SITNI KOLAČI

baby-blue:
trebaju mi ti recepti hitno,nije da ih nemam ali bih voljela da mi predlozite neke provjerene.

draga baby-blue,

napisacu ti sada oba recepta. recept za bajadere je moj dugogodisnji isprobani recept, ja sam ga u odnosu na recept iz kuvara preinacila tako, da kolac bude manje sladak, da se manje lomi pri secenju (tj. bude malo meksi) i da ima vise cokolade. ledene kocke nisam pravila nikad, ipak cu ti napisati recept koji sam nasla u kuvaru.


bajadera (isprobano i ukusno)

- 300g mlevenih oraha (ja cak radije uzimam mlevene pecene lesnike)
- 400g mlevenog keksa ("plazma" ili slicno)
- 300g putera
- 500g secera
- 12 kasika vode
- (ako se zeli meksi kolac moze se dodati 1-2 dl mleka)
- sok od jednog malog limuna
- 100 grama cokolade (ja koristim mlecnu)
- dodatno pripremiti cokoladu i malo putera za glazuru (u zavisnosti od povrsine kolaca) ili kupiti gotovu glazuru od cokolade

prokuvati secer sa 12 kasika vode, dodati u to puter, i kada se on rastopi dodati vec pomesane orahe (lesnike) i keks, po zelji dodati 1-2 dl mleka. podeliti nastalu masu na dva dela, u jedan deo dodati sok od limuna, u drugi topljenu cokoladu. na ravnu povrsinu, ili u kalup presvucen zamascenim papirom razvuci oba dela jedan preko drugog, tako da na kraju crni deo dodje dole (on ce biti i malo tvrdji zbog cokolade), a da beli deo dodje gore. ja nekad podelim masu i na cetiri dela pa napravim manji, ali vislji kolac na cetiri sprata.(uz pomoc kalupa za "srneca ledja").
ostaviti u frizideru da se dobro ohladi i preliti glazurom koja se pravi od istopljene cokolade pomesane sa malo putera, tako da bude dovoljno retko da moze da se maze.



Ledene kocke (nije isprobano!)

testo:
- 5 jaja
- 5 kasika secera
- 5 kasika brasna
- 5 kasicica kako praha
- 1 prasak za pecivo

sirup:
- 200g secera

fil:
- 1/2 litra mleka
- 10 kasika secera
- 10 kasika brasna
- 1 vanil secer
- 250g putera

glazura:
- pripremiti cokoladu i puter u zavisnosti od povrsine kolaca

zamesiti testo od navedenih sastojaka i ispeci u namazanom kalupu na 200 stepeni. napraviti sirup od 200g secera i vode i preliti preko ispecenog testa. fil se pravi tako sto se u uzavrelo mleko ukuva brasno i secer i doda vanil secer. kada se masa ohladi umutiti je sa puterom. nafilovati koru. kada se sve dobro ohladi premazati glazurom od cokolade.

Hm... nikad nisam jela ledene kocke. Pitam se samo sta je u celoj prici ledeno, bila sam uverna da tu mora ici neki liker od mentola ili nesto slicno...


Nadam se da moja pomoc nije stigla suvise kasno, i da ce tvoji kolaci uspeti (ako imas hitna pitanja obrati mi se na mail pangela@sezampro.yu).

Prijatno!
 
Ovo svi znaju, al' nema veze. Dakle,

rafaelo kugle

180 gr margarina,
180 gr secera u prahu,
180 gr mleka u prahu,
180 gr (od oka!) kokosovog brasna.
badem, poparis, oljustis, ali ja stavljam peceni lesnik.
Sve lepo umesis zajedno. Od 200 gr kokosa oduzmes oko 20 gr (ja "oduzimam" vise) u koje kasnije uvaljas kuglice.
Strpnes malo mase, uvaljas izmedju dlanova, ubacis bedem ili lesnik, oblikujes kuglicu, uvaljas u kokos, stavis u malu papirnu korpicu - i eto ti Rafaela!
 
