Srpski lekari u Nemačkoj

Interesuje me da li postoji mogucnost pridruzivanja porodice,supruga i deteta odmah nakon dobijanja privremene Berufserlaubnis.Koliko traje citav postupak cekanja na vizu i da li ima koga, ko je nasao posao u Sarlandu.Ja sam obavila razgovor a cela prozedura je isla preko jedne agencije.Razovor je prosao ok i dobila sam posao.Sada mi kazu da moram cekati oko 3 meseca pa me zanima kakva su iskustva drugih kolega.
 
Dany 99,

Pridruzivanje porodice nije nikakav problem (procitaj ranije postove na ovom forumu).
Ja bih zeleo da te zamolim da mi opises kako je izgledao tvoj intervju, sta su te pitali, da li pitaju neke strucne stvari i koliko je trajao razgovor. Ja imam sledece nedelje 2 razgovora, pa mi je sad malo frka.
Hvala unapred
 
bayernm,
postovani kolega razgovor je bio veoma prijatan i opusten.kao prvo pitali su me da prokomentarisem one stvari koje sam opisala u cv,np.gde sam volontirala,stazirala ,gde sam ucila jezik,zasto mi se dopada ova grana medicine itd....posle toga su me pitali koja pitanja ja imam.ja sam rekla da me interesuje najvise organizacija posla,koje patologije su najzastupljenije na odeljenju,da li postoji sihta.....htela sam da pogledam odelenje i pitala sta ocekuju na pocetku mog rada.u principu mislim da im je presudio nemacki jezik,da razumes sta te pitaju i na to odgovoris.da dudes uljudan,pristojan pozitivan nasmejan i odajes utisak da si motivisan i zainteresovan.TO JE GARANTOVANO DOBRA KOMBINACIJA.razgovor traje oko sat vremena i ne pitaju nista strucno.smaraju da imas osnovna znanja a ostalo ces nauciti.
molim te kolega ako mozes da mi kazes gde si procitao o porodici i pridruzivanju.mene brine to da li mogu odmah da povedem porodicu a ne tek nakon ispita izjednacavanja kako je neka od kolegenica napisala.
 
Postovana Ivana,imam trenutno slicam problem u vidu neprospavanih noci,jer sam se skroz izgubila u svojoj prici za posao.naime, dobila sam posao Assistentarzt fur Psychiatrie.isla sam preko agencije ali imajuci informacije od nekih drugih kolega iz drugih republika ja sam se oslonila na to da je u ovoj bolnici prica ista i na razgovoru nisam pitala za mnoge stvari.sada sam poslala dokumentaciju za Berufserlaubniss i cekam je da bih mogla da apliciram za vizu.kazu mi da ce potrajati oko 3 meseca.kakvo je tvoje iskustvo sa cekanjem ?ono sto mi u celoj prici nije jasno a mozda ti imas odgovor je sledece:sef mi je rekao da specijalizacija pocinje tek posle aprobacije tj.izjednacavanja diplome,posle 12 ili vise meseci.prva 3 meseca radim bez dezurstava-verovatno je to probni rad.ugovor jos nisam dobila pa ne znam ni sta pise u njemu.da li po tvom saznanju je u ugovoru obuhvaceno sve sto moram znati?sve skupa ne razumem koji je moj status i sta sa mojom porodicom do te aprobacije.da li postoji osnov po kome moja porodica dobija vizu i boravak?mislite da na ova moja pitanja odgovor ima personalna sluzba i da li ja iz ugovora vec mogu da znam kakve su moje sanse za porodicu.
svaki savet mi je korisan jer prosto ludim od svega.unapred hvala...pozz
 
Drage koleginice i kolege, molila bih vas najljubaznije da me neko posavetuje kako da se zaposlim. U junu/julu ću položiti B1 iz nemačkog, a imam PET iz engleskog B.Councile. Interesuje me Bavarska. Molim vas za savete, linkove i adrese agenata za zapošljavanje, sve što mislite da bi mi koristilo. Hvala vam od srca u napred na svakoj poruci i sugestiji.
 
Drage koleginice i kolege, molila bih vas najljubaznije da me neko posavetuje kako da se zaposlim. U junu/julu ću položiti B1 iz nemačkog, a imam PET iz engleskog B.Councile. Interesuje me Bavarska. Molim vas za savete, linkove i adrese agenata za zapošljavanje, sve što mislite da bi mi koristilo. Hvala vam od srca u napred na svakoj poruci i sugestiji.

