Mongoli i Džingis Kan

Не знам кажу да сваки 30 мушкарац у Европи води порекло од Dzingis Kan-а и ако је тражио од кинеског мудраца еликсир вечности , овај му је рекао да је то немогуће али да ће му целибат знатно продужити живот! Овоме се то баш није свидело већ је радио сасвим супротно!?:hahaha:

Извини ово сам гледао на History :hahaha:
 
Ovaj tekst je dovoljan
Dzingis Kan eko ili zeleni ratnik,dokazano je da je Kan bio najzeleniji vojskovodja zato sto je ubijao i pustosio sve ispred sebe (znam da se veci nece ovo svidjati,isto kao i sa Hicom,ali cuj pa ne moze i jare i pare)
evo slike
ps. ovo je iz arhive a ne sa neta
 
Nije stigao do kraja zaustavio se u Rusiji ali su njegovi potomci stigli do Beča tako da je Mongolsko carstvo bilo mnogo veće od Aleksandrije i Rima a osvojilo je i prisajedinilo je sebi Kinu kao kulturni centar , odande su Mongoli doneli barut i pirotehniku u Evropu , gde se barut posle uzima u vojne svrhe u evropskoj vojsci!
Upalili su Skadar i izazvali prvu seobu Srba sa Kosova u Brda Crne Gore gde su do tada dokumentovani tgragovi samo 2 plemena u CG koja su tada postojala.

Čudo je bio taj Timuđin , Turci su donelu vojnu muziku i marš u Evropu gde su se dobošari i muzičari smenjivali u vojsci 24 muzika nije prestajala , Evropljanima se od ovoga ledila krv u žilama pa su vojne orkestre i dobošare u bitkama Evropljani uzeli od Turaka!

Turski istoričar je potvrdio da su Turci taj običaj preuzeli od Mongola koji su svojevremeno vladali i Turcima , njima su bliski Pečenjazi sa kojima su i Srbi ratovali a kako Porfirogenit kaće i sami Turci su zazairali i bojali se Pečenjaga!

Inače barutna municija u vidu primitivnih kubura se prvi put pominje u vojsci Bana Tvrtaka na Balkanu , to je ujedno bila najmodernija srednjovekovna vojska na Balkanu!
 
Poslednja izmena:
Ima ona priča da je bio u zarobljeništvu nekog kralja neke kineske države nekoliko godina gde je bio vezan i ismevan, pomogao mu je neki sveštenik da pobegne i zamolio ga da sačuva samo manastir na brdu. Kasnije kad je ovaj skupio hordu zbrisao je sve od tog kraljevstva osim tog manastira ...
 
Ima ona priča da je bio u zarobljeništvu nekog kralja neke kineske države nekoliko godina gde je bio vezan i ismevan, pomogao mu je neki sveštenik da pobegne i zamolio ga da sačuva samo manastir na brdu. Kasnije kad je ovaj skupio hordu zbrisao je sve od tog kraljevstva osim tog manastira ...

Има добар филм о томе , мислим да су га радили Руси баш са правим монголским глумцима и на монголском језику , ваљда се и зове Тимуђин , филм је одличан и историјски колико то може бити , интересантно да обрађује само тај период како је дошао на власт и ујединио монголска племена опширно и како је ујединио Монголију нема још никаквих освајања!

Можда и направе 2 део који ће се бавити освајањем света?!
 
Meni je nevjerovatno, da se iz jednog malog plemena od oko 200.000 ljudi (to vam je 1/3 današnje Crne Gore) to razvilo u najveće carstvo na svijetu, koje je ikad postojalo.
To carstvo se širilo ovako:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Mongol_Empire_map.gif

Inače su Mongoli bili nomadi, živjeli u šatorima i stalno su bili u pokretu. Imali su konjicu a naoružani sa lukovima i strijelama.
Bili su nemilosrdni i svako mjesto bi do temelja porušili i spalili a stanovnike sve pobili.
Bili su strah i trepet za druge narode.
Obično su posle napada pobili sve ženske i djecu a muške, sposobne za borbu, dali u svoju vojsku ito u prve redove.
Tako su povećali brojno stanje vojske i osvojili pola svijeta. Ko se malo usprotivio, odmah bi ga vezali i ubili posle stravičnog mučenja, koje je teško i zamisliti a ne izvesti.
Kad su osvojili i spalili Kijev, iz njega je uspjelo da se spasi samo 200 ljudi. Sve ostalo je bilo ubijeno ili osakaćeno.
To su bili životinje a ne ljudi - šta drugo reći.
Jedino mi je milo to, da su Bajazita kod Angore potukli do nogu a njega uhvatili i dali ga u kavez, pa ga kao mečku u kavezu vodili od mjesta do mjesta i iživljavali se sa njim, dok nije lipsao od gladi u mučenja.
 
