Balistika metka 8x57js

Ma cisto me zanima inace najveca daljina oko 100.Ako stoji vepar/ svinja pucao bi i na vise ali kod mene u planinskom predelu ,lov pogonom realna daljina je oko 50-60 metara :-) Ovo pitam samo informativno :-) Ne bih ugradjivao optiku jer mi ne treba a i nemam bas para ( jbga student) . hvala na odgovoru
 
Ma cisto me zanima inace najveca daljina oko 100.Ako stoji vepar/ svinja pucao bi i na vise ali kod mene u planinskom predelu ,lov pogonom realna daljina je oko 50-60 metara :-) Ovo pitam samo informativno :-) Ne bih ugradjivao optiku jer mi ne treba a i nemam bas para ( jbga student) . hvala na odgovoru

:D 8x 57 crvena zastava,lovac sam pa ti mogu nesto reci onako usput.Posto si naveo da zivis u brdovitim,planinskim predelima licno ti preporucujem da ga upucas na 100 m. i da koristis municiju sa olovnom glavom (teza je,brze pada i prilikom udara stvara gljivu i ima udarnu moc a ne probojnu ;)
evo nekih primera municije i karabina 8x57mm
Idi na zastavin sajt i tamo ces naci dosta o balistici i ostalom sto te zanima
pozdrav
 
Izbegavaj "round nose" municiju (okruglasti vrh zrna). Balistka je jako losha.
Prvi i chetvrti s leva na gore postavljenoj slici. Shto je oshtriji vrh to je bolje.
Inache, nisam ljubitelj 8x57mm...
Nadji malo lakshe zrno da bi dobio pravilniju putanju i brzinu ali obrati paznju na korak uvijanja. Zrna koja su od pochetka zljebova u cevi do samog zrna udaljena izmedju 0.005" - 0.020" ( mada u tvom sluchaju i 0.1" je ok) davace ti idealne rezultate jer mora da bude "prazan prostor" izmedju zrna i zljebova ali ne veliki. Preveliki prostor izmedju zljebova i zrna rezultirace dobijanjem jako loshih grupa. Znachi shto manji prostor to je bolje.
Izvadi zrno i istresi barut napolje. Vrati zrno tako da moze da se pomera u vratu chaure ali ne previshe lagano. Polako stavi taj metak u komoru i zatvori zatvarach. Opet lagano izbaci metak napolje i izmeri ga shublerom. To ce biti maksimalna duzina tvog metka od kojeg oduzimash od 0.005" - 0.020" (0.127mm - .508mm) krecuci se po 0.005" i u tom krugu cesh sigurno pronaci shta lezi tvojoj pushci, odnosno koja duzina metka. Ovo je najprostiji primer kako se moze doci do "OAL" ali za to postoje merni instrumenti kojih neverujem da ima u Srbiji pa sam ti zato i naveo ovaj primer. Morash da budesh jako strpljiv dok ovo radish i pre svega pazljiv. Razlichiti proizvodjachi ce imati i razlichite duzine. U igri nije veliko odstupanje ali ipak postoji...
Necesh verovati koliko obichna pushka moze da bude precizna ako se potrefi duzina metka, konstrukcija zrna i barut. Ovo su fazoni koje koriste takmichari koji za mech pune svoju municiju...a i ljudi koji se bave punjenjem.


Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Sta ce mu dobra balistika kad covek puca mehanickim nisanima na 100m i na 50m u pogonu???rounde nose ima losiju balistiku ali preko 150m do toga nema apsolutno nikakve razlike.za 8x57 jedino lakse zrno od 12,7g je grom od 11g,ima laksih ali ne kod nas i ne rade dobro u standardni korak zato to zaboravi.najbolje rade zrna od 12,7,dobar je i 14,2g ali je mnogo manji izbor.pre je PPU imao soft point round nose.starije kolege koji su ga koristili su mi rekli da je obarao mnogo bolje od sadasnjeg spicastog soft pointa,danas jos uvek isto takvo zrno radi RWS.za d.svinje srednje biomase najbolje je meko i sto teze zrno,za krace distance pozeljan rounde nose ka na primer sto je NORMA ALASKA.ako znas da imas u lovistu veprine od 200kg onda nesto tvrdje a to je u prevodu GROM,jeftin ali dobar kostolomac:super:
 