Poslednja izmena od moderatora:
I ovo svi znaju ali nema veze:
Kornflex desert

200g kornflexa
kašika meda
2 kašike šećera
200g putera(margarina)
200g čokolade
papirne korpice
(+ dodaci po ukusu)

Rastopite puter u dubljoj šerpi i dodajte šećer i med uz neprestno mešanje, a zatim čokoladu.Kada se i čokol. istopila, sklonite s vatre pa dodajte kornflex.Dobro sve sjedinite mešanjem.Odgovarajućom kašikom zahvatajte smesu i punite papir. korpice.Napunjene korpice odložite u frižider da se ohlade i stegnu, pa poslužite.Ovaj jednostavan slatkiš možete oplemeniti dodajući po želji mleveni kikiriki, lešnik, susam, suvo grožđe...
P.S. Upravo slatko rskam jedan, napravila sa lešnicima.... :D
 
Kokos salama

150 gr mlevenog keksa
150 gr kokosa
50 gr margarina/putera
1 dl mleka
300gr secera
3-4 stangle cokolade i malo margarina (npr.kasicica)

Prokuvati mleko, secer i margarin, kada se malo prohladi dodati keks i kokos, umesiti, oblikovati rolat (tanusan, kada se secka da se komadic bude za zalogajcic-dva). Rastopiti cokoladu sa malo margarinai preliti preko jos tople "salamice", pa istu u frizider!

Ja napravim duplu kolicinu, pa rastapkam u plehu, prelijem cokoladom, ohladim i secem kao stanglice. Traje....

fine perece
250 gr brasna (bolje ostrog)
150 gr putera (100 puta bolje sa puterom)
40 gr secera (2 kasike)
malo cimeta
na vrh noza soli

sve lepo zamesiti,razdeliti na loptice velicine oraha,svaku rastanjiti u "zmijicu", oblikovati perece, mazati ih zumencetom i posuti kristal secerom . Peci 7-8 min. na 220 stepeni.

banini

2 jajeta
2 soljice (one majusnee, iz kojih se nekada pila kafa, ne ove od 3 dl!)ulja
2 soljice secera
6 soljica brasna
1/2 praska za pecivo
sok i kora jednog limuna, ili pomorandze (naravno, onda manje soka i manje kore!)

Sve dobro umutiti, kasicicim vaditi male kuglice (kao male orahe, al' bas male) na nepodmazan pleh i peci u zagrejanoj rerni na 200 stepeni 10 minuta. Vruce vaditi noze, mazati dzemom ili eurokremom i lepiti jednu za drugu.

pogacice sa cvarcima

salim se! :lol:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Anonymous:
Mozda nije pristojno da to ovde pitam, ali... Moze li neko da mi preporuci gde u Bgd. mogu da kupim bas lepe sitne kolace? I na oko i da budu ukusni.
na kraju Skadarske, Milica , uvek svezi, uvek lepi, izbor izuzetno bogat, da uzmes od svake vrste po dva, za cas nakupis kilogram...

A ko ima vremena,evo dalje:

stanglice od oraha

150 gr mlevenih oraha
1oo gr suvog grozdja
100 gr secera
2 jajeta

Umutis prvo jaja sa secerom ( ne previse, tek da bude zitko), dodas orahe i grozdje, dobro promesas, umesis, sipas u podmazan i posut brasnom pleh, rastanjis na oko 1,5 cm (ne moras da meris, ali sto stanglica tanja, to sitnija...)Peces na oko 180 stepeni petnaestak (mozda malo duze, zavisi od debljine testa)minuta.
Umutis jedno belance sa secerom u prahu...dodajes secer sve dok ne postane gusta bela masa. Kada je testo peceno, jos toplo (ne vruce, toplo!) prelijes glazurom, par minuta sacekas da se stegne (ako se previse ohladi, glazura puca, premalo - curi, sto je, po meni, manji problem...) iseces stanglice i vratis u jedva mlaku rernu da se glazura osusi.
 
Poslednja izmena od moderatora:
miamilanche:
da li postoji razlika izmedju vanilica i grancli
E sad... prema mom zapažanju terminologija ti je tu vrlo, vrlo diskutabilna. Kad neko kaže "vanilice" ja i dalje ne znam na šta misli... na ono što sam ja naučila da su "krancle" (ono što se spaja pekmezom) ili na keksiće sa mirisom vanile... :?
Ono što pouzdano znam to je da se i jedno i drugo jako dobro jede, a ima ovde onih koji se malo bolje doznaju u terminologiju i originalne nazive, pa evo im prilike da pojasne :wink: i edukuju nas neuke. :lol:
 