Poslednja izmena:
Meni je nevjerovatno, da se iz jednog malog plemena od oko 200.000 ljudi (to vam je 1/3 današnje Crne Gore) to razvilo u najveće carstvo na svijetu, koje je ikad postojalo.
To carstvo se širilo ovako:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Mongol_Empire_map.gif

Inače su Mongoli bili nomadi, živjeli u šatorima i stalno su bili u pokretu. Imali su konjicu a naoružani sa lukovima i strijelama.
Bili su nemilosrdni i svako mjesto bi do temelja porušili i spalili a stanovnike sve pobili.
Bili su strah i trepet za druge narode.
Obično su posle napada pobili sve ženske i djecu a muške, sposobne za borbu, dali u svoju vojsku ito u prve redove.
Tako su povećali brojno stanje vojske i osvojili pola svijeta. Ko se malo usprotivio, odmah bi ga vezali i ubili posle stravičnog mučenja, koje je teško i zamisliti a ne izvesti.
Kad su osvojili i spalili Kijev, iz njega je uspjelo da se spasi samo 200 ljudi. Sve ostalo je bilo ubijeno ili osakaćeno.
To su bili životinje a ne ljudi - šta drugo reći.
Jedino mi je milo to, da su Bajazita kod Angore potukli do nogu a njega uhvatili i dali ga u kavez, pa ga kao mečku u kavezu vodili od mjesta do mjesta i iživljavali se sa njim, dok nije lipsao od gladi u mučenja.

Ma on je bio ne nadmasiv u svakom pogledu.Nego nesto mi zaparalo usi na tvom postu :D "mucenje" evo nekih sitnica oko tog mucenja.
Spijune,uhode,dousnike je mucio na sledeci nacin; sipao im je vrelo olovo u usi,retko ko da je preziveo vise od 3-4 sata nakon tog mucenja koje su oni zvali "srebrne usi"
Lopove,svih vrsta;konja,zena,dece,i sl.zavisi po velicini kazne koju zasluzuje kuvali su u vrelom ulju,one manje kaznjene kuvali su mu samo ruke do lakata, a za konjokradice su kuvali noge do kolena,da bi kasnije te skuvane delove tela odstranili sabljom ili sekirom (retko ko da je ostao ziv)
Izdaja se placala zivotom lomljenje kicme tkzv. spajanje usiju i peta mislim da imate sliku
Da je njegov princip primenuti svuda po svetu krenuvsi od drzavnih funkcionera,i svih drzavnih lopova nebi se desavalo sto se sada desava
pozdav
 
Poslednja izmena:
Има добар филм о томе , мислим да су га радили Руси баш са правим монголским глумцима и на монголском језику , ваљда се и зове Тимуђин , филм је одличан и историјски колико то може бити , интересантно да обрађује само тај период како је дошао на власт и ујединио монголска племена опширно и како је ујединио Монголију нема још никаквих освајања!

Можда и направе 2 део који ће се бавити освајањем света?!

E da, gledao sam , ima i tu za ovu priöu isto , a i odavno sam je öuo isto negde
 
Meni je nevjerovatno, da se iz jednog malog plemena od oko 200.000 ljudi (to vam je 1/3 današnje Crne Gore) to razvilo u najveće carstvo na svijetu, koje je ikad postojalo.
To carstvo se širilo ovako:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Mongol_Empire_map.gif

Inače su Mongoli bili nomadi, živjeli u šatorima i stalno su bili u pokretu. Imali su konjicu a naoružani sa lukovima i strijelama.
Bili su nemilosrdni i svako mjesto bi do temelja porušili i spalili a stanovnike sve pobili.
Bili su strah i trepet za druge narode.
Obično su posle napada pobili sve ženske i djecu a muške, sposobne za borbu, dali u svoju vojsku ito u prve redove.
Tako su povećali brojno stanje vojske i osvojili pola svijeta. Ko se malo usprotivio, odmah bi ga vezali i ubili posle stravičnog mučenja, koje je teško i zamisliti a ne izvesti.
Kad su osvojili i spalili Kijev, iz njega je uspjelo da se spasi samo 200 ljudi. Sve ostalo je bilo ubijeno ili osakaćeno.
To su bili životinje a ne ljudi - šta drugo reći.
Jedino mi je milo to, da su Bajazita kod Angore potukli do nogu a njega uhvatili i dali ga u kavez, pa ga kao mečku u kavezu vodili od mjesta do mjesta i iživljavali se sa njim, dok nije lipsao od gladi u mučenja.

