Srpski lekari u Nemačkoj

Drage kolege,
Čitajći do sada napisano shvatio sam da se na odlazak u Nemačku uglavnom odlučuju mladi lekari koji su tek završli fakultet, što mi se čini i najpametnije rešenje.
Ja imam 37 godina, Uredno sam i vojsku služio i stažirao godinu dana i radio dve godine pre specijalizacije i posle toga čekao pa dobio specijalizaciju hirurgije.. Istu sam završio pre godinu dana i sada radim u opštoj bolnici. Znači, imam i neko radno iskustvo.. Imam ženu i decu.
Zanima me kakve su moje šanse da nakon položenog B2 dobijem posao na nekoj od hirurških klinika u Nemačkoj? Da li bi se bilo šta priznalo od specijalizacije ili bi bio specijalizant još 5 godina (što mi ne bi posebno smetalo ako bi posao i plata bili pristojni). Da li su u tom slučaju oni uopšte zainteresovani da zaposle i daju specijalizaciju nekome ko ima blizu 40 kad imaju i mlađe ljude na raspolaganju? Ako neko ima kakvih informacija koje bi mi pomogle molim vas da ih napišete. Hvala vam svima!
 
Drage kolege,
Čitajći do sada napisano shvatio sam da se na odlazak u Nemačku uglavnom odlučuju mladi lekari koji su tek završli fakultet, što mi se čini i najpametnije rešenje.
Ja imam 37 godina, Uredno sam i vojsku služio i stažirao godinu dana i radio dve godine pre specijalizacije i posle toga čekao pa dobio specijalizaciju hirurgije.. Istu sam završio pre godinu dana i sada radim u opštoj bolnici. Znači, imam i neko radno iskustvo.. Imam ženu i decu.
Zanima me kakve su moje šanse da nakon položenog B2 dobijem posao na nekoj od hirurških klinika u Nemačkoj? Da li bi se bilo šta priznalo od specijalizacije ili bi bio specijalizant još 5 godina (što mi ne bi posebno smetalo ako bi posao i plata bili pristojni). Da li su u tom slučaju oni uopšte zainteresovani da zaposle i daju specijalizaciju nekome ko ima blizu 40 kad imaju i mlađe ljude na raspolaganju? Ako neko ima kakvih informacija koje bi mi pomogle molim vas da ih napišete. Hvala vam svima!

Mislim da imate lepe sanse da uspete, posle polozenog B2. U Nemackoj se na godine gleda drugacije , na sajtovima klinika mozete videti da medju Assistenzarzt
ima lekara od oko 50 godina. Moguce je da im je to druga, treca specijalizacija. Ove podatke proverite, ali posle nekog perioda bi ste ponovo polagali specijalsticki
ispit, ne bi cela bila priznata , ali ne bi ni sve morali iz pocetka. najbolje je da kontaktirate kliniku koje traze hirurga ili lekara za specijalizaciju hirurgije i sa njima se o svemu dogovorite. pozz
 
Drage kolege,
Čitajći do sada napisano shvatio sam da se na odlazak u Nemačku uglavnom odlučuju mladi lekari koji su tek završli fakultet, što mi se čini i najpametnije rešenje.
Ja imam 37 godina, Uredno sam i vojsku služio i stažirao godinu dana i radio dve godine pre specijalizacije i posle toga čekao pa dobio specijalizaciju hirurgije.. Istu sam završio pre godinu dana i sada radim u opštoj bolnici. Znači, imam i neko radno iskustvo.. Imam ženu i decu.
Zanima me kakve su moje šanse da nakon položenog B2 dobijem posao na nekoj od hirurških klinika u Nemačkoj? Da li bi se bilo šta priznalo od specijalizacije ili bi bio specijalizant još 5 godina (što mi ne bi posebno smetalo ako bi posao i plata bili pristojni). Da li su u tom slučaju oni uopšte zainteresovani da zaposle i daju specijalizaciju nekome ko ima blizu 40 kad imaju i mlađe ljude na raspolaganju? Ako neko ima kakvih informacija koje bi mi pomogle molim vas da ih napišete. Hvala vam svima!
Mogu samo da potvrdim sve što je kolega KOKOKOKO napisao. Dodala bih samo moje lično iskustvo. Godine nisu presudne. Čak kao iskusni hirurg ćešlakše doći do posla. Specijalizaciju ćeš morati da potvrdiš. Nešto slično kao na početku diplomu. Zbog radnog staže i dece ikoliko ih imaš tvoja početna plata će biti znatno veća nego klasičnog mladog lekara početnika.
Ovo sve govorim iz ličnog iskustva.
Pogledaj neki oglas neke nemačke hirurške klinike. Dosta toga će ti biti jasnije.
Pozdrav i srećno
 
