Moral i etika

Senta

Zainteresovan član
Poruka
153
Evo buduce nepopularne teme na ovom forumu:
Zanima me vase misljenje o sledecim stvarima:

-Gresno li je proizvoditi sportske automobile sa dizel motorom? :arrow: zablude tipa:"Hoces brz, mocan auto, ali si ipak shonja kada treba da se plati gorivo.." (da se razumemo, nemam nista protiv BMW 330ci :arrow: Oprosti mi Espanol)

-Gresno li je proizvoditi sportske automobile sa automatskim menjacem? :arrow: pa valjda je zato sportski da se uziva u voznji automobila kojim TI upravljas! (imam bliske prijatelje koji shize kada vide ovu kombinaciju)

-Gresno li je ubacivati plin u auto skuplji od 10.000 evra? :arrow: e tu da vas vidim moralisti i eticari (pricao sam sa prijateljem koji ne bez razloga kaze:"zeznuo sam se u vezi a6-ice, benzinac je, puno trosi, al mi je klosarski da ugradjujem plin.")

Zivo me interesuju vasi stavovi.. :lol:
Pozdrav svim forumasima
 
1)Za najbolje performanse bolji je benzinski motor.Takodje, nije lako definisati sportski.Da li je to neprikosnovena brzina i ubrzanje, da li osecaj u voznji, da li zanimljivost u voznji bez obzira na performanse(Amerikanci)?.Ipak, za mene Porse nije Porse ako je dizelas.

2)Zato postoji vise modova menjaca.Sportska voznja nije sa automatikom...ali zasto ne imati i ovu opciju?
3)10 000 evra za nov auto je neki minimum, pa ko ima para i tako mu se svidja nek vozi cistog benzinca...Licno mi se svidja i pokusacu da nadjem para da uvek sebi priustim zadovoljstvo voznje u benzincu. Ali svakako nije 'glupo' ugraditi plin.
 
1. pa zavisi, to je i stvar ukusa, a i navike
kao sto bi neki rekli sta ce mi i ako je brz
ako se se cuje ko traktor.... mada citajuci
clanke i na interenetu o autima tipa: seat
ibiza cupra R tdi 160ks (seriski :P ) razuverio sam
se.....

2?

3.plin... ne znam. koliko cujem to je dosta
razvijenije u zapadnim zemljama kao sto je holandija
gde se fabriki ugradjije plin ne bi li se smanjila
emisija stetnih gasova. mnogi pricaju kako
je stetan za motor a sa druge da je mirniji
rad motora, prelazi vise km. e sad???
ali da je usteda tu nema spora
 
1) Zasto da ne ako sportski dizelas moze da konkurise benzinskom ne vidim zasto bi to bilo glupo?
2) Pa ako ima automatski menjac onda po meni nije sportski auto. Po cemu je onda sportski? Po spoljnem izgledu? Po meni je ovo bezveze!
3) Plin u nov auto? Ja sam uvek bio za to da ako nesto hoces da imas onda ga imaj do kraja. Ako kupujes nov auto onda moras da imas para i da naspes. Plin je vise za starije automobile kojima je motor sto puta popravljan pa ne moze da se smanji potrosnja. S obzirom na to sta koji auto nudi i kolika mu je cena u poslednje vreme nisam cuo za neki koji trosi vise nego sto daje, sto znaci da ako kupis Punta ili Pezoa 206 ili nesto slicno (oko 10 000EUR) on trosi 5-6 litara itd. Plin u novom autu vidim samo kao fabricki ugradjen i to negde smesten da ne zauzima gepek.
 
1. Benzinac Vs. Dizel na trkama? Pa cinjenica je da se iz benzinaca zasad izvlace najjace perfomanse, tako da dizeli nemaju tu mnogo sta da traze. S' druge strane kako danas dizeli napreduju i postaju konkurencija, sto da ne. Proletos mi ortak skrenuo paznju na novu Opleovu Vectru dizel, iz koje je onaj Opelov sportski tim izvukao skoro nekih 220 konja, od originalnih 150! (valjda, nemojte me tacno drzati za rec, nesecam se)

2. Mislim... kakav je to ozbiljan auto u kome ti politiku vodi neka elektronika... mislim ljudi stvaaarnooo...

3. Plin? Zasto da ne, ekoloskiji je, jeftiniji, jes' da malo smanjuje snagu, ali boze moj... Vozili smo se nekad sa 70-tak konja u vr' glave, pa nikom nista nije falilo. Sve sto ne nosi epitet sportsko/trkackog automobila nema razloga da ne radi na plin. I naravno bolje fabricki ugradjen, nego dobudzen.
 
