Srpski lekari u Nemačkoj

Pitanje za sve kolege koji su vec uspeli da se zaposle u Nemackoj i na specijalizaciji su.

Ispricajte nam svoju pricu, sta radite, sta specijalizirate, u kom ste gradu?

Koliko Vam traju specijalizacije, sta su prednosti a sta mane ?
Sto vise informacija.

Pozdrav!
 
@Hedonista i njegovo drugo ja gospodin optimista: :)

1. Spisak dokumenata koji je neophodan za rad dobićete od pravne službe bolnice kojoj upućujete zahtev za zapošljavanje. O svemu ostalom informacije možete dobiti u našoj lekarskoj komori.

2. Kada sva dokumenta budu prevedena, poslata u elektronskoj formi bolnici i kada ih pravni tim bolnice proveri, bićete pozvani na razgovor. Pobogu, naravno da neće zaposliti lekara bez da ga vide i još važnije- čuju. :) Džaba gledanje, ako taj neko nema šta da kaže.

3. Stručni ispit- kenntnisse prüfung - ispit znanja ili kako god želite je još jedna od stvari koju će bolnica da vam objasni, a često i organizuje za vas. Kao što rekoh različito izgleda od pokrajine do pokrajine i najbolje je da u tu priču ne ulazim, jer ne želim da kažem nešto što je netačno. Ako se polaže (a najčešće se polaže), polaže se na nekom od regionalnih univerziteta pred višečlanskom komisijom (profesori iz nekoliko oblasti). Pitanja se postavljaju kroz primere i očekuje se znanje koje bi trebalo da ste stekli za vreme osnovnih studija u Srbiji. :) Udžbenici su stvar izbora i ne postoji spisak užbenika koji bih dala nekome za spremanje ovog ispita. Sama nisam dobila takav spisak, već sam se po nemačkim forumima informisala o načinu ispitivanja i na osnovu toga kupila literaturu.
Ispit služi za verifikaciju vašeg znanja (članicama EU je ne traže, pa je to malo degutantno, ali ne bih da skrećem temu) i dobijanje dozvole za rad u toj, određenoj, nemačkoj pokrajini.

4. Koliko ja znam Republika Nemačka je priznala diplome našoj zemlji, a to bi automatski trebalo da znači da se ni u jednoj od nemačkih pokrajina ne polaže nostrifikacija. No, ne bih se bavila strogo pravnim pitanjima, jer nisam sigurna.

Nadam se da sam odgovorima nekome pomogla. Ipak, moj besmisleni altruizam se ovde većim delom završava. Očekivala sam da se makar još jedan "odliveni medicinski mozak" priključi ovoj prepisci. Kako se to nije dogodilo, još jednom sam samo ostala razočarana u kolege. :) Verujte mi da mnogo ljudi ima sve ove informacije, neki i više od toga, jer su u Nemačkoj duže od godinu dana. Nikome od njih za godinu dana nije palo na pamet da svojim kolegama kaže da otići u Nemačku nije najteža stvar na svetu. I dok se kojekakvi Rumuni, Bugari, Grci, Turci... vuku i pomažu, maltene jedni druge dovlače u svoje bolnice, mi ćutimo! Pakost, zavist, zloba... Ne znam šta je! Možda i ne želim da saznam.
Pratiću forum, ali više neću odgovarati na pitanja, jer sve sam od polaganja ispita jezika do zapošljavanja već u najvećoj meri rekla, pa smatram da postaje besmisleno. :)
Sve vas srdačno pozdravljam, želim vam svu sreću!
 
Poslednja izmena:
I dok se kojekakvi Rumuni, Bugari, Grci, Turci... vuku i pomažu, maltene jedni druge dovlače u svoje bolnice, mi ćutimo! Pakost, zavist, zloba... Ne znam šta je! Možda i ne želim da saznam.



Sta mislite, zasto je "cica mica1" apsolutno ignorisala moje konkretno i ozbiljno pitanje ???


Izgleda da bas hoce da pomogne nasim ljudima?!?!


