SITNI KOLAČI

evo recepta za nesto drugaciji rafaelo..meni je odlican, jer nema mleka u prahu..inace je sa coolinarike, i bas sam zadovoljna, brzo se pravi.

Rafaelo

Sastojci:
250-300 ml slatke pavlake
2 paketica kremfixa
vanil secer
150-200 g sitnog kokosa
po zelji secera u prahu
Priprema:slatku pavlaku cvrsto umutiti sa kremfixom, dodati vanil secer i kokos.po zelji dodati prah secer (nisam merila ali to vec zavisi od ukusa)
Smesu staviti oko 30 minuta u frizider, zatim oblikovati kuglice i valjati u kokos.
p.s. mozete da stavite i 50g otopljene bele cokolade …
Moram da probam ove bez mleka u prahu.Iskreno, nikad mi se nije dopadao ukus rafaelo kuglica, a pravila sam ih u razninim bojama, da bi dobile na estetskom ugodjaju,ali ih ja ne volim. A inače retko kojim kolačima da se ne osvetim.A znam i gde su završili :butkice:
 
Poslednja izmena od moderatora:
ma gde da se ljutim :D

elem

ja sam samo malo zicom razmutila, nista posebno, ali sigurno da ne skodi da se umuti mixerom, stavise...prvi put sam kuvala direktno u serpi nije nista zagorelo, drugi put na pari, i lepse mi se sece kada je direktno kuvano u serpi...fil je onaj deo odvojen za glazuru - sad cu ispraviti da bude jasnije.i nista se ne pece, kada spojis sve to, stavis u firizider da se stegne, pre toga izlijes u kalup.

domacice, za sada sam pravila 2 puta i oba puta je ok..e sad sto ne znaci da ce uvek biti, i ja uvek imam tako neke kolace za koje ne znam kakvi se ispasti, bas je bezveze. nadam se da ovaj nije jedan od tih, jer je bas mljac.

PrincessAndjela - bas probaj, meni je odlican jer ne volim preterano rafaelo sa mlekom u prahu nekako se ono mleko razvlaci, a i zbog tog mleka mi je rafaelo kiselkast, ne znam... ovi su belji i laganiji...
 
Evo vam recept i za Snikers kocke ali posne.

250 gr. secera i 200 ml vode da provri, dodaje se 250 gr. margarina i mesa se dok se ne otopi. Skloni se sa vatre i dodaje se 300 gr. mleveni keks, naravno posni i 300 gr. mlevenog kikirikija (neslanog). Ako testo bude meko dodajte jos malo keksa ili ako je precvrsto samo malo vrele vode.Smesa se rastanji pozelji, odozgo se stavi glazura od cokolade i posoli se seckan kikiriki.Kad se stegne sece se na kockice.
Ovo sve pisem jer svaki keks ne reaguje isto a i zavisi koliko je vaga precizna, u svakom slucaju vi ste iskusne pa znacete.
 
Vera hvala puno za recept..ja bas volim tu kombinaciju kikiriki i cokolada...ja imam i jedan sa korama za rozen tortu, isto je snikers, ali nisam jos isprobala..cim isprobam, ako je ok, pisem :-)
 
Prošle godine, kada sam pravila promociju sitnih kolača u firmi (dok sam još imala firmu :zcepanje::zcepanje::zcepanje:) "na licu mesta" sam improvizovala nešto što je trebalo da liči na "snikers". Pravila sam još nekoliko puta, uvek se tražio komad više, a sad, pošto dugo nisam pravila, pojma nemam kako sam to izvela. :zcepanje::zcepanje::zcepanje:
Moraću malo da eksperimentišem... pa ću zapisati bar ovde...
(koliko puta se desilo da "moje" recepte skupljam od drugarica... pa je baš super kad neko traži da mu zapišem).
 
Evo i mojih kolačića od St Aranđela- deo koji se razlikuje od postojećih

Snikers
DSCI0544-1.jpg


Choco nut
DSCI0536-1.jpg


After eight
DSCI0529-1.jpg


Starinske orah štangle
DSCI0525-1.jpg


Rozen
DSCI0524-1.jpg


Crno bela bajadera (lešnik-badem)
DSCI0513-1.jpg
 
I kopajuci po kojekakvim sajtovima pronadjem nesto sto moze ruku pod ruku sa Dacinim Beylis kuglicama,a zovu se After Eight minjoni.Evo kako izgledaju,a mogu da zamislim kakvog su ukusa.
Sastojci:

350 ml slatkog vrhnja
150 g maslaca
75 g šećera
vanilin šećer
žličica arome vanilije
3 pakiranja Cedevitinih pepermint bombona (3 x 22g)
5-6 listića svježe mente
50 g bijele čokolade
10 listića želatine

Glazura:
200 g čokolade
6 žlica ulja


Slatko vrhnje stavite u posudu i dodajte mu sve ostale sastojke odim bijele čokolade i želatine. Stavite na vatru i uz stalno miješanje kuhajte dok se svi sastojci ne rastope. Dodajte zatim bijelu čokoladu i kuhajte dok ona sasvim ne rastopi. Smjesu procijedite i ponovo vratite na vatru.

Želatinu namočite u hladnoj vodi, ocijedite i otopite u smjesi od vrhnja uz stalno miješanje.Potom je izlijte u kalup veličine 20x25 cm obložen papirom za pečenje ili prozirnom folijom i stavite u hladnjak na 2-3 sata dok se dobro ne stisne. Zatim smjesu izvadite iz kalupa i narežite na kockice ili pravokutnike željene veličine.