Evo jedan link za kolegu Stankod
prevedi oglas i sve é ti biti jasno.
Ovakvih oglasa gde se trazi hirurg ima puno. Mzes cak i da biras pokrajinu sto je privilegija.
link http://www.rhoen-klinikum-ag.com/rk..._1.php?url=/rka/cms/rka_2/deu/jobs/46132.html[/QUOT

Na sajtu sam pronasla da Vi znate koji je lekar ovlascen za preglede od strane Nemacke ambasade. Moja adresa je dranasevic@gmail.com , molila bih Vas ukoliko hocete da mi date njegov telefon . Jos me interesuje koji prevodioci mogu prevesti dokumentaciju, a da to bude priznato u Nemackoj. ja sam svoju prevodila kod jednog sudskog tumaca, ali su mi rekli da moram to ponovit. Hvala ,pozz
 
Znate li jel se posle ispita izjednacavanja dobija neogranicena radna dozvola i kada se dobija neogranicena dozvola boravka. mislim da smo pre polaganja Vergleichungsprüfung zavisni od klinike na kojoj radimo, da u slucaju prestanka ugovora gubimo i tu privremenu dozvolu. Da li sam u pravu?
 
Molim neko da odgovori kako je kad ides sa porodicom,kada porodica moze da se preseli u nemackoj?
I kako je organizovano sa vrticem,dali svaka bolnica ima vrtic?
Molim neko da odgovori vec tri put postavljam isto pitanje mnogo mi je vazno

O svim tim detaljima se mozes dogovoriti sa klinikom. neke imaju vrtice , a neke ne. cesto pise i u oglasu.
Te stvari nisu zakonski regulisane , vise su stvar dogovora sa poslodavcem .pozz
 
Molim neko da odgovori kako je kad ides sa porodicom,kada porodica moze da se preseli u nemackoj?
I kako je organizovano sa vrticem,dali svaka bolnica ima vrtic?
Molim neko da odgovori vec tri put postavljam isto pitanje mnogo mi je vazno
Jedno je sigurno, svaka bolnica nema vrtić.
Ali svako mesto u kome ćeš živeti sa porodicom ima vrtić.
Verovatno nećeš odmah moći da ideš sa porodicom. Porodica može za prvo vreme da dođe kod tebe kao gost. Bez vize samo pašošem.
Kad verifikuješ diplomu i dobiješ trajnu licencu za rad kao lekar onda možeš predati zahtev za spajanje porodice u biro za strance u mestu stanovanja.
Tako sam ja uradila. (imam dvoje dece) Moji će doći u julu 2013 godine za stalno, ukoliko verifikujem diplomu i dobijem stalnu licencu.
Pozdrav
 
Ne znam da li ste svi imali isto iskustvo, ali meni su posle razgovora javili da mogu da mi ponude to mesto ako prihvatam. Mislio sam da ce mi poslati ugovir koji mogu prouciti, ali ne , oni su mi poslali Einstellungszusage, u kome nema nikakvih detalja , osim da ce me primiti na mesto lekra u klinici , po dobijanju licence. Odbijaju da mi posalju ugovor dok ne dobijem licencu, tako da ne znam nikakve detalje. Iskreno me plasi da ne postoji neka klauzula koja nas sprecava da raskinemo ugovor ili da u slucaju promene klinike , nova klinika placa neku odstetu, sto naravno nije dobro. Ono sto je moje pitanje je kada su vam saopstili koliko traje probni rad , kada pocinje da tece specijalizacija i na koje vreme vas primaju. da li ste sve te informacije dobili na razgovoru ili naknadno. pozz
Ja sam se sama interesovala na razgovoru, s tim da nacelnik u tom trenutku nije mogao da mi kaze da li je probni rad na 3 ili 6 meseci jer ne zavisi samo od njega. I prema mom ugovoru ja nemam nikakve obaveze prema njima ako odlucim da odem u bilo kom trenutku. U agenciji preko koje sam ja nasla posao su mi rekli i pre toga da oni jos nikad nisu naisli na ugovor u kom se neko obavezuje da ostane na klinici niti da placa bilo kakvu nadoknadu ako ode. Ja naravno ne mogu da garantujem da je ovo uvek ovako. Koliko je meni poznato a to su mi potvrdile mnoge kolege koje su vec tamo i u pomenutoj agenciji specijalizacija jednostavno moze da se nastavi i na drugoj klinici ako nisi zadovoljan tamo gde vec jesi. I svaki dan koji si proveo na specijalizaciji do tada ti se priznaje. Mislim da zbog toga ne bi trebao mnogo da se opterecujem tim prvim ugovorom.
 
