Dubai

millos_bgd

Početnik
Poruka
8
Ako ima nekog iz ovog grada ili uopshte iz emirata, molim za bilo koje informacije tipa: kako naci posao, kakav je zivot, kakve su shanse da se normalno zivi odnosno kakav je odnos zarade i troshkova zivota itd...
 
e bio je zeljkov tata, on je prof.veterine..i valjda su puni para i imaju mnogo lux hotela..i vode je mozda skuplja od nafte..dali su mu odma kucu. ali mozda je malo dosadno :I zene tu hodaju slobodno ne nose feredz emislim... ali mislim da trazhe strucnjake iz drugih zemalja ne znam shta vise da kazem
 
Evo resih da ti napisem jer sam procitala ono sto su ti napisali!! Mnogo ljudi ima utisak da ovde zlato i nafta izviru... i da ljudi uzivaju!!
Ovako :
Ovde se radi kao i svugde u inostranstvu!! Plate nisu nesto velike ali je dobro sto se obicno dobija smestaj prevoz do posla!! Ali i to zavisi od firme!! Tako je obicno u ugostiteljstvu i uglavnom imas baksis!! Aki ipak sve zavisi od firme do firme!! Ovde su zakoni uredjeni po njihovim pravilima i strogi!! Ima mnogo jefnine radne snage iz Indije i Filipina i zbog toga je nasim ljudima koji nemaju fakultet i dobru evropsku firmu u kojoj rade, mnogo tesko!! Sto se tice troskova zivota nije jako skup!! Ako imas smestaj i prevoz!! Prevoz je najveci problem ovde jer autobusi nisu neki i uglavnom se malo ko usudjuje vozati sa njima! Taxi je skup!! Grad je izgradjen ali nema neku kulturu i civilizaciju!! Sto se tice dolaska nije tesko!! Ali treba mnogo para da bi dosao i trazio posao! I rizik je dali ces naci dobar ili los posao!! Tesko se prelazi iz firme u firmu... da ti sad neduzim!!

Nadam se da sam ti uspela bar malo pribliziti stvarno stanje koje je ovde :!: :!: :?:
Puno pozdrava iz emirata!! :lol:
 
