Balika Vadhu-Mala Nevesta

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115

Ovo je serija Balika Vadhu ili Mala Nevesta koja se prikazuje na Pinku.Serija po meni vrlo dobra i radnja teme je zaista interesantna jer prikazuje obicaj koji jos zastupljen u Indiji.Da li vam se cini da je Bollywood napravio jednu dobru seriju i da li vam ova serija oduzima dah kada vidite lijepe cure koje su lijepo sredjene i sav onaj entrijer pun sminke.Da li to znaci da nam se na Balkanu priblizava val Bollywooda koji je nekada bgio prisutan u bivsoj SFR Jugoslaviji i da li ce to donijeti novu konkurenciju serijama koje dolaze iz Turske i Meksika?
Molim vas pocnite da pratitet ovu izvrsnu seriju koja pocinje u 18:30 sati i pocnite da je pratitet sa razumijevanjem jer Indijska kultura je osvojila i jedan Brazil koji je posvijetio jednu svoju telenovelu Indiji.

Jos nesto, da li vam se cini da su Indijci slicni facom kao Romi i da li je moguce da su Romi ostatak najnize klase u Indiji koja je moprala da krene u migraciju ka Europi i ostalinm dijelovima svijeta?Interesuje me samo da li je ovaj obicaj Indijaca koji sklapaju djecji brak ostao kao obicaj dugogodisnje vladavine Velikih Mogula ili je to obicaj kouji je ustaljen u Hindu religiji?Kod muslimana je poznat brak sa djetetom ali od strane starijih muskaraca koji su nalazili zadovoljstvo u zenidbi sa dokazano nevinom osobom.Ipak taj obicaj niuje masovan kod muslimana ali postoje kao pojedinacni slucajevi.

Nemojte propustiti da se ukljucite u Indijsku telenovelu Balika Vadhu-Mala Nevesta i pocnite da je pratite sa zarom i sa ljubavlju.

Balika-Vadhu.jpg
 
Intersuje me da li su oni bili u Indiji najniza kasta i da li su tada u Indiji zivjeli nekim svojim istim zivotom kao i u ovim nasim prostorima?Ipak kad vidim ove lijepe Indijke koje su u seriji Mala Nevesta vidim da su oni jedan veoma lijep narod i da je bilo bolje dqa su primili Islam nego sto su ostali vjerni Hinduizmu.Inace Bollywood je poznat po svom kvalitetu filmova i serijala i mislim da ce Pink nastaviti da prikazuje jos ovakvih dobrih serijala a isto tako volio bih da se prikaze jedan film koji govori o Velikim Mogulima a to je Jodha Akbar barem tako mislim da se film zove i volio bih da imam zadovoljstvo gledati taj film jer svaki film zi Bollywooda traje tri sata.Cudo da niko nije podrobno ispitao porijeklo Roma i zasto su oni migrirali iz Indije i zasto nisu ostali vjerni Hinduizmu.Sada imamo slucaj da ima Roma pravoslavaca i muslimana u Srbiji i oni su povezani veoma dobro tako da ne mogu naci neki podrobniji podatak o tome kako su Romi bili pokrstavani i kako su bili Islamizirani.
 
Poslednja izmena:
Bollywood
Bollywood je naziv za indijsku filmsku industriju (sastoji se od riječi Bombay (Bombaj), grada u kojem je nastao, i Hollywood, američke filmske industrije)
Bollywood je jedina filmska industrija na svijetu koja postoji stabilno pored Hollywood-a i ne mora se plašiti konkurencije, jer pored domaće indijske publike ima i fanova po cijelom svijetu.

Osnove Bollywood-a [uredi]

Od početka 20. stoljeća kad su se počeli snimati ovi filmovi, pravila su do danas ostala gotovo ista:
(gotovo) svaki film traje najmanje 3 sata
u sredini filma je "intermission" - kratka pauza
bez obzira na temu filma, muzika i ples su važni elementi koji se ne ispuštaju i uvijek uklapaju u radnju
Dramaturgija filma mora se sastojati od 9 različitih osjećaja, npr. ljubav, mržnja, tuga itd.