:think::think::think:
 
I dok se kojekakvi Rumuni, Bugari, Grci, Turci... vuku i pomažu, maltene jedni druge dovlače u svoje bolnice, mi ćutimo! Pakost, zavist, zloba... Ne znam šta je! Možda i ne želim da saznam.



Sta mislite, zasto je "cica mica1" apsolutno ignorisala moje konkretno i ozbiljno pitanje ???


Izgleda da bas hoce da pomogne nasim ljudima?!?!


:think::think::think:

Kome se ti, devojko, obraćaš? Koje je pitanje od ovih ozbiljno? Na kom si nivou znanja nemačkog jezika, pa ti već treba informacija o specijalizacijama? Sram te bilo! Pitanja koja si postavila tiču se subjektivnih osećaja, a time ne želim da se bavim. Uostalom, isčitaj temu od prve poruke i shvatićeš da ne želim da dajem lične informacije. To u kom gradu je ko i šta specijalizira je stvar ličnog izbora, složićeš se. Drksost kojom si se obratila učinila ti je samo jedno, da moja vrata zauvek zazvoriš zadnjicom, jer si nevaspitana.
 
Moja namera nije da bilo koga vredjam na forumu, ako je to za tebe uvreda IZVINI !


Cisto da se zna, svako ko je apsolutno ozbiljno zainteresovan da zivi u drugoj drzavi i promeni svoj zivot iz korena ( ne kucka ovde porukice zato sto mu je dosadno i nema sta da radi u zivotu ), zeli da zna sto vise o tome sta ga ceka.

Ako nekom na forumu kazes, zivim tu i tu, bavim se time i time , tesko je gradivo ili nije ima toliko i toliko ispita, to ne znaci da cu po dolsku u Nemacku da ti zvonim na vrata i upirem prstom na tebe.....ako razumes sta hocu da kazem, nije to licno usmereno na tebe.

Po mom misljenju to ne bi trebalo da bude nikakva tajna. A ljudima koji se za to spremaju i te kako znaci. Vise mi znaci informacija o poslu koji me tamo ceka, nego te administrativne stvari o kojima nam svi pisu na forumu a koje se i onako menjaju iz casa u cas, i mozda ne budu vazile kad ja dodjem tamo . Kad budem dobila odgovor iz bolnice i poziv na razgovor reci ce mi sami dalju proceduru i to je sve. Ne zelim se opterecivati sada time.

JOS JEDAN MOJ POZIV ZA SVE LEKARE NA SPECIJALIZACIJI, NARAVNO AKO ZELE DA PODELE NA FORUMU SVOJ PUT KA USPEHU, JER BI MENI LICNO BILO ZADOVOLJSTVO DA KOLEGE USMERIM NA NAJBOLJI NACIN.

Zato sam citirala tvoj post u kome si pisala kako ljudi koji odu ne zele da daju informacije drugim ljudima, a iz prilozenog se vidi da si i ti uradila isto.


POZDRAV SVIMA!


Inace, moja drugarica je otisla pre godinu dana, zivi u Frankfurtu, i dobila je specijalizaciju iz ortopedije i kaze da joj je prilicno tesko da sprema ispite..........oh tesko mojoj koleginici, pasce joj kruna sa glave i svi ce da zure u nju .:roll:
 
ljudi sad vam je sansa jedina u deceniji ,kad dodje komisija za popis stanovnistva u vasu kucu prijavite se kao pripadnik nemacke manjine ,recite da vam je pradeda-baba....bili nemci ali da dokumenta naravno vise nepostoje i da se od sada izjasnjavate kao nemac. izvadite posle sva dokumenta -licnu kartu... ,i ostalo sa novom nacionalnom pripadnoscu i da ste pripadnik nemacke nacionalne manjine , i potom idite u nemacku ambasadu da trazite dvojno drzavljanstvo.
Mnogi rusi su tako dobili nem. drzavljanstva kao 2-3 ili cak 4. generacija...
Ako vas pitaju sto ranije niste kazite da ste se plasili politike i progona od tadasnjih vlasti pa ste se iz straha izjasnili ko srbin na proslom popisu .Ne uspeva uvek 100% ali uvek se mozete vratiti na srpsko drzavljanstvo.
 
