Porez na imovinu

pele27

Primećen član
Poruka
959
Kupio sam stan od investitora, svojevremeno. Zanima me, kakve su obaveze kupca sto se tice prijave nekretnine Poreskoj upravi. Da li se to radi odmah po potpisivanju kupoprodajnog ugovora ili kako? Kakvi su penali ako se to ne uradi odmah?? Za koji datum se vezuje Poresko? NIsta to ne razumem, uhvatio sam se u to vrzino kolo i sada mi dodje da se ubijem, svega mi :roll:. Zao mi je sto nemam para da dam advokatu koji bi to sve jurio...nisam vise normalan, majke mi.. :(
 
Kupio sam stan od investitora, svojevremeno. Zanima me, kakve su obaveze kupca sto se tice prijave nekretnine Poreskoj upravi. Da li se to radi odmah po potpisivanju kupoprodajnog ugovora ili kako? Kakvi su penali ako se to ne uradi odmah?? Za koji datum se vezuje Poresko? NIsta to ne razumem, uhvatio sam se u to vrzino kolo i sada mi dodje da se ubijem, svega mi :roll:. Zao mi je sto nemam para da dam advokatu koji bi to sve jurio...nisam vise normalan, majke mi.. :(

Ako je ivestitor prijavljen u pdv sistem (na sajtu poreske uprave se moze proveriti), taj promet je oslobodjen poreza na prenos apsolutnih prava. Na ugovor treba pribaviti potvrdu poreske uprave o oslobadjanju jer na zalost bez toga nema uknjizbe.

Kopija ugovora, kopija licne karte i obrazac PPI2 (ima ga na sajtu poreske uprave) i prijava lokalnim poreznicima (po opstinama) za porez na imovinu.
U momnetu prijave naplatice vam godisnji porez za sve godine pocev od dana overe ugovora, odnosno primopredaje nepokretnosti.
 
Hvala najlepse na odgovoru!!! Probacu da pojurim da vidim da li je investitor u PDV sistemu..
I samo jos nesto, ako sam dobro shvatio...Ovo sto ste naveli da mi treba kopija lk, ugovora PPI2 obrazac.. - da li mi to sve treba u slucaju da investitor NIJE u pdv sistemu?

Secam se da sam odprilike kada sam i potpisao kupoprodajni ugovor otisao u Poresko Palilule gde sam verovatno (vise se i ne secam) objasnio sta je i kako je, a zena mi je dala papir na kom pise sta mi je potrebno od papira da bih se kao kupac prvog stana oslobodio od poreza na prenos apsolutnih prava.
Tu mi treba neki PPI-4 obrazac (popunjava prodavac), onda neko OVLASCENJE (potpisuje ga prodavac), IKPS-PPAP (moja izjava pod k i m odg da mi je to prvi stan), overena fotokopija ugovora, obicna kopija osnova sticanja vlasnistva za prodavca (ovo ne znam sta je), drzavljanstvo, imkr, overena lk kupca...i to je to!!!! Da li je ovo sve i dalje aktuelno?
 
Poslednja izmena:
Rok je 10 dana od sklopljenog kupoprodajnog ugovora da se prijavi porez,Oslobadjanje od poreza je 40 m2 za kupca ako mu je prvi stan/kuca i po 15 m2 za svakog clana porodicnog domacinstva -deca ,supruznik, roditelji-uz uslov da u momentu potpisivanja (tj. taj datum) kupoprodajnog ugovora budu na istoj adresi u licnoj karti .I ista procedura je ako je prodavac fizicko lice
 
Sad vidim za osnovu sticanja vlasnistva - prodavac mora da ima dokaz i da vam da kopiju kako je on dosao do imovine koju prodaje : npr. nasledio -tad treba Resenje o ostavinskoj raspravi gde se vidi da je on naslednik , ili ako je kupio onda kopija kupoprodajnog ugovora kojim je to kupio
 