Zanimljivosti [uredi]

Smatra se kako svaki Bollywood glumac / glumica snimi u godini 3-10 filma, tako da godišnje Bollywood proizvodi oko 600 filmova.
Glumci su u Indiji prave zvijezde i mnogo popularnije od drugih poznatih ličnosti
Iz straha da u tradicionalnoj državi Indiji filmovi budu cenzurirani ili čak zabranjeni, mnogi režiseri sami sebe cenzuriraju, tako da su u Bollywood-filmovima rijetke scene s poljupcima i sl.

Bollywood danas [uredi]

Za razliku od prošlih vremena, danas se u Bollywoodu ne snimaju samo tradicionalni ljubavni filmovi, nego se osjeti "inspiracija" zapada. Novi filmovi pokazuju modernu Indiju, probleme te države, ali najčešće opet ljubav....i uvijek tragičnu! Trenutno najveće filmske zvijezde su Shah Rukh Khan, koji se već od početka 1990-ih godina smatra apsolutnim "kraljem" Bollywood-a, Aishwarya Rai, koja je 1994. bila Miss World, legendarni Amitabh Bachchan, koji je u toku skoro 40-godišnje karijere snimio oko 100 filmova.

Wikipedia

http://bs.wikipedia.org/wiki/Bollywood
 
Do sada su prosle tri epizode i do sada se desilo da jedna djevojcica koja je vrlo pametna i koja zna tablicu mnozenja sa 15 isti dan biva isprosena od oca mladozenje koji se treba ozeniti a to je jedan djecak koji igra kriket sa ostalom djecom na livadi.
Sljedeceg dana kada je uciteljica prozuvala djake uvijdela je da djevojcica Anandi nije prisutna i jedno od ucenika ju je upoznalo da se ona udaje za sedam dana.Uciteljia se nije slozila sa tim te je dosla kod oca Anandi i pocela je da se s njima svadja oko pitanja djecje zenidbe i rekla ej da zakon takav brak osudjuje.Otac nije htio da cuje i kazao je da Anandi nije potrijebna skola i da ona treba da se uci kucnim poslovima tako da su joj pokazali vrata.Zatim ona uciteljica se potrudila da na sve nacine unisti svadbu i pozvala je jednog policajca koji se sliozio sa tim da se dvoje mladozenja djece uzmu a uciteljica je rekla da ce se zbog toga zaliti visoj policijskoj upravi.Inace policajac je trazio od oca Anandi Kazana da plati 20 000 rupija kako bi se stvar izgladila i kako bi zakon legalizovao ovaj brak tako da je prijatelj Kazanov pristao da pozajmi novac Kazanu.

I to je toliko od serije i mislim da je do sada serija inetersantna i mislim da je trebate pratiti kako bi ste se upoznali sa Indijskom kulturom.
 
Kod mene je drugacija stvar jer se odusevljavam toj seriji koja je veoma dobra i kod mene svi Cigtani zure da sto prije stignu kuci kako bi mogli da gledaju tu seriju jer Cigani se prepoznaju u toj seriji.Inace izabrana je dobra tema i ja se kao musliman prepoznajem u tome jer kod nas muslimana je dozvoljeno ozeniti devetogodisnju djevojcicu i ja uviodjam da mi muslimani imamo dosta pribliznih obicaja sa Hindusima koji su bili toliko dugo pod Islamskom vlascu.
 