Najlepše vanilice na svetuuuu ,u mom Sremu i dalje

VANILICE MOJE MAME

300 gr. masti
200 gr. šećera u prahu
2 cela jaja i 1 žumance
300 gr. oraha (250 gr. u testo a 50 gr. za umakanje)
Brašno,mast,šećer,2cela jaja i 1 žumance umutiti .
Dodati orahe i brašno koliko treba, Naime nesme da bude tvrdo testo a ni da se lepi za ruke.Testo razvući, vaditi modlom za vanilice i svaku prvo gornju stranu umočiti u umućeno belance pa u mlevene orahe (1 belance i 50 gr mlevenih oraha)
Takve slagati u podmazan pleh i peći da ostanu bele.
Svaku spajati sa džemom od kajsija i posipati vanil šećerom.
Ima i slika ko hoce da vidi:www.uputstva.co.yu
 
Poslednja izmena od moderatora:
www mira:
Najlepše vanilice na svetuuuu ,u mom Sremu i dalje

VANILICE MOJE MAME

300 gr. masti
200 gr. šećera u prahu
2 cela jaja i 1 žumance
300 gr. oraha (250 gr. u testo a 50 gr. za umakanje)
Brašno,mast,šećer,2cela jaja i 1 žumance umutiti .
Dodati orahe i brašno koliko treba, Naime nesme da bude tvrdo testo a ni da se lepi za ruke.Testo razvući, vaditi modlom za vanilice i svaku prvo gornju stranu umočiti u umućeno belance pa u mlevene orahe (1 belance i 50 gr mlevenih oraha)
Takve slagati u podmazan pleh i peći da ostanu bele.
Svaku spajati sa džemom od kajsija i posipati vanil šećerom.
Ima i slika ko hoce da vidi:www.uputstva.co.yu
Hoće li neko najzad da napiše da se to lepo starinski i "srpski" zove VANIL GRANCLE? :wink: :lol:
 
VANILICE

potrebno:
380g brašna
250g putera
4 žumanca
150g prah šećera
2 kesice vanilin šećera

1 jaje za premazivanje

postupak:
Penasto umutiti puter, dodati žumanca, šećer i vanilin šećer i sjediniti sa brašnom. Mesiti dok testo ne postane sasvim glatko, zatim razviti na debljinu prsta i vaditi modlicom kolačiće (najbolje ako imate malu i veliku istog oblika pa da dobijete prstenčiće). U slučaju da je testo jako meko, najpre ga ostaviti na kratko u frižider da se stegne.
Gotove kolačiće ređati u pleh koji je prethodno namazan ili prekriven papirom za pečenje i ostaviti da odstoji 1/2 sata na hladnom.
Lepo izmutiti jaje, premazati svaki kolačić, posuti po želji (seckanim lešnicima, bademima, kikirikijem...) i peći na 180C 20-tak minuta.

Napomena: Upotrebiti isključivo puter, eventualno zameniti 1/3 margarinom.

PS Ovaj recept je dobijen od jedne stare banatske domaćice čija je svekrva bila polu - Nemica, poznata po izvanrednom kulinarskom umeću. Kad su od nje tražili recept za neko jelo ili kolač, odgovorila bi: "Mogu dam recept. I onako neće uspe!" :wink:
 
... se zovu "krancle" (verovatno iskvareno od "grancle"?)

Potrebno je:
200g margarina
200g masti
1kg brašna
2 jaja
1 prašak za pecivo
300g prah šećera
2 limuna (sok i izrendana kora)
pekmez od kajsija za filovanje
šećer u prahu za posipanje pomešan sa vanilin šećerom

Penasto umutiti mast i omekšan margarin, dodati jaja, brašno sa praškom za pecivo, šećer u prahu, dodati sok i narendanu koru limuna. Dobro umesiti, razviti na debljinu oko 1/3cm, vaditi modlicom (ili čašicom za rakiju) kolačiće i ređati ih u pleh. Ako nemate modlicu sa "parom" (ona na kojoj jedan kolačić ima rupicu u sredini), iz polovine kolačića naprstkom izvadite kružić u sredini tako da dobijete prstančić.
Peći u podmazanom plehu 15-tak minuta na oko 180C.
Gotove kolačiće spajati pekmezom (prstenčić sa celim krugom) i uvaljati u prah šećer.

