Srpski lekari u Nemačkoj

trazi se B1 nivo znanja sto je dosta tesko za nekoga ko tek treba da krene sa ucenjem, 6 meseci ako ti idu jezici i imas cesto casove a to kosta, do godinu dana, sto je realno..i da se nadje poslodavac, to jest bolnica, drzavna ili privatna koja zeli da te zaposli..zatim overa svih diploma, dokumenata na nemacki sa sve apostilom i potvrda da nisi osudjivana..itd..
 
Vredi iscimati se...I nije tako tesko kao sto mislis.

Znaci da spremim sertifikat B1 znanje nemackog jezika,i da saljem CV .Koliko sam ja obavestena ,moze se konkurisati za Asistent Artzt mesto (to je samo priznat bachelour),a onda ide specijalizacija (to je master nivo),i onda drzavni ispit.Da li sam u pravu?Da li je sada problem stalni boravak,ili primaju i kandidate van evropske unije na probni rad,pa onda na radnu vizu?Da li je moguce da mi posaljete korisne linkove na koje mogu da saljem CV?Koliko sam citala Vase postove Vasa sestra je uspela da dobije specijalizaciju u. Nemackoj.Da li mi mozete reci da li su insistirali na B1 sertifikatu ili je dovoljno osnovno znanje nemackog jezika da bi dobili ponudu za posao?
 
Aleksandra, za jezik stvarno ne znam odgovor, zato sto ona ima C2. Tu je prepreku preskocila.
Njen je slucaj mnogo komplikovaniji, jer je zavrsila medicinu u Grckoj, cije drzavljansto nema. Nakon studija je mogla da ceka par godina na specijalizaciju i da radi za 300 evra, a u Srbiji nisu hteli da je prime zato sto nema grcko drzavljanstvo.
Ima srpski pasos i sa njim je dobila radnu vizu. Na tu grcku diplomu je morala da dobije Haski pecat iz Beograda. Pa , mozete da zamislite proceduru...
Poenta ovoga sto pisem je, da ako je devojka od 25 godina sve to sama mogla da uradi, glupo je da dobijete savet od neozbiljne osobe na forumu- da treba da se uci jezik i da je bolje da batalite..
Jeste joj jezik bila olaksavajuca okolnost, ali sve drugo je bilo komplikovanije nego za nekog odavde...
Sve ostale detalje cu Vam napisati u privatnoj poruci :)
 
e ako nesto stvarno zelis, onda ces i da saznas..za pocetak idi na njihove sajtove sa nekim ko zna nemacki, idi do ambasade, iscimaj se malo..ovde si dobila maximum informacija..ti bi sve na tacni

Vi kolega stvarno imate negativan stav,tako se nista ne postize.Sa druge srane nisam bas potpuno neobavestena,ovu temu sam postavila da bih saznala informacije neposredno od kolega koji su prosli kroz proceduru i dosli do posla :)
 
Aleksandra, za jezik stvarno ne znam odgovor, zato sto ona ima C2. Tu je prepreku preskocila.
Njen je slucaj mnogo komplikovaniji, jer je zavrsila medicinu u Grckoj, cije drzavljansto nema. Nakon studija je mogla da ceka par godina na specijalizaciju i da radi za 300 evra, a u Srbiji nisu hteli da je prime zato sto nema grcko drzavljanstvo.
Ima srpski pasos i sa njim je dobila radnu vizu. Na tu grcku diplomu je morala da dobije Haski pecat iz Beograda. Pa , mozete da zamislite proceduru...
Poenta ovoga sto pisem je, da ako je devojka od 25 godina sve to sama mogla da uradi, glupo je da dobijete savet od neozbiljne osobe na forumu- da treba da se uci jezik i da je bolje da batalite..
Jeste joj jezik bila olaksavajuca okolnost, ali sve drugo je bilo komplikovanije nego za nekog odavde...
Sve ostale detalje cu Vam napisati u privatnoj poruci :)

