Šta je lepo u Nišu

...znas sta je dobro ovde...rostilj(za one koji svrate)...burek(za mamurne)...dikcija(za one koji svrate i zele da se nasmeju)...lokali koji primaju ne samo sa patikama vec i bez mozga...i i i...celina koju cini Nis...uzas degradacije i individualnog neuspeha extra izdignutih umova koji ne nalaze procep za beg svoje kreativnosti...nakaznost bez izvinjenja...Nis...malverzacija u malom...ako ste drugaciji, beg od okoline je slican filmu koji je dostupan na trafikama - ili ce uskoro biti...pa zaboga ovo je tranzicija svi treba da gledaju dvd...u suprotnom ce se osetiti kao radnicka klasa...dakle...da li da vam otkrijem film...ili da se prosto pitate...he he he...Umri Muski 4 ili Nebo nad Berlinom...khmmm...mislim da je Umri Muski 4 ipak ideal Nis-a...Wim Wenders se nije uziveo u rostilj...meso...vise je nekako isti rostilj definisao...da...slazem se...jeste upalio skaru...ali nije on bacio meso...vi ste...zasto vam smeta kada gori?!...


ma ocaj...
 
Sve u svemu, Niš je RAJ za mediokritete i slabiće... Pošto je takvih 95% u svakom društvu,
ne vidim razloga da ga zbog nečeg specijalo napadamo...
Mislim da ovde uvek mođe da se nađe nešto dobro i lepo, pogotovu kad je u pitanju društvo...
Naravno, čovek mora da bude malo uporan i izbirljiv, ali, nije li tako svuda?
 
Sviđa li se nekom novi spomenik na Trgu Kralja Aleksandra?
Onaj stari bio je svetska klasa, ali ni ovaj novi nije loš... bar se nekuda krenulo...
Posle spomenika Vazduhoplovcima, još jedno potsećanje da je ovaj grad uvek
bio nešto...
a biće i dalje, ako se zarad praznog kosmopolitizma ne odreknemo od njega...

(Bratac Pjer, nema te na mojoj temi... sad ne znam šta ću sa onim hakerom u praznom stanu!)
 
Mislim ne sad da ga hvalim, zato sto sam ja tamo rodjena i sto su mi otuda "koreni" al mislim da je stvarno lep grad. Ima Cair, Tvrdjavu, Nisavu, Nisku Banju;) lepi momci ( doduse malo svalercine al nemari hehe) :lol: Jedino mislim da bi trebao da bude malo cistiji.

AL ipak sve u svemu NAJBOLJI MEDJU NAJBOLJIMA;) :lol:
 
dollores:
Hm..Da zaboravila sam "Konja",cak su i ovom drugom napravili "ono" i to u prirodnoj velicini...Svaka cast za Originalnost!!! :wink: :wink: :wink:
Pa neće valjda Kralj Ujedinitelj da jaše neku kobilu! :shock:
(a pobunile bi se i feministkinje - zašto uvek ženska strana mora da bude jahana?) 8)
Dollores, draga moja sugrađanko, a što sebi dade toliko bola u Nick-u? :? (Nije valjda što živiš ovde? :wink: )
 
The Edge:
dollores:
Hm..Da zaboravila sam "Konja",cak su i ovom drugom napravili "ono" i to u prirodnoj velicini...Svaka cast za Originalnost!!! :wink: :wink: :wink:
Pa neće valjda Kralj Ujedinitelj da jaše neku kobilu! :shock:
(a pobunile bi se i feministkinje - zašto uvek ženska strana mora da bude jahana?) 8)
Dollores, draga moja sugrađanko, a što sebi dade toliko bola u Nick-u? :? (Nije valjda što živiš ovde? :wink: )

Inspiracija je Clamity Janne i sve sto ide uz to ,cak i okruzenje ide u prilog ...Fu*king Divllji Zapad!!! :wink:..Rupa u pravom smislu reci....
Sepra ,(doduse malo veca od one u Majdampeku)jos samo fali poklopac pa da nas ispuckaju kao kokice,jedina svetla tacka sto cemo kad tad biti pojedeni ili cemo izgoreti od prejake vatre........Pa zar ne vidis da se i simbol grada KU*ČI..... Eto to je to ovde... ISKRENO...[/color][/quote]




