Operacija kolena i anestezija

AgainstAllAuthority

Zainteresovan član
Poruka
176
Pozdravljam sve na forumu.
Zakazana mi je artroskopija kolena za tri dana, iako svi kazu da je relativno laka operacija ipak postoji strah, pa bih voleo da mi neko makar malo pomogne sa odgovorima na par pitanja da se oslobodim pritiska koji osecam zbog operacije... :confused:
Radice je doktor Popovic sa VMA pa bih voleo bih da cujem misljenje o pomenutom doktoru, da li je dobar ortoped?
Bavim se profesionalno sportom i zbog toga sam se i podvrgao operaciji jer isto koleno (levo) povredjujem evo vec 5. put.
Zanima me jos jedna stvar (koje se najvise i plasim), a to je ne znam da li ce mi raditi koleno u opstoj ili lokalnoj anesteziji? Ako je lokalna, cuo sam da se ona ubrizgava u kicmu pa me interesuje da li je to istina ili moze i negde drugde (u nogu ili sl.)?
Imam veliki strah od injekcija, sutra trebam krv da vadim i moram priznati da mi i to tesko pada, a kamoli ako mi anesteziju u kicmu ubrizgavaju.

MR je pokazala sledece pa bih molio kratak osvrt i na to, da li ce operacija dovesti do konacnog resenja problema koji vucem vec jako dugo:
Citiraj:
ZAKLjUČAK: HRONIFICIRANE SEKVELE LATERLANE PATELARNE LUKSACIJE:
1. SEKVELE MARGINALNE KONTUZIONE LEZIJE NA MEDIJALNOM FASETU PATELE, BEZ OSTEOHONDRALNE FRAGMENTACIJE; GRADUS II I DELOM DISKRETNA GRADUS III HONDROMALACIJA NA INTERFASETNOM GREBENU I DELU LATERALNOG FASETA.
2. IZRAZITIJE SEKVELE "KISSING" OSTEOHONDRALNE IMPAKCIJE NA KARAKTERISTIČNOJ LOKACIJI NA ANTERO-LATERALNOM ASPEKTU LATERALNOG FEMORALNOG KONDILA (OKO 3cm).
3. OŽILJNE SEKVELE SANIRANE PARCIJALNE LEZIJE MEDIJALNOG KOLATERLANOG KOMPLEKSA.
4. INVETERIRANA FOKALNA OSTEOHONDRALNA LEZIJA NA ANTERIORNOM ASPEKTU MEDIJALNOG FEMORALNOG KONDILA, NA RUBU TROHLEARNOG GREBENA (8mm).
5. NEMA MENISKALNIH LEZIJA
6. DISKRETNA SINOVIJALNA REAKCIJA, VEROVATNE SEKVELE HEMARTROSA
 
Ja sam operisao prednje ukrstene ligamente desnog kolena pre 6 nedelja u N.Sadu.Za sad je sve super.Igram fudbal pa su mi puki na utakmici.Sto se tice same operacije kratko traje,sa pripremom si unutra oko sat vremena.Moj ti je savet da ne uzimas totalnu anesteziju bez potrebe jer nikad e znas kako ce organizam da reaguje na totalnu anesteziju.Ako si zdrav i ako nisi debeo trebao bi sa spinalnom anestezijom.Daje se u kicmu i meni su dali iz prve .Cuo sam od ljudi iz sobe da su ih bockali nekoliko puta pa su im na kraju dali totalnu ali su to sve stariji i debeli pa ne moze da im se dodje lako do kicme.Sto se tice lokalne u nogu moj drug je to davno probao i ne osetis samo taj deo noge ali se i njemu desilo kao i vecini kad tako urade da se pomerala noga dok su radili pa su mu dali i totalnu tako da se ne zezas puno sa ostalim stvarima.Posle spinalne neces osetiti noge jos 5-6 sati ali si budan i svestan .Nemoj se plasiti jer neces videti ni inekciju ni sestru kad to to daje jer ti sedis a ona je iza tebe,bocne te i onda legnes i posle pocnu da rade.I ja sam hteo tu u nogu ili totalnu ali posle razgovora sa vise doktora poslusao sam savet i izbegao totalnu.Na kraju krajeva to je jak sok za organizam bez obzira koliko si zdrav i jak.
Ja sad vec vezbam i bicikl i setam a u septembru eto mene ponovo da dajem golove.Zelim ti laku i uspesnu operaciju.
 
