SITNI KOLAČI

attachment.php
 
1. bajadera
2. kuvaju se jaja i secer na pari, dodaje se margarin, bela cokolada, mleven lesnik i mlevena plazma
3. u korpice se sipa cokolada, ubace se bombice, odozgo se prelije cokolada i nasole mrvice
4. 1 margarin i 200 gr. secera u prahu umutiti i dodati mlevenu plazmu, mlevene orahe, seckano suvo grozdje, rum i seckane zele bombonice
5. umesi se ratluk, seckane suve smokve, orasi (pola seckani pola mleveni) i komad margarina ili putera..Sve po 250 gr.

Mislim da sam sve recepte vec pisala.Ako nesto treba samo kazi!
 
Evo ti recept, odličan je,ja ga ne menjam, a i lako se pravi:
1.-350gr. šećera karamelisati
2.-350gr. šećera, jedan margarin i 5 kašika đžema (od kajsija) otopiti na pari.
Masu 1 sipati u masu 2, uz stalno mućenje mikserom.Dodati 290gr. mlevenog keksa i 175gr. seckanih oraha.
Razliti između dve velike oblande.
 
Moram da podelim sa vama jedan divan recept (neznam gde da ga postavim tj na koju temu) koji me stvarno oduševio ukusom, jeste malo ima posla ali vredi, možda jedino ko nevoli mnogo slatko može da smanji količinu šećera, sledi i slika
SOMLOI GALUSKE

Sastojci
Testo
9 jaja
9kasika secera
9kasika brasna
3kasike kakaoa
200g mlevenih oraha
Krem
5dl mleka
4 zumanca
80g brasna
1 stapic vanile
malo rendane kore limuna
250g secera
Sirup
2,5dl vode
200g secera
1dl ruma
Nadev
80g mlevenih oraha
80g suvog grozdja potopljenog rurum rum
1 kasika kakaoa
Preliv od cokolade
150g cokolade za kuvanje
250g secera
1dl vode
1dl ruma
Za ukrasavanje
1/2l slatke pavlake
po zelji secera u prahu
Priprema
1.Umutiti belanca sa secerom, pa dodati zumanca. Mutiti i dodati na kraju brasno. Dobro umutiti i podeliti na tri dela. Jedan ostaviti tako, u drugi staviti kakao a u treci orahe.
2.Krem:zakuvati mleko sa stapicem od vanile i korom limuna. Kad se ohladi dodati brasno i umucene zumance sa secerom. (Izvaditi stapic i limun) Mesati. Ponovo zagrejati i mesati dok se ne zgusne. Opet ostaviti da se ohladi.
3.Sirup:Skuvati vodu i secer, pa kad se prohladi dodati rum.
4.Nadev:samo izmesati navedene sastojke.
5.Preliv od cokolade:izlomljenu cokoladu staviti u vodu i kuvati na pari dok se cokolada ne otopi, pa dodati secer, a na kraju rum. (pravi se drugi dan)
6.Jednu piskotu stavitiu pleh, preliti polovinom sirupa, premazati polovinom krema od vanile pa posuti polovinom nadeva. Prekriti drugom piskotom, pa ponoviti postupak i sve prekriti trecom korom.
7.Omotati folijom i ostaviti na 12 h da stoji (trebalo bi u zamrzivacu ali ja to ne radim, treba dugo cekati da otopi).
8.Vaditi soljicom i redjati jednu do druge loptice u veliku ciniju, preliti polovinom preliva od cokolade, pa staviti pola umucene slatke pavlake, na to opet red loptica pa opet preliv i slatka pavlaka, tj.slag.
Sluzi se tako sto se kasikom vadi porcija po zelji. Najcesce vidjam slike da se svaka galuska sluzi posebno, sto je mozda izglednije, ali ja sam drugacije naucila ovde (sam sever Vojvodine). A Madjari valjda znaju kako napraviti i posluziti dobre galuske :)
 
Moram da podelim sa vama jedan divan recept (neznam gde da ga postavim tj na koju temu) koji me stvarno oduševio ukusom, jeste malo ima posla ali vredi, možda jedino ko nevoli mnogo slatko može da smanji količinu šećera, sledi i slika
SOMLOI GALUSKE