Hvala Vam puno.Ocekujem Vasu poruku :)
 
Postovani zainteresovani za ovu temu,
odlucila sam da vam se svima obratim, jer trazeci informacije ovog tipa proslog leta nisam uspevala da pronadjem nista. Evo, sada imam informacije i rado cu ih nesebicno podeliti (i znajte, imaju ih mnogi, ali ne zele da pomognu kolegama).
Ovo su meni Nemci trazili:
- nivo jezika: B2; (sertifikat Goethe instituta, moze i naseg u Beogradu);
- prevedena dokumenta: diploma i dodatak diplomi, licenca, dokaz da nisi osudjivan (iz policije ono cudo), neke pokrajine i neke bolnice u nemackoj traze i haski apostil (to se uzima brzo i lako u sudu u Ustanickoj). Ne mogu da se setim da li je bilo jos necega od papirologije. Ako se setim, napisacu.

Pocetna plata u Nemackoj je nesto manja od 4000 bruto, sto je nekih 2300 neto. Od te priblizno 2000, davacete u pocetku do 500 evra za mali namesten stan i sve troskove u vezi sa stanovanjem (osim u slucaju kada bolnica ima smestaj u krugu bolnice). Specijalizacije pocinje sa pocetkom radnog odnosa. Trajanje zavisi od odabira specijalizacije (kao i kod nas). Plata se povecava sa svakom godinom specijalizacije. Probni rad je pola godine, a ugovor se potpisuje na godinu-dve (zavisi od bolnice).
Ono sto nama manjka, a to je praksa, savetujem da volonterski naucite U Srbiji, jer cete u Nemackoj puno vremena potrositi uvodeci braunile, uzimajuci krv, kaceci EKG. Ovo se u Nemackoj apsolutno ocekuje od svakog lekara bez izuzetka. Sestre su vise negovateljice. Malo je drugacije nego kod nas.
Nemojte se gurati u velike gradove! Izaberite neki manji grad sa manjom bolnicom. Bolje se i vise nauci. Svi se trude oko vas i svi vam u svakom smislu izlaze u susret. U manjim gradovima manjka i lekara. Nemacka je zemlja fantasticno povezana vozovima i auto-putevima i nemojte se obeshrabriti pricom da ce vam u malom gradu biti dosadno. U prvoj godini cete kupiti polovan automobil i svet ce vam biti pod nogama. U velikom gradu cete mozda i naci mesto na nekoj onkologiji (koju niko ne zeli da radi i na koju primaju strance) ili nekoj grani koja ne zanima bas puno ljudi. Niko ne voli direktan susret sa smrcu, pa ni nemacki lekari.

Jos jedna informacija- strucni ispit znanja (nije nostrifikacija) se u nekim nemackim pokrajinama polaze, a u drugima ne. To ce vam vec reci ljudi iz bolnicke pravne sluzbe sa kojima cete kontaktirati. Nostrifikacija kao takva ne postoji. Polaze se (ako se polaze u pokrajini koju birate)- strucni ispit, koji traje od 15 minuta do 1h.

Za odlazak u nemacku vam ne treba niko! Potreban vam je samo e-mail bolnice u koju saljete molbu sa pitanjem da li mozete da posaljete svoj CV. Nemojte lagati u CV-ju. Ne treba vam to u zivotu. Nemci su posten narod do srzi u tom poslovnom smislu.

Zelim svim kolegama srecan put u Nemacku, koja nije ni najlepsa, ni najsrdacnija, ni najtoplija zemlja na svetu... Ipak, to je zemlja u kojoj je rad lekara cenjen i placen, a cija je specijalizacija priznata svugde.
 
