Zan Zak Ruso

Hektor:
Da li se pitate koliko je ljudi pobio ?

Da li ja to ovde čujem da čovek koji je nekoga ubio ne može imati mudre misli....

On je sigurno u drugačijem uglu od tebe Hektore i samo to je kvalitet koji može da donese nešto mudro.
Da ga razumeš i osmotriš ceo sistem pronaći ćeš neku kvalitetniju vezu izmedju ljudskih reakcija. Zato što su kod njega strune ljudske duše zategnute na drugim mestima i u drugim pravcima....

Opravdanje je nešto drugo i podrazumeva postavljanje u stolicu advokata, osuda nešto treće i podrazumeva stolicu sudije....A navodjenje exception, izuzetka je četvrto i ide uz stolicu u parlamentu.....
 
Bio je jedan od vodja Francuske Revolucije (bio je mason) u kojoj je ubijeno oko MILION ljudi !!!
(Nemojte se zgrazavati,broj je proveren).Pa sad vidite da li je bio "mudar" covek,i koja to mudrost ovoga sveta govori da nekog treba ubiti da bi neko drugi bio srecan ?
 
Ne bio je vodja revolucije u kojoj niko nije ubijen...
Pa koja to revolucija na miran način rešava stvar....
Inače u revoluciji važi pravilo što više kasni , to je u njoj manje žrtava jer je VEĆINI JASNO da je neminovna.....
Ipak cena je plaćena na mostu , ne na ćupriji, u čekanju početka promene.....

Ideolog , uvek želi da promeni na bolje svet, problemi često nastaju što nepostoji strpljenje i osećaj za pravi trenutak , već samo robovanje svojoj ideji.....
 
Patak,sada si se obrukao !!!
Ali si i dalje jedini filozof ovde !
Medjutim nisi istoricar.Revolucionari su giljotinirali jednog Lavoazijea (najveci hemicar u istoriji).Na zalaganje Lagrange-a (matematicar) da se Antoan Lavoazije oslobodi kao veliki naucnik,odgovoreno je : REVOLUCIJI NISU POTREBNI NAUCNICI !
Patak,zasto si Tuzan ?
Nauci malo istorije !
Ali mi nisi odgovorio : Koja je to mudrost (nevidjena do Francuske Revolucije) koja se zalaze da neko (milion ljudi) treba biti UBIJEN ,da bi neko drugi bio srecan ???
Ne zaboravi da su to isto radili Komunisticki Revolucionari-masovne UBICE !!!
 
Ruso je bio ideolog.Cini mi se da nam je prof. srpskog pricala kako je on svoju mnogobrojnu decu slao u sirotiste da ga ne bi ometala u pisanju dubokoumnih misli.Jedno je to sto mi citamo od njega i divimo mu se,ali kada saznate da je osoba cijem se radu divite u sustini nekvalitetna sigurno da se makar malo razocarate.
 
STRUČNOST I KVALITET SU VEZANI ZA IZGRADJENOST ČOVEKA I NJEGOVU NESEBIČNOST....

Kad bi ovo bilo tačno , onda bi naučni autoriteti bili članovi VEĆA MUDRACA.

Pošto to nije , ja razdvajam vrednost ideje od vrednosti čoveka, A VI?

P.S. Ja stvarno nisam sveznalica, i istoriju ne poznajem mnogo, možda je moj interes za istoriju opao kad sam shvatio da se istorija ponavlja zato što se ljudsko neznanje svake godine obnavlja, a čuvari znanja opuste i ne prenesu to na nove generacije kako treba....
 
Hektor:
Ali mi nisi odgovorio : Koja je to mudrost (nevidjena do Francuske Revolucije) koja se zalaze da neko (milion ljudi) treba biti UBIJEN ,da bi neko drugi bio srecan ???
Ne zaboravi da su to isto radili Komunisticki Revolucionari-masovne UBICE !!!

Dali je sada komunizam?....
Ali gledaćeš tu ideju kako narasta i u Srbiji i u Svetu nezvao se ja Sima Strahota (a tako se i ne zovem)....
 
O čemu vi ovde pričate? :roll:
Russo spada u francuske filozofe prosvetitelje u periodu romantizma.
Pre bi se moglo za Voltaire-a reći da je (ako je) bio ideolog Francuske revolucije.
Samim tim to ne negira njihov značaj u filozofiji. Svaka revolucija se vezuje za neku ideologiju, a to ponajmanje zavisi od tvorca te ideologije. A pobunom protiv autoriteta tadašnjeg doba najozbiljnije su ugroženi temelji vekovne vladavine Crkve koju ovde po forumu svi zdušno pljujete. Pa šta bi vi, da se j. a da vam ne uđe? :lol:
Svaka revolucija jede svoju decu!
 