Koleginice, manje ocaja , a vise pozitivnosti. :)
Uzgred apsolutno sve informacije koje trazite vam se vec nalaze na ovoj temi, pazljivo pogledajte poslednjih 10-ak strana.
Engleski vam ne znaci puno. za Nemacku.. samo nastavite sa ucenjem nemackog jezika.
 
poštovanje svim forumašima...volela bih ako bi neko mogao da mi odgovori na par pitanja....ja sam lekar na specijalizaciji iz oftalmologije tačnije na drugoj godini spec. pa me interesuje da li postoji mogućnost eventualnog nastavka specijalizacije u Nemačkoj? Inače imam 10 god radnog staža,8 kao lekar opšte prakse...pozz i unapred hvala;)
 
Postovana Astanisic,
Vasi postovi su nam svima bili od velike pomoci zbog cega Vam se najiskrenije zahvaljujem. Obzirom da se i ja nalazim u BW i da me ceka anerkännungs prüfung molila bih da mi odgovorite na slijedece: da li ste Vi vec polozili ispit i kako izgleda (usmeni, psimeni?). Da li Vam je literatura za ispit preporucena od strane Regirungspräsidium-a ili...Da li mi mozete preporuciti knjigu iz patologije i znate li mozda kako izgleda ispit iz patologije (samo usmeni ili i preparati?)
Veliki pozdrav
 
Postovana,zelim da Vam prenesem samo ono sto sam usput cula vezano za specijalizante in nase zemlje.mislim da u Vasem slucaju ne mozete nastaviti sa specijalizacijom.morali biste da krenete istim putem ,na zalost ,kao i drugi koji nisu poceli sa specijalizacijom ovde.ono sto sam saznala je, da ne priznaju u startu cak i zavrsene specijalizacije iz Srbije.kao drugo oftalmologija je vrlo retko u ponudi za strance(to cuvaju za Nemce).ovo je naravno samo moje saznanje,moguce da nisam apsolutno u pravu.mozda se neko od kolega nadoveze na ovu temu sa vise informacija......
poštovanje svim forumašima...volela bih ako bi neko mogao da mi odgovori na par pitanja....ja sam lekar na specijalizaciji iz oftalmologije tačnije na drugoj godini spec. pa me interesuje da li postoji mogućnost eventualnog nastavka specijalizacije u Nemačkoj? Inače imam 10 god radnog staža,8 kao lekar opšte prakse...pozz i unapred hvala;)
 
Postovana Astanisic,
Vasi postovi su nam svima bili od velike pomoci zbog cega Vam se najiskrenije zahvaljujem. Obzirom da se i ja nalazim u BW i da me ceka anerkännungs prüfung molila bih da mi odgovorite na slijedece: da li ste Vi vec polozili ispit i kako izgleda (usmeni, psimeni?). Da li Vam je literatura za ispit preporucena od strane Regirungspräsidium-a ili...Da li mi mozete preporuciti knjigu iz patologije i znate li mozda kako izgleda ispit iz patologije (samo usmeni ili i preparati?)
Veliki pozdrav


Nisam još polagala ispit.
Znam samo da ispit traje 60 minuta. Polaže se usmeno. Literaturu sam biraš. Što se patologije tiče ne znam ništa jer se nisam opredelila za patologiju.
Pozdrav
 
Postovane kolege,

da li neko moze da preporuci pripremne testove za B2, a da nije Fit fürs B2 Zertifikat i oni testovi koji su dati na Geteovom sajtu. Bila bih zahvalna na imenima izdavaca i autora, a naravno ako postoji link za online download :-)

Trenutno pripremam ispit i volela bih da sto vise testova provezbam.
Bila bih zahvalna na odgovorma!