Postovani zainteresovani za ovu temu,
odlucila sam da vam se svima obratim, jer trazeci informacije ovog tipa proslog leta nisam uspevala da pronadjem nista. Evo, sada imam informacije i rado cu ih nesebicno podeliti (i znajte, imaju ih mnogi, ali ne zele da pomognu kolegama).
Ovo su meni Nemci trazili:
- nivo jezika: B2; (sertifikat Goethe instituta, moze i naseg u Beogradu);
- prevedena dokumenta: diploma i dodatak diplomi, licenca, dokaz da nisi osudjivan (iz policije ono cudo), neke pokrajine i neke bolnice u nemackoj traze i haski apostil (to se uzima brzo i lako u sudu u Ustanickoj). Ne mogu da se setim da li je bilo jos necega od papirologije. Ako se setim, napisacu.

Pocetna plata u Nemackoj je nesto manja od 4000 bruto, sto je nekih 2300 neto. Od te priblizno 2000, davacete u pocetku do 500 evra za mali namesten stan i sve troskove u vezi sa stanovanjem (osim u slucaju kada bolnica ima smestaj u krugu bolnice). Specijalizacije pocinje sa pocetkom radnog odnosa. Trajanje zavisi od odabira specijalizacije (kao i kod nas). Plata se povecava sa svakom godinom specijalizacije. Probni rad je pola godine, a ugovor se potpisuje na godinu-dve (zavisi od bolnice).
Ono sto nama manjka, a to je praksa, savetujem da volonterski naucite U Srbiji, jer cete u Nemackoj puno vremena potrositi uvodeci braunile, uzimajuci krv, kaceci EKG. Ovo se u Nemackoj apsolutno ocekuje od svakog lekara bez izuzetka. Sestre su vise negovateljice. Malo je drugacije nego kod nas.
Nemojte se gurati u velike gradove! Izaberite neki manji grad sa manjom bolnicom. Bolje se i vise nauci. Svi se trude oko vas i svi vam u svakom smislu izlaze u susret. U manjim gradovima manjka i lekara. Nemacka je zemlja fantasticno povezana vozovima i auto-putevima i nemojte se obeshrabriti pricom da ce vam u malom gradu biti dosadno. U prvoj godini cete kupiti polovan automobil i svet ce vam biti pod nogama. U velikom gradu cete mozda i naci mesto na nekoj onkologiji (koju niko ne zeli da radi i na koju primaju strance) ili nekoj grani koja ne zanima bas puno ljudi. Niko ne voli direktan susret sa smrcu, pa ni nemacki lekari.

Jos jedna informacija- strucni ispit znanja (nije nostrifikacija) se u nekim nemackim pokrajinama polaze, a u drugima ne. To ce vam vec reci ljudi iz bolnicke pravne sluzbe sa kojima cete kontaktirati. Nostrifikacija kao takva ne postoji. Polaze se (ako se polaze u pokrajini koju birate)- strucni ispit, koji traje od 15 minuta do 1h.

Za odlazak u nemacku vam ne treba niko! Potreban vam je samo e-mail bolnice u koju saljete molbu sa pitanjem da li mozete da posaljete svoj CV. Nemojte lagati u CV-ju. Ne treba vam to u zivotu. Nemci su posten narod do srzi u tom poslovnom smislu.

Zelim svim kolegama srecan put u Nemacku, koja nije ni najlepsa, ni najsrdacnija, ni najtoplija zemlja na svetu... Ipak, to je zemlja u kojoj je rad lekara cenjen i placen, a cija je specijalizacija priznata svugde.
 
Pozdrav svima! Zelela bih da se nadovezem na ovu diskusiju jer i sama vrlo aktivno radim na odlasku za Nemacku. Za zaposlenje jeste potreban B2 nivo Geotheovog instituta, moze se polagati u Beogradu ili tamo. Mozete da pronadjete Migrant Service Centres na googlu na srpskom i odatle da skinete vodic za Nemacku. Tamo imate puno informacija, izmedju ostalih i sajtove za trazenje posla.