Mali komentar povodom benzin - dizel dileme.

Specifična snaga motora je maksimalna snaga po težini motora. Najveću specifičnu snagu imaju dvotaktni motori, pa obični benziski pa dizel motori. Dakle, za istu snagu potreban je veći i teži dizel motor. Zato se ugrađuju tamo gde veličina nije najbitniji faktor (Kamioni, autobusi, brodovi ...) Dakle, po samoj izgradnji, dizel motor je veći i teži. Zato nema primenu u sportskim automobilima.

( Specifična potrošnja je obrnuta: najveću potrošnju po razvijenoj snazi imaju dvotaktni, ba obični benzinci pa dizel motori. )
 
Kad_LupimLupim:
1. Benzinac Vs. Dizel na trkama? Pa cinjenica je da se iz benzinaca zasad izvlace najjace perfomanse, tako da dizeli nemaju tu mnogo sta da traze. S' druge strane kako danas dizeli napreduju i postaju konkurencija, sto da ne. Proletos mi ortak skrenuo paznju na novu Opleovu Vectru dizel, iz koje je onaj Opelov sportski tim izvukao skoro nekih 220 konja, od originalnih 150! (valjda, nemojte me tacno drzati za rec, nesecam se)

2. Mislim... kakav je to ozbiljan auto u kome ti politiku vodi neka elektronika... mislim ljudi stvaaarnooo...

3. Plin? Zasto da ne, ekoloskiji je, jeftiniji, jes' da malo smanjuje snagu, ali boze moj... Vozili smo se nekad sa 70-tak konja u vr' glave, pa nikom nista nije falilo. Sve sto ne nosi epitet sportsko/trkackog automobila nema razloga da ne radi na plin. I naravno bolje fabricki ugradjen, nego dobudzen.
Hej! Pa zamisli koliko bi taj isti Opelov sportski tim izvukao od benzinca? Čuuudo 1!
 
Gresno... Mora da konsrtuktori i osoblje BMW ide da se ispovedi posle sklapanja svakoj sportskok dizela.. Da ne pricam o tjunerima koji budze dizelase.. Mora da im Svevisnji mnogo zamera na tome.
Pravi sportski auto jeste benzinac,ali ipak ko sta voli nek' izvoli. Vidis da se odrzavaju i trke kamiona. Ako neko hoce sportski auto, a voli dizele i razmislja ekonomicno, zasto da ne....
A sto se tice ugradnje plina i ustede kada su u pitanju skuplji automobili.Ja jesam za to da svako vozi ono sto moze da priusti i odrzava normalno.Ali opet, zasto bi iako neko ima pare, davao duplo vise na gorivo, ako vec ima alternativu....
 
jomini:
Kad_LupimLupim:
1. Benzinac Vs. Dizel na trkama? Pa cinjenica je da se iz benzinaca zasad izvlace najjace perfomanse, tako da dizeli nemaju tu mnogo sta da traze. S' druge strane kako danas dizeli napreduju i postaju konkurencija, sto da ne. Proletos mi ortak skrenuo paznju na novu Opleovu Vectru dizel, iz koje je onaj Opelov sportski tim izvukao skoro nekih 220 konja, od originalnih 150! (valjda, nemojte me tacno drzati za rec, nesecam se)

2. Mislim... kakav je to ozbiljan auto u kome ti politiku vodi neka elektronika... mislim ljudi stvaaarnooo...

3. Plin? Zasto da ne, ekoloskiji je, jeftiniji, jes' da malo smanjuje snagu, ali boze moj... Vozili smo se nekad sa 70-tak konja u vr' glave, pa nikom nista nije falilo. Sve sto ne nosi epitet sportsko/trkackog automobila nema razloga da ne radi na plin. I naravno bolje fabricki ugradjen, nego dobudzen.
Hej! Pa zamisli koliko bi taj isti Opelov sportski tim izvukao od benzinca? Čuuudo 1!
Sarkazam, sarkazam...zasto kad covek lepo prica
:?:
 
Ma nije sarkazam, nego vidim veći potencijal u izvlačenju snage iz benzinca (pri visokim obrtajima), a za dizelaše je druga priča, tj. svrha. Visok obrtni momenat je bitan skoro koliko i snaga ,ali raditi sa dizelima i usavršavati ih prema tome, kao i maloj potrošnji, a ne prema max. brzini i sl. Sve prema svrsi vozila.
 