Pozdravljam sve na forumu.
Zakazana mi je artroskopija kolena za tri dana, iako svi kazu da je relativno laka operacija ipak postoji strah, pa bih voleo da mi neko makar malo pomogne sa odgovorima na par pitanja da se oslobodim pritiska koji osecam zbog operacije... :confused:
Radice je doktor Popovic sa VMA pa bih voleo bih da cujem misljenje o pomenutom doktoru, da li je dobar ortoped?
Bavim se profesionalno sportom i zbog toga sam se i podvrgao operaciji jer isto koleno (levo) povredjujem evo vec 5. put.
Zanima me jos jedna stvar (koje se najvise i plasim), a to je ne znam da li ce mi raditi koleno u opstoj ili lokalnoj anesteziji? Ako je lokalna, cuo sam da se ona ubrizgava u kicmu pa me interesuje da li je to istina ili moze i negde drugde (u nogu ili sl.)?
Imam veliki strah od injekcija, sutra trebam krv da vadim i moram priznati da mi i to tesko pada, a kamoli ako mi anesteziju u kicmu ubrizgavaju.

MR je pokazala sledece pa bih molio kratak osvrt i na to, da li ce operacija dovesti do konacnog resenja problema koji vucem vec jako dugo:
Citiraj:

Dragi moj,
Ovde na zapadu se artroskopija radi iskljucivo sa "single shot" spinalnom/lumbalnom anestezijom, sto je i pogodnija metoda od opste anestezije. Jedna od prednosti, spinalne anestezije je u tome, sto nekoliko sati posle zahvata, neces osecati donje ekstremitete, sto je i idealno, kao postoperativna terapija protiv bolova.
U zavisnosti sta ce hirurg raditi, posle operacije i ako spinalna anestezija, jos uvek deluje, zna se kada se postoperativno daju, kao prvi izbor neselektivni nesteroidalni antireumatici NSAID (non steroidal anti inflammatory drugs), znaci Aspirin, Ibuprofen, Flurbiprofen, Naproxen, Ketoprofen, Tiaprofenska kiselina, Diclofenac,Flufenaminska-, Mefenaminska kiselina,Oxicame(Piroxicam, Tenoxicam, Meloxicam), ili selektivni COX-2-Inhibitori...Ali to sve zavisi od izbora i dogovora anesteziologa i hirurga. Takodje, dolaze u obzir opijati, ali samo u slucajevima, gde su jaki bolovi i gde ne pomazu NSAID, sto opet zavisi od hiruskog zahvata, sta je radjeno.
Sto se tice spinalne anestezije/lumbalne anestezije, kao i svaka, ima i rizika. Vazno je da ti je PTT (vreme koagulacije trombocita), trombociti da su u redu i da nemas problema sa kicmom i da nisi imao operacija na kicmi i povrede.Vrlo retko se javlja glavobolja, ali sada se koriste veoma tanke igle, tako da je npr. epiduralni Blood Patching, nepotreban (ako dodje do nesnosnih glavobolja, nakon spinalne/lumbalne anestezije)...Takodje i ako se lokalni anestetikum ubrizga "visoko", moze doci do blokade disajnih misica, ali i to je veoma retko. Javlja se i povracanje i bolovi u kicmi...U svakom slucaju, rizici su manji nego kod opste anestezije. Spinalna/lumbalna anestezija je alternativa, kod starijih ljudi (kod operacija na donjim extremitetima, na mokracnoj besici, kod nekih ginekoloskih operacija, u visceralnoj hirurgiji...). Kontraindikovana je kod hipotenzije, poremecene koagulacije, povrede kicme, kod pacijenata sa operisanom kicmom...
Kod spinalne/lumbalne anestezije, se lokalni anestetikum ubrizgava u Subarachnoidalni prostor/kanal, u visini lumbalnog dela kicme. Time se postize blokada simpatickog nervnog sistema, sensibiliteta i motorike u donjim ekstremitetima.
Vazno je da 10 dana pred operaciju, ne smes da uzimas antikoagulanse, pa ni aspirin... Za vreme operacije, nadam se da imas mogucnost, da slusas muziku, ako ne zelis da slusas i gledas na monitoru, sta ti rade. Takodje mozes da trazis i blago sediranje... Dobijaces kiseonik, preko obicne maske...
Ako bi izabrao opstu anesteziju, ne bi se radila klasicna intubacija, vec samo larynx maska...
Vazno je i da navedes, da li si alergican na neke od lekova, ili da li postoji alergija na bilo sta, uopste.
To je ukratko, a ako te nesto zanima, pitaj, lakse mi je da ti odgovaram na konkretna pitanja, nego da te davim, jer i onako mi je tesko da pisem na srpskom u vezi struke, jer sam studirala ovde, a ne u Srbiji...
Postoji i periferna regionalna blokada, nerava i pleksusa, ili pojedinacnih nerava, ali te metode, radi i ovde na zapadu, mali broj anesteziologa, jer je u toku promocija i skolovanje anestezista za nacin na koji se rade. Recimo pre se radilo samo sa stimulatorom nerava, a sada se radi ciljano ultrazvukom i stimulatorom nerava... Ne znam, da li se negde radi ta metoda u Srbiji... Mada i ta metoda je malo neprijatna. I kod ove metode se prvo daje lokalna anestezija, na mestu gde sekasnije, bode za uspricavanje lokalnog anestetikuma, "oko nerava i pleksusa", kao i kod spinalne (lumbalne anestezije).
Kod obe metode se vise oseca neprijatni pritisak, od bola, ali i sve to zavisi od anesteziologa...