Koleginice CicaMico1, hvala ti puno za odgovore.

I sama znas da za ovakav proces prava informacija zlata vredi.

Hvala jos jednom. :)

Nema na čemu.

Još jedan mali dodatak, ne postoje nikakvi ispiti za vreme specijalizacije, već jedan ispit na kraju cele specijalizacije. Čisto da ne bude zabune i lažnih informacija na temi.

Što se državljanstva tiče, ne postoji više dvojno državljanstvo, jer Nemačka to ne dozvoljava. Rusi koji su dobili državljanstva žive kao socijalni slučajevi u Nemačkoj, ne znaju jezik i veliki su problem društva.
 
Koleginica CicaMica1 je fenomenalna i kao osoba i kao kolega.Pruzila nam je svima ovde na forumu korisne i precizne informacije,koje se inace nigde ne mogu naci.Mislim da stvarno nema smisla da je neko proziva i vredja:dontunderstand:
Hvala jos jedmom koleginici:D

Ma i da razumem da me neko proziva, ali da širi laži... Ispiti koje sprema njena drugarica ne postoje, jer specijalizacija ne funkcionise tako.:eek: Uostalom, neka osoba pozove svoju divnu drugaricu da nam kaže šta ona to uči.
Hvala na lepim rečima, Aleksandra. :)
 
Ivana, najdobronamernije ti kažem, kad od nekoga dobijem makar kakvu informaciju u životu, zahvalna sam do neba i ne kritikujem ga.
Svoje podatke ne ostavljam po forumima, jer sam imala vrlo neprijatna iskustva u vezi sa tim. Ne dam ni broj cipela, a ne grad u kojem živim. Forumi ne služe za deljenje privatnih informacija sa drugima, jer bismo se inače svi zvali punim imenima i prezimenima.
Proveri ti u vezi sa ispitima, jer tu je nešto mutno. Moguće je da tvoja prijateljica sprema ispit znanja i radi kao praktikantkinja.
Pozdrav.
 
Ivana, najdobronamernije ti kažem, kad od nekoga dobijem makar kakvu informaciju u životu, zahvalna sam do neba i ne kritikujem ga.
Svoje podatke ne ostavljam po forumima, jer sam imala vrlo neprijatna iskustva u vezi sa tim. Ne dam ni broj cipela, a ne grad u kojem živim. Forumi ne služe za deljenje privatnih informacija sa drugima, jer bismo se inače svi zvali punim imenima i prezimenima.
Proveri ti u vezi sa ispitima, jer tu je nešto mutno. Moguće je da tvoja prijateljica sprema ispit znanja i radi kao praktikantkinja.
Pozdrav.

DIvna si, samo da ti se sada zahvali i moje prvo ja..
 
Pozdrav svima na ovome forumu i drago mi je da je neko naceo ovu temu.

U ovoj prici sam vec par meseci,tacnije u procesu sam ucenja jezika.Tako da mi je jako dobro poznata ova problematika oko dobijanja informacija bilo kog profila.Tako da potpuno s slazem sa Cicamicom. Znaci nema niko prava da proziva osobu ,koja je jedina na forumu nesto rekla,dok gomila kolega(koje ja licno znam iz grupe a koji su otisli),ne zele da daju nikakvu informaciju!!!
I zasto se cudimo sto imamo ovakvu zemlju,kada u njoj zive takvi ljudi.
Evo ovim putem APELUJEM ,ako to uopste moze da dodje do tih ljudi,dajte neku informaciju,pomozite svojim kolegama,koji su godine truda ulozili u zemlji koja nema sluha za to!
Sto se tice mog iskustva,ja sam se odlucio za privatne casove,jer mislim da je to mngo brza varijanta i sam sebi prilagodjavam termine i tempo ucenja! Ja sam ucio po tangram aktuelu,tj i dalje ucim.Nakon zavrsenog komplet A1 nivoa,otisao sam u Nemacku na mesec dana da ucim dalje u privatnoj skoli.Tamo sam zavrsio A2.Ko ima sredstva a i ko nema toplo savetujem to,jer se mnogo brze uci,mnogo se vise prica i naravno savlada ovaj nimalo lagan jezik :))).Trenutno sam na B1 nivou,i vec razmisljam o tom seldecem potezu,o kome ljudi malo hoce da kazu.
Zamislite se malo ,kao ljudi,kao lekari,Nije tesko ukucati par recenica.
Ako neko ima neko pitanje oko ucenja,neka slobodno pita!
Sve najbolje kolege i pozdrav za cicamicu:)
 