1) danashnji dizeli su se skoro izjednacili po performansama, ali i po trajnosti. Poznato je da su dizelashi bili(BILI!!!)dugotrajniji, ali bash zbog tog povecanja performansi neshto je moralo da trpi. Eto, pre par godina VW 1,8T = 150 ks, danas VW 1,9 TDI = 150 ks.
2) kao shto su rekli neki forumashi, postoje na automaticima i sport (ili kako ga ko vec krsti) rezimi.
3) azvisi od co'eka do co'eka.

CIAO! 8)
 
Samo da ukazem, sto se tice sporta i prve dve stavke.
Formula 1 kao vrh autosporta koristi:
1)Benzinske motore
2)Automatski menjac je bio koriscen od strane svih timova kad je bio dozvoljen pa se namece da je superioran. :shock: (licno vise volim sekvencijalni-i sve njegove varijante :D )
 
Nema sanse da je automatika superiornija u menjanju brzina... jeste da moze skoro bez greske da nabode momenat najidealniji momenat za promenu brzine, al' jos uvek nema tog sistema koji ume da procenjuje da li uopste ima smisla menjati brzinu, ako je ce za 10 m da naleti krivina kroz koju mora da se prodje sa tri stepena manje!!!
 
Kad_LupimLupim:
2. Mislim... kakav je to ozbiljan auto u kome ti politiku vodi neka elektronika... mislim ljudi stvaaarnooo...

Cini mi se da je jaguar e-type u pitanju: serijski se proizvodi sa automatskim menjacem, a opciono sa manuelnim.. koliko se secam, od toga sportskije auto i nemoze da izgleda.. :wink:
Znam, Dovla, zbog takvih paradoksa sam i postavio i temu... :D
 
evening:
Gresno... Mora da konsrtuktori i osoblje BMW ide da se ispovedi posle sklapanja svakoj sportskok dizela.. Da ne pricam o tjunerima koji budze dizelase.. Mora da im Svevisnji mnogo zamera na tome.
Pravi sportski auto jeste benzinac,ali ipak ko sta voli nek' izvoli. Vidis da se odrzavaju i trke kamiona. Ako neko hoce sportski auto, a voli dizele i razmislja ekonomicno, zasto da ne....
A sto se tice ugradnje plina i ustede kada su u pitanju skuplji automobili.Ja jesam za to da svako vozi ono sto moze da priusti i odrzava normalno.Ali opet, zasto bi iako neko ima pare, davao duplo vise na gorivo, ako vec ima alternativu....

Da kazemo da su benzin i plin slicni,a plin je jeftiniji i cistiji i pogresno je ubedjenje(donekle) da se gubi na snazi;razlika je u tacki paljenja (oktanska vrednost plina je veca)i razmeri smese plin vazduh:benzin vazduh, pa je stoga i razlika u perfomansama primetna(zbog, da kazemo "nepravilnog stelovanja").Dakle vrlo je moguce, da auto ide mnogo bolje na plin nego na benzin bez posebne dorade, ali se gubi smisao ugradnje plina.Nedavno je BMW napravio fabricki 525 na plin, koliko se secam, oko 170 ks,ali ono sto je bilo impresivno je da su izduvni gasovi cistiji od onih koje je uzimao iz atmosfere :shock: :shock: , znaci preciscava vazduh.Da li se serijski proizvodi, neznam i koliko su ovi podatci(za BMW)tacni, ali moguce je da ima istine.Da li je neko cuo o tome nesto vise?
 
Mnogo ste poceli da se raspravljate a niko ne postavlja prvo pitanje, sta je uopste sportska voznja, na trkama se koristi trkacka voznja, tako da ja zaista ne znam gde se to koristi sporska voznja, mozda mislite na nocne voznje po Bgd u kojima svako drugo vece neko pogine.
 

Back
Top