Moguce je i stavljanje malih creva (katetera), kroz koja se ubrizgava lokalni anestetikum po potrebi, ali to se radi kod komplikovanijih operacija, duzih, tezih...

Evo ti i slicica, ali natpisi su na nemackom i latinskom, ali nadam se da ces moci, da koliko-toliko razumes o cemu se radi...
Prinzip_der_Spinalanaesthesie.png


Na ovoj slici se vidi razlika peridualne(epiduralne) anestezije i spinalne(lumbalne) anestezije:
Unterschied_Spinalan%C3%A4sthesie-Periduralan%C3%A4sthesie.png
 
Poslednja izmena:
Pozdravljam sve na forumu.
Zakazana mi je artroskopija kolena za tri dana, iako svi kazu da je relativno laka operacija ipak postoji strah, pa bih voleo da mi neko makar malo pomogne sa odgovorima na par pitanja da se oslobodim pritiska koji osecam zbog operacije... :confused:
Radice je doktor Popovic sa VMA pa bih voleo bih da cujem misljenje o pomenutom doktoru, da li je dobar ortoped?
Bavim se profesionalno sportom i zbog toga sam se i podvrgao operaciji jer isto koleno (levo) povredjujem evo vec 5. put.
Zanima me jos jedna stvar (koje se najvise i plasim), a to je ne znam da li ce mi raditi koleno u opstoj ili lokalnoj anesteziji? Ako je lokalna, cuo sam da se ona ubrizgava u kicmu pa me interesuje da li je to istina ili moze i negde drugde (u nogu ili sl.)?
Imam veliki strah od injekcija, sutra trebam krv da vadim i moram priznati da mi i to tesko pada, a kamoli ako mi anesteziju u kicmu ubrizgavaju.

MR je pokazala sledece pa bih molio kratak osvrt i na to, da li ce operacija dovesti do konacnog resenja problema koji vucem vec jako dugo:
Citiraj:
Bićete (verovatno) uvedeni u opštu anesteziju, bićete pod sedacijom pre toga, ne brinite o tome.
Prof. dr Zoran Popović je načelnik klinike za ortopediju i traumatologiju, pre svega dobar čovek, vrsan stručnjak i odličan hirurg (što mogu reći i za ostatak tima), s toga - ne brinite.
Što se ishoda intervencije tiče, na to pitanje mora da Vam odgovori sam prof. Popović, samo on zna šta je u planu.

Pozdrav i samo smireno, biće sve u redu!
 
Poslednja izmena:
Dragi moj,
Ovde na zapadu se artroskopija radi iskljucivo sa spinalnom/lumbalnom anestezijom, sto je i pogodnija metoda od opste anestezije.
Ne bih se složio. U obzir za artroskopiju dolazi i opšta anestezija, u zavisnosti od samog zgloba, stepena povrede, trajanja procedure, dubine anestezije koja je potrebna u zavisnosti od lokaliteta, te mnogih drugih faktora. Koleno se često radi pod opštom anestezijom (ne samo u Srbiji, već u svetu), što naravno ne znači da je isključiv drugi tip anestezije.
Pozdrav!
 
Bićete (verovatno) uvedeni u opštu anesteziju, bićete pod sedacijom pre toga, ne brinite o tome.
Prof. dr Zoran Popović je načelnik klinike za ortopediju i traumatologiju, pre svega dobar čovek, vrsan stručnjak i odličan hirurg (što mogu reći i za ostatak tima), s toga - ne brinite.
Što se ishoda intervencije tiče, na to pitanje mora da Vam odgovori sam prof. Popović, samo on zna šta je u planu.

Pozdrav i samo smireno, biće sve u redu!

Zasto opsta anestezija, ako ne postoje kontraindikacije?

