PDV

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
PDV kaže 18 posto na dodatu vrednost , ali po uputstvu koje je stiglo sledi ovo.....

Od početka lanca pa do kraja , koliko god učesnika ima svi plate PDV od 18 posto, znači ako je deset učesnika u lancu svi plaćaju približno 18% na istu PDV osnovicu (u stvari prvi na 100% drugi na 120% treći na 145% itd......) i tako država nakupi od deset učesnika skoro 7-8 vrednosti poreza PDV na konačnu PDV osnovicu....
Znači vi kupite grejalicu za 100e , porez je 18% i to plaća prodavac (naravno ne iz svog džepa) i to je 18e i ako je bilo 10 učesnika u lancu država će odmah INKASIRATI PROSEČNO 7x18e.
-Naravno da će država po zakonu vratiti sve osim 18e ostalim učesnicima u lancu (bar tako zakon kaže) ali kad....
-Ovako desetorica u lancu finansiraju državu beskamatnim kreditom u vrednosti od 18% od protekle robe (namerno ne kažem prodate jer i na škart robu se plaća PDV)
-Ovo nebi bilo toliko očajno loše da ovo nije država gde sledeći kurta "nema pojma" šta je radio prethodni murta... U prevodu , ako se vlast smeni u septembu (kao što je obično) prva vlast će imati pune budžete , a nova vlast će imati puno dugova.

Ja se nadam da nisam dobro razumeo PDV.
Inače će ionako slabo kretanje roba, kapitala i potrošnje još više zamreti , jer će "kako smo navikli da se sve radi na mišiće" verovatno nova vlast svoja dugovanja prema PDV obveznicima transformisati u poreski javni dug. Problem je što promet nije isto što i profit.
Tako da PDV postaje LEK . Ili je receptura i odgovornost dobra ili će ovo postati otrov usled neodgovornosti (što je najverovatnije) i zloupotreba vremena i tajminga dešavanja....

Pošto smo jako ekonomski neobrazovani čini mi se da će se sve rešiti najjednostavnijim metodom, svaka karika će PDV porez pretvoriti u porez na promet u svojoj glavi i tako rešiti problem....

Inače PDV godi malim šibicarskim firmama, i firmama sa dosta kapitala, ostali ćao, znači ili zanatlije ili bosovi....
 
Pa dobro , idi u prvu prodavnicu i vidi kolika je razlika cene izmedju ranije i sadasnje sa PDV-om . Po tvojoj racunici , ako se na kompjutere nije placao porez a sada se placa PDV 18% trebalo bi po tvojoj racunici da je skuplji za 70-80 % a nije srecom . Ne znam kako si ti protumacio zakon ali cena proizvoda je ostala manje - vise ista . Kakva bre visestruka naplata covece :!: :?:
 
Da razumeo sam ja princip dodte vrednosti i sve to lepo zvuči ali više puta sam video da nešto što zvuči jednostavno ispadne nemoguće...
Najbolji primer su carine i uvoz....
Jedno piše , obrazaca za popunu jedno 50, a na kraju vidite da i carina i pravna služba same carine NE ŽELI DA VI ODRADITE SVE PO PROPISU ....
bolje je da vi lepo podmažete i onda će neki drugi ljudi to vama odraditi....a ja neću ispod ruke nego na ruke.....


Inače, povod za moje nerazumevanje je tumačenje koje je stiglo uvoznicima računarske opreme....
Gde je JASNO NACRTANO:
-ono što u zakonu o PDV nije napisano , tj da u osnovicu ulazi i sam PDV prethodnika
-eksplicitno rečeno da se vrši odbijanje PDV poreza zahtevom nadležnoj poreskoj upravi .

Po zakonu je jasno , u osnovu PDV ne ulazi PDV prethodnika iako taj PDV ulazi u ulaznu cenu proizvoda.
Po zakonu odbijanje PDV može da vrši sam obveznik, po uputstvu ne......

E sad , šta će biti ustvari.....
 