Mene zanima koje su jedinice imali , kako sastavljene i naoružane. Kako su se snabdevali kad iza sebe ostavljaju ništa, odakle hrana logistika itd ...? Koliko je imao Kiev ljudi i kakve su im taktike bile ospade i ratovanja... Po kom konceptu ?
 
Kan je narucio da se vezu debele svilene kosulje mislim da je rec o 3-5000 komada i to je islo u prve redove,kako je proucavao strategiju i oruzje dosao je do zakljucka ako njegovog vojnika pogodi strela posledice su u vecem delu kriticne i male su sanse da prezivi,pa je dosao do zakljucka ako njegovi prvi redovi nose svilene kosulje koje je on moderizovao,po primljenom pogotku strele u trup,strela nece proci kroz kosulju nego ce zajedno sa kosuljom da udje u tkivo,tako je lakse bilo izvaditi strelu a da pri tome ne povredi ni jedan vitalni organ,kao sto su arterije,vene itd.
Naucno je dokazano da je to istina
ovde ces naci sve sto te zanima
pozdrav

BBC Genghis Khan
http://www.veoh.com/watch/v250198Ya2SbgE9

(documentary) "Genghis Khan"
http://www.liveleak.com/view?i=7aa_1222188651

Genghis Khan-Rider of the Apocalypse
http://www.veoh.com/watch/v7195032qQwefd2
 
Mene zanima koje su jedinice imali , kako sastavljene i naoružane. Kako su se snabdevali kad iza sebe ostavljaju ništa, odakle hrana logistika itd ...? Koliko je imao Kiev ljudi i kakve su im taktike bile ospade i ratovanja... Po kom konceptu ?

Imaš ovdje više članaka.
On je vjerovao samo u "PLAVO NEBO IZNAD SVIH NAS" i govorio, da će on ujediniti sve narode i carstva od izlaska do zalaska sunca u jedno veliko carstvo.
Živio je skromno iako je imao ogromno bogatstvo.
http://www.danas.rs/danasrs/feljton/umro_na_vrhuncu_moci_sahranjen_u_tajnosti.24.html?news_id=98800
 
Gledao sam ovaj dokumentarac što je korkanj postavio i stvarno je čovek bio genije, sa tolikom jednostavnošću je rešavao složene probleme i jednostavno nije znao da stane :) Ali mi je bilo smešno kad je onaj narator pričao da je rešio problem kineskog zida tako što je otišao oko njega, ali način na koji je to rekao onako onim ozbiljnim tonom je bilo najjače :)
 
Има ту и друге приче , Кинези су га исмејавали и говорили су да их толико има да монголску војску могу малтене камењем зауставити , послали су нормално плаћену професионалну војску на Тимуђина , овај је дошавши са њима у контакт лако их убедио да се удруже и нападну заједно Кину што се и догодило , тако да је био мудар владар и политичар!

После је послао гласнике у Персију , они не знавши профил човека Тимуђина посеку главе гласника и пошаљу му , он је сатро Персију са земљом и упалио је скроз и уништио од беса , а понудио је пево мирну примопредају власти и да их поштеди!
 
Има ту и друге приче , Кинези су га исмејавали и говорили су да их толико има да монголску војску могу малтене камењем зауставити , послали су нормално плаћену професионалну војску на Тимуђина , овај је дошавши са њима у контакт лако их убедио да се удруже и нападну заједно Кину што се и догодило , тако да је био мудар владар и политичар!

После је послао гласнике у Персију , они не знавши профил човека Тимуђина посеку главе гласника и пошаљу му , он је сатро Персију са земљом и упалио је скроз и уништио од беса , а понудио је пево мирну примопредају власти и да их поштеди!

Dzingis kan je osvojio samo jedan deo Kine a njegov unuk Kublaj kan je osvojio celu Kinu
 
A i kakve je roforme napravio , do tad nevidjene kod Mongola :)

Zanimljivo, da je to mongolsko carstvo bilo pola svijeta i najveće u istoriji ali iza sebe nisu ostavili nikakve tragove svoje kulture ili tradicije.
Jednostavno, to su bili samo ratnici, koji su živjeli u montažnim kožnim šatorima i bili stalno u pokretu. Opljačkanu robu su prodavali i koristili i od toga živjeli.
Dakle, bili su pokretne i nemilosrdne pljačkaške bande, koje su to usavršile i tako postale profesionalne.
Danas bi tome rekli, bili su profesionalna mafija i banda, koja iza sebe ne ostavlja nikakvu tradiciju, običaje, kulturu... već samo pljačku i smrt i od kojih se svi boje.

