Srpski lekari u Nemačkoj

I odgovor i na pitanje sto se tice trajanja ugovora. Ja sam dobila ugovor na pet godina, tj. koliko mi traje specijalizacija. S tim da je naglaseno da je prva tri meseca probni rad. Ne znam da li je ovo neko pravilo ili moj slucaj. I naravno taj ugovor mozete i vi i oni prekinuti u bilo kom trenutku.

Tu mi nešto ne štima.
Da li poseduješ Berufserlaubnis (licencu)?
Da li je ugovor o radu koji poseduješ potpisan od strane klinike?
Da li si imaš položenu aprobaciju?
Ukoliko mi odgovoriš na ova pitanja onda ja mogu da komentarišem tvoj ugovor.
Nije uobičajno da dobiješ ugovor sa određenim rokom trajanja, a da još nemaš licencu za rad u Nemačkoj.
Postavlja se logično pitanje. Kako možeš da potpišeš ugovor o radu ako nemaš licencu da obavljaš taj posao?
Tu mi nešto ne štima.
Da li si išla preko agencije ili sama?
Možda personal u klinici nezna redosled za lekare non EU?
Sve u svemu ukoliko imaš ugovor ništa ne brini. Sigurno ćeš ugovor realizovati.
Pozdrav
 
I odgovor i na pitanje sto se tice trajanja ugovora. Ja sam dobila ugovor na pet godina, tj. koliko mi traje specijalizacija. S tim da je naglaseno da je prva tri meseca probni rad. Ne znam da li je ovo neko pravilo ili moj slucaj. I naravno taj ugovor mozete i vi i oni prekinuti u bilo kom trenutku.

Izvinjavam se
sve štima nisam pročittala prethodne dve tvoje poruke Deutschland.
Kod tebe je sve uredu onog trenutka kad dobiješ licencu dobićeš i vizu.
Sve je jasno ko dan. Jedino ćeš morati da se vratiš po vizu u Srbiju.
Bitno: Pitaj da li u birou za strance priznaju telefaks poruke (tako poslata dokumenta)
Ukoliko priznaju (a uglavnom priznaju) imaš mogućnost prilikom predaje dokumenata u Bg ambasadi da tražiš da se dokumenta pošalju telefaxom. To dodatno plaćaš 60 dinara po stranici.
To ti niko neće reći u ambasadi, ali to je tvoje pravo i takva mogućnost puno ubrzava proces.
Inače čekaćeš minimu 3 nedelje u idealnom slučaju, a najviše 6 nelja.
Pozdrav
 
Postovane kolege,

pratim sve vase postove jako pazljivo i jako sam srecna sto je dosta ljudi vec dobilo posao i uspesno zavrsavate formalnosti koje se ticu posla. Ja sam trenutno pred B2 ispitom i nadam se za koji mesec da cu imati taj sertifikat da bih mogla da idem na dalje procedure.

Imala bih nekoliko pitanja za sve koji su isli na intervjue na klinikama u Nemackoj, posto sam procitala da pitaju bas sve detaljno i o ambicijama i o privatnom zivotu, da li ima diskriminacije. tj. negodovanja ako partner, suprug dolazi sa Vama da zivi u Nemackoj?
Mislim da je sasvim normalno, i da svako od nas zeli da ima i posao i da napreduje, a i porodicu i potomstvo, pa me zanima kao oni stoje sa tim stvarima?

Pozdrav svima koji prate ovu temu :)
 
Postovane kolege,

pratim sve vase postove jako pazljivo i jako sam srecna sto je dosta ljudi vec dobilo posao i uspesno zavrsavate formalnosti koje se ticu posla. Ja sam trenutno pred B2 ispitom i nadam se za koji mesec da cu imati taj sertifikat da bih mogla da idem na dalje procedure.

Imala bih nekoliko pitanja za sve koji su isli na intervjue na klinikama u Nemackoj, posto sam procitala da pitaju bas sve detaljno i o ambicijama i o privatnom zivotu, da li ima diskriminacije. tj. negodovanja ako partner, suprug dolazi sa Vama da zivi u Nemackoj?
Mislim da je sasvim normalno, i da svako od nas zeli da ima i posao i da napreduje, a i porodicu i potomstvo, pa me zanima kao oni stoje sa tim stvarima?