Sastojci
Testo
9 jaja
9kasika secera
9kasika brasna
3kasike kakaoa
200g mlevenih oraha
Krem
5dl mleka
4 zumanca
80g brasna
1 stapic vanile
malo rendane kore limuna
250g secera
Sirup
2,5dl vode
200g secera
1dl ruma
Nadev
80g mlevenih oraha
80g suvog grozdja potopljenog rurum rum
1 kasika kakaoa
Preliv od cokolade
150g cokolade za kuvanje
250g secera
1dl vode
1dl ruma
Za ukrasavanje
1/2l slatke pavlake
po zelji secera u prahu
Priprema
1.Umutiti belanca sa secerom, pa dodati zumanca. Mutiti i dodati na kraju brasno. Dobro umutiti i podeliti na tri dela. Jedan ostaviti tako, u drugi staviti kakao a u treci orahe.
2.Krem:zakuvati mleko sa stapicem od vanile i korom limuna. Kad se ohladi dodati brasno i umucene zumance sa secerom. (Izvaditi stapic i limun) Mesati. Ponovo zagrejati i mesati dok se ne zgusne. Opet ostaviti da se ohladi.
3.Sirup:Skuvati vodu i secer, pa kad se prohladi dodati rum.
4.Nadev:samo izmesati navedene sastojke.
5.Preliv od cokolade:izlomljenu cokoladu staviti u vodu i kuvati na pari dok se cokolada ne otopi, pa dodati secer, a na kraju rum. (pravi se drugi dan)
6.Jednu piskotu stavitiu pleh, preliti polovinom sirupa, premazati polovinom krema od vanile pa posuti polovinom nadeva. Prekriti drugom piskotom, pa ponoviti postupak i sve prekriti trecom korom.
7.Omotati folijom i ostaviti na 12 h da stoji (trebalo bi u zamrzivacu ali ja to ne radim, treba dugo cekati da otopi).
8.Vaditi soljicom i redjati jednu do druge loptice u veliku ciniju, preliti polovinom preliva od cokolade, pa staviti pola umucene slatke pavlake, na to opet red loptica pa opet preliv i slatka pavlaka, tj.slag.
Sluzi se tako sto se kasikom vadi porcija po zelji. Najcesce vidjam slike da se svaka galuska sluzi posebno, sto je mozda izglednije, ali ja sam drugacije naucila ovde (sam sever Vojvodine). A Madjari valjda znaju kako napraviti i posluziti dobre galuske :)
Za ovo imaš bonicu! :D
Svojevremeno sam poslom često odlazila u Segedin. Tamo ima ona sjajna gradska poslastičarnica i najlepši deo je bio odlazak tamo i - baš goluške.
Ovo je prvi recept za njih. Praviću sigiurno... samo ne znam kad ;)
 
ferero kuglice
Potreban materijal:

100g lešnik napolitanki
150g lešnika
200g Nutelle
150g čokolade za kuvanje ili mlečne čokolade
4,5 kašike ulja

Domaći Ferrero

Priprema:

Zagrejati rernu na 180C. Lešnike rasporediti u pleh pa staviti u rernu na 8-10 minuta. Izvaditi ih, ostaviti da se prohlade, skinuti im opnu, a zatim ih fino iseckati. Napolitanke grubo izlomiti, dodati seckane lešnike i Nutellu pa sve fino izgnječiti rukama da se poveže. Uzimati po kašicicu smese i oblikovati malene kuglice (ako je smesa premekana ostavite je 15-30 minuta u frižideru pre oblikovanja kuglica). Složiti ih na tacnu i staviti u frizider na sat-dva da se dobro stegnu i rashlade. Istopiti čokoladu sa uljem na laganoj vatri pa umakati stegnute kuglice. Ostaviti glazuru da se stegne a zatim poslužiti.
 
Isprobala sam nekoliko recepata za medenjake ali nikako da mi uspiju onako, kako bih želela. Pravila sam čak po jednom receptu s Kulinarika.net - Moji meki medenjaci i svi hvale recept, a ja radije ne dajem komentar... Prva runda tvrda ko kamen, druga runda u sredini sirova:rumenko:
E pa da se konačno i ja pohvalim: našla sam fenomenalan recept!:D Ovo u stvari i nisu pravi medenjaci ali mirišu na medenjake a kako se tek tope u ustima...:)

Recept je s Kulinarika.net od Anje27

ORAHOVI MEDENJACI

250 g mlevenih orasa (15 - 20 lepih polovina sačuvamo za dekoraciju)
80 g mlevenog badema
50 g prezli ili još bolje, mlevenog keksa (ja sam stavljala neuspele samlevene medenjake)
malkice soli
80 g šećera
2 jaja
50 g marcipana
kašičica sode bikarbone
6 kašika slatke pavlake
2 male kašikice začina za medenjake

Čokoladni preliv za ukrašavanje

Sve sastojke dobro promešamo sa mikserom. Testo je dosta mekano tako da ga oblikujemo sa dve kašičice i stavljamo na papir za pečenje. Pečemo na 180°C, 15 - 18 minuta
Ohlađene ukrasimo sa čokoladom i orasima.

orehovi-medenjaki.jpg
 
Poslednja izmena:
ja bih molila za pomoc,pravim spisak kolaca za slavu i imam zelju da isprobam onu grilijas oblandu,znate onu izmedju 2 kore oblande sa orasima,ali ne mogu nikako da nadjem,tj,nadjem mrsnu varijantu.i posto sam se vec zaledila,ako bi neko mogao da me uputi da li toga ima i na kojooj strani
 
ja bih molila za pomoc,pravim spisak kolaca za slavu i imam zelju da isprobam onu grilijas oblandu,znate onu izmedju 2 kore oblande sa orasima,ali ne mogu nikako da nadjem,tj,nadjem mrsnu varijantu.i posto sam se vec zaledila,ako bi neko mogao da me uputi da li toga ima i na kojooj strani

GRILIJAŠ OBLANDE

250 gr. margarina, 3 žumanca, 250 gr. šećera, kuvati na kraju šporeta.
200 gr. šećera zagoreti pa pomešati sa gornjom smesom. U pripremljeni deo dodati uz neprestano mešanje 100 gr. seckanih oraha. Odmah dok je vruće sipati na oblandu, pa pritisnuti sa nečim teškim drugu oblandu.
Umesto oraha može 600 gr. susama, a može i mešano.

OBLANDE SA SUSAMOM

300 gr. šećera, ogoreti, pa dodati 6 žumanca, 250 šećera u prahu i 1 margarin, 300 gr. susama i staviti između dve velike oblande. Može da se prelije glazurom od čokolade.
 

Back
Top