Ima jedan detalj koji kazuje, kako su pridobivali simpatije širokih masa:
Prvo su postavili nekom narodu zahtjev, da prihvate njegovu vlast i da mu budu pokorni. Ako to naprave, onda su bili pošteđeni masakra i davali su samo poreze u robi. Svoje mlade ljude su morali dati u vojsku, koja je išla u dalja osvajanja.

A ko se usprotivio, onda je nastao haos i krvoproliće. Prvo je pokorio njihovu vojsku pa naredio da se uhapse svi najbogatiji ljudi u svim mjestima. Njima je naredio, da donesu sve svoje bogatstvo, koje je onda dijelio narodu a bogataše pobio. Na taj način je dobio mnoge simpatije lokalnog pokorenog stanovništva.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo, da je to mongolsko carstvo bilo pola svijeta i najveće u istoriji ali iza sebe nisu ostavili nikakve tragove svoje kulture ili tradicije.
Jednostavno, to su bili samo ratnici, koji su živjeli u montažnim kožnim šatorima i bili stalno u pokretu. Opljačkanu robu su prodavali i koristili i od toga živjeli.
Dakle, bili su pokretne i nemilosrdne pljačkaške bande, koje su to usavršile i tako postale profesionalne.
Danas bi tome rekli, bili su profesionalna mafija i banda, koja iza sebe ne ostavlja nikakvu tradiciju, običaje, kulturu... već samo pljačku i smrt i od kojih se svi boje.

Ima jedan detalj koji kazuje, kako su pridobivali simpatije širokih masa:
Prvo su postavili nekom narodu zahtjev, da prihvate njegovu vlast i da mu budu pokorni. Ako to naprave, onda su bili pošteđeni masakra i davali su samo poreze u robi. Svoje mlade ljude su morali dati u vojsku, koja je išla u dalja osvajanja.

A ko se usprotivio, onda je nastao haos i krvoproliće. Prvo je pokorio njihovu vojsku pa naredio da se uhapse svi najbogatiji ljudi u svim mjestima. Njima je naredio, da donesu sve svoje bogatstvo, koje je onda dijelio narodu a bogataše pobio. Na taj način je dobio mnoge simpatije lokalnog pokorenog stanovništva.

Nisam bas siguran da su imali neke simpatije prema mongolima (osim onih koji su bili slicni njima,npr. neke vojskovodje i ratnici)
Vise je to bilo straho-postovanje ili sami strah od pomisli na mongole,pogotovo sto je zapalio Bejzin do temelja.
 
Kakve crne reforme?
Tamo nije bilo ni Boga ni Zakona (osim usmenih i samovoljnih naređenja).
To je bilo samo- napadaj, otimaj, pljačkaj, ubijaj, i radi šta hoćeš samo ništa protiv Velikog Kana.

Vecinski jeste bilo to sto si naveo,ali imali su oni i neke pismene zakone (Kublaj kan) nedavno sam gledao nesto na tv-u,u Kini je odrzan nesto kao seminar ili neko predavanje o mongolima i porazu kineza ,pa su prikazivali neke njihove zapise (na kozama od koza, na bambusu, i trescicama drveta) samo nisam uspeo da gledam pocetak(posto sam tek dosao na posao )
cim nadjem taj dokumentarac postavicu ga ovde
pozdrav
 
Vecinski jeste bilo to sto si naveo,ali imali su oni i neke pismene zakone (Kublaj kan) nedavno sam gledao nesto na tv-u,u Kini je odrzan nesto kao seminar ili neko predavanje o mongolima i porazu kineza ,pa su prikazivali neke njihove zapise ( na kozama od koza ], na bambusu, i trescicama drveta) samo nisam uspeo da gledam pocetak(posto sam tek dosao na posao )
cim nadjem taj dokumentarac postavicu ga ovde
pozdrav

haha ovo je dobro ispalo :D
 
Pa ko je mogao u to vreme da poseduje mongola kao roba,kada su svi bili ujedinjeni, zar bi neko rizikovao da ima mongolskog roba???:eek::sad2:

Pa dobro sve jedno je doneo taj zakon :D

A oni nisu sigurno svi išli zajedno da pale tamo i to, verovatno su ostajali odredjeni ljudi koji će da kontrolišu provincije i tako dalje :) kako je to išlo ?
 
Poslednja izmena:

Back
Top