Nadam se da sam malo pomogla :)
 
Ne znam, zaista za plate specijalista i priznavanje specijalizacije. Odaberes nekoliko bolnica, posaljes mejlove i pitas.
U kom gradu treba pokusati? Pokusaj u bilo kom gradu koji se nalazi na do 100km od nekog veceg grada. To je moje misljenje. Nije pravilo. Mozda neko uspe da se zaposli iz cuga u Berlinu i da mu bude super, pa me opovrgne. Na osnovu iskustava drugih kolega (koji su bili u vecim gradovima ili u velikim bolnicama) nije bas sjajno. Konkretno ti ne zelim reci da treba izabrati odredjeni grad, jer svako kroji svoj put. Mislim da sam dovoljno pomogla informacijama koje sam ponudila. :)
 
Da li mogu da apliciram sa znanjem nemackog na A2 nivou i bez iskusttva?Koje su to pokrajine u klojima se ne polaže test ynanja?

Koliko ja znam, sa A2 mozes raditi kao praktikant pri bolnici. Neki nasi lekari su odlazili preko nekakvih veza sa A2 nivoom. Radili su za platu od 400 evra, ili bez plate uz obezbedjen smestaj i hranu u bolnici. Ako zelis da pocnes da radis, neophodan ti je B2 nivo (ovo je milion posto sigurna informacija). Iskustvo nije neophodno. Moj prvi post je i posvecen lekarima pocetnicima, ljudima koji su diplomirali i ne mogu da nadju posao u Srbiji. Svejedno pocinjes od nule u Nemackoj. Neophodno je da imas polozen drzavni ispit u Srbiji.
Na sajtu nemacke lekarske komore naci ces koje pokrajine non-EU lekarima traze ispit znanja. Uostalom, kada posaljes pismo bolnici u Nemackoj, dobices sve podatke, ukljucujuci i nivo jezika i informacije o tome da li ti treba ispit znanja.

Evo, pronasla sam ti link. http://www.bundesaerztekammer.de/downloads/Approbationsbehoerden20100809.pdf
 
Poslednja izmena:
KOliko nemacki treba da se uci u skoli ili individualno da bi se postigao taj B2 nivo nemackog? Okvirno, znam da je individualno..znaci otprilike..i za kojim specijalnostima je najveca potraznja..? Pretpostavljam anestezija, patologija, hirurgija...?
 
Po mojoj proceni, postoji realna mogucnost da se polozi ispit za Goethe Zertifikat B2 ako se posvetis potpuno ucenju nekih sest meseci, krecuci od nule. B2 je dosta zahtevan nivo, ali moguce ga je poloziti i ako se krece od nule.

CicaMica1 Hvala na vrlo iscrpnim informacijama, veoma su dragocene. Pozdrav!
 
KOliko nemacki treba da se uci u skoli ili individualno da bi se postigao taj B2 nivo nemackog? Okvirno, znam da je individualno..znaci otprilike..i za kojim specijalnostima je najveca potraznja..? Pretpostavljam anestezija, patologija, hirurgija...?

Mislim da je to individualno, ali svakome ko je ozbiljno pripremao ispite, ucenje nemackog nece tesko pasti. Pola godine je neka cifra koju smatram realnom (kao sto je Lea vec napisala). Tih pola godine je kao spremanje nekog obimnog ispita na faksu, a takvih je bilo. :)
Ne znam da li si ti kolega, ili se raspitujes za nekog drugog, ili te prosto zanimaju informacije. Koliko ja znam, a mislim da raspolazem informacijama, deficitarne su sve grane (zavisi kako u kojoj bolnici). Od malog broja nasih koji su otisli svi su na razlicitim odeljenjima, u razlicitim pokrajinama. Od neurologije, preko anestezije, interne, hirurgije. Ne znam nikoga ko je van klinike (patologija, mikrobi...). Najbolje prolaze pocetnici, specijalistima ne znam da li je uopste priznata specijalizacija. To bi morao neko drugi da odgovori. Ne znam nijednog naseg specijalistu tamo, pa ne bih da lupam napamet.
 
Poslednja izmena:

Back
Top