Disk Boot Failure, please insert System Disk And Then Press Enter.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Bruda

Početnik
Poruka
3
Evo, mislim da su većina korisnika imali problema, al sam ja jedan dan uspio spasiti system a da pritom nisam reinstalirao OS:

Pa počnimo evo primjera:

UPOZORENJE:
Ova procedura koristite na vlastitu odgovornost, ove procudure nisam našao kopajući na Net-u već treba sjesti i razmišljati, kopati po komandama i lako se dođe do rješenja. Slijedi svoj trag!

NAPOMENA: Ova procedura za ponovno osposobljavanje Windowsa NE zahtjeva dodatno reinstaliranje sistema, već bi oni trebali raditi kao dosad.

Ponekad, neiskusni, čisti početnici, krenuli bi na ponovnu instalaciju (osim u slučaju da želite raščistiti Win) ne znaju kako pravilno postupati nakon što vam se pojavi poruka:
DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER

1) Ako ste nedavno mijenjali disk, zamijenili mu master/slave polja, izvadili disk, izgubili boot.ini datoteku, prijeđite na sljedeće:

2) BIOS > nađite putanja do First Boot Device i odaberite HDD-0 ili HDD-1 ovisno o tome na kojem se DISKU nalazi boot konfiguracija

3) Ako se ni tada ne pojavljuje odnosno ne diže sustav, može vam javiti poruku NTLDR missing/corrupt odnosno NTDETECT.COM is missing (u tom stilu, te 2 stvari su bitni sastav za podizanje XP)

4) Stavite WinXP u CDROM, pritisnite R (Recovery Console), pritisnite Enter kako biste odabrali jezik Croatian, nakon toga slijedi postupak:

5) Upišite MAP, saznajte na koje su Vam "drive letter" polju particija od XP i CD-ROM gdje su WIN-XP

Dakle:
ako je c: XP tada je "drive letter" c:
i CD od WinXP ako je "drive letter" recimo h: onda je to njegovo putanje
Zapamtite gdje su

6) Tada upišite sljdeće:
copy x:\i386\NTLDR c: (NTLDR velikim slovima)
copy x:\i386\NTDETECT.COM c: (NTDETECT.COM velikim slovima)

x - oznaka CD ROM-a
c: - oznaka gdje su instalirani XP

Upisati Exit, restarta se.

7) Opet se ne dižu? Tada preostaje još: BOOT.INI (važna datoteka kako bi prepoznali sistem koji ga treba dići (kao dualboot ili monoboot)

Opet, krenite u Recovery Console putem WinXP BOOT CD-roma, pa Enter za odabir Hrvatske tipkovnice, tada upišite komandu:

BOOTCFG /rebuild

Pričekajte trenutak da pronalazi na disku gdje su instalirani Windowsi, nakon 10 min. (ovisno o tipu diska, vrijeme može biti uskraćeno) potvrdite sljedeće naredbe.

Nakon toga restart, pa još jedanput restart. (Nije bitno koliko, bitno je da se osvježi od instalacijskih boot procedura)

Nakon toga Win vam moraju pokrenuti a da uopće NISTE REINSTALIRATI WINXP.

PhreakBOX Team ne odgovara za štetu nastale korištenjem ove procedure, ili bilo koji njeni sadržaj u svrhu eksperimentiranja snosite uglavnom na vlastitu odgovornost.

Pozdrav
 
Prvo ovo jeste ispravan nacin da se podigne ceo xp bez reinstalacije sistema , samo sto pisac ove lepljive stranice je trebalo da napise i iz kojeg broja mikra je prepisao dati tekst, trebalo je i napisati i ime autora nisam siguran ko je tacno ali cu pogledati posto uzimam list MOJ MICRO redovnoi treba samo da ga pronadjem ali me sada samo mrzi . a sto se ostalih tice mislim da je taj tekst napisao jedan od microsoftovih strucnjaka.pisac lepljive bi trebalo da se stidi samoga sebe . :shock: :?: :?: :shock: :(
 
Evo preradio sam malo "svoj" tekst sa prosle teme i stavio na novu, tako da kada neko svrati sa opet novim problemima u vezi podizanja sistema i njegove greske koje se javljaju nek prvo pogleda ovo.

Pre bilo kakvog podizanja vas rachunar radi prvo POST (Power on self test).
Power on self test je zaduzen za fizichku memoriju i hardware koji se trenutno nalazi u vasem rachunaru.
Zatim vas rachunar radi (Plug And Play) iliti pak (Basic Input Output System) Poznatiji kao BIOS.
BIOS zatim trazi "boot.ini" i aktivira "master boot record".

Boot.ini i Master boot record su zaduzeni za hardware/sku delatnost i nema nikakvog kontakta sa vasim operativnim sistemom.

