekaju mrest i prave haos, tostolobika, mogu i po 50 kg za dan, Šarana isto, u sred mresta.
Posto je tu pliće i ima trske otišli da probamo štuku, imali jak udarac na effez kašiku i ništa više. Dolazimo i sutra da probamo, neki su videli da smo pecali i misle da ima nešto i stali na naše mesto od juče, a zaliv 4km dugačak i 1km širok. Kad mi vidimo lik grebe.
Uhavtili ga za gušu i da okrenemo ribo čuvara, da dođe, kad čovek kaže " boli me k... zovote ga slobodno, juče sam mu dao prase da bi me pustio da grebem" mi nemožemo da verujemo. Šta da radimo, oterali ga u k.. isekli trokraku i bacili.
I šta sad, kome da se požališ. Onaj ima 12000 platu, odneo kući da jede nešto, a ovaj to prase odplati za dva, tri dana. Ja rekao nekima, kazu j...ga, šta sad. A nacionalni park Đerdap.
 
Momci, sve ste rekli. I ako ponovo procitate shvaticete da govorimo o istim problemima...
Nego, ne ocekujem ja od ribocuvara da hapsi ribokradice i sprovodi zakon. Ima ko je placen za to. On samo neka obavesti "nadlezni organ" a oni neka se pozabave dalje. Pa dosta su primali platu za spavanje u kolima!

Sto se tice ovoga sa prasetom... To je stara srpska boljka i bojim se da je neizleciva. :(
 
Јаој! Немој да почнем са пандурима! На Багрданском језеру (шљункара од 5 хектара у приватном власништву) су једва отерали у сред купачке сезоне пандура који је дивљао са глисером по бари! Он је власт, каже. Ранијих година сам неколико пута чуо о неким ''Јагодинским'' (у ствари су сељаци, Бога питај из које Косовске вукојебине) пандурима који учествују у рибокрађи. Било је и пар пута сукоба са обичним риболовцима, где су јадни људи извлачили дебљи крај.
Једини спас нам је неки луди министар за екологију и још гори за ун. послове, а да се донесе нека нова уредба, па да се стока потамани! Као што је то Путин урадио на Волги да би заштитили Белугу.
 
Samo sam želeo da kažem da sve odatle počinje. Od čuvara.
Zašto drugi imaju reke sa bogatim ribljim fondom, a mi ne.
Jer se riba vraća u vodu, za njih je to uživanje, vole i čuvaju ono što imaju. Da nema njih ko da kontroliše, zar mislite da bi im reke bile tako bogate.
Jako prosto. Da uporedimo sa novim zakonom o saobraćaju, još nije stupio na snagu a svi se plaše i cvikaju, šta će biti. Vezivaće se i poštovati ograničenja, kao da im je zivot u pitanju, donekle i jeste.
Sve počinje od tih ribočuvara. Kada bi deset pecarosa zaglavilo u ćorku ili platilo 50000 kaznu, baš bi voleo da vidim onog ko se nebi pridržavao propisa.
Ribo čuvari na Drini primaju 10000 din. Dali bi ti radio savesno svoj posao.
I na drugim mestima nije bolje.
 
Ali ovo samo pokazije koliko nam je drzava budjava! Ako ja moram da molim policajca da spreci kradju a istovremeno da se bojim da me neki njegov kolega ne odere sto nisam vezao pojas (btw. ovo je najdebilniji deo bilo kog zakona, jer nevezivanjem pojasa nikoga ne ugrozavas vec nacinom voznje) onda nam nema spasa. Znaci prosto je:
Policajac je placen da spreci kradju, dakle placen je da spreci krivolov, dakle treba da pomogne ribocuvarima kada ga pozovu. E, ako policajac nece da se odazove pozivu onda mu urucis otkaz... i onako ih ima ko' mrava.
Naravno sve je to hipoteticki. Ali ako jednog dana dovedemo policiju u red, narod ce se sam doterati u red :)
 

Back
Top