[/i][/b]
 
dollores:
Inspiracija je Clamity Janne i sve sto ide uz to ,cak i okruzenje ide u prilog ...Fu*king Divllji Zapad!!! :wink:..Rupa u pravom smislu reci....
Sepra ,(doduse malo veca od one u Majdampeku)jos samo fali poklopac pa da nas ispuckaju kao kokice,jedina svetla tacka sto cemo kad tad biti pojedeni ili cemo izgoreti od prejake vatre........Pa zar ne vidis da se i simbol grada KU*ČI..... Eto to je to ovde... ISKRENO...[/color]
Ja sam veliki ljubitelj Westerna (mada mi se više sviđaju Špageti verzije of Fu*ked Wild Westa), pa me
čudi što si potegla baš Kalamiti Džejn personu...
Ne samo što je rintala muške poslove i bila ružnija od većine njih, još je bila neizlečivi alkos i patološki lažov...
Kakve ti veze imaš s takvom? (deluješ mi kao neko ko je svestan svojih kvaliteta)
Da je Niš rupa u koju mnogi trpaju svoj fekalni otpad, odavno je poznata stvar, ali... Kad Nišlijama prekipi, zna se...!
(posle čak i premijer postane jedan od naših... naravno, ne baš od onih najboljih, ali takva je politika)
 
The Edge:
dollores:
Inspiracija je Clamity Janne i sve sto ide uz to ,cak i okruzenje ide u prilog ...Fu*king Divllji Zapad!!! :wink:..Rupa u pravom smislu reci....
Sepra ,(doduse malo veca od one u Majdampeku)jos samo fali poklopac pa da nas ispuckaju kao kokice,jedina svetla tacka sto cemo kad tad biti pojedeni ili cemo izgoreti od prejake vatre........Pa zar ne vidis da se i simbol grada KU*ČI..... Eto to je to ovde... ISKRENO...[/color]
Ja sam veliki ljubitelj Westerna (mada mi se više sviđaju Špageti verzije of Fu*ked Wild Westa), pa me
čudi što si potegla baš Kalamiti Džejn personu...
Ne samo što je rintala muške poslove i bila ružnija od većine njih, još je bila neizlečivi alkos i patološki lažov...
Kakve ti veze imaš s takvom? (deluješ mi kao neko ko je svestan svojih kvaliteta)
Da je Niš rupa u koju mnogi trpaju svoj fekalni otpad, odavno je poznata stvar, ali... Kad Nišlijama prekipi, zna se...!
(posle čak i premijer postane jedan od naših... naravno, ne baš od onih najboljih, ali takva je politika)

Nick i nije Kalamity Jane ,a sto se nje tice ona je isto tako i prva zena na divljem zapadu koja se afirmisala u tadasnjem muskom svetu(bez obzira na njegovu stroku) pa je mnogi smatraju i zacetkom feminizma tamo, a to tada nije bilo ni malo lako a i bila je dobar revolveras!!! 8)
Mada to i nije toliko bitno nick ko nick bezveze ...
By the way , na koju BOL si ti mislio u predhodnom postu to bas i nisam shvatila :?
A sto se tice politike samo nemoj da kazes da nas nepismeni gradolnacenik, koji je direkno iz Zitoradje pre 15 godina u opancima dofurao u Nis na magarcu ,nije slika i prilika vecine stanovnistva!!!!Pa narod sam bira vodju!!!

Narocito me nervira sto se Nislije ne drze zajedno jer je ovde maksima"Da komsiji crkne krava" uzela maha!!!Na fakultetima u savezu studenata(navodno staratiste buducih intelektualaca)dominiraju dodjosi koji lobiraju sve vazne pozicije i odlucuju o sudbini svih nas Imamo vranjski lobi,pirotski,samo nema nigde Nislija.....(nemam ja nista protiv ljudi iz unutrasnjosti ,nisu oni krivi sto smo mi budale)......
Medjutim to je sve logicno jer U PAKLU SU SVI RAVNODUSNI PREMA TUDJIM PATNJAMA I TO JE DEO PROKLETSTVA!!!!
pozzz :D :D :D
P.S.Ovde je jos jedino dobro recimo to sto bilo koji taxista ako ti je hitno ,vozicete za dzabe (normalno od tebe zavisi da li ces to zloupotrebiti)Toga nema nigde ni u jednom gradu sem kod nas...U BG-u npr.nece da ti dodje ako ne kazes dokle ides i ako nije daleko......Eto to je jedna od DOBRIH STVARI U NISU ....Da ne zaboravimo na temu!! :D
 
Počinjem da stičem sliku o tebi – dinamična studentkinja, dugi nokti i oštar jezik!
Pa još čistokrvna Nišlijka... eh, da sam desetak godina mlađi, pa da ukrstimo koplja!
Inače, Dolores na španskom znači "bolovi" (to ime je u stvari memento na porođajne
bolove Bogorodice, dok je rađala malog Hrista, i nema nimalo pežorativan karakter; kod
Španaca ima još takvih, neobičnih ženskih imena, poput Konsepsion – "Začeće", i sl. )
Mene ne čudi što se pridošlice u Nišu udružuju – to je prirodna reakcija na dolazak
u novu sredinu, a potiče iz osećanja nesigurnosti, neki nagon za samoodržanjem. Ako to
neko zloupotrebljava, to je već individualna stvar, pa pošto većina njih ionako
ne namerava da se zadrži u Nišu... postoji paralela sa engleskim fudbalskim navijačima,
kada idu na gostovanja u druge države.