U ovoj epizodi je bilo interesantno vidjeti kako se dobra uciteljica bori da se ne odrzi djecji brak i ona postaje metom korumpiranih policajaca koji je hvataju i strpavaju je u jednu sobu i vezuju joj konopcem ruke i zatvaraju usta.U medjuvremeni ritual zenidbe se odvija i Anandi posjecuje muzevljeveu familiju i ona igra na svojoj svadbi sto ostavlja zacudjene poglede svekrove majke koja kaze da ona ne treba igrati na njenoj svadbi.Inace ritual se zavrsva ai ona se vraca svojim roditeljima do odredjenog roka.U to uciteljica se oslobadja i brzo trci ka sudiji okruznog suda i prijavljuje nelegalan djecji brak.Ona zajedno sa sudijom dolazi do Kazanove kuce i staresina sela je poceo da je utjerava u laz time sto je poceo da se zali na nju da ne odrzava casove u skoli redovno i oni negiraju da se sklopio djecji brak.Uciteljica je navela da ima dvojicu svjedoka i pozvala je Purosa da joj bude svjedok i ispred sudije je navela da je drugi svjedok Anandi.Sudija je zatrazio da se dovede Anandi i Kazanova zena je otrcala da je zove i prethodno joj je rekla da mora slagati i da negira da se udala.Anandi je pocela da place jer kaze da je uciteljica rekla da je grijeh slagati.Pocela je na kraju epizode da place Anandi zato sto mora slagati.
 
Posto dosta vidim znas o hinduizmu,zanima me da li kod njih postoji prodaja u smislu da prodata devojcica postane njihova robinja,svojevremeno se neko jako potrudio da dobijem Bharvat-ghitu,taj neko mi je par god. kasnije poklonio grivu,druagarica me upozorila,objasnila da se to daje robovima,da zeli da budem njegov rob,napravio se blesav naravno,navodno je video na ulici i svidelo mu se kako izgleda,navodno nije znao sta je to ,zavrsilo se tako sto smo je bacili u reku,nije ni vazno,bilo je davno i sve je deo mnogo vece i odvratnije price,samo me zanima da li kod njih postoji varijanta prodaje devojcica za seksualne robinje
 
Kod mene je drugacija stvar jer se odusevljavam toj seriji koja je veoma dobra i kod mene svi Cigtani zure da sto prije stignu kuci kako bi mogli da gledaju tu seriju jer Cigani se prepoznaju u toj seriji.Inace izabrana je dobra tema i ja se kao musliman prepoznajem u tome jer kod nas muslimana je dozvoljeno ozeniti devetogodisnju djevojcicu i ja uviodjam da mi muslimani imamo dosta pribliznih obicaja sa Hindusima koji su bili toliko dugo pod Islamskom vlascu.

:lol:
Nemam stvarno nista protiv muslimana,al zar nije glupo toliko se zamajavati nekom religijom koja je zapravo izmisljena od strane masona kako bi drzali masu pod kontrolom :)
Jel ti mozes da gledas neku seriju a da ne razmisljas o islamu?
 
Posto dosta vidim znas o hinduizmu,zanima me da li kod njih postoji prodaja u smislu da prodata devojcica postane njihova robinja,svojevremeno se neko jako potrudio da dobijem Bharvat-ghitu,taj neko mi je par god. kasnije poklonio grivu,druagarica me upozorila,objasnila da se to daje robovima,da zeli da budem njegov rob,napravio se blesav naravno,navodno je video na ulici i svidelo mu se kako izgleda,navodno nije znao sta je to ,zavrsilo se tako sto smo je bacili u reku,nije ni vazno,bilo je davno i sve je deo mnogo vece i odvratnije price,samo me zanima da li kod njih postoji varijanta prodaje devojcica za seksualne robinje

Koliko znam Hinduizam, kod njih nema robova niti robinja koje bi udovoljavale nekim ljudima jer zbog toga je i napravljena kasta u Hinduskom drustvu zato sto se unaprijed zna ko je za sta zaduzen i ko je kakav nivo.Na primjer Dalti su najniza kasta i oni su slobodni ljudi koji se bave poslovima koji su za gospodu neciste a to je vodoinstalater je obicno Dalt i on se bavi time i bavi se oko otpusavanja kanalizacione cijevi itd.Inace zaista nisam cuo da oni imaju robove jer njihova kasta je poznata i oni svoju kastu ne kriju.Cak Indijski muslimani imaju svoje kaste u Indiji tako da bih mogao pronaci p[reko wikipedie nazive njihovih kasti.Inace Indija je jedna slatka zemlja koja ima puno lijepih stvari i ona je jedna misticna zemlja koja privlaci turiste da dodju u Indiju i da u njoj zive.
 
