Pojam "dama"- objasniti

Đenka:
Uverenje da je "biti dama" prirodno i urođeno svojstvo nekih osoba sadržano je i u izvornom značenju te reči.

Nisam bas to mislila kada sam rekla 'prirodno', vise sam mislila da karakterom i temperamentom odgovara tom pojmu, moras priznati da je preterano kolericnoj i tvrodoglavoj, mozda suvise sujetnoj osobi, tesko usvojiti neke manire tako da oni ne deluju izvestaceno.
 
Iako su "damske" osobine, kao što su prefinjenost, kultivisanost i lepi maniri kod svake žene svakako poželjne, ne treba im davati veću vrednost nego što zaslužuju.

Neka žena može da bude "savršena dama", ali i savršeno amoralna osoba. Da bi bila dama, žena ne mora da bude poštena, iskrena, pravdoljubiva, istinoljubiva i slično. Ne mora da poseduje niti jednu visoko moralno svojstvo. Dovoljno je da bude fina. Jer, "damstvo" ne podrazumeva nikakvu etiku. To nije pitanje etike, već estetike. To je pitanje forme, a ne sadržaja.

Na primer, neka žene svoju najbolju prijateljicu koja traži od nje da joj pričuva decu na jedno veče može da odbije rečima "Ma ne mooogu, bre, ja da ti čuvam decu, nisam ti ja dadilja", a može da se izvlači i lepim rečima, tipa "Joj, izviiiini, stavrno bih ti pomogla, al baš tad idemo u operu ja i muž. Oprosti, stvarno mi je žao što ti ne mogu pomoći".
Drugi slučaj svakako je finiji i pristojniji, ali su oba jednako amoralna.

Zato ne treba damske osobine precenjivati i davati is smisao koji ne poseduju. Lepo je biti dama, ali nije najvažnije za "kvalitet" neke ličnosti.
 
mishica:
Đenka:
Uverenje da je "biti dama" prirodno i urođeno svojstvo nekih osoba sadržano je i u izvornom značenju te reči.

Nisam bas to mislila kada sam rekla 'prirodno', vise sam mislila da karakterom i temperamentom odgovara tom pojmu, moras priznati da je preterano kolericnoj i tvrodoglavoj, mozda suvise sujetnoj osobi, tesko usvojiti neke manire tako da oni ne deluju izvestaceno.

Da, razumem o čemu govoriš.
Neke osobe koje su po priridi "povučenije" i koje su sklone izbegavnju nesporazuma i konfrontacija sa okolinom, težiće da usvoje one oblike ponašanja koji će im obezbediti mirniju, što ugodniju komunikaciju s ljudima. Pošto su lepi maniri stvoreni baš za to, takve osobe će ih brže i lakše usvojiti nego neke "kavgadžije. I obrnuto, osobama koje se rado i uspešno izražavaju kroz sukobljvanja s drugima, neće mnogo značiti oni oblici ponašanja koji ih udaljavaju od njihove "uspešnosti".
 
Đenka
he he da mi se dobro znamo sa Politike ali to je politika...izeš ga...
neću sad da se vadim ali stvarno mi je žao...
mi smo različiti pa ima i onih koje ne možeš da gotiviš...ja sam među njima...i to je život,ne?
 
Eto, ipak su ove gore bile u pravu - govoriš kao prava dama. :wink:

Nego, ko ti je ta лялька u profilu?
У неё тааакие маленькие ручки, и носик, и ушки! И глазами зырк-зырк по сторонам. Охотно!!!
 
Sa foruma? Ne. Ne mešam VR i RL.
Baš me nešto i ne zanima ko je ovde dama, a ko nije. Ako osoba poseduje elementarne ljudseke vrline, ne mora da bude dama da bih je cenio.

Mlaćenje slame?
Pa, ne, ne bih rekao. Ovde smo da razgovaramo (putem poruka), da razmenjujemo iskustva, mišljenja i znanja. Na taj način sređujemo i sistematizujemo ono što smo već znali, a i po nešto novo naučimo. Upoznajemo i družimo se sa nekim ljudima s kojima se nikad u RL ne bi upoznali i družili (zbog razlika u karakteru, temperamentu, vrednosnim stavovima i slično). Upoznajemo one osobine i kvalitete koje ljudi inače drže skrivene, i samo ovde ih pokazuju....

Na forumu mlate praznu i drugu slamu oni koji ne žele da uče, niti da se menjaju. Takođe i oni koji su emotivno i inače duhovno umrtvljeni... Ja ne spadam ni u jednu od tih kategorija...

A šta ti radiš na forumu? Vidim imaš preko 3k poruka, na šta si ih iskoristila (izvini, ali nisam pratio teme na kojima si pisala, uglavnom)?
 
Đenka:
Sa foruma? Ne. Ne mešam VR i RL.
Baš me nešto i ne zanima ko je ovde dama, a ko nije. Ako osoba poseduje elementarne ljudseke vrline, ne mora da bude dama da bih je cenio.

Mlaćenje slame?
Pa, ne, ne bih rekao. Ovde smo da razgovaramo (putem poruka), da razmenjujemo iskustva, mišljenja i znanja. Na taj način sređujemo i sistematizujemo ono što smo već znali, a i po nešto novo naučimo. Upoznajemo i družimo se sa nekim ljudima s kojima se nikad u RL ne bi upoznali i družili (zbog razlika u karakteru, temperamentu, vrednosnim stavovima i slično). Upoznajemo one osobine i kvalitete koje ljudi inače drže skrivene, i samo ovde ih pokazuju....