Ali, da ne zapostavimo temu. Još nešto lepo u Nišu – klizalište za decu u centru grada.
Prolazim tuda svakog dana kad se vraćam sa posla, i pogled na klince koji se vuzgaju
po ledu sa tipično dečjim elanom uvek me razneži. Ne mogu da se ne zapitam, što da
se ne napravi nešto slično – veće i trajnijeg karaktera? (u pametnim zemljama nema
dileme kad su sport, zdravlje i rekreacija u pitanju; naravno, to je i dobar biznis)
 
The Edge:
Sviđa li se nekom novi spomenik na Trgu Kralja Aleksandra?
Onaj stari bio je svetska klasa, ali ni ovaj novi nije loš... bar se nekuda krenulo...
Posle spomenika Vazduhoplovcima, još jedno potsećanje da je ovaj grad uvek
bio nešto...
a biće i dalje, ako se zarad praznog kosmopolitizma ne odreknemo od njega...

(Bratac Pjer, nema te na mojoj temi... sad ne znam šta ću sa onim hakerom u praznom stanu!)
:shock: Izvinjavam se,tek sam sada primeto vasu poruku,koja je lepotama uvredliva a to bas zato sto spomen nije (lepote) Mose Pijade.
 
Meni tako ponekad nedostaje moj rodni grad, da ga ocigledno idealizujem. Ipak su me tako iznenadila vasa misljenja, ne mogu da verujem da je tako lose. Meni se uvek cinilo da su ljudi tako gostoprimljivi, mnogo vise nego u Beogradu, gde ja licno ne mogu ni dva dana da izdrzim, toliko mi izgleda uzasno. Nis se bar ne pravi da je centar sveta. Ja zivim u ogromnoj Moskvi, i mogu samo reci da je ovde sto puta veca ludnica, ubistva i mafija na sve strane, i pomoc u teskim situacijama niko i ne ocekuje da dobije. Mozes da lezis celog dana na ulici, i svi ce prolaziti pored tebe kao da te ne vide. Veliki gradovi su s jedne strane dobri, jer mozes da radis sta hoces a da te komsije ne ogovaraju, i stalno se nesto desava, ritam zivota je neverovatno brz, imas osecaj da si u centru svetskih zbivanja,a s druge strane, kao da ne postojis, osecas se kao mrav, pogotovo u milionskim ljudskim masama kad ides ujutru na posao. Gubis osecaj za pojedinacne ljude u toj masi, ne vidis lica, i osecas se prilicno usamljeno.
 
Nisam bas neki forumas, ali nekad sam prosto izazvan da odgovorim. Samo nemam vremena da drzxim diskusiju dugo...

Htedoh reci - ljudi, manite da gledate stvari negativno. Bio sam i na istoku i na zapadu ove planete. Nis je daleko od lepog grawda kakvi su mnogi srednjeevropski gradovi. I prljav je tek nesto malo vise od mnogih juzenoevropskih gradova. Neurbanizovan je poput mnogih orijentalnih. I jos mnogo toga... I sta sad? Zar zbog toga treba dici ruke? Zar zbog toga sto ne mozemo da imamo siroke bulevare celim gradom treba da odustanemo?

Nego, svi zavrnite rukave (kao sto ima nas u ovom gradu) i krenite da menjate nesto. Polako, ali sigurno. Svaki dan 5 minuta pozitivne price s komsijom i promenicete ga. Pa za nekih 10-ak godina da ovde napravimo neke zanimljivosti kao sto su veliki spomenik Konstantinu, da se nesto izgradi u Tvrdjavi da lici na stari Nis, da napravimo nesto poput Spanskog sela u Barseloni... Ima milion stvari i to ce privuci ljude. Naravno, low-cost letovi... Pade mi na pamet legalizacija marihuane (iako je nikad nisam konzumirao) koja je uz low-cost letove potencijalni turisticki bum.