Kaste
Reč kasta dolazi od portugalske i španske reči casta što znači rod, klan, rasa, pleme. Tim pojmom su Portugalci u 16. veku označavali društvene grupe koje su sami Indijci nazivali varna (boja).

Nastanak, istorija i podela kasta

Sredinom 2.milenijuma pre nove ere, Arijevci, jedan od indoevropskih naroda, prodiru na područje indijskog poluostrva. Arijevci su, iako malobrojni, imali nadmoć: bronzani mač i brza bojna kola. Uspostavljaju dominaciju nad sedelačkim stanovništvom Dravida, uvode na indijskom tlu indoevropski jezik sanskrt, te, da bi očuvali osvajački identitet vlastitog naroda u odnosu na pokorene Dravide, uspostavljaju kruti društveni poredak zasnovan na podeli prema boji kože, položaju u društvu, bogatstvu, zanimanju i veri. Iz te podele indijskog drustva na kaste nazire se da je tu upravo reč o ekonomsko-društvenom procesu deobe rada, koji se odigrao u jednom primitivnom društvu, a pod utecajem povlašćivanja jednih društvenih grupa nad drugima. Društvo se delilo na kaste:
Bramani, svestenstvo ( danas i učitelji), bili su na vrhu društvene lestvice, zaduženi za tumačenje verskih tekstova i vođenje obreda; visoko obrazovanje omogućilo im je bavljenje zakonodavnim i pravosudnim poslovima te podučavanjem; s vremenom brahmani preuzimaju vođenje svih važnijih poslova u državi
Kšatrije su činile ratničke i vladarske porodice koje upravljaju zemljom
Vajšije su bile celokupno slobodno arijevsko proizvodno stanovništvo: poljoprivrednici, preduzimaci i trgovci
Šudre su bile porobljeno, tamnoputo dravidsko stanovništvo koje je obavljalo najteže fizičke poslove, smatralo se da šudre nemaju dušu, te da ne mogu ucestvovati u bogosluženju; danas su oni radnici
Parije, “nedodirljivi”, bili su potpuno izbačeni iz kastinskog sastava; smatrani su nedostojnima života u zajednici zbog poslova koje su obavljali, pa su tako i danas parije osuđene na najteže i tzv. “nečiste” poslove koji uključuju fizički dodir s krvlju, izmetom i drugim telesnim “nečistoćama” definiranim indijskim zakonom: parije su štavitelji kože, spaljuju mrtve, čiste nužnike, seku pupčane vrpce, odnose uginule životinje s cesta, metu đubre i sl. Ti se poslovi prenose s' kolena na koleno zajedno sa statusom nedodirljivosti: u skladu sa strogim hinduističkim odredbama, roditelji parije rađaju decu parije, osuđenu kao nečistu od trenutka rođenja. Parije su izopštenici, ljudi koje važe za previse nečiste i okaljane da bi ih pripadnici visih kasta smatrali bićima vrednim spomena. Predrasude određuju njihove živote, narocito u ruralnim područjima gde živi gotovo tri četvrtine indijskog stanovništva. Parije se izbegavaju, vređaju, zabranjuje im se ulaz u hramove i domove pripadnika više kaste, uskraćuje im se pristup bunarima viših kasta, na javnim mestima moraju jesti i piti iz posebnih posuda, a u ekstremnim, premda ne i retkim slučajevima, pripadnici viših kasta ih siluju, linčuju i pucaju na njih.
U istom periodu nastaje i religija hinduizam. Raslojavanje u hinduističkom društvu potiče iz svetih tekstova prema kojima su se glavne društvene skupine, to jest varne, iznedrile iz prabića. Iz usta su izašli brahmani, iz ruku su nastale kšatrije, iz bedara su nastale vajšije (vaišje), a iz stopala su nastale šudre. Svaka se varna dodatno deli na stotine naslednih kasta i podkasta sa vlastitom hijerarhijom. Peta skupina obuhvata ljude koji su ačuta, odnosno nedodirljivi. Oni nisu nastali od prabića.