Zatim sledi Boot proces:

Sastoji se od chetiri faze:

Boot loader
Master Boot
Izbor operativnog sistema
Hardware/ska detekcija uredjaja na vasem rachunaru

Sastavljeni su iz sledeceg redosleda:

NTLDR (Zauzima 64 kilobajta vase memorije zaduzene za ms.dos i 32 bitnu memoriju za Operativni sistem Xp "Xperience")

Boot.ini (Ntldr chita i trazi Boot loader bilo da je Ntfs ili Fat/Fat32 sistem, Znachi ovo je pre bilo kog podizanja.
Primer: ukoliko imate 2 operativna sistema sistem ce vas pitati koji operativni sistem zelite da podignete, ili ukoliko postoji samo jedan OS (Operativni sistem) krenuce dalje da podize OS bez pitanja.

To vam se radi pre bilo kojih "splash screen/ova.
Lokacija tog fajla nalazi se u "rutu diska c:/boot.ini". "sakriveni fajl")
Ovako bi izgledao pravilan boot.ini

[boot loader]
timeout=30 <===> ovde mozete menjati vremenski interval timeout/a
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi ( ovde moze da bude i zapis "Skazi" za starije rachunarei) (0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn


Pa onda.
NTLDR chita boot.ini i sporazumevaju se koji OS treba podici i koliko ih ima.

NTdetect.com je zaduzen za sledece:

Posto je odredjeno sta treba podici i sa koga hard diska NTdetect.com to sve detektuje i pravi listu i hardware/ski kljuch u registry bazi.

Ntoskrnl.exe (BUS adapteri, Garficka, Portovi, Tastatura, USB i Ostali "Cold swapovi"),


Ntbootadd.sys ====
==== Fajlovi vezani za gore napomenuto
Bootsec.dos ====

NTOSKRNL.EXE Ide ochitavanje Kernel/a

Kernel se loadira u 32 bitnu memoriju zaduzenu za operativni sistem.
Zatim komunicira sa HAL/om.

HAL je zaduzen za komunikaciju izmedju Kernela i vasih hardware/ske konfiguracije. masine ( Dll fajl koji se nalazi u Windows-u. Tako da kada promenite konfiguraciju, HAL zajedno sa filterima raspoznaje sta je sta. Nekome poznatije kao (Plug and play)

Zatim se HAL smesta u registar bazu i dodaje im value "0"
Tako NTDLR zna sledeci put sta treba da podigne od sistema po (default/u).

Kernel zatim preuzima ulogu podizacha Windows/a i zatim preuzima sve podatke koji su mu potrebni, odatle izlazi veliki splash screen logo (Windows XP profesional, ili ukoliko imate instaliran SP2 "Service pack 2" pisace samo Windows XP)
I pochinju one tachkice da se krecu kako ih vec zovete. :-D

Zavrsava se splash logo i Hardware/ski kljuch je kreiran (to znachi da je kernel upisao u registry bazu taj kljuch koji ce sledeci put koristiti prilikom podizanja sistema)

Memorijski zapamceno sta sledeci put treba podici (isto zapisano kljuchem u registry bazi)

Svi drajveri su u listi za podizanje sistema (sistem sada ima dovoljno podataka sta traba od hardware/a i drajvera da podigne, u registry bazi se dodaje value "1"). Drugi put prilikom pada sistema pojavice vam se i ova opcija (last good configuration "zadnja opcija na kojoj je sistem radio bez problema") sachinjena od one gore napomenute value "1" koja je dodata bas zbog pada sistema.


I na kraju zapochinje seciurity sub sistem (input output 32 bitne uredjaje) da loadira ujedno sa GUI/em (graphical user interface), i zapochinje logon splash screen (Welcome).

Problemi koji se jave kod ovih primera gore napomenutih resava (repair konzola) ne REINSTAL SPAMERI!!!

Repair konzolu imate vec detaljno objasnjenu na:
=====================================
http://forum.krstarica.com/threads/54159
=====================================

Sada znate kako sistem funckionise i imacete odgovor (delimichan ili pak nagovestaj) sledecih spamerskih pitanja:

A sto nece da se podigne sistem kada ga restartujem...
A sta znachi ono kada tachkice one idu....
A zasto mu toliko treba vremena da se podigne...
A sto nece ovo a sto nece ono ... i tako dalje.
 
Imam jedno pitanje.
Pokusala sam da instaliram XP na C (prvu particiju) ali je nesto krenulo naopako, pa sam XP instalirala na D (drugu particuju). I sada pri dizanju sistema mi se javlja odabir da li hocu XP ili XP. naravno ovaj drugi aplicira na XP an drugoj particiji.

Da li mogu da promenim boot.ini? Tj. da li on moze da izgleda ovako

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

Znaci zelim da mu izbrisem sve sto ga podseca na prvi XP.

Bojim se da mi se nece podici sistem.
 
Naravno da može. Dakle obriši sve izlistane OS-e u sekciji operating systems sem onoga koji ti je postavljen kao defaul i koji hoćeš jedini da ostane. Možeš i da smanjiš vrednost timeout parametra na 5 sekundi ili čak 0, obzirom da nemaš vieš operativnih sistema između kojih treba da izabereš jedan.

Da bi bila sigurna da možeš da vratiš sve u trenutno stanje ukoliko nešto krene loše, iskopiraj postoječu boot.ini datoteku pod drugim imenom u isti folder tako da možeš da je iskoristiš iz Recovery Console.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top