Za sve to treba para, treba vremena... I malo drugaciji gradonacelnik, naravno...

I nemojte da cepidlacite, sve sto sam napisao je manje-vise figurativno, ali nadam se lako shvatljivo...

Inace, zbog toga sto dajem svoj skromni doprinos ovoj mojoj prici, kroz svoje licne i profesionalne uspehe i kroz vreme koje psvecujem lokalnoj zajednici, zbog toga imam pravo da pricam o ovome...


Bez lamentiranja!
 
Ne znam jesi li citao u Narodnim novinama, u nekom od skorih brojeva:

На једној од клупа, неких педесетак метара даље, безбрижно су седле две жене, пушећи и ћаскајући. Потписник ових редова је пре само неколико дана затекао на делу, у исто време (7.30 ујутру), управо те две жене како испред самог улаза у зграду Универзитета чупају кадифице и односе их. Када их је, иритиран дрскошћу, да усред дана, наочиглед многобројних пролазника, без устручавања ваде тек засађено цвеће, укорио због тога што раде, једна од њих спремно је одбрусила да јој је доста таквих локал-патриота који примећују ситне лопове, док оне крупне не региструју! Друга жена је ћутала. Тај исти тандем "оперисао је" и тога дана, 31. маја, на простору око зграде Универзитета и, после успешно обављеног "посла", сео на клупу као да се ништа није десило!

Hocu da kazem: nije problem ovog grada to sto je prljav, jer to je samo posledica mentaliteta koji ovde vlada. Rekao si da si isao po Evropi... Sta kazes za Austriju? Jedno selo ili banja u kojoj sam boravio petnaestak dana (Bad Radkersburg) je tako uredjeno da svaka kuca ima bastu sa milimetarski poravnatom travom (koja je usput i obavezna u dvoristu), cvece sa ukusom rasporedjeno. Sa teniskog terena mozes da uzmes reket (koji ko zna koliko kosta), da ga nosis vani, da ga ostavis negde na javnom mestu, i da se vratis za dan ili dva, videces ga na istom mestu. Tamo neces moci da nadjes omot od zvake ili sta slicno na ulici. Ma koliko se trudio. A ne verujem da pokraj takvih gradjana imaju potrebe za angazovanjem narocitog broja Zelenih ili onih koji uredjuju mesto ili grad. Slicno je i u Spaniji.

Dakle, problem je taj nivo kulture, obrazovanja, gradjanske svesti, komunikacije u ovom gradu. Po svemu drugome ovo jeste grad, sem po ljudima koji u njemu zive. On je za mnoge iluzija mogucnosti, avet koja izgleda da mnogo nudi, a u stvari je smrt za intelektualca, neprovincijsku svest. Pitanje je i dalje vredi li ostati i boriti se za nj, jer to znaci i boriti se protiv obicnog/prosecnog Nishlije.

Nije, kako rekoh, problem to sto je grad neobicno prljav, vec treba ici dublje i pokusati sa trajnim resenjem, a ne tek ocistiti grad jednom ili vise puta godisnje. To trajno resenje podrazumeva veliki okrshaj, poziv Nishlijama da pocnu da razmisljaju na evropski nacin, i rasciste sa palanackim ponasanjem.

Nas gradonacelnik se zalaze za Nish kao treci ili cetvrti grad u zemlji... sluzi se maketama i planovima nekih americhkih provincijskih varosi sa niskim kucama umesto nebodera, uskim ulicama umesto osmotrakih bulevara (kako je to u Becu npr.)... i to je nesto sto savrseno odgovara prosecnom stanovniku ovog grada. Medjutim, ne vidim da je i prosla vlast nesto vredno uradila... niti da joj sta vredno pada na pamet sem organizacije Nisomnije, Filmskih susreta i jos par stvari niskokulturnog a visokobudzetnog karaktera.

Nishu je potrebna inteligencija, a takva bi ovde samu sebe osudila na propast ako se ne bi odmah ujedinila i krenula u radikalni okrsaj sa palanackom svescu koja ovde vlada - za bolje sutra i onih koji kradu cvece i ruse ovaj grad.

Hteo sam te pitati, posto kazes da si angazovan na lokalnom nivou... ako je to vanstranacki (posto ne zelim da budem clan niti jedne bgdske stranke, sto ce reci - ovih poznatih), mozes li izloziti kakve su to organizacije, za sta se zalazu, kako vide problem, i kako misle da pristupe resavanju? I, jesi li upoznat sa NKC-om ili SKC-om, ima li tamo kvalitetnih ljudi i ideja (dakle, nefestivalskih)?
 

Back
Top