Ne bih se složio. U obzir za artroskopiju dolazi i opšta anestezija, u zavisnosti od samog zgloba, stepena povrede, trajanja procedure, dubine anestezije koja je potrebna u zavisnosti od lokaliteta, te mnogih drugih faktora. Koleno se često radi pod opštom anestezijom (ne samo u Srbiji, već u svetu), što naravno ne znači da je isključiv drugi tip anestezije.
Pozdrav!


Koleno se na zapadu radi iskljucivo sa spinalnom anestezijom. Kod tezis povreda, se radi ili spinalni, ili epiduralni kateter. Redje se rade regionalne blokade pojedinih nerava...
Cak i TEP kolena se radi sa spinalnom anestezijom...
Samo, ako postoji kontraindikacija, gore navedenim metodama, radi se opsta anestezija, najcesce se koristi "larynx maska", redje klasicna intubacija. Nigde nisam rekla da opsta anestezija ne dolazi u obzir, vec da se vrlo retko koristi.
 
Zasto opsta anestezija, ako ne postoje kontraindikacije?




Koleno se na zapadu radi iskljucivo sa spinalnom anestezijom. Kod tezis povreda, se radi ili spinalni, ili epiduralni kateter. Redje se rade regionalne blokade pojedinih nerava...
Cak i TEP kolena se radi sa spinalnom anestezijom...
Samo, ako postoji kontraindikacija, gore navedenim metodama, radi se opsta anestezija, najcesce se koristi "larynx maska", redje klasicna intubacija. Nigde nisam rekla da opsta anestezija ne dolazi u obzir, vec da se vrlo retko koristi.
Ako postoje kontraindikacije, naravno da ne. Ali nismo pričali o kontraindikacijama. ;)
Ponavljam (iako ovo izgleda kao filozofija ''čaša polupuna-polulprazna''), nije tačno da se na zapadu isključivo beži od opšte anestezije, naprotiv, u velikom broju slučajeva je potrebna (ili bezbolnija za anesteziologa, pa i hirurga). Govorim po iskustvu, upravo iz određenih zapadnih zemalja.
 
Ako postoje kontraindikacije, naravno da ne. Ali nismo pričali o kontraindikacijama. ;)
Ponavljam (iako ovo izgleda kao filozofija ''čaša polupuna-polulprazna''), nije tačno da se na zapadu isključivo beži od opšte anestezije, naprotiv, u velikom broju slučajeva je potrebna (ili bezbolnija za anesteziologa, pa i hirurga). Govorim po iskustvu, upravo iz određenih zapadnih zemalja.

Konkretno govorim o bolnicama u Becu, bez izuzetaka.Odlucujemo se vise (u poslednje vreme), za spinalnu anesteziju, jer je "bezbolnija" nas, gde god nam to uslovi dozvoljavaju, jer je i u postoperativnom periodu prijatnija, sto se tice bolova, za pacijente.
Postoji recimo, privatna bonica u Becu u 3. bezirku, ciji je godisnji prosek uradjenih spinalnih anestezija, iznenadjujuci...To je bolnica gde se mahom rade ortopetske operacije...
Mnogo manje "spinalnih" se ne uradi ni u drugim bolnicama i ne samo spinalnih, vec i drugih regionalnih anestezija...
 
Hvala vam puno na odgovorima, nemate pojma koliko mi sve to znači :)
Imam 21. godinu, ovo mi je prva operacija i zaista mi je teško da se opustim.
Ja sam za operaciju juče saznao, i moram priznati da sam neprijatno iznenađen jer mi nisu dali dovoljno vremena da se pripremim za operaciju.
Malo me plaši sledeća stvar, meni u petak rade artroskopiju, u četvrtak ujutru tek stižem u bolnicu. Zar ne bi anesteziolog morao znatno ranije da stupi u kontakt sa mnom, ne bi li proverio da li sam alergičan na nešto, da li sam uzimao neke lekove, da li sam bolestan?
E sad što se tiče spinalne anestezije, plašim se da može doći do velikog problema.
Problem je u tome što sam ja po prirodi pomalo anksiozan, i bojim se kako će se sve to odraziti na operaciju. Plavo Andjelce je napomenula kako će mi se oduzeti donji ekstremiteti, meni je evo već sada neprijatno kada pomislim na to i ne mogu da zamislim sebe u toj situaciji kako ne osećam ništa od struka na dole, kako ne osećam noge.
Verujte mi, ja kad sam radio MR kolena, nisam mogao da izdržim 15 minuta da ne pomeram noge, bilo mi je jako neprijatno, srce mi je užurbano radilo, jedva sam nekako ostao priseban.
Ja se i ne plašim operacije koliko se plašim primanja anestezije.
Plavo Andjelce je pomenula i antikoagulanse i da se ne uzimaju 10 dana pre operacije i sad me je i to pomalo zabrinulo.
Kao što sam već napisao, ja do pre 3 dana nisam znao da ću imati operaciju, pa, iako trenutno ne treniram trenutno kik boks zbog povrede, trčim i idem u teretanu, što znači da sam koristio u poslednjih 10 dana različitiu suplementaciju : Whey protein, glutamin, bcaa, kreatin, andol, kafetin, multivitamin. Sad se plašim, da nije nešto od pomenute suplementacije na listi zabranjenih pre operacije? Za andol pretpostavljam da jeste? Da li je onda rizično izlagati se operaciji?
 