Obeležja kastinskog drustva

Pripadnost jednoj kasti određuje samo rođenje. Prelaženje iz niže kaste u višu (hipergamija) je bilo dopušteno samo u retkim slučajevima. Pripadnici iste kaste se žene međusobno i rađaju decu koja rođenjem postaju pripadnici te iste kaste.
To drevno verovanje, prema kojem su svi ljudi rođeni nejednaki, jači je od savremenih zakona. Premda indijski ustav zabranjuje kastinsku diskriminaciju i ukida nedodirljivost, hinduizam, religija 80% indijskog stanovnistva, upravlja svakodnevnim životom svojom hijerarhijom i krutim društvenim kodeksima.
Hinduistički kastinski poredak ima i priručnik. Manuovi zakoni, koje su napisali pre dve hiljade godina brahmanski svestenici, propisuju za svaku varnu šta će jesti, sa kim će stupiti u brak, kad će se boriti, kako će održavati higijenu, koga će izbegavati. U skladu sa Manu zakonima je vaspitavan svaki hinduista.


Kaste danas

Indijci ukazuju na činjenicu da su najsuroviji i najotvoreniji oblici diskriminacije uglavnom nestali nakon reformatskih pokreta pre i posle 1947., kada je Indija stekla nezavisnost. Nekada bi parije istukli ako bi dodirnuli senku pripadnika više kaste, morali su nositi klepetuše da bi upozorili druge ljude na svoj dolazak te kantice kako njihova pljuvačka ne bi onečistila zemlju. Parije nisu smeli ući u školu ili sesti na klupu do pripadnika više kaste.
Ustav iz 1950. predviđa sastav kvota kojim je u saveznom parlamentu za parije rezervirsan broj mesta srazmjeran njihovom udelu u ukupnom broju stanovnika: 15% (svaki 6. Indijac je parija). U pravnom i administrativnom žargonu nedodirljivi su poznati kao “kaste s popisa). Mesta za parije čuvaju se i u državnim zakonodavnim telima, seoskim viećima, državnim službama i fakultetima, zbog čega su znali nastajati nemiri, npr. kad bi se pripadniku više kaste uskratio upis na fakultet da bi se napravilo mesto za jednog pariju. No uprkos tome, indijske vladajuće stranke podržavaju taj sastav kvota.
Mahatma Gandhi, inače šudra prema kastinskoj podeli, predvodio je jednu od prvih i najodvažnijih kampanja za ukidanje nedodirljivosti, ali ni on nikada nije odbacio hinduističku kastinsku podelu. Bhimrao Ramji Ambedkar (Bhimra Ramdži Ambedkar), sastavljač indijskog ustava, tvorac pozitivne diskriminacije, želeo je iskoreniti kastinsku podelu iz hinduizma, a budući da to nije uspevao, javno se odrekao hinduizma i prešao na budizam.

Wikipedia

http://sh.wikipedia.org/wiki/Kaste
 
U ovoj epizodi doveli su Anandi da svjedoci i ona je placuci rekla da se nije udala i plakala je drzeci se za usta i nos vjerujuci da ce joj porasti nos ako slaze kao sto joj je ranije rekla uciteljica.Zatim selo se udruzilo i upalo u kucu uciteljice i pocelo da lomi sve zivo i da lomi sve sto je ostalo od skole odbijajuci da daju svoju djecu u skolu.Cak uciteljici je zabranjeno da kupuje na trznici jer prodavci su odbili da joj prodaju hranu a sve je to uslovilo da joj na kraju AQnandi donese hranu i da je nahrani ali plakala je sto je morala da laze.Inace serija je super i molim vas pocnite da je pratite jer serija obiluje ljubavlju i dobrom radnjom koja je aktuelna.
 