Kad vec pricamo o municiji imam ja neke metkove za 8x57 na kutiji pise da su vezbovni vojni. Zrno im je veoma malo na vrhu imaju belu kapisu najverovatnije od aluminijuma a ispod toga je bakar ili materijal od kog se obicno pravi kosuljica :-) ne znam dal ste culi za ovaj metak ali nazalost nisam u mogucnosti da postavim slike nisu mi meci pri ruci,Ako znate nesto vise o ovim metkovima napisite molim vas :-))) Inace ja ih zove siptarci jer imaju ove bele kapice od aluminijuma pretpostavljam :-D
 
vojna municija nije dozvoljena ni za jednu vrstu lova.za lov predatora ima boljih zrna nego sto je FMJ.nemoj da koristis nijedan vojni metak ni za lov a ni za pucanje u metu.v.municija ima zivine kapisle i strasno prlja cev,treba ti 5 puta vise vremena da dobro ocistis cev od te municije i nikad je neces dobro ocistiti.
 
Poslednja izmena:
Minimum za svinje je 9g ali ali ja jos nisam video ni cuo da neko koristi 9g u 8x57 ili da neko prodaje taj PPU od 9g.postoje razne tezine za 8x57 a ove lakse su uglavnom od americkih proizvodjaca,verovatno ces to dobiti,SIERRA,SPEER,HORNADY.u evropi najvise pune ova teza zrna,12,7g ili teza od 13g ili 14,2g i ta zrna su najbolja za ovaj kalibar sve ostalo zaboravi.javi sta si dobio i kakve grupe imas sa tim laksim zrnima i probaj da ih uporedis sa PPU od 12,7g,
 
Kolega mi je doneo Igman municiju 9,7 grama :-)) Ovu municiju rade u Bosni ,ali bilo je nekoliko prica da radnici ( zato sto redovno ne primaju platu ili je uopste ne dobiju ) iznose komponente i kuci pune municiju ( naravno ne paze na barut i rade vrlo nekvalitetno ) tako da je dolazilo do nekoliko nesreca gde su ljudi zamalo gubili glavu!!!!! Desavalo im se, jer su ovi blesavi radnici stavljali mnogo baruta a nekad i vojnog ,da eksplodira cev uz velike povrede.To sam nasao na sajtu Lorist... Inace ova municija je iz fabrike ,tako da opusteno.Nije bas kvalitet kao PPU ali poklonu se u zube ne gleda.Zrno je meko tako da cu ga koristiti ili za srndace ( ako je jos otvorena sezona kod mene ) a i za sumski lov na svinje msm da ce biti dobro :-)) Ali cu definitivno gledati da nabavim ova teza zrna od 14 gr ,mada sam cuo da najvise prave od 16 grama ,jer meni treba za bliza rastojanja ,kao sto rekoh lovim u sumi gde preko 100 metara retko kad izadje nesto na vidiku a i kad izadje to traji veoma kratko da nema vremena d ase puca ;-)) kad probam javljam :-)
 
Nisam do sada imao prilike da pucam IGMAN ali sam cuo da su loseg kvaliteta.taj koji ti je rekao da zrna za 8x57 prave najvise u 16g nije bas u toku(nema pojma),pravi ga PPU ali je pune kosuljice i nije za lov.to je prevelika tezina za ovaj kalibar i takva laboracija je jako spora,inace 8x57 spada u sporije kalibre tako da je to previse za njega.idealna tezina je 12,7 a maximalna je 14,2.ja sam jedno vreme koristio sieru game king od 14,2 i dosao do zakljucka da nije nista bolja od PPU 12,7 a pritom je oko 50% skuplja.
 

Back
Top