sto se tice ucenja nemackog, najbolja knjiga za pocetnike je delfin, obuhavata a1, a2 i b1 nivo, jeste teska ali se isplati, za vise nivoe brueckenkurs, hauptkurs i abschlusskurs .... b1 se MOZE spremiti za 6 meseci ali su potrebni krv, suze i znoj... evo linkova za dodatni materijal
www.uz-translations.com
www.englishtips.org
naravno deustche welle i svi sajtovi za ucenje jezika koje nadjete na sajtu goethe instituta kao i austrijskog instituta
ja sam inache zavrsila engleski, ali mi je nemacki bio drugi strani i nastavila sam da ga ucim jer planiram da se selim :-)
 
Ja bih pitao jos jednu stvar, na koliko i kako ugovorima Nemci vezuju pridosle lekare, mislim da je to veoma bitno znati.

Hvala u napred. :)

Najpre, specijalizacije potpuno drugacije funkcionisu nego u Srbiji. U Srbiji se specijalizacije odvijaju iskljucivo na univerziteskim klinkama, dok to u Nemackoj nije tako. Specijalizaciju sam biras i trazis bolnicu u kojoj mozes da pocnes svoje usavrsavanje. Tvoja specijalizacija pocinje onog dana koji ti stoji na ugovoru (dakle, prvog radnog dana) i traje u zavisnosti od oblasti. Za vreme specijalizacije od lekara se trazi mnogo vise prakticnih stvari, pa je tako uslov da polazes specijalisticki ispit odredjeni broj dijagnostickih metoda koje moras da savladas i od svog mentora za to dobijes potpise. Kada sakupis sve sto ti treba izlazis na specijalisticki ispit, jedan jedini. Dakle, praksa je sve! Potpuno je promenjen koncept specijalizacije i sada su lekari mnogo bolji dijagnosticari i mnogo manji teoreticari.
Probni period u svakoj bolnici je 6 meseci i za to vreme je otkazni rok 14 dana. Ako te otpuste u prvih 6 meseci, imas 14 dana da vidis sta ces dalje. Posle toga (mislim da ovo zavisi od bolnice do bolnice) dobijas ugovor na godinu, dve, tri... Posle probnog perioda, otkazni rok je dva meseca. Lekari u Nemackoj cesto (ovo cesto je bas cesto) menjaju posao i to je nesto na sta niko ne gleda sa cudjenjem. Radis u jednoj bolnici dve godine, procenis da ti je dosta tog grada, da nemas dovoljno uslova da napredujes u toj bolnici, da previse radis i ides dalje. Na trecoj godini specijalizacije i na kasnijim godinama, ti si lekar koji vec vlada materijom, vlada praksom i bolnice se grabe za tebe (ovo cudno zvuci, ali je zaista tako). Drugo, postoji mogucnost da pregovaras o plati, broju pacijenata, prekovremenim satima, pa ljudi gledaju da se zastite i da sebi olaksaju maksimalno. Neverovatno je kako lekari odlaze i dolaze. Ovo sve je posledica ozbiljnog manjka lekara, niceg drugog.
Eto, to bi bilo to u vezi sa specijalizacijama. Ne bih se previse bavila ovom temom, pa sam ti odgovorila na ovo pitanje o "vezivanju" za bolnice. Ostalo je stvarno stvar izbora specijalizacije u koji se ne bih upustala. Uostalom, posto znam da te zanima odredjena specijalisticka grana, savetujem ti da potrazis bolnice specijalizovane za to sto trazis i posaljes im mejl sa pitanjima. Nista krupno, par recenica. Odgovorice ti sigurno, a odgovori ce biti mnogo precizniji od onoga sto sam ti ja rekla ovde.
 