U ovoj epizodi se desio jedan dogadjaj lijepoj Rani koja je maltretirana od Krisne njene snahe koja nije podnosila to sto je ona na teret njoj i sto je ona navodno sramota za porodicu zbog toga sto je bila u braku nerotkinja te su je istjerali svekar i svekrva.Samo zato sto je Rani stavila veo koji joj je dala Anandi Krisna je pretukla lijepu Rani i ponizila je pred svima tako da je ona izabrala jedino soluciju a to je da sebi oduzme zivot i ona je ozvrsila samoubistvo.Svi su plakali i bilo je zalosno plakala je i mala Anandi a najvise je plakao Ranin brat.uciteljica je objasnila okupljenom narodu oko tijela Raninog da je bila greska sto se ona udala rano i sto je bila zatrudnjela od 14 godina tako da je bilo neuspjesan njen porodjaj.Uciteljica je osudila cioo obicaj tog naroda koji je stajao pokraj tijela lijepe Rani.Najzalosnije je bilo kad je ucitaljeica spakovala kofer i kad je posla na autobus a nju je pratila Anandi i plakali je i izvinjavala joj se sto je lagala i sto ona odlazi.

Mislim da morate poceti gledati ovu izvrsnu seriju jer ova serija svima daje ljubav i od nje zastaje dah.
 
U ovj epizodi Anandina porodica je otisla na proslavu trudnoce jedne od snaha njihovg prijatelja i ona je pala u nesvijest tokom proslave i rituala tako da su je odveli u bolnicu.U bolnici su doktori konstatovali da se treba izvsriti operacija i da je moguce da dijete nece preizvjeti ali da ce majka ostati ziva.To je baka ostro odbila i rekla ja cu je gledati ali moj sin treba dobiti naslijednika tako da se doktor ljutio ali bezuspjesno tako da su uzeli svoju snahu nazad u kucu da se lijeci ljekovitim travama.Inace ova serija zeli prikazati jedan zaostao mentalitet Indijaca koji se uvrijezio tokom historije tako da oni odbijaju nauku i sve ono sto je nauka dostigla.
 
U ovoj vecernjoj epizodi se desio strsan dogadjaj a to je da je Pulin muz poginuo i da oni nisu mogli poslati Puli kod muzevljeve kuce.sada je Puli udovica i to se kod Hindusa shvata veoma strogim obicajem da se mora cuvati cast muza.Inace serija je dobra i odvija se rasplet dogadjaja tako da mi je drago gledati Indijce koji cuvaju svoje obicaje i koji su skloni religiji i narodnim obicajima.
 
U ovoj epizodi Anandi zivi u muzevoj familiji i privikava se na njihov stil zivota.Ona mnogo pita i zapitukuje a Sumitra se ponasa dobro prema maloj Anandi.Oni su poceli postiti kako bi u sljedecem zivotu imali zlatnu nosliljku i Anandi i Jagdis nisu mogli izdrzati te su prekinuli post.Dugo je plakala Anandi zbog toga ali barem je priznala svima da je prekinula post.Inace serija mi se dopada i prikazuje u sustini Hinduske obicaje tako da volim gledati ovu seriju samo zbog toga sto volim uociti da li muslimani Indije dobro zive u toj zemlji.
 
Jestel pogledali zanju epizodu koja je bila veoma interesantna jer su Anandi bacili u magacin za kanu zato sto je dala narukvice jednoj udovici a otac te udovice je neprijatelj Bajrona i ostalih u porodicu.Mislim da je serija super samo nastavite da partitet ovu divnu seriju jer ovo je Indijska serija koja je slatka i lijepa jer Indijci prave veoma dobre serije i filmove.
 
Mislim da vi ne pratitet ovu veoma lijepu seriju.sada se mala Anandi uklopila u porodicu i sada baka zeli da ozeni svog starijeg sina tako da joj je jedna prijateljica nasla jednu mladu djevojku za njenog starijeg sina tako da su odlucili u njega da ozene.
 

Back
Top