Srpska nova godina

  • Začetnik teme iluzionista
  • Datum pokretanja
I

iluzionista

Gost
Prenosim vam tekst sa mog bloga o srpskoj novoj godini (inače prvi moj tekst na njemu zato se i zove "Prvi dan").

E, ovako: ja predlažem da napravimo peticiju da 13ti i 14ti budu neradni dani. Ko je za? :D

iluzionista.blogspot.com:
Dan prvi

"I prvog dana bog stvori zemlju..."

Dobro... Božić je prošao... Naklopali smo se i sada punih stomaka ulazim u još jedan doček (a mislili ste da ću reći novu godinu? :D) Ovog puta srpske nove godine... Ali taj "stari" 1. januar nije neradni dan... :( Predlažem da uvedemo referendum povodom tog pitanja...

- "Da li želite da radite za 1.vi januar?"

Neko će se pitati zašto prvi... Pa samo zato što referndum ne bi bio referendum, kad ne bi bilo mućkanja... Svaki referendum mora da sadrži dvosmisleno pitanje a koje vlast može protumači na svoj način... Tako i ja praktično pitam Srbe: "Da li biste radili 1.og?" Naravno, odgovor će biti ne i mirne ruke možemo doneti odluku da se ne radi na oba 1. januara...

Bilo bi u stvari čudno kad bi se radilo... Zamislite da Srbi rade u prvoj polovini januara... Pa, heeej!!! Ne može to tako... Izgubili bi smo onaj oreol lenjivaca i neradnika... I šta bismo onda? Pravili se Englezi? Zabili se u španska sela? Progovorili Francuski? Ne može... Ne dam 1. (i onaj drugi 1. januar) Ja tada praznujem i gotovo...

Ali, ček zašto mi ne bismo imali dva kalendara? Pa i jevreji, pored gregorijanskog, koriste i svoj kalendar, zar ne? Zašto Srbi ne bi zadržali vreme koje je odredio veliki rimski imperator, Gaj (ne ovo nije gay, već gaj) Julije Cezar...

Zato, braćo Srbi: Srećna nova Julijanska (srpska, pravoslavna i svi ostali atributi) nova godina!!!
 
Da, da Srbi uvek nesto pametuju, samo da nista ne rade, a da im sve padne s neba.
E ne moze to tako.
Ispravan kalendar je Gregorijanski kalendar i kao takav bi bilo najlogicnije postovati ga (mada bi trebalo i tu korekcije).
A Julijanski kalendar koji kasni za gregorijanskim 13. dana i koji je dogmatsko ucenje pravoslavne crkve (jedino su se grci prizvali pameti pa su prihvatili cinjenicu) bi trebalo zaboraviti.
Jer se kroz odredjeno vreme to kasnjenje sve vise i vise povecava.
A kalendar iako je korigovao papa Gregorije, korigovao ga je po kretaju nebeskih tela, te prostim logickim zakljucivanjem julijanski kalendar (ne znam ko je samo krstio 'srpska NG') treba samo zapamtiti kao istorijski pojam i nista vise.
 
Кулиража:
Da, da Srbi uvek nesto pametuju, samo da nista ne rade, a da im sve padne s neba.
E ne moze to tako.
Ispravan kalendar je Gregorijanski kalendar i kao takav bi bilo najlogicnije postovati ga (mada bi trebalo i tu korekcije).
A Julijanski kalendar koji kasni za gregorijanskim 13. dana i koji je dogmatsko ucenje pravoslavne crkve (jedino su se grci prizvali pameti pa su prihvatili cinjenicu) bi trebalo zaboraviti.
Jer se kroz odredjeno vreme to kasnjenje sve vise i vise povecava.
A kalendar iako je korigovao papa Gregorije, korigovao ga je po kretaju nebeskih tela, te prostim logickim zakljucivanjem julijanski kalendar (ne znam ko je samo krstio 'srpska NG') treba samo zapamtiti kao istorijski pojam i nista vise.

Pazi... Logicki da. Ispravniji je Gregorijanski. Ali, ispravno je dosadno. "Ispravnost" vrlo brzo dosadi. A u Srbiji logika ionako nije priznata nauka. Tako, yebi ga... A to o neradnicima... Ima u Srbiji i onih koji rade... I to zestoko. Verovao ili ne. Ima onih koji se svaki dan bore za onu "koricu hleba" koja ce nahraniti njihovu familiju. A 2 dana odmora bi im mnogo znacilo za skupljanje snage za tu borbu. Zapadnjacki sistem rada ce degenerisati i neke dobre osobine srpskog naroda. U redu je uvesti nove radne navike. Ali, ne preterivati s time. Pa kazi, molim te: sta fali Spancima. I oni imaju dosta liberalan i slobodan radni dan... I pored toga opstaju.
 
Кулиража:
Da, da Srbi uvek nesto pametuju, samo da nista ne rade, a da im sve padne s neba.
E ne moze to tako.
Ispravan kalendar je Gregorijanski kalendar i kao takav bi bilo najlogicnije postovati ga (mada bi trebalo i tu korekcije).
A Julijanski kalendar koji kasni za gregorijanskim 13. dana i koji je dogmatsko ucenje pravoslavne crkve (jedino su se grci prizvali pameti pa su prihvatili cinjenicu) bi trebalo zaboraviti.
Jer se kroz odredjeno vreme to kasnjenje sve vise i vise povecava.
A kalendar iako je korigovao papa Gregorije, korigovao ga je po kretaju nebeskih tela, te prostim logickim zakljucivanjem julijanski kalendar (ne znam ko je samo krstio 'srpska NG') treba samo zapamtiti kao istorijski pojam i nista vise.

tako je, ali kako bi onda mi imali dve nove godine 8)
bolje ovako, slavlja i veselja od decembra do sredine januara 8)
 
tinytree.gif

Srećna nam Nova godina! :D
 

Back
Top