Hvala vam puno na odgovorima, nemate pojma koliko mi sve to znači :)
Imam 21. godinu, ovo mi je prva operacija i zaista mi je teško da se opustim.
Ja sam za operaciju juče saznao, i moram priznati da sam neprijatno iznenađen jer mi nisu dali dovoljno vremena da se pripremim za operaciju.
Malo me plaši sledeća stvar, meni u petak rade artroskopiju, u četvrtak ujutru tek stižem u bolnicu. Zar ne bi anesteziolog morao znatno ranije da stupi u kontakt sa mnom, ne bi li proverio da li sam alergičan na nešto, da li sam uzimao neke lekove, da li sam bolestan?
E sad što se tiče spinalne anestezije, plašim se da može doći do velikog problema.
Problem je u tome što sam ja po prirodi pomalo anksiozan, i bojim se kako će se sve to odraziti na operaciju. Plavo Andjelce je napomenula kako će mi se oduzeti donji ekstremiteti, meni je evo već sada neprijatno kada pomislim na to i ne mogu da zamislim sebe u toj situaciji kako ne osećam ništa od struka na dole, kako ne osećam noge.
Verujte mi, ja kad sam radio MR kolena, nisam mogao da izdržim 15 minuta da ne pomeram noge, bilo mi je jako neprijatno, srce mi je užurbano radilo, jedva sam nekako ostao priseban.
Ja se i ne plašim operacije koliko se plašim primanja anestezije.
Plavo Andjelce je pomenula i antikoagulanse i da se ne uzimaju 10 dana pre operacije i sad me je i to pomalo zabrinulo.
Kao što sam već napisao, ja do pre 3 dana nisam znao da ću imati operaciju, pa, iako trenutno ne treniram trenutno kik boks zbog povrede, trčim i idem u teretanu, što znači da sam koristio u poslednjih 10 dana različitiu suplementaciju : Whey protein, glutamin, bcaa, kreatin, andol, kafetin, multivitamin. Sad se plašim, da nije nešto od pomenute suplementacije na listi zabranjenih pre operacije? Za andol pretpostavljam da jeste? Da li je onda rizično izlagati se operaciji?

Najverovatnije, da se polazi od toga, da je anesteziolog upoznat sa tvojim slucajem, od strane hirurga. Da je bilo potrebnó, verovatno bi te pozvali pre.
U redu je da imas strah, to je sasvim normalno. Ja sam skoro imala operaciju slepog creva i mogu ti reci, da su svi oko mene bili "jadni". Bila sam uzasan pacijent. I pored toga sto sam u struci, ja recimo imam strah od injekcije...zamisli???:eek::roll::sad2:
Koji ti koktel uzimas...:(:confused:
Najverovatnije, da ce ti predloziti, opstu aneteziju.Takodje i ne verujem da ces imati klasicnu intubaciju, vec ces najverovatnije dobiti samo larynx masku, tako da nema cak ni potrebe, da ti spicaju misicne relaksanse. Nemas potrebe da se plasis i onako dobices prvo nesto za sediranje, pa opioid i u onom momentu, kada ti budu ubrizgavali hipnotik, najcesce Propofol ili Etomidat Hypnomidate (bela tecnost, kao mleko), ili Ketamin/Ketanest (antestetik i analgetik), sto zavisi od anesteziologa kakvu ce vrstu opste anestezije uraditi, neces stici ni do 5 da izbrojis i zaspaces... To je jedan prijatan osecaj, gde ce ti reci da dises duboko i da se opustis, osetices blagi, prijatan pritisak na grudni kos. Moras samo da razmisljas na nesto lepo tada i da se ne plasis, jer nema razloga.
Bice sve u redu, bice ti bolje, ako cega ne treba da se plasis, to je anestezija :)
Sve to zavisi od hirurga i anesteziologa, kakve standarde imaju i sta, kako rade...
Pozdrav i sve najbolje...
 
