Gajenje lešnika

gagi013

Početnik
Poruka
18
Ako iko ima iskustva u gajenju lešnika,koja sorta gde uspeva,koliko je početno početno ulaganje,i ostalo vezano za temu,neka napiše ili neka postavi link ka drugom forumu gde ima diskusija o tome.
 
Imam četiri stabla lešnika u dvorištu. Stari su 15-20 god. Svake godine dobro rode, ali je 80% plodova "šuplje", odnosno ima tragova da ga je crv pojeo. kako se odbraniti ili čime treba prskati lešnik?
 
Imam četiri stabla lešnika u dvorištu. Stari su 15-20 god. Svake godine dobro rode, ali je 80% plodova "šuplje", odnosno ima tragova da ga je crv pojeo. kako se odbraniti ili čime treba prskati lešnik?

Isti slucaj i kod mene, skoro smo prskali vocke nekim uljem,mala flasica od mozda 150 gr. na 10 l.vode a lesnik nisam poprskala jer ne znam sme li..
 
Око 7% лешника мора да буде нека друга сорта да би се опрашивање правилно обављало.
За своје лешнике и друго биље уопште не користим хемијска средства.
 
kako se odbraniti ili čime treba prskati lešnik?
Galenikin Cipkord. Već je trebalo oprskati ali može i sad kad bude prvi suv dan bez vetra. Obratiti pažnju na doziranje i obavezno maska i zaština odeća i rukavice jer je gadan otrov. Ima ga svaka poljoapoteka a bočica od 50ml može da potraje (rok upotreba je 5 god.). Nije na odmet pomešati i plavo ulje u koncentraciji 2% (najmanje pakovanje je 300ml.) da se zaštiti i od nekih bolesti a naravno lišće je trebalo skupiti i zapaliti kad ima štetočina.
 
Poslednja izmena:
Према извештајима неких наших телевизија Енглези кредитирају садњу лешника ради производње тартуфа.Изгледа да су услови врло повољни.
Постоје 2 теме о лешнику.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima,

Laik sam oko lesnika, pa me interesuju vasa iskustva:

-Da li je na pola hektara Ok zasaditi 400 stabala lesnika, i koliki medjurazmaci su idealni izmedju stabala?

-Sta sve treba uraditi kao pripremu zemljista pre same sadnje?

-Kako i gde se mogu nabaviti sadnice dobrog kvaliteta (mozda sam ih napraviti ako je moguce), po sto je moguce prihvatljivijim cenama (citaj nizim)?

-Koliko novca i truda oko odrzavanja treba uloziti u taj projekat, pre nego sto pocnu da dolaze rodne godine (ne racunajuci kupovinu pola hektara zemljista u troskove)?

-Da li drzava Srbija olaksava na neki nacin ljudima koji se ovim bave (subvencije, pomoc oko troskova za sadnice, oslobadjanje poreza nekog, organizovan otkup ploda, ... i sl.)

Toliko za sada... ima li jos poneka bitna informacija mozda?

P.S. Za sada imam zelju za sadnjom lesnika, koju se nadam da cu realizovati u narednih godinu-dve, ako prognoze budu obecavajuce i perspektivne, naravno...
 
Placam projekat, cim pocnem da dobijam profit od domacih lesnika, pa od te love :) (i kamatu naravno :ok:)

Salu na stranu, verovatno sam postavio previse pitanja odjednom, u pravu si (ili ste) :bye:

Ali ajde da se zadrzim na pitanju sadnica lesnika. Npr:

-znate li gde ima da se kupe vrhunskog kvaliteta i po kojim cenama u Beogradu (sa okolinom)?

-Takodje me zanima zna li neko kako se prave sadnice, napominjem ponovo "sadnice vrhunskog, ili bar priblizno vrhunskog kvaliteta".
 

Back
Top