Pozdrav svima koji prate ovu temu :)
Porodica je za njih veoma važna.
Moje mišljenje je da je velika prednost za dobijanje posla porodica i deca ukoliko ih imaš.
Oni znaju da je mnogo teže otići iz klinike ukoliko su deca sa tobom, a pošto gledaju da te zadrže što duže deca i supružnik su veliki plus u biografiji.
 
Hvala puno na brzom odgovoru, dece jos nemam. Ali naravno, zelim i da radim i da imam porodicu. Htela sam da cujem vase misljenje na forumu, jer kruze svakakve informacije...Hladan narod, samo im je novac bitan, gledaju te samo kao radnu snagu..itd.znas vec verovatno :)

Drago mi je da si mi potvrdila moje misljenje :) Sve najbolje!!!
 
Hvala puno za sve iskrene odgovore,jas sam iz Makedonije pa verujem da je procedura ista za odlazak u Nemackoj.Potrudio sam se da nadjem link za knigu Interne medicine ako je ova molim neko da potvrdi http://www.filecrop.com/fallbuch-innere-medizin.html.Interesuje me dali ako ides sa porodicom(imam dvoje dece i supruga)treba nesto drugacije od ovog sto je dosad navedeno,dali treba neki period da budem odvojen od njih ili od pocetka idemo skupa.I za decu kako je to sredjeno kazu mi da svaka bolnica ima vrtic jeli to istina?
 
Hvala koleginici astanisic na odgovoru. Malo se zakomplikovala cela ta prica sa dokumentima ali prezivecu nekako. Krivo mi je sto se u ambasadi tako glupo ponasaju.Ja sam proveravala na njihovom sajtu i pozvala telefonom da bih bila sigurna da nista dodatno ne treba. I pitali me sta sam po zanimanju i da niko nije rekao da treba i licenca da se dostavi ni preko telefona ni kada sam predavala. A ocigledno je da nisam prva koja kao lekar predaje dokumenta. Bar imamo ovaj forum da se ubuduce ne desava.
I samo moram da kazem, primetila sam da se ovde na forumu pogresno koristi rec Aprobatia. To je isto sto i Berufserlaubnis, samo negde kazu ovako, negde onako. A ono za sta se ovde govori da je Aprobatia koliko sam ja shvatila je zapravo taj Vergleichungsprüfung, tj, ispit za izjednacavanje diplome.

Pozdrav,
Ivana
 
Hvala koleginici astanisic na odgovoru. Malo se zakomplikovala cela ta prica sa dokumentima ali prezivecu nekako. Krivo mi je sto se u ambasadi tako glupo ponasaju.Ja sam proveravala na njihovom sajtu i pozvala telefonom da bih bila sigurna da nista dodatno ne treba. I pitali me sta sam po zanimanju i da niko nije rekao da treba i licenca da se dostavi ni preko telefona ni kada sam predavala. A ocigledno je da nisam prva koja kao lekar predaje dokumenta. Bar imamo ovaj forum da se ubuduce ne desava.
I samo moram da kazem, primetila sam da se ovde na forumu pogresno koristi rec Aprobatia. To je isto sto i Berufserlaubnis, samo negde kazu ovako, negde onako. A ono za sta se ovde govori da je Aprobatia koliko sam ja shvatila je zapravo taj Vergleichungsprüfung, tj, ispit za izjednacavanje diplome.

Pozdrav,
Ivana

A u vezi ispita izjednacavanja diploma, interesuje me da li specijalizacija krece tek posle posle polozenog ispita ili i pre, odmah po dobijanju licence. pozz
 
A u vezi ispita izjednacavanja diploma, interesuje me da li specijalizacija krece tek posle posle polozenog ispita ili i pre, odmah po dobijanju licence. pozz

Naravno da počinje posle ispita (Vergleichungsprüfung).(To je ustvari ispit koji polažu njihovi studenti nakon završenog fakulteta da bi dobili licencu za rad)
Dok ne položiš ispit ti imaš privremenu licencu za rad. Stalnu licenecu ćeš dobiti tek posle položenog ispita.
Tada počinje specijalizacija. Tako je u mom slučaju.
 
Naravno da počinje posle ispita (Vergleichungsprüfung).(To je ustvari ispit koji polažu njihovi studenti nakon završenog fakulteta da bi dobili licencu za rad)
Dok ne položiš ispit ti imaš privremenu licencu za rad. Stalnu licenecu ćeš dobiti tek posle položenog ispita.
Tada počinje specijalizacija. Tako je u mom slučaju.