Čovek se ne operiše na Zapadu, već u Beogradu.
Drugo, nije mi jasno zašto nisi pitao lekara o toku operacije i vrsti anestezije. Mogu ti samo reći da je ovakav hirurški zahvat najmanje traumatičan za pacijenta, imaš urađen MR snimak što je jako važno, a na njemu se ( narodski ) vidi da imaš posledice tih povreda, a koje je važno rešiti s'obzirom na to da si sportista.
Sve najbolje i pozdrav.
 
Urađena mi je artroskopija u petak, i već danas sam pušten kući.
Operacija je izvršena u opštoj anesteziji i sve je odlično prošlo i što je najčudnije nemam nikakve bolove u kolenu a ne uzimam nikakvu terapiju protiv bolova.
Zakazan mi je pregled kod Prof. Dr Popovića za nekoliko dana ali sam nestrpljiv pa bih voleo da mi neko malo pojasni dijagnozu ;)
Dobio sam otpusnu listu i piše sledeće:



Dijagnoza : Chondromalatio patallae sin.
Terapija : Dana 01.04.2011. godine učinjena je Op: Debridement patellae sin. arthroscopica]Levo koleno testirano u OET anesteziji - koleno stabilno.

Artroskopskim pregledom nađe se hondromalacija patele u predelu lateralne fasete, učini se obrada patele. Nalaz na ostalim strukturama kolena uredan.
Postoperativan tok protiče uredno, rane zarastaju pp.
Dozvoljen oslonac na operisanu nogu.
Otpušta se kući.
Potrebno bolovanje u trajanju od mesec dana.
Th : Cardiopirin 100mg 1x1, Diklofen duo 2x1 (po potrebi)

E sad, pošto sam ja laik, meni neke stvari nisu jasne.
Koliko sam ja razumeo doktora i koliko sam uspeo da izguglam, ovde se radi o povredi hrskavice i ona je prouzrokovala sve povrede kolena koje sam do sada imao?
Naručio sam neke injekcije koje se ubrizgavaju u koleno i koje pomažu regeneraciju hrskavice i njih ću primiti tek za nekoliko nedelja.
Međutim, ono što me malo plaši, na nekoliko mesta na internetu sam pročitao da se ta hrskavica u kolenu ne može u potpunosti regenerisati i sanirati.
Zbog toga me interesuje da li postoji šansa da ja u potpunosti saniram tu povredu i nastavim da se aktivno bavim sportom pošto je to bio jedini razlog zbog kojeg sam se i podvrgao operaciji?
 
Hondromalacja patele, ili trčačko koleno. ;) Ona se javlja usred iritacije zadnje strane čašice, strane koja je pokrivena glatkom hrskavicom. Ova hrskavica pri pokretima kolena obično klizi preko kolena kod fleksije zgloba, ali kod nekih ljudi (kao kod tebe), hrskavica ''češe'' o jednu stranu zgloba, pa time dolazi do iritacije i bola. Ovo ''češanje'' dovodi do promena u dubljim slojevima hrskavice, pa dolazi do promena na spoljašnjem sloju, što je, na sreću, moguće rešiti. Tebi je odrađena operacija kojom je skinut sloj hrskavice (onaj koji pravi problem) - dakle, leva čašica, spoljašnji kraj.

Ono što je jako bitno da shvatiš, jeste da je jedini način za potpuni oporavak - ODMOR! Gomila pacijenata dolazi na ponovne preglede zbog toga što se ne pridržavaju uputstava. Dakle, ovo što se tebi desilo jeste, najverovatnije, iz razloga što si previše forsirao svoje telo (koleno), pa pri povredama nisi dovoljno čekao da se koleno zaleči. Stoga, opreracija je bila jedino rešenje, što je opet u redu, ali sada moraš drugačije, kako bi došlo do potpunog izlečenja i ponovnom vraćanju svim aktivnostima (naravno da je moguće, štaviše, to je i donekle poenta operacije).
Ključno je da se svojim aktivnostima vraćaš - postepeno! Polako ulaziš u trening, ne radiš nešto za šta tvoje telo nije sposobno. Vremenom će sve doći na svoje. Do tada, prati ono što ti je prof. Popović naložio, i drži se toga!

Pozdrav!
 