Upravo u tome jeste stvar.SVAKA revolucija je KRVAVA i zato sam ja protivnik svake revolucije !
Jedino sam za UNUTRASNJU REVOLUCIJU,
zelim da unistim zlo u sebi !
Ne zaboravite KOGA smo proslavljali ovih dana.Moj ideal je SVETI SAVA, a ne Ruso ili Marks !
A ideal Svetog Save je Hristos !
Time je sve receno.
A privatne poruke koje primam od sledbenika Alistera Kroulija,gde mi pisu svakakve gluposti,neka ih napisu ovde javno ako su tako hrabri.Nemam drugih komentara.
 
Interesantna ideja bi bila baš to.
Kako bi išla evolucija ljudskog društva da ne postoje revolucije.

Želja za promenom nagomilanih suprotnosti se uvek nagomilava i ako nebi bila rešavana revolucijom , tj. zamislimo da je revolucija zabranjena moralnim , državnim, verskim, ljudskim kodeksima, interesantno je kako bi se to razrešilo....

Dali bi ojačala društvena odgovornost i svest?
U početku ne, ali ako bi odgovornost prema religiji i Bogu recimo bila toliko obavezujuća da je ni osećaj nepravde ni politikanti nebi mogli navesti na revoluciju, kako bi se ljudska delatnost okrenula i delovala?

Logično je da bi onda ljudska delatnost bila fokusirana na delovanje iznutra, polako i bez revolucije....
Tu dolazi do izražaja osobina da nisu svi miroljubivi i obično su oni najalaviji najradikalniji.
Kako pobediti u borbi neadekvatnih oružja?
Pre ili kasnije bi se manifestovala ljudska slabost vladara ili ako je društvo u pitanju , nepotizam , porodično udruživanje i mafijaške organizacije.
---------------------------------------------
Valjda Bog deluje kroz ljude , ne kroz molitve.
Što će reći , neko se moli , a neko mora i rukave da zasuče.....
 
Mali dodatak:
Kao što Bog deluje kroz ljude (pravoslavlje)
tako i zli i alavi pojedinci , vladari vladaju kroz ljude i uz pomoć ljudi.....

Ako nemaju uz pomoć koga da vladaju ,
ili ako nemaju moć straha da vladaju strahom ,
onda ne mogu da vladaju....

Loše u religiji je to što ona zasniva svoje delovanje na nižesvesne upravo na strahu od strašnog suda ili kazne božije, te se tako strah uvlači u društveno biće i genotip celog naroda.

Ok, nižesvesni uvek napreduju i postaju više svesni , ali uvek dolaze nove generacije medju kojima ima i ispuštenih elemenata.
 
Ok, ali ovde se ne radi o Bogu kao religiji , već kao jednom od uticajnih fenomena današnjeg društva.

Glupo je analizirati društvo a isecati uticaj koji ima jedna reč na koju si ti ili bilo ko ovde alergičan.

A zna se da nisam religiozan ali ni radikalan ateista.

Ispada da se na krstarici priča o mudrosti koja zaobilazi polovinu čovečanstva. E tu se ja sada moram zabrinuti....
 
Još je Spinoza imao determinističko shvatanje života - Bog upravlja svetom preko prirodnih zakona - tako da su, po Spinozi, Bog, ili Piroda, unutrašnji uzrok svega što se događa.
Većina prosvetiteljskih filozofa (ne računajući dosledne materijaliste, kao što je bio Marks, npr.) se borila za 'humanizovanje shvatanje hrišćanstva', sa čime se slagao čak i jedan Isak Njutn, osim Đordana Bruna, Šelinga, itd. Kao i za Dekarta, i za njih je pitanje postojanja čovekove besmrtne duše nepobitna činjenica, ali kao pitanje razuma, a ne vere.
Prosvetiteljski filozofi su smatrali da je neophodno proširiti poverenje u 'razumsko', koje su poistovećivali sa prirodom i tako je nastao pravac 'kulturni optimizam'. Njegovu krilaticu je stvorio Žan Žak Ruso - "Moramo se vratiti prirodi".
Ruso je 'prirodu' skoro sasvim izjednačavao sa razumom, jer priroda je dobra, pa je i čovek po svojoj prirodi 'dobar', a ishodište svega zla je u društvu, i od tog perioda datira ovo naše pridavanje velike vrednosti detinjstvu. Ruso je zagovarao ideju da čovek u svom prvobitnom stanju 'dečje nevinosti' treba da živi što duže.
 

Back
Top