Boze koje je ovo ludilo... Pa ko zna koje su to mutljavine, kao da on ima sve te papire. Naravno, necu da gresim dusu, mozda i ima.
Proslo je dosta od potpisivanja kupoprodajnog ugovora. Zgrada i dan danas nema broj tako da je bilo nemoguce bilo sta uraditi jer zgrada jos nije dobila tehnicki prijem...tako da tih 10ak dana po potpisivanju pada u vodu...:roll:
 
Boze koje je ovo ludilo... Pa ko zna koje su to mutljavine, kao da on ima sve te papire. Naravno, necu da gresim dusu, mozda i ima.
Proslo je dosta od potpisivanja kupoprodajnog ugovora. Zgrada i dan danas nema broj tako da je bilo nemoguce bilo sta uraditi jer zgrada jos nije dobila tehnicki prijem...tako da tih 10ak dana po potpisivanju pada u vodu...:roll:

Ajde ti brate na PP, da ti ja objasnim da uopste nije ludilo, samo treba malo koncentracije. Dakle ne radi se o porezu na imovinu vec o porezu na prenos apsolutnih prava kojeg si ti ocigledno oslobodjen, bar za 40 m2, samo treba skupiti dokumentaciju.
 
Ma da se to odraditi sa papirima to nije komplikovano,ja sam to odradila prosle godine cas posla. Istina , kupila sam nekretninu od fizickog lica tako da ne znam kako ide kad zgrada nema tehnicki prijem. .
Ali sam imala drugih problema ;ja sam kupoprodajni ugovor sklopila polovinom januara prosle godine jer banka u kojoj sam dizala kredit(cerka tacnije )je to trazila a ne predugovor i posle dva meseca dobijemo da se plati porez na apsolutna prava poveci(bez oslobadjanja za prvi stan) a u tom momentu mi prakticno jos nismo kupili nekretninu jer banka jos nije odobrila kredit-pustila ga je pocetkom maja .A poresko je dobilo od suda da je ugovor overen i na osnovu toga dostavili resenje (nekad su veoooma azurni).I onda uz potvrde banke dokazuj da jos nismo dobili kredit ,tj kupili kucu pa kako da placamo porez ? Iscupasmo se jedva a kad je kredit pusten i porez prijavljen,dostavljeni papiri za oslobadjanje (delimicno) ipak smo morali da platimo i kamatu od januara jer su nam racunali da smo trebali da ga prijavimo u roku 10 dana od sklapanja kupoprodajnog ugovora i posle u roku od 15 dana od dostavljenog resenja i da ga platimo .
 
Da osvezim malo temu. Stan sam kupio 2008 godine. Oslobodjen sam placanja na poreza na prenos apsolutnih prava, i dokumentaciju za to sam uredno predao, ali nisam prijavio stan radi placanja poreza na imovinu. I sto je cudno, uopste mi ne dolaze nikakve uplatnice za porez na imovinu. Sutra cu da odem u upravu javnih prihoda da proverim, ali pretpostavljam da cu ja biti "kriv" sto nisam podneo prijavu. Kakve su mi sanse da ne prodjem sa nekom kaznom ? I sta vi predlazete da radim, pozdrav
 
Da osvezim malo temu. Stan sam kupio 2008 godine. Oslobodjen sam placanja na poreza na prenos apsolutnih prava, i dokumentaciju za to sam uredno predao, ali nisam prijavio stan radi placanja poreza na imovinu. I sto je cudno, uopste mi ne dolaze nikakve uplatnice za porez na imovinu. Sutra cu da odem u upravu javnih prihoda da proverim, ali pretpostavljam da cu ja biti "kriv" sto nisam podneo prijavu. Kakve su mi sanse da ne prodjem sa nekom kaznom ? I sta vi predlazete da radim, pozdrav

Sazneces sutra. Ako si mogao dve godine da cekas, strpi se jos dan. :mrgreen:
 

Back
Top