Ako sam dobro razumela ti imas rok od 18 meseci da polozis ispit(Vergleichungsprüfung), i ako tada polozis ispit, za 18 meseci dobijas specijalizaciju?
 
Ako sam dobro razumela ti imas rok od 18 meseci da polozis ispit(Vergleichungsprüfung), i ako tada polozis ispit, za 18 meseci dobijas specijalizaciju?
Ja imam rok 6 meseci da položim ispit (Vergleichungsprüfung ili negde ga zovu Kenntnisprüfung) jer je u mojoj pokrajini takav zakon.
Kako je u drugim bundes-republikama neznam.
Ponavljam. Svaka bundes-republika ima svoj zakon o izdavanju licenci za lekare.
To nije Srbija sa jednim ministarstvom zdravlja. To je zemlja koja je 10 puta veća od Srbije i ima 16 pokrajina.
Evo linka http://www.dobrodosliunemacku.org/onemackoj/onemackoj-drzave.htm
upoznajte Nemačku. Sajt je vrlo prost i veoma poučan. Instant znanje o nemačkoj.
 
I to kada krece specijalizacija zavisi od Bundesrepublik. U mom slucaju krece onog trenutka kada dobijem licencu (ovu prvu). A naknadno polazem ispit za izjednacavanje. Ima pokrajina gde ne mozes ni tu prvu licencu da dobijes pre nego sto polozis, tj prvi moras da polozis pa onda sve ostalo. Samo nisam jos cula da neko mora da ceka sest meseci da pocne specijalizacija, Kakav status imas do tada? Jesi li ti sigurna u to? Mislim ne tvrdim da nije ali prvi put cujem za takav slucaj.
 
Hej cao ,
imala bih jedno pitanje za kolege koji su vec predali dokumentaciju za radnu dozvolu. Gde ste prevodili papire , u Srbiji ili Nemackoj , posto su mi naznacili da prevodioci moraju biti registrovani u Nemackoj.
Da li je neko imao iskustva sa klinikama koje nemaju mogucnost celokupne specijalizacije. Kakva je procedura u tim slucajevima. Hvala , pozz
 
I to kada krece specijalizacija zavisi od Bundesrepublik. U mom slucaju krece onog trenutka kada dobijem licencu (ovu prvu). A naknadno polazem ispit za izjednacavanje. Ima pokrajina gde ne mozes ni tu prvu licencu da dobijes pre nego sto polozis, tj prvi moras da polozis pa onda sve ostalo. Samo nisam jos cula da neko mora da ceka sest meseci da pocne specijalizacija, Kakav status imas do tada? Jesi li ti sigurna u to? Mislim ne tvrdim da nije ali prvi put cujem za takav slucaj.
Razmisli malo kako neko može da ti da specijalizaciju, a ti imaš vremenski limitiranu lecencu za rad? Uz to ko garantuje tvom poslodavcu da ćeš položiti sve dodatne ispite iz samo dva pokušaja.
Niko. Tako su meni moji poslodavci objasnili zašto specijalizacija počinje posle polaganja ispita.
Naravo sve zavisi od pokrajinskog zakona.
Pozdrav svima
evo dobrog linka za one koji vladaju bolje nemačkim jezikom.
Ovo je sajt lekarske komore iz moje pokrajine.

http://www.aerztekammer-bw.de/

Možete pronaci na googlu lekarsku komoru pokrajine koja je zanimljiva za vas

Pozdrav
 
Hvala puno za sve iskrene odgovore,jas sam iz Makedonije pa verujem da je procedura ista za odlazak u Nemackoj.Potrudio sam se da nadjem link za knigu Interne medicine ako je ova molim neko da potvrdi http://www.filecrop.com/fallbuch-innere-medizin.html.Interesuje me dali ako ides sa porodicom(imam dvoje dece i supruga)treba nesto drugacije od ovog sto je dosad navedeno,dali treba neki period da budem odvojen od njih ili od pocetka idemo skupa.I za decu kako je to sredjeno kazu mi da svaka bolnica ima vrtic jeli to istina?
To je dobra knjiga. Ali postoji knjiga sa primerima iz prakse ona je mnogo bolja za pripremu ispita ovog tipa. Ja još uvek ne mogu da je skinem for free. Poslaću ti naslov pa probaj ti.
Inače i ja imam dvoje dece i supruga. Bići odvojena od porodice 6 do 7 meseci nadam se.
Knjiga se zove
Die 50 wichtigsten Fälle Innere Medizin