Jedno je sigurno, svaka bolnica nema vrtić.
Ali svako mesto u kome ćeš živeti sa porodicom ima vrtić.
Verovatno nećeš odmah moći da ideš sa porodicom. Porodica može za prvo vreme da dođe kod tebe kao gost. Bez vize samo pašošem.
Kad verifikuješ diplomu i dobiješ trajnu licencu za rad kao lekar onda možeš predati zahtev za spajanje porodice u biro za strance u mestu stanovanja.
Tako sam ja uradila. (imam dvoje dece) Moji će doći u julu 2013 godine za stalno, ukoliko verifikujem diplomu i dobijem stalnu licencu.
Pozdrav
Prvo da vam zahvalim na brz odgovor i na pomoc koju pruzate na svima nama.
Kako sam shvatio plavu kartu dobijas kad verifikujes diplomu znaci kod tebe to je posle 6 meseca kako sam procitao predhodno ti ides na 15 dec. i to ovisi i u kojoj pokarajini se nalazis negde je duze.A dali ako se osecas spreman mozes da polazes i pred 6 meseci i da zabrzas postupak za dobijanju vize.
Porodica moze da bude samo tri meseca bez viza,dali moze na primer tamo da se produzi taj prestoj vise dali je opstina nadlezna za te stvari ili sve ide preko ambasada.Planiram naporedno sa B2 da ucim i nemacke knjige pa tako nekako da ubrzam ucenje i nemacki jezik i strucnu literaturu dali je to dobar plan?
 
Prvo da vam zahvalim na brz odgovor i na pomoc koju pruzate na svima nama.
Kako sam shvatio plavu kartu dobijas kad verifikujes diplomu znaci kod tebe to je posle 6 meseca kako sam procitao predhodno ti ides na 15 dec. i to ovisi i u kojoj pokarajini se nalazis negde je duze.A dali ako se osecas spreman mozes da polazes i pred 6 meseci i da zabrzas postupak za dobijanju vize.
Porodica moze da bude samo tri meseca bez viza,dali moze na primer tamo da se produzi taj prestoj vise dali je opstina nadlezna za te stvari ili sve ide preko ambasada.Planiram naporedno sa B2 da ucim i nemacke knjige pa tako nekako da ubrzam ucenje i nemacki jezik i strucnu literaturu dali je to dobar plan?

Naravno da možeš da polažes ranije ako si spreman za ispit. Svaka pokrajina ima raspored i tačne datume za polaganje. Tako da ti biraš datum koji tebi odgovara kao i dva predmeta koji tebi odgovaraju. Obavezno polažeš internu i hirurgiju druga dva biraš. Obično u ovo vreme se objavljiju termini za polaganje za prvih 6 meseci 2013.
Mislim da je tvoj plan preambiciozan. Najbolje je da sve svoje snage usmeriš ka učenju jezika. Kada položiš B2 onda nema većih problema jer na ispitima se više ocenjuje tvoje znanje nemačkog jezika nego tvoje medicinsko znanje. Narovno moraš da znaš osnovne stvari koje trebe da zna lekar koji je upravo završio studije. Ispit je pre svega sastavljen iz praktičnih primera.
Evo ti naprimer ispitna pitanja jednog našeg kolege citiram kolegu SEKAC2003 sa sedme stranice ove teme na forumu
terapija dijabeta (farmakolog), internista i hirug su mi opisali sledeci slucaj: dolazi Vam mlad covek sa bolom u grudima-sta bi sve moglo diff.dg. da dodje u obzir i radiolog me na kraju pitao dijagnostiku infarkta. Naravno sve zavisi od komisije, ali svaka komisija trazi da kandidat pokaze DOBRO znanje jezika. Milsim da je to isto vazno ili cak vaznije od med. znanja.
Što se tiče spajanja porodice, polako i nebrini, prvo B2 pa sve ostalo.
Pozdrav
 
astanisic, molim te preporuci nam oblasti za trazenje posla. Koje su po tebi, sto se tice standarda i plata najprimamljivije. I kolika je priblizno plata na poziciji assistentarzt-a (znam da varira, ali bih volela da cujem tvoje misljenje, posto imam neke podatke koji mi zvuce u najmanju ruku nerealno)?
I hvala puno na detaljnim informacijama i ogromnoj kolegijalnosti!
 