Pozdrav :-)
 
Drage Kolege,
Potrebna mi je vasa pomoc. Ja sam naime dobio ponudu za posao u Hessenu, sada trebam srediti papire. Zbunila me je sekretarica koja mi je javila kasno u petak da krecem sa radom od 1.marta. Moje pitanje je da li je moguce da do 1.marta sredim papire i dali je moguce poceti sa radom bez radne vize i Berufserlaubnisa? Da li je jos neko dobio posao u Hessenu i da li je jos neko imao slicna iskustva? Svaka pomoc je dobrodosla
 
Drage kolege,
na forumu sam nova. Ucim Nemacki i uveliko sam na A2, razmisljam o odlasku za Nemacku kako bih tamo ucila intenzivni kurs B1 na DeutschAkademie, kad predjem A2 ovde u Srbiji. Ima li neko iskustva sa ovom skolom i da li predlazete Minhen ili Berlin. Hvala puno za svaku informaciju!
 
Drage kolege,
hvala puno na iscrpnim informacijama.:) Moje pitanje je malo drugacije prirode u odnosu na prethodna dva. Naime, trenutno sam student na klinickom stazu u Beogradu. Planiram i ja krenuti vasim stopama, te me zanima koje su to konkretne prakticne vestine koje Nemci od nas iziskuju za pocetak rada? Svesna sam, naravno, cinjenice da je nemacki presudan, ali eto rekoh da pitam, mozda se ipak moze izvuci neka korist od ovog naseg vajnog staza. Kuknjava, moljakanje, i vucenje za rukav mentora se aposlutno podrazumevaju. Videcemo koliko ce to uroditi plodom, ali eto: I'm a believer! :D Zanima me radiologija, ali je sve ipak podlozno promenama.

Unapred zahvalna na odgovoru,
Milica
 
Ne znam da li je to zbog mog potpunog neznanja nemackog jezika ili zato sto se ne snalazim na forumu, ali mi mnoge stvari ovde nisu jasne:sad2:
Znam da su se ljudi koji su vec tamo poprilicno smorili odgovarajuci nam,ali cini mi se da su pitanja na forumu isla malo bez reda, pa su i odgovori meni koja tek ucim nemacki ostali nejasni.
Dakle, sa naucenim jezikom, prijavljujemo se u bolnice koje traze lekare i cekamo poziv. Ako dobijemo odgovor iz vise klinika kako se organizuju intervijui? Da li mi kao muve bez glave jurimo po Nemackoj ili nam neko organizuje put, smestaj?
Drugo, ako dobijemo posao,ostajemo ili se vracamo za Srbiju da sredjujemo papire u ambasadi?
I ako dobijemo posao posle koliko se polaze taj neki pocetni ispit? Posle 6 meseci ili 18?
A kad polozimo i taj ispit onda krece specijalizacija i mi skupljamo potpise, obavljamo vestine.... to razumem. Ono sto me zanima da li se i u toku specijalizacije polaze ispit ili na kraju kao kod nas?
Volela bih da se javi i neko ko ima porodicu i dete skolskog uzrasta da nam objasi kako se deca upisuju u skole i kako to funcionise.
Hvala!!:zper::zper::zper:
 
Drage Kolege,
Potrebna mi je vasa pomoc. Ja sam naime dobio ponudu za posao u Hessenu, sada trebam srediti papire. Zbunila me je sekretarica koja mi je javila kasno u petak da krecem sa radom od 1.marta. Moje pitanje je da li je moguce da do 1.marta sredim papire i dali je moguce poceti sa radom bez radne vize i Berufserlaubnisa? Da li je jos neko dobio posao u Hessenu i da li je jos neko imao slicna iskustva? Svaka pomoc je dobrodosla

Nalazimo se su slicnoj situaciji, i ja bih trebala krenuti sa radom od 1.marta, a nemam radnu dozvolu, bez koje se ne moze poceti sa radom. Ni meni nije nista jasno, rekli su mi da ce mi tek poslati ugovor postom, a tada ce biti vec 22.-25. februar, pa mi nije jasno kako bez ugovora mogu traziti radnu vizu i radnu dozvolu, a kada mi ugovor i stigne, necu imati dovoljno vremena za dobijanje potrebnih dokumenata.
Ako nesto u medjuvremenu mozda saznas, shvatis koja ja procedura, moli te javi.

I mene zanima da li je moguce prvo aplicirati za radnu vizu, a dok cekas odobrenje, u medjuvremenu, da odes u Nemacku,i tamo direktno da podneses zahtev za boravisnu i radnu dozvolu, a kada ti odobre vizu, samo da se vratis u Srbiju da ti viziraju pasos.
 

Back
Top