OKSFORD I KEMBRIDZ

Potrazi na internetu.Potrosi par sati trgajuci i sigurno ces dobiti najtacnije informacije! Mislim da imas par opcija da udjes na ove fakultete i to: Da platis dosta i prosek i nije toliki problem ili da se prijavis kao naj od naj i da te prime!Svasta nesto ima...raspitaj se!
 
Ukratko...
Morash da se prijavish godinu dana ranije. Znaci, sad do avgusta tece rok za prijavljivanje za skolsku godinu koja pocinje u OKTOBRU 2012 godine. A ovi koji ce sad u oktobru da krenu sa studijama, prijavili su se prosle 2010 godine.
Drugo, uslovi su "intellectual excellence", iliti fantasticni rezultati tokom skolovanja. Tu je zapravo bitna samo 4. godina, jer se samo ona unosi kad se prijavljujes preko UCAS-a. Unosi se i maturski ispit, naravno.
Thank you for your email.
Applicants applying from Serbia are required to achieve the Secondary School Leaving Diploma with an overall score of 5 and scores of 5 in specific subjects.

Dakle prosek 5.0 (ne znam dal' se ovo odnosi na 4. godinu ili samo na prosek na maturskom), i petice iz posebnh predmeta relevantnih za to sto ces da studiras. Znam npr. da je jedan momak pre par godina posle ekonomske skole, prosek negde oko 4.6 upisao ekonomiju na Oksfordu bez problema. Jednostavno su videli da je imao petice iz strucnih predmeta koji su njima bitni, prepoznali potencijal, i uzeli ga.

Dakle, prijavljujes se do avgusta, do decembra te obavestavaju da l' su te uzeli u obzir ili ne. Ako jesu, dobijas datum za intervju kada odlazis kod njih na intervju, i pred dvoclanom komisijom razgovaras o tome zasto bas tu zelis da studiras, sta te je motivisalo, kakvi su ti planovi za buducnost i sl... mozda ti daju i neki problem da resis... iz te oblasti koja te zanima. E to je odlucujuce, jer oni na 1 mesto pozovu bar 2 (neretko 3 kandidata) koji ispunjavaju akademske uslove... i onda tokom intervjua neposredno vide koji ima vishe potencijala... da studira tu, i njemu ponude mesto.

Ako ti ponude mesto, mozes da ga prihvatis ili odbijes. Ako ga prihvatis dobijas studentski broj (potvrdu da si primljen), sa kojim vadis studentsku vizu i apliciras za stipendiju ako nemas kinte da platis studije. Odmah da ti kazem... drustvene nauke (filozofija, jezici, psihologija, pravo itd...) za nas internacionalce kostaju oko 11.000funti, a medicina, arhitektura, menadzment, (bio)hemijski inzenjering itd... oko 15.000 funti. Na to moras da dodas jos bar 3-4.000 funti za smestaj, + par hiljada hrana, izlasci, odeca, prevoz, itd. Neces moci da nadjes stipendiju koja ce sve ovo da ti pokriva, tako da moras da apliciras vise puta, na vise mesta, kod vise kompanija... Ako imas kintu... onda nemas problema! :)


Da platis dosta i prosek i nije toliki problem
Ovo je inace velika zabluda. Mozes da platis 50 miliona, al' ako ne ispunjavas njihove akademske uslove (da u tebi vide potencijal da se naucno razvijes i jednog dana budes lider u oblasti koju studiras... a ne tatin sin koji sve dobija na tacni), na studiranje tamo mozes samo da zaboravis. Nisu oni Balkan, i nece da rizikuju skandal zbog korupcije ili prijema mediokriteta sa parama. :)
 
Poslednja izmena:
Hvala ti puno!Videcu,razmislicu,tek sam 2. godina........I ja msm da je nemoguce da se samo plati za upis na univerzitet kao sto je Oksford ili Kembridz....Pa nije to Singidingi :D.....Da moze da se plati,ova dva fakulteta ne bi bila to sto su nego obicno steciste dece milijardera iz celog sveta....
 
Drugo, uslovi su "intellectual excellence", iliti fantasticni rezultati tokom skolovanja. Tu je zapravo bitna samo 4. godina, jer se samo ona unosi kad se prijavljujes preko UCAS-a. Unosi se i maturski ispit, naravno.:)
Ja sam ovde zavrsila tri prva razreda srednje skole, a u avgustu idem da zavrsim i cetvrti u Londonu. S obzirom na to da maturski obuhvata sva cetiri razreda (ili dva, ili koliko vec) srednje skole, znaci li to da cu ja uporedo sa gradivom za cetvrtu, morati da spremam i gradivo za maturski? (posto cu onda verovatno da se prijavim za neki od engleskih univerziteta) Plan ucenja je sigurno razlicit!
Planiram da se o tome raspitam kod profesora tamo kad stignem, ali pomislih da mozda vi znate nesto o tome.
 
Ja sam ovde zavrsila tri prva razreda srednje skole, a u avgustu idem da zavrsim i cetvrti u Londonu. S obzirom na to da maturski obuhvata sva cetiri razreda (ili dva, ili koliko vec) srednje skole, znaci li to da cu ja uporedo sa gradivom za cetvrtu, morati da spremam i gradivo za maturski? (posto cu onda verovatno da se prijavim za neki od engleskih univerziteta) Plan ucenja je sigurno razlicit!
Planiram da se o tome raspitam kod profesora tamo kad stignem, ali pomislih da mozda vi znate nesto o tome.


Ne, posto ces 4. razred zavrsiti po UK sistemu, to ce verovatno biti GCSE ili A levels (eventualno AS level), tako da ces unositi rezultate koje dobijes na tim nivoima, odnosno ispitima. Mada, cisto sumnjam da ces ti licno unositi rezultate (za razliku od nas iz Srbije, koji sve od unosenja ocena do pribavljanja preporuka moramo da obezbedimo), skole u UK su sve umrezene sa UCAS sajtom, tako da ces samo otici kod administratora skole, i javiti mu da ti unese ocene u ucas sistem :)
 
Salle Buddha - posto vidim da dosta znas o ovim skolama zeleo bih da te postavim par pitanja. Bio bih veoma srecan kada bi znao da mi odgovoris.
Gore si napisao da je za UCAS potrebno da se upisu samo ocene iz 4. godine. Ako se ja prijavljujem ove godine za sledecu, a pritom sam 3. razred (sto znaci da cu pohadjati 4. godinu kad budem trebao da saljem UCAS) kako ja to njima da posaljem??
Da li mozda imas njihov mejl gde bih mogao da im saljem pitanja, ja sam bio na njihovom sajtu i nasao jedan (admissions@cam.ac.uk) mada nisam siguran da li je to pravi. Istrazivao sam njihov sajt ali mi jos uvek neke stvari nisu jasne.
Nisu mi jasne sta podrazumevaju pod GCSE i A/levels. Takodje sam procitao da je za studiranje potrebno da imam Cambridge Certificate in Advanced English - grade A ili
Cambridge Certificate of Proficiency in English - grade A or B. Trenutno imam FCE (First Certificate in English) i u martu 2013. treba da izadjem na ispit za CAE ( sto mi je takodje suvise kasno da im posaljem u UCAS).
Imam jos tuce piatnja ali bio bih srecan kada bi mogao za sad da mi odgovoris na ova pitanja. Puno ti hvala unapred!!!
 

Back
Top