Link za kolegu makedonero

http://www.telc.net/fuer-teilnehmende/pruefungszentrum-finden/

Ja imam B2 sertifikat Telc. Priznat je u celoj Nemačkoj i Švajcarskoj.
Ne nasedajte na priču da je priznat samo Goethe.
Zapoznat sam tom skolom iz veles jednom sam se cuo sa deckom koji daje casove i po skype,on i posreduje,saradjuje za nekim klinikama u nemackoj.Sreo sam ga i na ovom forumu na pocetne stranice,ali moram prvo da naucim dobro pa otom potom za ispit.Nasao sam dobru knigu za nemacki http://thepiratebay.se/torrent/4008264/Learn_to_speak_German_.PDF_file na engleski je i svako ko je pocetnik ili hoce gramatika nemska nek je simne ovo je torrent i treba program n.z.
 
Zapoznat sam tom skolom iz veles jednom sam se cuo sa deckom koji daje casove i po skype,on i posreduje,saradjuje za nekim klinikama u nemackoj.Sreo sam ga i na ovom forumu na pocetne stranice,ali moram prvo da naucim dobro pa otom potom za ispit.Nasao sam dobru knigu za nemacki http://thepiratebay.se/torrent/4008264/Learn_to_speak_German_.PDF_file na engleski je i svako ko je pocetnik ili hoce gramatika nemska nek je simne ovo je torrent i treba program n.z.
Ako hoćeš dobru knjigu za lekara na nemačkom
Pošalji mi lični email na privatne poruke pa ću ti poslati PDF verziju. Odštampaj je obavezno sigurno će ti trebati ukoliko radiš kao lekar u Nemačkoj
Ko god želi knijigu može da je dobije.
Knjiga se zove Deutsch für Ärztinnen und Ärzte
 
astanisic, molim te preporuci nam oblasti za trazenje posla. Koje su po tebi, sto se tice standarda i plata najprimamljivije. I kolika je priblizno plata na poziciji assistentarzt-a (znam da varira, ali bih volela da cujem tvoje misljenje, posto imam neke podatke koji mi zvuce u najmanju ruku nerealno)?
I hvala puno na detaljnim informacijama i ogromnoj kolegijalnosti!

Mogu dati određene linkove za traženje posla, ali moram znati koju granu medicine preferiraš.
Po meni najlepša pokrajina je BW. (Baden-Württemberg )
Ne mogu nikome preporučiti nijednu pokrajinu posebno jer sve pokrajine su lepe na svoj način.
Što se tiče plata lekara početnika, plate u Nemačkoj su vrlo ujednačene po pokrajinama (+/-300e bruto)
Moje lično mišljenje je da ne treba pristati i potpisati ugovor za manju platu od 3500E bruto. Mada poznajem kolege i koleginice koje rade i za manje.
Savet na kraju je da za početak ne treba mnogo birati. Naročito kolege koje su tek završile fakultet. Kasnije kada se prilagodite nemačkom sistemu i usvojite njihove procedure na klinici onda ćete izabrati kliniku po svojoj meri. U nemačkoj mladi nemački lekari često promene 3 do 4 klinike dok ne nađu to što traže. To je u Nemačkoj sasvim normalna stvar.
Nadam se da sam nekom pomogla
 
Link za kolegu makedonero

http://www.telc.net/fuer-teilnehmende/pruefungszentrum-finden/

Ja imam B2 sertifikat Telc. Priznat je u celoj Nemačkoj i Švajcarskoj.
Ne nasedajte na priču da je priznat samo Goethe.
Da li si imala kakvo predznanje nemačkog ili si krenula da učiš od nule, i koliko ti je vremena trebalo da ga savladaš do nivoa B2? Ja sam razgovarao sa nekim prijateljima koji su me prilično izbedačili vezano za moje planove da za godinu i po dana od nule dođem do B2. Hvala unapred, kao i na svim informacijama koje si do sada podelila sa kolegama!
 
Ako hoćeš dobru knjigu za lekara na nemačkom
Pošalji mi lični email na privatne poruke pa ću ti poslati PDF verziju. Odštampaj je obavezno sigurno će ti trebati ukoliko radiš kao lekar u Nemačkoj
Ko god želi knijigu može da je dobije.
Knjiga se zove Deutsch für Ärztinnen und Ärzte

Moze li i za mene jedna verzija knjige, adresa je darkomitrovica@gmail.com . pozz i hvala.
 
Ako hoćeš dobru knjigu za lekara na nemačkom
Pošalji mi lični email na privatne poruke pa ću ti poslati PDF verziju. Odštampaj je obavezno sigurno će ti trebati ukoliko radiš kao lekar u Nemačkoj
Ko god želi knijigu može da je dobije.
Knjiga se zove Deutsch für Ärztinnen und Ärzte

Zdravo astanisic,
blagodarnost do tebe sto nesebicno gi spodeluvas site tvoi iskustva,jas sum nova tuka i ako moze eden primerok od knigata i za mene!mojot mail e platno_mk@hotmail.com
pozdrav
 

Back
Top