Hvala na odgovoru :)
Pročitao sam sada nekoliko tekstova na internetu vezanih za tu temu ali opet mi neke stvari nisu jasne.
Naime, za moju dijagnozu kažu da je najveći problem bol koji bi po pravilu čovek sa ovakvom dijagnozom morao da oseća u kolenu. Međutim, u mom slučaju, posle svih povreda do sada, nije se javljao nikakav bol.
I pre ove operacije, ja sam mogao sasvim normalno da se krećem, da savijam nogu, trčim, imao sam potpuno normalan osećaj u kolenu (ako izuzmem škripanje i još neke čudne "Osećaje" kada blago prelazim šakom preko tog kolena). Problem je što je to samo prividno i što sam na taj način 6 puta povređivao koleno - Kada sam se posle nekoliko nedelja vraćao treninzima, sa izuzetno ojačanim kvadricepsima i nakon fizikalne, povreda mi se obnavljala - Osetio bih kao neki jak prasak u kolenu i u trenutku oštar bol koji bi uvek rezultirao mojim padom na zemlju i sutradan otokom koji nije praćen značajnijim bolom.
Ja sam sada spreman na sve kako bih konačno zalečio povredu koja mi godinama zagorčava život, ali kada nešto povrediš šest puta, i sam izgubiš veru da može biti bolje :confused:
Posebno me sada zabrinjava taj deo gde se insistira na otklanjanju bola kao da je to bio prioritet, a ja sam se zbog potpuno druge stvari podvrgao operaciji - A to je saniranje tog dela kolena koji prouzrokuje moje povrede.
 
Što se bola tiče, to je varijabilno. Na to ne bih mogao da odgovorim bez dubljih informacija o celokupnom stanju. U svakom slučaju, ono što je bitno jeste da je povreda koja se nalazila na pateli jeste sanirana, i da sada ostaje oporavak.
Naravno, ne postoje garancije da opet neće doći do povrede (ne samo ovog tipa), pa je potrebno paziti. Upravo je to ono što sam rekao - ne preforsirati sebe.
Otklanjanje bola nije prioritet sam po sebi, on je nuspojava većeg problema koji umanjuje normalno pokretanje zgloba. Što je veći stres, to je veće oštećenje, pogotovo kada koleno nije spremno za takav rad.
Šest nije mali broj povreda, pretpostavljam da se profesionalno baviš sportom, i baš iz tog razloga savetujem da radiš sa osobama koje znaju šta rade, kako se tempo podiže, i da fizioterapiju koristiš najbolje što možeš (to ti već, verovatno, znaš bolje od mene).
 
Ja mislim da je problem leži u tome, što sam se još pre par godina prebrzo vraćao na treninge i nisam nikada kako treba zalečio tu povredu koja se samo pogoršavala i često obnavljala.
Sada sam rešen da tome stanem na put i pokušam da otklonim uzrok te povrede, ali u meni postoji veliki strah jer ja godinama patim od tog kolena i na svakom treningu, pri svakom trčanju, kao da sam znao da će "Ponovo puknuti", što se na kraju i desilo.
Bio sam juče kod doktora Popovića na pregledu i još jednom mi je previo koleno i zakazao novi pregled za sledeći ponedeljak.
Za par nedelja počeću tu terapiju injekcijama za, koliko sam ja shvatio, regeneraciju hrskavice, ali ono što nisam pitao doktora a daleko mi je da čekam sledeći ponedeljak, da li bih mogao da uzmem na svoju ruku neki suplement na bazi glukozamina koji pomaže regeneraciju hrskavice ili ipak da se prvo konsultujem sa doktorom?
Recimo ovako nešto: http://www.pansport.rs/Zastita-zglobova/DY311-Joint-Repair.html
I uopšte, koje bih namirnice mogao da konzumiram koje bi pospešile popravljanje stanja u kolenu?
Kao što sam već napisao, malo sam guglao dijagnozu koja mi je postavljena i koju si mi preveo (na čemu ti puno hvala), i čini mi se da je stvar dosta ozbiljna jer sam negde i pročitao (ako sam dobro shvatio) da je povreda hrskavice jedna od najtežih povreda kolena i da u nekim situacijama nije moguć oporavak?
Sad ja koliko shvatam (laički) - Meni je rađena artroskopija i izvađena mi je oštećena hrskavica, a hrskavica se sama po sebi regeneriše i potrebno je vreme kako bi se u potpunosti regenerisala?
Znam da doktori ne vole to pitanje jer je vrlo nezahvalno, ali koliko ja procentualno imam šanse da se vratim treninzima i nastavim da se bavim sportom ako uzmemo u obzir operaciju koja mi je izvšena, dijagnozu, istoriju povrede i ostalo?
Čisto informativno me interesuje.
Najgore od svega je što se ja trenutno nalazim u nekoj pat poziciji. Iako imam samo zavoj, noga mi je fiksirana i još uvek nisam pokušao nešto posebno da se oslanjam na nju. Ali ono što me je malo zabrinulo jutros kad sam se tuširao jeste da me je kao nešto malo zabolelo u predelu meniskusa (sa desne strane kolena), a to me je zabrinulo iz razloga jer sam taj isti bol osećao ponekad i pre operacije, pa me interesuje da li je to normalno da i sada osetim?
Problem je u tome što je takvo stanje na VMA gde nisam u prilicu za jedan poduži razgovor sa doktorom jer su stvarno ogromne gužve.
Ja i dalje ne znam šta mi je konkretno rađeno sa kolenom, znam samo da je nešto u pitanju sa hrskavicom. Da li je to dovoljno? Nadam se da će biti, inače će ispasti da sam se svemu džabe izlagao i nadao.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,