Na forumu mlate praznu i drugu slamu oni koji ne žele da uče, niti da se menjaju. Takođe i oni koji su emotivno i inače duhovno umrtvljeni... Ja ne spadam ni u jednu od tih kategorija...

A šta ti radiš na forumu? Vidim imaš preko 3k poruka, na šta si ih iskoristila (izvini, ali nisam pratio teme na kojima si pisala, uglavnom)?
ako te zanima pogledaj.
 
vecavestica:
Đenka:
Mislio sam da sumiraš, ali ti baš i nisi predusretljiva...

Ne moram da gledam da bih znao. Potrošila si ih na reči, baš kao i svi ostali. Samo reči...
kao i ti zar ne?
mislis da si ti nesto bolji?

Ne. Ako sam rekao kao i svi ostali, onda sam valjda i ja među tim ostalima. Nego, pošto kažeš da ja mlatim praznu slamu, pitao sam te za šta si ti koristila svoje poruke - jesi prekucavala možda svetske književne klasike, ili si diskutovala o svemu i svačemu, kao i ja i ostalih par stotina forumaša (što znači da si onda i ti mlatila tu slamu).

I Veco, nisam te ja večeras naljutio. Nismo ni pričali. Ako te neko naljutio na "zamišljanju", idi tamo i istresi ga iz gaća, nemoj mene ovde da gnjaviš. Imam slobodno veče. 8)
 
Đenka:
vecavestica:
Đenka:
Mislio sam da sumiraš, ali ti baš i nisi predusretljiva...

Ne moram da gledam da bih znao. Potrošila si ih na reči, baš kao i svi ostali. Samo reči...
kao i ti zar ne?
mislis da si ti nesto bolji?

Ne. Ako sam rekao kao i svi ostali, onda sam valjda i ja među tim ostalima. Nego, pošto kažeš da ja mlatim praznu slamu, pitao sam te za šta si ti koristila svoje poruke - jesi prekucavala možda svetske književne klasike, ili si diskutovala o svemu i svačemu, kao i ja i ostalih par stotina forumaša (što znači da si onda i ti mlatila tu slamu).

I Veco, nisam te ja večeras naljutio. Nismo ni pričali. Ako te neko naljutio na "zamišljanju", idi tamo i istresi ga iz gaća, nemoj mene ovde da gnjaviš. Imam slobodno veče. 8)
kao prvo nisam tebi rekla da mlatis praznu slamu.
mislila sam uopsteno.
kao drugo nisam ljuta.
kao trece nije mi namera da te gnjavim.
a to sto imas slobodno vece pa opusti se pobogu.
izvinjavam se nije mi bila namera da te naljutim.
pozdrav
 
Đenka:
mishica:
Biti dama, to ne znace ni nokti, ni haljina, ni vestacke trepavice... dama je stil, drzanje, elokvencija, prirodno fino ponasanje, neizvestacenost, nenapadnost, maniri - ali ne oni napamet nauceni, vec prirodni jer je to jednostavno takva osoba, prava dama je retka, ali kada je vidite, znacete, jednostavno cete je prepoznati.

Ovo bi bilo jedno denotativno, intenzionalno tumačenje te reči. Tumačenje zasnovano na tvom specifičnom iskustvu.

Ja, na primer, ne mislim da su sve osobine "dame" prirodne i nenaučene.
Za mene je neka osoba "dama" pre svega ako dobro poznaje pravila lepog ponašanja i ako ih redovno praktikuje.
Danas je u modi (posebno na zapadu) da se sve žene tretiraju kao dame. Takav stav je, po meni, ispravan ne samo što doprinosi kulturi komunikacije, već deluje podsticajno i na onoga ko ga praktikuje i na onu (žensku osobu) prema kojoj se praktikuje.

Primera radi, zamislimo situaciju u kojoj jedan muškarac zahteva od svoje ne baš prefinjene saputnice u autobusu da zatvori prozor. On bi to mogao da uradi na dva načina. Mogao bi da kaže "Ej, bre ženo, zatvaraj taj prozor, ubi me promaja" na šta bi mu ova verovatno odgovorila sa "Ma bole me uvo, bre, za promaju. Vi'š da ne može da se diše.". Međutim, ako bi joj se obratio sa "Gospođo, da li biste bili ljubazni da zatvorite taj prozor, molim vas, bije promaja" verujem da bi imao više šanse da dobije što je tražio.

Prostije rečeno, ako se odnosimo prema nekoj ženi kao prema dami, iako ona to možda i nije, postoji mogućnost da takvim stavom generišemo u njoj želju da postane dama, ili da se bar tako ponaša. Lepa reč i gvozdena vrata otvara.

Nastavak sledi.
Tu si sasvim u pravu... Samo, postoje osobe koje tvrdoglavo ne zele da se menjaju...U mom okruzenju ih je malo, ali sve one govore jasno i glasno kako im ne pada na pamet da bilo sta na sebi (i u sebi) promene. Kako uticati na njih? Ne verujem da one mogu postati dame, makar se prividno kulturno ponashale...
 

Back
Top