I ova je dobra ali zasada ne mogu da je skinem
Last Minute Innere Medizin

Ovo knjige su dobre jer su u njima pitanja istog tipa kao na ispitu.
Pozdrav
 
I ja mislim da je to logicno, mada nisam razgovarao sa sefom o vremenu pocetka specijalizacije. Mislio sam da to pocinje odmah, ali izgleda da ne. Ukoliko je licenca na odredjeni period , mislim da ni ugovor ne moze biti na duze. i sta ako klinika ne nudi celokupnu specijalizaciju, ili dodje do prekida ugovora. pozz
 
Ocigledno da se sve te pojedinosti dosta razlikuje. A sto se tice trajanja ugovora kao sto sam vec pomenula moj je na pet godina, sa naglaskom da su prva tri meseca probni rad, i da u slucaju da mi ne produze licencu( iz bilo kog razloga) ugovor prestaje da vredi. To je svakako ugovor na odredjeno, a i da nije kao da je problem prekinuti ugovor. A ako u klinici ne mozes da odradis celu specijalizaciju oni te salju na drugu kliniku ili u svom koncernu ili neki drugu sa kojom imaju ugovor, a tvoj ugovor sa njima i dalje traje u tom slucaju. Naravno osim ako ti ili oni ne odlucite da ga prekinete.
 
Kolege i koleginice,
evo nekoliko korisnih linkova za sve lekare koji razmišljaju o radu na nekoj od klinika u nemačkoj.
Prijatan vikend

http://www.langenscheidt-unterricht..._Uebungstest_TELCZertifikat_DeutschPlusB2.pdf literatura B2

http://www.weltbild.de/3/17541865-1/ebook/deutsch-fuer-aerztinnen-und-aerzte.html korisna literatura, ako neko može da skine ovo for free neka podeli sa nama

http://en.bookfi.org/book/1120255 Izuzetna knjiga za spremanje ispita Kenntnisprüfung

http://www.weltbild.de/9/innere+medizin.html?qt=5&tt=18 isto važi i za ovo ukoliko neko može ovo da skine for free naka podeli sa nama, ja ne mogu.

Pozdrav svima
 
Ocigledno da se sve te pojedinosti dosta razlikuje. A sto se tice trajanja ugovora kao sto sam vec pomenula moj je na pet godina, sa naglaskom da su prva tri meseca probni rad, i da u slucaju da mi ne produze licencu( iz bilo kog razloga) ugovor prestaje da vredi. To je svakako ugovor na odredjeno, a i da nije kao da je problem prekinuti ugovor. A ako u klinici ne mozes da odradis celu specijalizaciju oni te salju na drugu kliniku ili u svom koncernu ili neki drugu sa kojom imaju ugovor, a tvoj ugovor sa njima i dalje traje u tom slucaju. Naravno osim ako ti ili oni ne odlucite da ga prekinete.

Ne znam da li ste svi imali isto iskustvo, ali meni su posle razgovora javili da mogu da mi ponude to mesto ako prihvatam. Mislio sam da ce mi poslati ugovir koji mogu prouciti, ali ne , oni su mi poslali Einstellungszusage, u kome nema nikakvih detalja , osim da ce me primiti na mesto lekra u klinici , po dobijanju licence. Odbijaju da mi posalju ugovor dok ne dobijem licencu, tako da ne znam nikakve detalje. Iskreno me plasi da ne postoji neka klauzula koja nas sprecava da raskinemo ugovor ili da u slucaju promene klinike , nova klinika placa neku odstetu, sto naravno nije dobro. Ono sto je moje pitanje je kada su vam saopstili koliko traje probni rad , kada pocinje da tece specijalizacija i na koje vreme vas primaju. da li ste sve te informacije dobili na razgovoru ili naknadno. pozz
 
http://www.weltbild.de/3/17541865-1/ebook/deutsch-fuer-aerztinnen-und-aerzte.html korisna literatura, ako neko može da skine ovo for free neka podeli sa nama

http://uz-translations.net/?categor...ommunikationstraining_f252r_klinik_und_praxis

http://www.torrentino.com/torrents/1153889/start_download (nisam siguran da ovaj link ima audio fajlove)

Takodje : http://rutracker.org/forum/index.php Tu ima svega i svacega. Besplatna prijava naravno.

I ponovo, ako iko na ovom sajtu ili bilo kom drugom naidje na bilo koji konkretluk za kenntnisstand, dajte linkove bitte.
 

Back
Top