Najpre, specijalizacije potpuno drugacije funkcionisu nego u Srbiji. U Srbiji se specijalizacije odvijaju iskljucivo na univerziteskim klinkama, dok to u Nemackoj nije tako. Specijalizaciju sam biras i trazis bolnicu u kojoj mozes da pocnes svoje usavrsavanje. Tvoja specijalizacija pocinje onog dana koji ti stoji na ugovoru (dakle, prvog radnog dana) i traje u zavisnosti od oblasti. Za vreme specijalizacije od lekara se trazi mnogo vise prakticnih stvari, pa je tako uslov da polazes specijalisticki ispit odredjeni broj dijagnostickih metoda koje moras da savladas i od svog mentora za to dobijes potpise. Kada sakupis sve sto ti treba izlazis na specijalisticki ispit, jedan jedini. Dakle, praksa je sve! Potpuno je promenjen koncept specijalizacije i sada su lekari mnogo bolji dijagnosticari i mnogo manji teoreticari.
Probni period u svakoj bolnici je 6 meseci i za to vreme je otkazni rok 14 dana. Ako te otpuste u prvih 6 meseci, imas 14 dana da vidis sta ces dalje. Posle toga (mislim da ovo zavisi od bolnice do bolnice) dobijas ugovor na godinu, dve, tri... Posle probnog perioda, otkazni rok je dva meseca. Lekari u Nemackoj cesto (ovo cesto je bas cesto) menjaju posao i to je nesto na sta niko ne gleda sa cudjenjem. Radis u jednoj bolnici dve godine, procenis da ti je dosta tog grada, da nemas dovoljno uslova da napredujes u toj bolnici, da previse radis i ides dalje. Na trecoj godini specijalizacije i na kasnijim godinama, ti si lekar koji vec vlada materijom, vlada praksom i bolnice se grabe za tebe (ovo cudno zvuci, ali je zaista tako). Drugo, postoji mogucnost da pregovaras o plati, broju pacijenata, prekovremenim satima, pa ljudi gledaju da se zastite i da sebi olaksaju maksimalno. Neverovatno je kako lekari odlaze i dolaze. Ovo sve je posledica ozbiljnog manjka lekara, niceg drugog.
Eto, to bi bilo to u vezi sa specijalizacijama. Ne bih se previse bavila ovom temom, pa sam ti odgovorila na ovo pitanje o "vezivanju" za bolnice. Ostalo je stvarno stvar izbora specijalizacije u koji se ne bih upustala. Uostalom, posto znam da te zanima odredjena specijalisticka grana, savetujem ti da potrazis bolnice specijalizovane za to sto trazis i posaljes im mejl sa pitanjima. Nista krupno, par recenica. Odgovorice ti sigurno, a odgovori ce biti mnogo precizniji od onoga sto sam ti ja rekla ovde.

Izuzetno sam zahvalan na odgovoru. :) Koleginice, sve najbolje u nastavku karijere.
 
Deutsche Welle na srpskom
‎(VIDEO) Još traje "borba" za priznavanje stranih diploma u Nemačkoj
Strane diplome i dalje ne priznaju (VIDEO)
player.dw-world.de
Oni žele da konačno počnu da rade kao lekari. Ali, u Nemačkoj ne smeju ni injekcije da daju - iako ova zemlja vapi za lekarima. Pre 20 godina, Amena Parmizad i Rafi Kaviš pobegli su od rata u Avganistanu. Oboje su školovani lekari, odavno imaju nemačko državljanstvo. Ali, studije medicine u Avganist...
http://player.dw-world.de/fb/vdt_sr/facebook_bser111007_002_diplom_01o_sd_0.html




Pa ljudi moji sta je sad ovo ? Da li ce moj trud za ucenje nemackog jezika pasti u vodu, koja je u stvari istina ?
 

Back
Top