Svaku kockicu umočite u čokoladu otopljenu sa dodatkom ulja i stavite u hladnjak da se dobro stegne. Po želji ukrasite sa malo tamne i bijele čokolade.

Recept je kopiran sa jednog hrvatskog bloga a slede i slicice.

To je ovaj recept, samo ja nisam imala svežu nanu i pojačala sam ukus ekstraktom mentola- mora jer su bombone preslabe. Slobodno dodajte dok se ne oseti jači miris jer kad se ohladi miris je blaži. Inače sam ove kolačiće poklanjala uz naručene, po jednu kutijicu. Svi su se oduševili- stvarno su neobični i drugačiji od svega na tanjiru sa sitnim kolačima, a osvežavaju fantastično.
 
To je ovaj recept, samo ja nisam imala svežu nanu i pojačala sam ukus ekstraktom mentola- mora jer su bombone preslabe. Slobodno dodajte dok se ne oseti jači miris jer kad se ohladi miris je blaži. Inače sam ove kolačiće poklanjala uz naručene, po jednu kutijicu. Svi su se oduševili- stvarno su neobični i drugačiji od svega na tanjiru sa sitnim kolačima, a osvežavaju fantastično.

Hvala mamamajo, obožavam ih i probaću da ih napravim što pre.
 
To je ovaj recept, samo ja nisam imala svežu nanu i pojačala sam ukus ekstraktom mentola- mora jer su bombone preslabe. Slobodno dodajte dok se ne oseti jači miris jer kad se ohladi miris je blaži. Inače sam ove kolačiće poklanjala uz naručene, po jednu kutijicu. Svi su se oduševili- stvarno su neobični i drugačiji od svega na tanjiru sa sitnim kolačima, a osvežavaju fantastično.




Mene narocito interesuje da li ti crtas po kolacima ili imas neke sablone.Sve slike koje si postavila su savrsene.Svaka ti cast i na slatkim i na slanim stvarcicama.
 
Hvala, draga. Crtam, namam šablon...sada vidim da mi je bilo mnogo pametnije da poslušam profesora likovnog koji me je bukvalno molio da upišem primenjenu umetnost ili slikarstvo.

Kao dokaz, evo jedna sličica- nije baš najjasnija ali vidi se koliko je različitih sličica :)


DSCI0508Small-1.jpg
 
PRALINE OD MARCIPANA


Potrebno je:


  • 400 g sirovog marcipana
  • 100 gr. sitno seckanih oraha(ili badema... prethodno blanširanog, oljuštenog, može i preprženog)
  • 1 kašika ruma + 2 kašike šerija
  • 400 gr. čokolade za kuvanje
  • 40 polovina oraha (ili badema)
Priprema: Marcipan pomešati sa prosejanim šećerom u prahu, seckanim orasima, rumom i šerijem i razvaljati do debljine od 1 cm. Oštrim nožem rezati male trapeze (oko 2 x 3 cm). Praline možete isecati i kalupima raznih oblika. Paziti da ne budu prevelike.
Čokoladu istopiti na pari, skloniti sa vatre i stalno mešati dok ne počne da se zgušnjava. Lako je podgrejati ponovo, komade marcipana stavljati na viljušku i umakati u čokoladu. Ostavljati na rešetku ili alu foliju da se prosuše, a na svaki komad na još toplu čokoladu staviti pola oraha (ili badema... ili po želji).
Kad se osuše staviti u frižider da se još malo stegnu.

Marcipan

potrebno je: (za oko 0,5kg marcipana):
- 300g šećera
- 1 dl vode
- 200g sitno mlevenih oraha ili badema (prethodno blanširanog)


Postupak: Kuvati sirup od šećera i vode dok ne uvri toliko da postane gust. Preliti ga brzo u drugu posudu preko samlevenih oraha ili badema, dobro izmešati i ostaviti da se ohladi. Ohlađen dolazi u najvažniju fazu rada, pogotovo ako se od njega prave ukrasi i dekoracije. U poslastičarnicama ovu masu provlače kroz valjke da bi postala glatka i sitne strukture, a u kućnim uslovima može da posluži valjanje (snažno) oklagijom ili tučenje u avanu. Ovako spremljen marcipan može dugo da se održi u frižideru, može da se dodatno boji, a još bolji ukus ima ako se u masu doda malo ruma.
 
Možda ovo?

Sastojci
300 g šećera
4 kašike meda
250 g margarina
200 g mlevenog keksa
200 g oraha
oblande

Ispržiti šećer i redom dodavati sastojke.
Kada je masa ujednačena, staviti je između dve oblande.
 
Daco ja pravim grilijaz stangle.
Ukuvam serbet od 300 gr. secera i malo vode, dodam 250 gr. margarina i mesam da se istopi, sklonim sa vatre dodam 400 gr. mlevenog keksa i 150 gr mlevenih oraha.Kad se ohladi dodajem grilijaz od 250 gr. secera i 250 gr.oraha. Dodje nesto kao klasicna bajadera samo sto ima plus grilijaz.
 
Evo jedan jednostavan recept koji je jos moja baka pravila za posmu slavu i koji je jos uvijek u nasoj kuci aktuelan.Stanglice se tope u ustima kad odstoje par dana..

Potrebno:

1 solja ulja
1 solja secera
1/2 solje oraha
brasna po potrebi,da ne bude previse trvdo

Peci u plehu od rerne ,srednje velikom,vruce isjeci i sastavljati marmeladom,najljepse su sa marmeladom od drenjina.
Poslije 24 sata su nesto savrseno..
 

Back
Top