Imam jedno pitanje i nadam se da mozete da mi pomognete... Treba da idem na artroskoprku operaciju casice, kako je doktor rekao, casica je nisko pozicionirana i to prouzrokuje bolove, sa oba kolena je isti problem. Pa zanima me da li mi mozete reci koliko traje oporavak, posto sam aktivan sportista i zelim sto pre da se vratim starim navikama... Unapred hvala :)
 
Rehabilitacija

1.FAZA – 1-2 nedelje
Mobilizacija pacijenta postoperativno. U prvim danima potrebno je ublažiti bol i smanjiti otok, hematom, i povećati pokretljivost pasivnim (kinetek) i aktivnim vežbama. Važno je da pacijent dobije poverenje u pasivnu stabilnost kolena.

2.FAZA – 3-6 nedelja
Glavni je cilj ove faze postizanje slobodne pokretljivosti kolena i opterećenje. Počinju vežbe na biciklu. Postupno povećavanje trajanja i intenziteta vežbanja. Hod po stepenicama.

3.FAZA – 7-12 tjedana
Cilj ove faze povećanje je opterećenja, vežbe koordinacije i jačanje muskulature. Počinje se s vežbama zatvorenog kinetičkog lanca (ko-kontrakcije), čučnjevi, steper, itd.
Vežbe otvorenog konetičkog lanca, kao npr. dizanje ispružene noge, bez ortoze ne bi trebalo provoditi prva 3 mjeseca.

4.FAZA – 3-6 meseci
Cilj je potpuni povratak sportskim aktivnostima. Vežbe kompleksnih kontrakcija, specifične vežbe obzirom na sport. Vežbe pod opterećenjem za jačanje muskulature.
Povratak u potpunu sportsku aktivnost zavisi od mnogo faktora; vrsti i nivou sporta, aktivnoj i pasivnoj stabilnosti i snazi.
To znači da povratak sportskim aktivnostima i potpunom opterećenju ne bi trebao biti prije 6 mjeseci postoperativno.
 
Uh kad se sjetim moje operacije kolena prije tacno godinu dana (Imao sam 16 godina),Spinalna anestezija u kicmi,prije te "glavne" igle ubrizgali su valjda neki lokalni anestetik,sreca pa daju neke sedative,tablete popijes prije operacije,onda valjda preko infuzije,tako da se slabo i sjecam toga bola ali je bilo pakleno.Uglavnom u sjecanju mi je ostalo kada je ta spinalna igla probila kroz kicmu da su meni noge skocile sa stola i to je valjda znak da su "pogodili" tako je barem rekao glavni anesteziolog,a sto je najjace sada kada se sjetim mislim da je momak koji mi je davao tu anesteziju bio valjda na praksi jer tek sada se sjecam da ga je ovaj glavni anesteziolog (dosta stariji) ucio kako to da radi,jao sada mi izgleda zastrasujuce,znaci na meni su vrsili praksu hahaha :D ...i onaj osjecaj oduzetosti nogu 2 sata posle operacije je :sad2:
 
Pozdravljam, hteo bih da ukratko kazem moje probleme... mozda neko ima i neki odgovor? Savet? Artroskopija kolena uradjena 2009. na Banjici, sve je bilo OK, ali danas osecam probleme... bol...smetnje... bio sam kod ortopeda i on mi rece da je moguce "seraf" da izlazi napolje??? Ponovo na operaciju, ali naravno posle magnetne i pregleda doktora tamo gde sam vec bio.... da li je neko imao isti slucaj ili cuo? Zna li neko da mi pojasni sta mi se tacno moglo
 

Back
Top