Evo kako sam ja ucila PDV i koja je njegova svrha.

PDV je visefazni nekumulativni porez.
Placa ga svaki ucesnik u lancu na dodatu vrednost.
DODATA VREDNOST je obna vrednost koju proizvodjac, prodavac ili vrsilac usluga dodaje vrednosti svojih inputa(vrednosti sirovina od kojih je napravio proizvod ili vrednosti nabavne cene).

Postoji dIREKTNA I INDIREKTNA METODA da se obracuna ovaj porez.
DIREKTNOM se izracunava dodata vrednos koja sluzi kao osnovica na koju se primenjuje odgovarajuca poreska stopa, a INDIREKTNA je ona gde se za poresku osnovicu uzima vrednost outputa a zatim se od na taj nacin obracunatog poreza oduzima vrednost poreza koji je prethodni ucesnik(ci) u lancu platio i koja je iskazana u fakturi pri nabavci inputa.

Poenta ovog poreza je laksa kontrola drzave jer je kada se porez naplacuje samo u fazi maloprodaje moguce u fakturi izraziti fiktivnu cenu i na osnovu nje obracunati manji porez.Kod PDV-a nije moguce jer su interesi prodavca i kupca razliciti-u interesu prodavca je da cena bude sto niza(jer ako je niza niza je i razlika izmedju outputa i inputa, tj. dodata vrednost, pa je nizi i porez) a kupac da bude sto visa(visi input znaci manju razliku izmedju outputa i inputa, time i manji porez) pa se u fakture unosi realna cena.

Takodje je onemoguceno izbegavanje poreza tako sto se daje fiktivna izjava da ce se odredjeni porez koristiti za proizvodnju ili vrsenje usluga a u stvari je namenjeno privatnoj upotrebi.Kod poreza koji se naplacuje samo u maloprodaji kada postoji ovakva izjava porez je u potpunosti izbegnut a kod PDV-a je naplacen u prehodnim fazama u lancu.

Ostvaruje se kontrola poreza na dohodak posto se tacno vidi kolika je DV.,faktura je neophodna i kod nabavke i kod prodaje.

PDV je uslov za pristup Evropskoj zajednici.

Drzava dobija vise para.

Mana je sto ne moze da se izdejstvuje jednostavno oslobodjenje od PDV-a.Ako neko ne plati porez on nije u potpunosti oslobodjen jer je platio fakticki porez koji je platio njegov prethodnik i koji je uracunat u vrednost njegovih inputa, cak dolazi do kumulativnog efekta jer sledeci u lancu nema sta da odbije od poreza koji je obracunao na svoju osnovicu(prethodnik je oslobodjen), nema odbitka, tako da je njegov porez ogroman.
Zato se mora primeniti oslobodjenje sa pravom na odbitak-obveznik se registruje i vodi knjige za potrebe PDV-a, placa s tim sto ima pravo da refundira placeni porez pri nabavci od budzeta.

A taj import-export, carine meni to ne ulazi u glavu uopste... :(


http://www.mfin.sr.gov.yu/html/modu...e=Subjects&file=index&req=viewpage&pageid=940
 
Hvala na trudu i objašnjenju.
Kod nas je indirektni sistem u pitanju.
I skinuo sam sa sajta poreske uprave potpunu dokumentaciju , zakon i uputstva i pojašnjenja...
Dopis koji je stigao uvoznicima se pokazao u totalnoj suprotnosti sa onim što poreska služba upućuje , a pošto je ona nadležna , sledi da je sve kao u tvom postu...znači i prednosti i problemi...
Jedino još ostaje +/- .
Do 2.000.000 prihoda godišnje možete da birate dali ste PDV obveznik ili ne, a za više nema biranja.
PDV članstvo vam je najmanje na tri godine.
PDV vraćanje može biti odmah (tromesečno) ili kreditno (vaše poreske obaveze u budućnosti će biti namirivane iz pre(t)plaćenog) .
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top