Napomena: Po želji se u testo može dodati malo samlevenih ili isitnjenih oraha, ali ja više volim bez.
 
I kad smo već kod babe poznate po "i onako neće uspe", :lol: evo još jednog njenog recepta:

Badem kiflice

potrebno je:
280g brašna
200g putera
100g oljuštenih samlevenih badema
70g prah šećera

za preliv:
100g čokolade, 50 g butera

Zamesiti testo, otkidati male komade, praviti male valjke (dužine oko 6cm, prečnika oko 0,5cm), saviti ih u polukrugove i ređati u podmazan (ili obložen papirom za pečenje) pleh i bledo ispeći (180C, oko 15 minuta). Paziti da kiflice ostanu bele. Svaku uvaljati u prah šećer.
Na tihoj vatri otopiti čokoladu i puter, umočiti krajeve kiflica i ostaviti ih na foliju (ili neku rešetkastu podlogu) da se stegnu.
 
Espanol:
www mira:
Najlepše vanilice na svetuuuu ,u mom Sremu i dalje

VANILICE MOJE MAME

300 gr. masti
200 gr. šećera u prahu
2 cela jaja i 1 žumance
300 gr. oraha (250 gr. u testo a 50 gr. za umakanje)
Brašno,mast,šećer,2cela jaja i 1 žumance umutiti .
Dodati orahe i brašno koliko treba, Naime nesme da bude tvrdo testo a ni da se lepi za ruke.Testo razvući, vaditi modlom za vanilice i svaku prvo gornju stranu umočiti u umućeno belance pa u mlevene orahe (1 belance i 50 gr mlevenih oraha)
Takve slagati u podmazan pleh i peći da ostanu bele.
Svaku spajati sa džemom od kajsija i posipati vanil šećerom.
Ima i slika ko hoce da vidi:www.uputstva.co.yu
Hoće li neko najzad da napiše da se to lepo starinski i "srpski" zove VANIL GRANCLE? :wink: :lol:

Pa ja bih, ali šta vredi kada ih je moja mama zvala vanilice i ovako ih pravila.Najbolje na svetu.
 
Pošto ste naučili da pravite marcipan, red je da krenete i da ga koristite. uz pravljenje figurica i dodataka za torte, od marcipana mogu da se prave i sitni kolači. Praline su jako ukusne i još važnije praznik za oči na tacni! :wink:

Materijal za oko 40 komada:

- 400 gr. sirovog marcipana
- 100 gr. šećera u prahu
- 100 gr. sitno seckanih oraha
- 1 kašika ruma + 2 kašike maraskina (trešnjevače)
- 400 gr. čokolade za kuvanje
- 40 polovina oraha

Priprema:

Marcipan pomešati sa prosejanim šećerom u prahu, seckanim orasima, rumom i maraskinom i razvaljati do debljine od 1 cm. Oštrim nožem rezati male trapeze (oko 2 x 3 cm). Čokoladu istopiti na pari, skloniti sa vatre i stalno mešati dok ne počne da se zgušnjava. Lako je podgrejati ponovo, komade marcipana stavljati na viljušku i umakati u čokoladu. Ostavljati na rešetku da se prosuše, a na svaki komad na još toplu čokoladu staviti pola oraha. Kad se osuše staviti u frižider da se još malo stegnu.


Praline%20od%20marcipana.jpg
 
e vi ste zaista pravi prijatelji!!!

ovi recepti za grancle, vanilice i na tu temu... pa sva sam :lol: od ranog jutra.
imam neku falinku na temu kolaca, uopste ne volim torte, filove, kremove. ali zato pita sa jabukama/visnjama, vanilice, shapice i ti "starinski" kolaci me izludjuju!!!

sta mislite, jel ok da umesto svadbene torte bude oooogromna pita sa jabukama, na 3 sprata? :lol:
 
mozh prekmurska gibanica to je onako bogato. znate shta je to, to je pita sa raznim slojevima: mak-orasi-sir-jabuke:) to je iz prekmurja i prilichno je zasitno :)
evo dajem recept hocu da se iskazem! samo idem na pite bureci. n isam ga ja pravila al ga ima ovde

u stvari necu, ionako je to poznato i svi znaju verovatno itd i nije zanimljivo

preko ide valjda pavlaka
 

Back
Top