NAŠ ČOVJEK U DUBAIJU: DR NEBOJŠA JOVANOVIĆ


Nikšićanin hirurgijom zadivio šeika



Šestogodišnji dječak se igrao na toboganu. U trenutku kada je krenuo da se spusti, zakačio mu se srednji prst ruke u jednu rupu. Prst je ostao gore, mališan je sletio dolje. Dogodilo se to u srcu Ujedinjenih Arapskih Emirata, u gradiću pored Dubaija. Dječaka i otkinuti prst su pokupili i transportovali u "Rašid hospital" kliniku u Dubaiju. Tamo ga je za tri sata "skrpio" dr Nebojša Jovanović. Prst je prišiven na ruku. Ostao je samo ožiljak.
- Ponekad je dobro nemati ništa. Čovjek tada hrabrije donosi neke odluke za koje se ispostavi da su mu promijenile život - počinje svoju priču za "Dan" dr Jovanović, koji već dvije godine radi mikrohirurške zahvate u maloj državi na Arabijskom poluostrvu.
A sve je moglo biti drugačije. Za tok profesionalne karijere može zahvaliti jednoj sitnici. U rodnom Nikšiću nije bilo posla za njega.
Najbolji đak u osnovnoj i srednjoj školi, student koji je u roku i sa prosjekom 9.60 završio Medicinski fakultet u Beogradu, vratio se 1991. u Nikšić da radi. Za pripravnika Jovanovića, međutim, nije bilo mjesta, morao je da čeka da bi odradio staž. Nije mu se čekalo. Vratio se u Beograd, volonterski zaposlio na Ortopedskoj klinici u Kliničkom centru, specijalizirao ortopedsku hirurgiju i traumatologiju i sa 28 godina izvršio prvu samostalnu mikrohiruršku operaciju - reinplantaciju palca.
- U Nikšiću su mi napravili uslugu - skroman je ovaj ljekar. Danas je u Dubaiju.
U srce državice na obali Persijskog zaliva stigao je sasvim slučajno.
- Nikada nijesam razmišljao da negdje odem. Obično ljekari uče jezik, pišu molbe, šalju poruke. Meni se desilo iznenada! Palestinac, koji je završio medicinu u Beogradu došao je 2002. godine na našu ortopedsku Kliniku u posjetu prijatelju. U obilasku Klinike ušao je u salu gdje sam radio jednu industrijsku povredu šake. Zadržao se nekih desetak minuta. Nedugo zatim uslijedio je poziv iz Dubaija da dođem na razgovor - priča ljekar iz grada pod Trebjesom.
Taj "čovjek", kako ga opisuje dr Jovanović, bio je načelnik Odjeljenja za ortopediju i traumatologiju "Rašid hospital" klinike, glavnog trauma centra za Dubai.
- Pozvali su me na intervju, upoznali se sa mojom biografijom, bazičnim znanjem. Ponudili su mi ugovor na dvije godine, prošao sam i probni rad i tamo sam otprilike od februara prošle godine - rekao je on.
"Rašid hospital" je državna klinika, a vlasnik je šeik Hamdan, koji uz šeika Maktuma i Muhameda vlada UAE.
- Kada sam stigao, pomislio sam da ovdje neću imati šta da radim, ali sam ubrzo shvatio da sam se prevario - navodi dr Jovanović.
Dubai je grad koji se eksplozivno razvija, na sve strane su kranovi i gradilišta. Grad je prije 20 godina bio selo u pustinji.
- Niče bukvalno preko noći, tako da ima užasnih saobraćajnih povreda, industrijskog traumatizma. Dubai ima najveću kontejnersku luku na svijetu, gdje se dnevno istovari 60 brodova. Zamislite samo koliko i kakvih povreda bude - priča ovaj ljekar.
Mališana kojem je otkinut prst operisao je deset sati poslije povređivanja. Kada je prst u pitanju, operacija može da se radi i poslije 24 sata, a u literaturi je poznat i slučaj koji je uspješno završen i nakon 30 sati po povredi.
- Ukoliko se ruka amputira iznad ručnog zgloba (tzv. velika reinplantacija) mora da se radi vrlo brzo, u roku od par sati, jer ima puno mišićne mase u tom dijelu i kada se uspostavi cirkulacija, postoji veliki rizik da dođe do zastoja bubrega - kazao je dr Jovanović, koji, objasnio je, operiše pod mikroskopom.
I u Beogradu je radio slične slučajeve. Sjeća se Jakova Braunovića, klinca iz Mojkovca.
- Imao je oko 11 godina. Majka mu je radila u stolarskoj radnji, došao je predveče da je sačeka da bi išao sa njom kući. Ostao je sam u radnji, upalio cirkular i ostao bez kompletne šake - prisjeća se ovaj mikrohirurg. Sa Jakovom se rukovao prije dvije godine u Nikšiću.
Donji ekstremiteti su značajna donorna regija. Kad neko nema palac na ruci, presađuje se drugi prst ili palac sa stopala.
- Na donjim ekstremitetima se uglavnom rade rekonstrukcije potkoljenice, kada postoje koštani ili mekotkivni defekti i onda se rade režnjevi. Uzme se tkivo sa leđa i zakrpi defekt - objasnio je on.
U Dubaiju je imao pacijenta kome je kamion prešao preko ruke. Nakon što je 37-godišnji Nikšićanin uzeo skalpel u ruke, čovjek je danas ponovo za volanom. Imao je i težak slučaj otkinuća kompletne šake. I to je "sredio" ovaj crnogorski "mag".
Sve svoje slučajeve fotografiše.
U klinici postoji jedna soba opremljena kamerama koje prate sve sale u kojima se rade operacije.
- Moj šef može da sjedi u tom studiju i da prati što ja radim, a da i ne znam. NJih ne interesuje ni da si nobelovac. Ako ne znaš posao, dzaba ti - tvrdi ovaj ljekar, koji je nakratko svratio u Crnu Goru da bi od septembra ponovo nastavio sa hirurškim čarolijama u srcu arapskog svijeta.

S. NONKOVIĆ

http://www.dan.cg.yu/?nivo=3&rubrika=Povodi&datum=2004-08-30&clanak=12509


http://www.blogovanje.com/POPIS_PRIJE_100g/
 

Back
Top